Česká próza - Edice

Česká próza

20
Dvě novely /Adolf čeká na smrt a Pět hříšníků U velryby/ vyjadřující velmi sugestivně krutost války a citlivost lidského svědomí.
Publikováno: 1987
Antologie představuje beletristickou (prozaickou a básnickou) tvorbu pětašedesáti autorů, kteří vstoupili do české literatury po roce 1989 a prvně knižně publikovali v rozmezí let 1995–2004. Uspořádali Radim Kopáč a Karolína Jirkalová, doslov napsal Jan Suk.
ISBN: 80-86603-22-9
Historický román z doby vyvraždění Přemyslovců končí smrtí Václava III. a zmizením mladého Falkenštejna.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-7023-168-8
Kniha kriminálních příběhů napsaných podle skutečných událostí. Branaldova knížka z literatury faktu zpracovává 12 případů z černé kroniky naší doby, z trestných činů, pro které má kriminalista nejpřísnější termín: vražda. Spisovatel však užívá záměrně jen termínu zabití, neboť jeho hlavním cílem je odhalení motivacečinu pachatele a jeho komplikovaných psychických pochodů v mezilidských vztazích. Vznikly tak citlivé psychologické portréty těch, kdo vraždili pro peníze, z nenávisti, z cynismu, ale třeba i ze strachu nebo ze soucitu: - Klec - Médea - Zlá myšlenka - Nepřekonatelný odpor - Štastný a veselý Nový rok - Lord Huligan - Náhradní volno - Volná jízda - Východ z nouze - Smutná láska - Klub důchodců - Škola lhostejnosti
Publikováno: 1992
ISBN: 80-7023-116-5
Knížka sedmi povídek (Kafkárna, Divní lidé, Anděl, Ingot a ingoti, Zrada zrcadel, Prokopnutý buben, Krásná Poldi), o níž říká autor sám, že „je konstatováním jisté situace, která se nazývá 'obdobím kultu osobnosti'“. Zdůrazňuje, že v ní nelze hledat jen odsouzení, neboť připomíná i lidi, kteří „se neodcizili základnímu domovnímu řádu lidského bydlení a kteří už byli hrdinové tím, že nepropadli sémantickému zmatku, ale nazývali věci a události správnými jmény a znaky“.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7023-085-1
Románová studie autorky o Janu Husovi není zaměřena na dramatičnost jeho osudu, ale do světa myšlení betlémského mistra i jeho odpůrců, zvláště Štěpána z Pálče.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7023-077-0
Autorovo zastavení nad všednodenními problémy, zážitky i předměty oživující čtenářovo vnímání života.
Publikováno: 1987
ISBN: 32-013-87
Autor, sám výtvarný umělec, inspiroval se smírčími kříži, které jsou dávnými svědky tragických lidských osudů a stojí dodnes němě roztroušené v krajině. Preclík pátral po původě některých smírčích křížů, vyptával se u místních na jejich minulost a napsal o nich na základě svých zjištění a s příslušnou dávkou literární fikce krátké příběhy.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-7023-121-1
Román zachycuje životní osudy zaměstnanců ústeckého průmyslového závodu Kotex. 2. vydání (po dvaceti letech) je doplněno doslovem PhDr. Miloše Podhorského, který je vlastně recenzí na Párala a jeho dílo.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7023-023-1
Podtitul: Vzpomínky, dojmy, ohlédnutí & co bylo za zrcadlem Své paměti dopsal Ladislav Fuks koncem roku 1993, kdy odevzdal poslední dvě kapitoly redaktoru a příteli Jiřímu Tušlovi. V následujících měsících oba spolupracovali na konečné úpravě knihy. Po smrti Ladislava Fukse rozšířil Jiří Tušl paměti o svá „intermezza“ podle dohody, uzavřené již při vzniku rukopisu v roce 1992. Vzniklo tak pozoruhodné svědectví o velkém českém spisovateli.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-7023-210-2
Každý z nás se někdy ocitne v situaci, která najednou znejistí vše, co dosud prožil, a před člověkem se rozevře neznámý svět. A právě v takových zlomových okamžicích nacházíme i hrdiny Balabánových povídek, Oldřicha trpícího chorobným strachem z ptáků, Editu opouštějící manžela a opuštěnou milencem, pacienty v protialkoholní léčebně a mnohé další. V těchto textech není žádná protivná spisovatelská ležérnost, se kterou se prostě píše o čemkoliv, v doufání, že autorův vzkaz čtenáři se nějak sám urodí z navršených slov. Ale taky v nich chybí stejně protivná přesymbolizovanost, která nabízí autorovo poselství už jaksi dopředu a dělá z postav a dějů jen strnulé alegorie. Lidé v Balabánových povídkách skutečně “chvíli žijí”, mluví spolu, ptají se a nepospíchají překotně ke katarzi, pozorni ke každodenním událostem a obrazům, z nichž se teprve mohou stát naléhavá znamení. Znamení, která pomohou rozpoznat, zda člověk ve svém osudu — byť alespoň na chvíli — skutečně žil.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7294-118-6
Výbor prozaických prací za třicet let tvorby autora, který patří k základním pilířům naší literatury. Jedná se o dosud knižně nepublikovaný průřez tvorbou od roku 1961 až do roku 1991, což dává nejen jasnou představu o autorově tématickém zaujetí, ale i o jeho stylistickém zrání. Větrné pole vzniklo v roce 1961 a jedná se o původní text autorovy vůbec první prózy, bez dodatečných stylistických úprav. Povídka Zjevení o ženě rodičce podle svatého Jana vznikla jako bezprostřední reakce na srpnový vpád „spojeneckých“ vojsk v roce 1968 a vyšla v Sešitech pro literaturu k výročí 28. října, v jednom z jeho posledních čísel. Měla se stát předlohou k filmu režiséra Františka Vláčila, se kterým v té době autor úzce spolupracoval. Svíbský les měl být původně předehrou pro velký román o válce 1866, ke kterému se autor chystal celá sedmdesátá léta, ale který dosud čeká na své zpracování. Psí kůže je stylisticky nejvyzrálejší prací tohoto souboru. Vznikla z původního televizního scénáře, který v roce 1984 vzbudil velké pobouření po svém uvedení na obrazovku. Autor podle něho napsal novelu, která vyšla jako bibliofilie a která patří k mistrovským dílům autora a skutečným skvostům naší literatury.
Publikováno: 1995
ISBN: 32-005-95
Napínavý román ze starověkého Říma. Římané zvítězili nad mocným Karthágem – podmanili si jeho obyvatele, synové z nejbohatších rodin byli posláni Římanům jako otroci. Mezi ně byl vybrán i šestiletý Publius Terentius Afer, který se později proslavil jako jeden z nejslavnějších autorů římských komedií.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-7023-170-X
Druhé vydání souboru tří povídek (Romance v dur -- Kojenština -- Spasitel), svěží a vtipné prózy určené ženám-matkám kojenců a batolat.
Publikováno: 1988
ISBN: 32-007-88
Šest kratších próz, které patří k raným autorovým textům. Texty vznikaly v letech 1949 – 1952, některé vyšly samostatně soukromým nákladem, ve strojopisu nebo později přepracovány v jiných Hrabalových knížkách (povídka Kain jako Legenda o Kainovi v Morytátech a legendách, poté jako součást Ostře sledovaných vlaků). Inspiračním zdrojem literárního mistrovství je tu autorův legendární strýc Pepin – buď vystupuje v roli vypravěče (Utrpení starého Werthera), nebo jako hlavní postava příběhu (Lednová povídka), případně mu je celý text věnován (Schizofrenické evangelium); název textu závěrečného zní Protokol aneb Příspěvek k renesanci, sepsaný s mým strýcem Josefem. Publikaci k vydání podle původních originálních textů připravil a ediční poznámku napsal Václav Kadlec.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7023-048-7
Sugestivní vyprávění o nádherné a jedinečné krajině Kavkazu,panenské Karélii a o cestě rákosovou džunglí tugájí i pobřežní přírodou Amudarji a Syrdarji v opravdovém ráji divokých zvířat a vod s bohatstvím ryb.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-7023-008-8
Cestopis, který vznikal v průběhů řady let, zachycuje básníkovy dojmy z cest po Indii, Číně, Rusku a dalších zemích.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-85890-61-5
Zlodějina není jednoduché čtení. Prolíná se v ní současnost s minulostí, fantazie se skutečností. Eman Podoba, který nás vede celým příběhem, na sebe váže další postavy, u nichž autorka bez sentimentu vykresluje jedinečnost lidských životů. Stěžejním okamžikem je 17. listopad 1989, kdy Eman schytá na Národní třídě při demonstraci ránu do hlavy pendrekem a skončí s trvalým poškozením mozku v psychiatrické léčebně. Ačkoli se zde proplétají dva skutečné lidské osudy – zmíněného pacienta Emana a prodavačky Hany Matějů, která jednoho dne uvízne v zaseknutém výtahu – je Zlodějina jedno velké podobenství. A právě to z ní dělá prvotřídní román.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-202-0573-X
Svou druhotinou Admirál čaje (1996) se Stradický nepřehlédnutelně vřadil do proudu postmoderny. Je to tvůrce z rodu demiurgů, jehož pomyslným teritoriem se stalo celé univerzum a jeho metodou hra, k níž patří i sebemystifikace s autorským jménem či předpovězeným úmrtím. V prostoru vykloubeném z reality si Stradický pohrává s dějinnými událostmi, jež prokládá fiktivními fantasmagoriemi, a jejich promísením vytváří jakési alternativní světy – proto je mu blízké i médium internetu. Doslova s každou větou boří skutečnost a staví novou, svoji vlastní: „Nato obrátil koně naruby a prašně odcválal dovnitř sama sebe.“ S oblibou atakuje stvořitelský mýtus jako „ten, jenž vdechuje kameny a vydechuje ptáky“. Je otázkou, zdali autorův mnohokrát variovaný boj s Bohem není ve skutečnosti bojem o Boha, zosobněného v podobě paradoxní „teologie rouhání“ či dokonce „vesmírného řádu“, který může být a u Stradického také je – chaosem, vyšším stupněm chaosu.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-202-0609-4
Čtyři labutí pera obdržel do znaku Dietrichův otec od Adolfa Nassavského: jedno za statečnost, jedno za věrnost, jedno za ušlechtilost, jedno za čestnost. Dietrich, rytíř z Ebstorferu, se s nimi zprvu honosí, ale postupem času shledává, že tyto vlastnosti mají i řadoví žoldnéři, zatímco naopak chybějí těm, kteří by je mít měli. Jehoživot je ve znamení hlubokého citu k Margaretě Lucemburské, převorce Marienthalerského kláštera v Údolí svaté Marie. Osudově ho s ní spjala noc, kdy byl klášter přepaden nájezdníky, potulujícími se krajinou... Román na pozadí cesty Jindřicha VII. za císařskou korunou autor vypráví napínavě a s velikou znalostí historických pramenů, čemuž napomohl zejména přátelský vztah s Jeho Excelencí hrabětem Lambertem d'Ansembourgem, který mu poskytl nedocenitelné a zcela unikátní informace.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7214-246-1

Autoři autoři v edici

Jan Balabán

česká  1961 -  2010

Zuzana Brabcová

česká  1959 -  2015

Adolf Branald

česká  1910 -  2008
IF

Ivan Foustka

česká  1928 -  1994

Ladislav Fuks

česká  1923 -  1994

Miroslav Holub

česká  1923 -  1998

Bohumil Hrabal

česká  1914 -  1997

Eva Kantůrková

česká  1930

Radim Kopáč

česká  1976

Josef Kopta

česká  1894 -  1962

Vladimír Körner

česká  1939

Jarmila Loukotková

česká  1923 -  2007

Rudolf Luskač

česká  1899 -  1971

Josef Nesvadba

česká  1926 -  2005

Vladimír Páral

česká  1932

Vladimír Preclík

česká  1929 -  2008

Jan Šmíd

česká  1921 -  2002

Petr Stančík

česká  1968