Eva Kantůrková - knihy
Eva Kantůrková

Eva Kantůrková

 1930 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Závěrečný svazek románové trilogie přední české spisovatelky.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-204-0240-3
Pět psychologických novel. Pět příběhů, které zachycují různá časová období v životě člověka, vycházející ze zkušeností daných věkem hrdinů.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-87997-38-3
Podtitul: (Nečasovi démoni) Třetí část volné trilogie přibližuje prostřednictvím postavy fiktivního spisovatele genezi literárního díla. Autorka na rozdíl od předcházejících částí, kdy preferovala vlastní deníkové záznamy a úvahy, zvolila pro svůj další román formu dialogu. Nejistý a pochybující spisovatel Robert Nečas, stále traumatizovaný smrtí manželky, která před pěti lety zahynula v moři při havárii trajektu, vzdal nejen záměr napsat o ní prózu, ale nerealizoval ani dílo, snažící se postihnout realitu doby, když mu byly při loupeži odcizeny shromážděné poznámky a podklady. Novou energii a touhu po opravdové umělecké práci mu na počátku roku 2003 přinese opětovné setkání s bývalým univerzitním profesorem zvaným Zpovědnice. Starý a nemocný filozof mu během jejich schůzek v bytě i procházek po Praze svým sarkastickým vyprávěním o milostných vztazích poskytne potřebnou inspiraci. Příběh manželského trojúhelníku z poúnorového období a vzplanutí stárnoucí architektky k disidentovi z doby normalizace i seznámení s textem staročínské Knihy proměn v něm podněcují fantazii a přivádějí k úvahám o vlastním životě a tvorbě.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7384-031-0
V románu Doteky se prozaička a scénáristka Eva Kantůrková dostává až na samý práh citlivosti, s níž lze zaznamenat proplétající se osudy dvou lidí – nevšední, avšak přesný románový tvar se zde snoubí s nesdělitelností a nepopsatelností jemných doteků sdíleného citu.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7272-202-0
Románová studie autorky o Janu Husovi není zaměřena na dramatičnost jeho osudu, ale do světa myšlení betlémského mistra i jeho odpůrců, zvláště Štěpána z Pálče.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7023-077-0
Deset povídek (Noc v horách, Bleděmodrá noc, Jen si tak maličko povyskočit, Na břehu moře, Konec cesty, Tatínek, Přetržená nit, Když odejde kůň, Dialog velice křehký, Já se tam vrátím) dnes šestatřicetileté autorky. Každá znich je vyzrálým a reálným pohledem do života a niter dnešních lidí na křižovatkách životních cest.
Publikováno: 1996
Druhá esejistická kniha Evy Kantůrkové navazuje na knihu Valivý čas proměn (ČS 1995). Zatímco Valivý čas proměn obsahuje eseje, úvahy a příležitostné texty z doby disentu, tato kniha zahrnuje texty datované po roce 1990. Autorka se v oněch letech aktivně podílí na životě veřejném, kulturním i politickém a paralelně pokračuje v ryze soukromém uvažování o záležitostech nadčasových i o lidech, jejichž dílo pro ni je významné. Eva Kantůrková patří k těm nemnoha prozaikům, kteří dokáží nejen příběhy vyprávět, ale také o nich uvažovat a vnímat je jako součást širších kulturních vazeb. Kniha je tak současně svědectvím o proměnách naší společnosti v posledních letech a přináší rovněž úvahy nad nejdůležitějšími kulturními tématy. Eseje vycházejí u příležitosti autorčina životního jubilea.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7294-169-0
Pět psychologických novel. Je to pět příběhů, které vycházejí ze zkušeností daných věkem hrdinů, takže postihují i různá časová období v životě člověka. Jsou psány poutavě, jsou plné napětí a nečekaných zvratů.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-7012-053-3
Nový román Evy Kantůrkové Kruhy života ukazuje, jak ideologie - ať už je to ideologie jakákoli, třeba i nová - jde proti přirozenosti života a deformuje člověka. Jde o román nekorektní - o to více však pronikavý, působivý a potřebný.
Publikováno: 2021
ISBN: 9788074925368
Tři příběhy o cestách po Číně očima tří autorů, kteří putovali společně s kapelou Hradišťan. Každý autor píše odlišnou formou o událostech, které v této vzdálené zemi zažil – o atmosféře země, její historii, tradicích i o každodenním životě jejích obyvatel.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7214-914-8
Dva autoři naprosto odlišných „rodných listů“ – věku, životní zkušenosti, celoživotní politické a světonázorové orientace – se sešli na stránkách této knihy psané formou dopisů, postupně rozkrývajících jednotlivé vrstvy paměti obou aktérů. Je to z principu dramatická konfrontace: Na jedné straně zkušená literátka (nar. 1930) z elitní pražské rodiny (matka spisovatelka B. Sílová), která byla aktivní účastnicí politického a intelektuálního dění 50. a 60. let minulého století, posléze se ocitla v disentu a po roce 1989 zpátky v „týmu vítězů“. Proti ní o půldruhé generace mladší (1962) novinář, původem z malého města, bez jakýchkoli vazeb na dobové elity, v 80. letech nenápadný hráč na půdorysu samizdatových aktivit a zároveň nepřehlédnutelný novinář nastupující generace. Po roce 1989 většinu času v docela jiném názorovém táboře, než jeho „dopisová“ partnerka. A přece podivuhodnou konvergencí a skrze překvapivé vyprávěcí dobrodružství dospívají ke společným hodnotovým vzorcům. Co je totiž důležité, a zejména pro intelektuála z časů „konce dějin“? Především otevřenost, pravdivost, lidská poctivost, odpovědnost za svá slova a hlavně za své činy. Vnímavost pro argumenty druhých, schopnost zpochybnit zdánlivě nedotknutelná dogmata, umění uznat pravdu, i když je mi nepohodlná. Dopisový duel Evy Kantůrkové a Petra Žantovského je osobitým obrazem pestrosti života ve 20. století a krátce po něm. Zrcadlem nastaveným nejen mezi autory navzájem, ale i mezi nimi a čtenářem, a hlavně plynoucímu času – jemu navzdory.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-907399-3-2
Osobní deníkové záznamy a úvahy, týkající se převážně tvůrčího procesu autorky při vzniku nového literárního díla. Sledujeme, jak v autorčině mysli postupně vznikají a rozvíjejí se postavy zamýšleného románu včetně hlavního hrdiny, spisovatele Nečase. Načrtnuté obrysy děje a literární úvahy, občas náročné na čtenářovu pozornost, jsou přerušovány běžnými deníkovými zápisy a zejména vzpomínkami na zemřelého manžela, prvního kritika jejích prací. Je zřejmé, že autorka volila tuto formu, aby se "vypsala" z trvající bolesti nad ztrátou milovaného muže a z pocitu osamění. Vznikla kultivovaná výpověď vzdělané ženy: zajímavá, byť trochu zdlouhavá v záznamech z tvůrčí kuchyně, silná a dojímající v pasážích intimních.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-86202-91-7
Druhá ze tří plánovaných knih o autorčině alter egu, spisovateli Robertu Nečasovi, který se pokouší napsat román. Autorka svým osvědčeným způsobem propojuje autentické osobní záznamy s esejistickými úvahami a současně popisuje vznik nového literárního díla. V románu napsaném deníkovou formou se tedy prolínají záznamy autorky,které jsou vedené jako promluvy k zesnulému muži, příběhy spisovatele Nečase a jeho vlastní psaní. Autorka se pomocí postavy spisovatele Nečase snaží získat odstup a nekonflikní pohled na realitu. Nečas chce napsat román, který by vystihoval ducha dnešní doby. Rekapituluje údálosti od listopadu 89 a zabývá se společenskými i politickými aférami 90. let, ale spíš než o kritiku jde o obecnější zamyšlení. V románu jde tedy nejen o hledání ducha doby, ale především o hledání autenticity, věrohodnosti v životě, politice i tvorbě.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7294-047-3
Je obětí, nebo je viníkem? Je jeho trest zasloužený? Ublížil rodině, když trval na svých principech? Lze ďábla obelstít? Tyto a další otázky řeší Josef, hlavní hrdina politického románu Evy Kantůrkové, v dopisech určených dceři. V komentářích k nim se dozvídáme více o situacích, postavách a činech v nich zmiňovaných. A takéo době od poloviny padesátých do konce osmdesátých let minulého století.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7272-394-2
Autorčin deník, který začala psát po smrti svého manžela, aby se necítila zcela opuštěná. Deníkové záznamy z let 1998 a 1999 jsou vyznáním lásky zemřelému manželovi, z nejrůznějších stran je detailně probíráno zejména období, kdy Jiří Kantůrek bojoval s těžkou nemocí. Ve svých záznamech se autorka dotýká i běžných událostí dne, podává zemřelému zprávy o tom, co ji potkalo a co právě dělala, takže její kniha může být vnímána jako zpráva o kulturním dění posledních dvou let.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-86202-62-3
Podtitul: Rozprava s přidaným mýtem o Janu Husovi Zkušená spisovatelka spojila ve třech částech tři typy prozaických textů. První část má charakter rozpravy, druhá část je úvahová (obrací se k historickému mýtu Mistra Jana Husa) a v třetí, baladické části, vytváří z Husova textu Dcerka moderní baladickou prózu. Je zřejmé, žemnohá témata v autorce zrála celá desetiletí a teprve nyní našla svůj odpovídající výraz.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-86370-56-9
Kniha Evy Kantůrkové nelze rozhodně zařadit mezi prvoplánové prózy, které dnes tak často nacházíme na knihkupeckých pultech. Dva souběžně vyprávěné retrospektivní příběhy s některými autobiografickými prvky propojuje ve třetím plánu reálný dialog mezi hlavními protagonisty, který dotváří hlavní námět románu: hledání příčin a důsledků jinakosti v podobě etnické i obecně lidské. Autorka čtenářům nabízí nevšední příležitost nahlédnout do svého myšlenkového světa, osobních názorů i do dříve tak často úzkostlivě skrývané citlivé duše. Neopominutelná, a pro tvorbu Evy Kantůrkové zcela samozřejmá, je i jazyková virtuozita a stylistická vytříbenost celého díla.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-87688-83-0
Originální kombinace memoárů, esejistiky a uměleckého vyprávění podává svědectví o českém disentu od 60. do konce 80. let. Autorka se soustředila na osobnosti, které nebyly přímo v čele dění a které nevstoupily do nejdůležitějších veřejných funkcí po listopadu 89. Vypráví postupně o J. Křižanovi, J. Zvěřinovi, K. Steigerwaldovi, M. Šimečkovi a V. Černém.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-202-0463-6
Pán věže je jedním z vrcholných románů E. Kantůrkové, knižně mohl být vydán až po roce 1989. Je to přesvědčivě silné a působivé dílo o lidském hledání, pochybnostech a nejistotách, próza s bohatým, vzrušivým dějem klenoucím se přes dvě tisíciletí, s vypjatou a působivou obrazností. Dějově se rozkládá v pražské současnosti, kde jako hlavní účastník děje vystupuje spisovatel, jehož osobní příběh je protiváhou druhé poloze díla, odehrávající se v počátcích našeho letopočtu, kde hlavní postavou je Ješua, evangelijní Kristus. Obě vrstvy románu se postupují, plynule do sebe přecházejí a opět se oddělují, aby se znovu setkaly. Volný vypravěčský proud, s nímž autorka pracuje, dává mnoho příležitostí čtenářově vlastní představivosti.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7337-161-8
Sborník vzpomínkových a odborných studií, vydaný původně v samizdatu, usiluje o objektivní vymezení Pekařova místa v dějinách moderní české historiografie.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-200-0546-3
Malířka - ústřední postava - se pod vlivem různých životních úderů dostává na psychiatrii. Vrací se do běžného denního života, kde nastává tvrdá rekapitulace všeho, co bylo nutno ze života likvidovat, aby se mohla vrátit ke své práci. Podstata románu je v psychologickém zachycení postav.
Publikováno: 1969
Příběhy, jejichž hrdinkami jsou především ženy a tématem především láska a další mezilidské vztahy.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-86526-30-0
Román o vztahu stárnoucího muže ke třem ženám čtenáře nejen pobaví, ale upozorní i na kontrast velkých ideálů a pachtění za pocitem vlastní úspěšnosti. Jeho vlastní žena se s ním rozvádí a další dvě ženy, výrazně vstupují do jeho života. Jsou zcela protikladné ve svých názorech, postojích i ve vztahu k protagonistovi. Kontrast mezi velkými ideály a pachtěním za pocitem vlastní úspěšnosti dává autorce dost prostoru k vytvoření knihy.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-204-0200-4
Kniha nás zavádí do ponurého prostředí neosobní ruzyňské věznice. Každá kapitola není jen částí knihy, ale také novou osobou, známou, s kterou nás autorka seznamuje. Některé se jí staly přítelkyněmi, ale k jiným naopak cítila odpor, ačkoli všechny byly stejně jako ona vězeňkyněmi. Detailně popisuje charakter každé ženy napozadí jejich jednání. S psychologickou šíří rozebírá krok po kroku každý jejich čin, který je přivedl do tohoto nevlídného prostředí, do prostředí vzdáleného nejen zrakům, ale i citům lidí – do věznice. Stěží by dokázali takovéto utrpení snést emocionálně chladnější muži, natož pak ženy. Líčí, jak se prostředí negativně odrazilo na jejích „přítelkyních“, jak psychicky strádají, až na hranici mentální retardace. Pregnantně zachycuje vztahy na cele, ale také i v celé věznici a vliv takovéhoto prostředí na člověka. Uvědomuje si nutnost mít poblíž někoho spřízněného. Přehlížela-li některé hodnoty na svobodě, zjišťuje v tomto drsném prostředí, že se její hodnotový žebříček radikálně změnil, pokládá za důležité zcela jiné hodnoty, než které pokládala za hlavní v době, kdy mohla prožívat plnost svobody. Je-li každý člověk jiný, má jiné potřeby a touhy, pak právě psychický nátlak a nelidské prostředí vykoná své. Všechny vězeňkyně měly velikou společnou touhu, dostat se opět na svobodu. Každému podlomuje toto prostředí nohy, na každého působí krutě, ale jen někteří mu dokáží vzdorovat. Zatímco z jedněch se stávají díky krutostem a životním strastem egoisté, druzí jsou schopni myslet i na jiné, kteří možná zažili větší krutosti, nebo to tak alespoň vnímají. Snaží se jim zpříjemnit pobyt, ačkoli je to nadlidský úkol, ale vlídné slovo mnohdy udělá více, než esteticky krásné prostředí. Ve svém díle je věrna psychologické próze a vedle své vlastní situace disidentky se soustřeďuje především na vykreslení pocitů a emocí svých spoluvězeňkyň. Zachycením jejich povahových a charakterových rysů dosahuje hlubokých portrétů lidí stojících na okraji společnosti a zároveň utváří analogii mezi jejich situací a životem v totalitní společnosti. Tak veliký měl vliv pobyt autorky na její dílo, ačkoli strávila ve vězení jen rok a to v letech, kdy zacházení s vězni bylo mnohem vlídnější než kdysi.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-202-0195-5
Další obsáhlá próza Evy Kantůrkové je autorčinou knihou zásadní a sumarizující. Spojuje v sobě podnětné úvahy o české literatuře, kultuře, politice, dějinách a národním charakteru, působivé osobní vzpomínky na vlastní bohatý život, úvahy o literární tvorbě a vlastním díle i jedinečné portréty mnoha významných osobnostíčeského veřejného života (mj. Václava Černého, Ivana Dubského, Jiřího Gruši, Václava Havla, Karla Kosíka, Karla Pecky, Jaroslava Šabaty, Milana Šimečky, Ludvíka Vaculíka, Josefa Zvěřiny a dalších). Kniha ve strhujícím vyprávění klade znepokojivé otázky, nikdy nezjednodušuje, ale snaží se vše předestřít ve vší složitosti - tak, jak je vlastní opravdové literatuře. Autorka se dotýká mnoha palčivých míst české minulosti i současnosti a vede čtenáře k jejich promýšlení. Po dlouhé době tak česká literatura v této knize získává mimořádně čtivou prózu se závažným společenským rozměrem. Kniha je doplněna množstvím unikátních fotografií, jmenným rejstříkem a bibliografií autorčina díla.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7215-436-4
Jde o dvanáct rozhovorů a vlastně jeden navíc. Protagonistkami jsou ženy, které spojuje úděl jakýchsi vyvrženců společnosti - manželek mužů, kteří se pro své politické postoje dostali až do vězení.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-900955-0-X
Román, v němž smrt stranického tajemníka, která je napůl nešťastnou náhodou a napůl vraždou pro neposkytnutí pomoci v kritickou chvíli, a chystaný pohřeb, dávají příležitost k retrospektivě do poválečného života na malémvenkovském městě a zejména pak do únorových událostí tohoto městečka, kdy se měnily majetkové poměry venkovských boháčů. Román je vyprávěn několika vypravěči vždy v prvé osobě a zachycuje tak při zdánlivě stejné formě několikprotínajících se pohledů na stejné události.
Publikováno: 1967
ISBN: 23-126-67
Při práci nad televizním scénářem o postavě Mistra Jana Husa se sešli spisovatelka Eva Kantůrková a režisér Jiří Svoboda. Debaty, které spolu v druhé polovině loňského roku vedli prostřednictvím e-mailů, jsou zcela nevšední. Otevírají Pandořinu skříňku, dotýkají se neuralgických míst našich životů, bolestné zkušenosti uplynulých desetiletí, podrobených nejrůznější nepřízni; uvažují o příčinách i podobě listopadového převratu, o zákulisí politických špiček, o počátku 90. let, kdy Jiří Svoboda stanul v čele KSČM (včetně brutálního atentátu na něj), o současné vládě a poměrech v ČR. Chvílemi to vypadá jako setkání vody a ohně, nebe a pekla - ale vždy je to setkání s odzbrojující tolerancí, úctou a respektem k názoru toho druhého. Rys, v dnešní době u nás stále méně častý... (Vložil uživatel: al-ma)
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7304-158-8
Psychologická próza, psaná formou dialogu dcery s otcem. Jaký je vlastně nejdůležitější muž jejího života, její největší láska? Z jakých poměrů vzešel? Jaký byl jeho vztah k ženám? K její matce? Proč ji jako malou opustil? Jaká je vlastně historie jejich vzájemného vztahu? To se snaží v někdy láskyplném, jindy v trochu vyčítavém a jiskřícím rozhovoru s otcem zjistit žena, která začíná pomalu bilancovat svůj život.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7272-262-4
V dalším souboru edice Česká povídka se oslovení spisovatelé vracejí k období totality. Jejich příběhy jsou spíše tragikomické, psané s jistým nadhledem, se smyslem pro trapné a směšné momenty, které vnášela do lidských životů vláda jedné strany.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86526-17-8
Tři povídky českých spisovatelů umlčených po r. 1968, které navíc spojují zážitky z vězení a členství v Chartě 77. Společné je i téma povídek, jímž je jakási podvojnost lidského já - soukromého a veřejného. Binar zobrazuje zmatení hodnot i lidské motivace po srpnu 1968, Kantůrková se příběhem z třicetileté války zamýšlínad snadnou proměnou člověka ve vojáka. V hyperbole K. Pecky sledujeme příběh úředního vítače, který si dovolil přepych sentimentu a šel si soukromě přivítat zpěváckou hvězdu svého mládí.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-85212-05-6
Když se ztrácí láska a vztah končí, bývá to většinou bolestné. A právě o rozchodech, neporozumění, o vytrácejících se citech jsou povídky z další knížky edice Česká povídka.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86526-15-1
Kniha esejů z let 1978-1989, věnovaných nejrůznějším osobnostem, zachycuje neopakovatelnou atmosféru odporu proti totalitní moci. Doslov napsal František Kautman.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-202-0598-5
Druhá část volné trilogie (Po potopě, Černá hvězda) o životě svobodomyslné výtvarnice, Osudy malířky Sylvy Donátové jsou zasazeny do let okupace a války. Sylva se do našeho povědomí promítá přes vyprávění a prožitky své dcerky Jany, ovlivněné světem postižených dětí - babička , která ji vychovává, je kuchařkou v Ústavu pro tělesně postižené, kde s Janou i bydlí. Příhody těchto dětí, vztahy k matce, babičce a všem lidem z blízkého okolí prožíváme s Janou od útlého věku až do jejích 13 let, kdy její dětství končí zároveň s koncem války. Román je napsán v ich formě a autorka mistrovsky vystihla jak neobvyklé místo děje, tak myšlenky předčasně vyspělého dítěte, které má ke své bohémské matce zvláštní obdivně-ochranitelský vztah. Citlivě, avšak bez sentimentality je zde popsán svět z dětského nazírání: je to svět bez příkras, bezohledně reálný a někdy dětsky krutý, přesto však čistý a překvapivě vědoucí.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-86202-23-2
Autorka vypráví o svých přátelích, většinou z okolí disentu 60-80 let. Některé texty jsou určeny pro nezávislé zahraniční tiskoviny té doby, jiné jsou už reakcí na začátek 90. let. Součástí textu je i obsáhlá reportáž z dnešní Číny.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-85906-66-X