Archiv - Edice

Archiv

19
Jestliže bylo možné spočítat, kolik Američané vydali na vietnamskou válku, to jest na své vojáky a na zničení cizí země, nikdo zatím ani neodhadl, jaké škody válka způsobila Vietnamu, za kolik miliard dolarů napáchaly škody všechny ty pumy, střely, granáty, napalm a další zbraně, které Američané vrhli na tuto zem. Její rány nynínezhojí pouhý projekt Mekongu: žádný projekt na světě nemůže zacelit lidská utrpení ...
Publikováno: 1973
ISBN: 23-119-73
Kniha líčí na pozadí posledního období 2. světové války okolnosti vynálezu německých raketových zbraní V 1 a V 2.
Publikováno: 1974
ISBN: 23-068-74
Studie zahraničně politického komentátora o významné osobnosti Ch. de Gaulla a jeho významu.
Publikováno: 1975
Původní název:

The X-craft raid

"Vzpomínám si, že jsem byl o půlnoci na palubě na hlídce," napsal Lorimer později. "Byl to docela zvláštní, neskutečný pocit. Tady jsme přímo uprostřed hlavní německé válečné námořní základny, nabíjíme si baterie, provádíme běžné opravy, posloucháme na svých přijímačích BBC - a nikdo nemá potuchy o naší přítomnosti. Celou základnu bylo možno přehlédnout, protože lodi nebyly zatemněny... viděli jsme i Tirpitz v pozadí Kaafjordu jako velkou změť světel. Všechno se zdálo tak neskutečné, příliš pěkné, než aby se tomu dalo věřit..." Kniha vypráví o odvážné, téměř sebevraždné, akci britských miniponorek typu X, na chloubu a největší hrozbu německé Kriegsmarine bitevní loď Tirpitz.
Publikováno: 1976
ISBN: 23-076-76
Populárně vědecká historická práce podává obraz hlavních událostí a diplomatických jednání roku 1936, který "Evropu prudce posunul k nové velké válce". Ukazuje zhoubnost politiky "usmiřování" fašismu i úsilí o zachování míru. Sugestivně líčí nejen vlastní politické a vojenské události doby, ale i jejich hlavní protagonisty.
Publikováno: 1976
Knížka vymezuje a charakterizuje jednotlivé etapy ve vývoji koloniální expanze Německa a Itálie v letech 1870–1918. Ukazuje pozice velmocí v koloniální politice v období vznikajícího a rozvíjejícího se imperialismu, sleduje vnitropolitický a ekonomický vývoj Německa a Itálie, jejich střetávání se s klasickými koloniálními velmocemia národně osvobozenecký boj v koloniích. 1. vydání
Publikováno: 1977
Původní název:

Pursuit - The Chase and Sinking of the Bismarck

Autor zachycuje jednu z velkých událostí historie námořní bitvy – zničení nacistické vlajkové bitevní lodi Bismarck. Potopení tohoto nejmodernějšího plavidla v květnu 1941 nebylo jen dílčím úspěchem britského válečného námořnictva, ale znamenalo především odstranění hrozby britské dopravě v Atlantiku. Doslov Aleš Skřivan;1. vydání.
Publikováno: 1978
ISBN: 23-057-78
Na pozadí politických událostí v zemích Severní, Střední a Jižní Ameriky zachycuje autor průběh budování a ovládnutí Panamského průplavu.
Publikováno: 1979
Politické atentáty jsou staré jako politika sama. Sedm kapitol knihy čtenáře a čtenářky seznamuje s případy individuálního teroru, které se odehrály v prvních letech Československa na jeho území. Tyto atentáty neotřásly světem, ba ani u nás nevyvolaly trvalý ohlas. Mezi současníky způsobily ve své době vzrušení a u některých z nich vyprovokovaly otázku po smyslu společenského řádu, v němž žili. V osmi příbězích se tak setkáme s českými anarchisty, kteří chtěli násilným činem změnit domácí poměry, s cizinci, kteří si na české půdě vyřizovali svoje spory, s psychopatem posedlým velikášskou myšlenkou o svém politickém poslání i s nacistickými vrahy, kteří v jednotlivých politických vraždách předvedli to, co později prováděli v masovém měřítku.
Publikováno: 1979
ISBN: 23-138-79
Podle vlastních slov měli autoři knihy nejdříve v úmyslu na několika krizových konfliktech přelomu XIX. a XX. století demonstrovat „soumrak evropského století“, tj. počátek pozvolného sestupu Evropy z dosavadního dominantního postavení ve světové politice i ekonomice. Soumrak evropského století zůstal jedním pólem této práce, ale zároveň se její záběr rozšířil a vyplnil zhruba časový rámec let 1895–1905. Právě v tomto desetiletí vyvrcholilo století, v němž se odehrálo doposud největší zrychlení tempa změn v lidských dějinách, století, v němž průmyslová a technická revoluce podstatně změnily tvář světa.
Publikováno: 1982
Cílem publikace je poskytnout ucelený pohled na vývoj vnitřní i zahraniční politiky Japonska v období 1931–1942 od zahájení agrese v Mandžusku v roce 1931 do japonského „blitzkriegu“ v Pacifiku, který zastavila porážka v bitvě u Midwayských ostrovů v červnu 1942.
Publikováno: 1984
ISBN: 23-054-84
Životopis amerického diplomata Henryho Kissingera ve službách americké diplomacie.
Publikováno: 1985
ISBN: 23-040-85
Kniha není pouze historií občanské války ve Spojených státech. Velmi zevrubně probírá "nevojenské" stránky krvavého knofliktu, který více než před sto lety upoutal pozornost světové veřejnosti, jímž navíc skončila závislost Spojených států na Evropě a její výsledek poznamenal celé světové dějiny pro celé následující století. Tato občanská válka byla katalyzátorem řady procesů, které by se jinak těžko udály. Snad k nejzávažnějším náleží zákon o domovinách, podepsaný Abrahamem Lincolnem, který je dodnes charakterizován jako nejdůležitější zákon amerických dějin. - Doslov Svatoslava Raková. První vydání.
Publikováno: 1986
Historie tzv. spiknutí Omladiny v Čechách. V knize je vykreslen počátek panování císaře Františka Josefa I. , politická situace v Evropě i v českých zemích, okolnosti vzniku Národní strany (staročeši) a Národní strany svobodomyslné (mladočeši), a cíle těchto politických hnutí - všeobecné hlasovací právo. Množství demonstrací a dalších protirežimních aktivit v Praze v letech 1893–1894 přimělo policii k domněnce, že tyto akce jsou někým ústředně řízeny. Byla vykonstruována "Omladina". Zmíněná organizace však nikdy neexistovala, v tomto případě se jednalo o kombinaci pokřivených výpovědí a policejního konstruktu. Po soudním procesu padly 21. února 1894 konečné rozsudky. Mezi odsouzenými byli například politici Alois Rašín, Karel Stanislav Sokol, Josef Škába, básník Stanislav Kostka Neumann, bratři Hajnové, Václav Čížek, Antonín Čížek nebo Antonín Pravoslav Veselý. Korunní svědek případu Rudolf Mrva byl mladými radikály zavražděn. Nálada ve společnosti zůstávala nadále neklidná. V souvislosti s odvoláním stanného práva bylo rozhodnuto též o amnestii vězněných omladinářů. Amnestie byla potvrzena císařem a 4. listopadu 1895 byli omladináři propuštěni. Kniha zpracovává na základě studia archivních materiálů a dobového tisku historii hnutí tzv. Omladiny. Odborně lektorovali : PhDr. Dušan Uhlíř, CSc. a PhDr. Otto Urban, CSc. 320 stran textu, 32 stran příloh. 1. vydání.
Publikováno: 1988
ISBN: 23-046-88
Původní název:

Narvik

Krátké a neurovnané tažení, vybojované u břehů a ve fjordech Norska na jaře 1940, neupoutalo mnoho pozornosti a kromě těch, kdož se jej zúčastnili, na něj všichni téměř zapomněli. Přesto má zvláštní místo v dějinách. Bylo prvním, při kterém byly nasazeny společně všechny tři zbraně - námořní, pozemní a letectvo. Doslov napsal PhDr. Aleš Skřivan. Mapy nakreslil Bedřich Rose.
Publikováno: 1989
ISBN: 23-001-89
Kniha vzpomínek, které autor napsal v letech 1977-78 po své emigraci do Vídně a kdy se protidemokratické síly v celém sovětském bloku, které provedly vojenskou intervenci proti pražskému jaru, cítily na vrcholu své slávy.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-204-0196-2
Publikace zachycuje vývoj druhé světové války v Tichomoří v letech 1942–1945, od první porážky Japonska v bitvě u Midwayských ostrovů až do jeho kapitulace 2. září 1945. Předchozí publikace Cesta samurajů představila úspěšnou velmocenskou agresivní japonskou politiku, jež vyvrcholila útokem na Pearl Harbor a vyvolala tak počátek druhé světové války v Tichomoří, Pád Nipponu představuje další válečné období, v němž došlo k obratu ve válce. Sleduje události na válečném poli v období, v němž japonská armáda císaře Hirohita zaznamenává jednu porážku za druhou, důsledky pro civilní obyvatele Japonska po bombardování velkých měst, nesmělé pokusy japonské diplomacie najít východisko z války, jaderný úder na Hirošimu a Nagasaki. A samozřejmě také úlohu císaře, dvorských kruhů, vojenského velení, jejich vzájemné intriky. V závěrečné kapitole pak svízelnou cestu ke kapitulaci a nakonec její přijetí včetně potrestání válečných zločinců. První vydání.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-204-0157-1
Dějiny československého západního odboje - úloha, organizace a činnost jeho jednotlivých složek.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-2040-609-3
Monografie přibližuje život jednoho z nejúspěšnějších vyzvědačů, pracujícího během obou světových válek jak pro československou tak zahraniční špionáž. Příběh vlastence, který během první světové války pracoval v českém zahraničním odboji jako zpravodajský důstojník, zorganizoval síť informátorů a s jejich pomocí řídil tajnou kurýrní službu mezi zahraničním a domácím odbojem a podílel se na vzniku Československa. Za druhé světové války působil dva roky v Turecku, kde jako americký zpravodaj pomáhal odhalovat německé špiony a navázal spojení s protektorátem . Po válce se vrátil do vlasti a pustil se do podnikáni ale po nástupu komunistů byl jako nebezpečný špion odsouzen na 15 let vězení. Doplněno fotografiemi.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-204-1085-6

Autoři autoři v edici

Ivan Brož

česká  1938 -  2012

Eduard Čejka

česká  1931 -  2007
TG

Thomas Gallagher

americká  1918 -  1992

Ludovic Kennedy

britská  1919 -  2009

Robert Kvaček

česká  1932 -  2024

Donald Macintyre

britská  1904 -  1981

Zdeněk Mlynář

česká  1930 -  1997
VN

Vilém Nejtek

česká  1932

Josef Opatrný

česká  1945

Jiří Pernes

česká  1948

Aleš Skřivan

česká  1944

Milan Syruček

česká  1932

Dušan Uhlíř

česká  1938