Židovský učenec Jákob se po jednom z masakrů Chmelnického dostává jako otrok do zaostalé vísky v polských horách. Přes těžkou práci a nesnesitelné životní podmínky zde poznává i novou stránku života - přírodu, která ho opět sbližuje a smiřuje s Bohem. Neví sice o osudu své ženy a dětí po pogromu, ale přesto se posléze zamilujedo živočišně temperamentní Wandy, dcery sedláka. Tento osudový vztah rozehrává mistrný vypravěč I.B. Singer na pozadí reality polské společnosti první poloviny sedmnáctého století.
Projedete se nejstrmější zubačkou v Evropě na horu Pilatus. Vystoupáte do nejvýše položené železniční stanice na Jungfraujoch - Top of Europe, do téměř 3500 metrů nad mořem. Zatajíte dech při průjezdu Mont Blanc Expressem divokými soutěskami a pohledu do horských rozsedlin pod vámi. Na Furkabahn pojedete po doslova shrnovacím mostu. V létě po něm jezdí parní lokomotiva, v zimě udělá místo padajícím lavinám. Ve Stuttgartu budete obdivovat tramvaj-zubačku, která se prohání městem. Jako hudba vám bude znít syčení páry, oblaka dýmu a pravidelné nárazy pístu ve válci při stoupání na Rothorn. V Zurichu dojedete zubačkou do hotelu. Dostanete se do nadmořské výšky, kdy slavný Matterhorn se zdá na dosah ruky. Projede se cestou, po které jezdily přes hory mezi jihem a severem Evropy koňské povozy. V Glacier Expressu dostanete víno ve skleničce se šikmou nožičkou. Aby se víno nevylilo, budete ji natáčet podle toho, jak se mění stoupání na trati. Při nostalgii a obdivu k technickému fortelu předků budete stoupat zub za zubem k horským velikánům Evropy. Součástí knihy je i jediná zubačka v Čechách: Tanvald-Kořenov. Jde o nejstrmější železniční trať v České republice.
Redaktor známého newyorského časopisu (sám autor jeden čas pracoval v The New Yorkeru), typický úspěšný mladý muž 80. let minulého století se nelehce vzpamatovává ze dvou životních šoků – smrti matky a odchodu krásné manželky – a během jediného týdne stráveného výhradně na mejdanech a v nočních klubech ledaccos pochopí.
Kultovní kniha americké literatury, podobně jako Kerouacův román „Na cestě“ či Hellerova „Hlava XXII“ s podtitulem „Zkoumání hodnot“. Můžete ji číst jako strhující cestopis, filosofickou meditaci, napínavý thriller, anebo neobvyklou příručku pro motocyklisty... Kniha vyšla poprvé v roce 1974 a vzbudila doslova celosvětovou senzaci. Pirsig se nespokojuje s běžnými stížnostmi na technickou civilizaci a neutíká do náruče východních filosofií jako někteří jeho předchůdci. Je si vědom toho, že svět vnímáme také díky nejrůznějším filosofickým pohledům a předsudkům, které jsou ovšem neoddělitelnou součástí naší kultury. A právě tyto konvence Pirsig podrobuje kritickému zkoumání.
Hlavní hrdina románu z pera nositele Nobelovy ceny je noblesní starší muž židovského původu, který víceméně omylem uvízl na počátku války v rodném Polsku a prožil Holocaust. Po válce využívá nabídky příbuzných a společně s dcerou odjíždí do New Yorku. Rodina, jež ho sem pozvala, mu poskytuje slušnou, leč skromnou apanáž, aby zde mohl v klidu dožít, a pan Sammler má čas a příležitost nejen rekapitulovat, ale především porovnávat dva odlišné světy, které měl možnost poznat – předválečnou Evropu a její postupný rozpad a moderní Ameriku 60. let, které příliš nerozumí, ale přesto se pokouší ji dešifrovat…
Kde jinde se může čtenář dobrat podstaty Burroughsova díla než v jeho sugestivních snech, jež samy o sobě zpochybňují strukturu každodenní reality? Stovky snových zážitků zde vytvářejí spirálovité jádro jedinečného a znepokojujícího putování za práh lidského vědomí, jakési školy života. Burroughs knihu napsal v roce 1995.
Rané autorovy povídky, ještě psané v ruštině, jsou motivované vzpomínkami na léta dětství a období berlínského exilu. Povídky jsou zřetelným dokladem Nabokovovy schopnosti jemné analýzy lidských osudů, které dokáže vyjádřit na malé dějové ploše. Jsou naplněny nostalgií, melancholií i intenzivními prožitky drobných událostí, které barvitě evokují ztracenou minulost.
Americký milionář Henderson prodělává v tomto ironicky laděném románu hlubokou životní krizi. Hlas v jeho srdci, který se neustále dožaduje já chci, já chci a nikdy není spokojen, nakonec Hendersona dožene až mezi primitivní kmeny do nitra rovníkové Afriky, kde hrdina dospěje k poznání sebe sama a znovu najde chuť žít.
Krátké, nápadité a leckdy šokující texty, jež byly poprvé zveřejněny v časopisech Kenyon Review a The Noble Savage. Doslova nadchly jejich čtenáře, dodnes udivují originalitou i strukturální stavbou, a předznamenaly tak dráhu jednoho z výsostných představitelů experimentálního románu, jakým Pynchon bezesporu je (ať už máme na mysliJoyce, Becketta, Fowlese, Nabokova anebo Borgese), ale i tvorbu celé generace postmodernistů 60. a 70. let.
Strhující příběh světoznámého vypravěče, vycházející z reálných skutečností, mapuje klenutý dramatický oblouk osudů otce a syna, kteří se nalézají na opačných stranách možného názorového spektra. Otec je důstojník, komunista, diplomat, který jako zázrakem přežil 20. a 30. léta v Sovětském svazu a setrval na dřívějšíchpozicích. Syn Voloďa se rozhodl odejít do disentu. Střet odlišných filosofií je tak hlavním tématem knihy, jež je nejen obrazem společnosti XX. století, ale především morálním poselstvím pro budoucí generace.
Nové vydání již kultovního románu, který proslavilo neméně úspěšné filmové zpracování. Příběh mladého muže, odkojeného televizí a opuštěného Bohem, je hlubokou sondou do nitra člověka, který jednoho dne zjistí, že hněv nad tím, že zdědil svět plný lží, přetvářky a proher, neutlumí život k prázdnotě konzumní společnosti. Nekonvenční vyprávění s rychlým spádem, místy prostoupené černým humorem, končí deprimujícím vyvrcholením, které je ovšem jen logickým vyústěním dané situace v dané době, dnešnímu čtenáři tak známé...
Román spatřil světlo světa po Burroughsově návratu z dobrovolného exilu, a přestože vznikl během tvůrčího bloku, patří k autorovým vrcholným dílům, srovnatelným kupříkladu s "Nahým obědem". Děj knihy se odvíjí ve třech zdánlivě nezávislých rovinách, které se zvolna prolínají, aby nakonec zbořily veškeré předem stanovené jistoty.
Románový debut čelného představitele generace beatniků, autora legendární knihy „Na cestě“. Sugestivně vyprávěný příběh rodiny Martinů z Nové Anglie, zachycující osudy jejich pěti synů a tří dcer od počátku století po léta po druhé světové válce, je považován za dramatické preludium Kerouakovy osobní ságy, již vytvořil svými osmnácti knihami. Mnohé z nich už byly do češtiny přeloženy – a tak je pro čtenáře zvláště zajímavé vrátit se k výchozímu dílu jeho tvorby.
Philip Roth ve svém novém románu rozpřádá fiktivní příběh vítězství Charlese A. Lindbergha v prezidentských volbách v roce 1940. Lindbergh, slavný letec, který roku 1927 jako první přeletěl Atlantik, poráží Franklina D. Roosevelta a stává se třicátým třetím americkým prezidentem. Jeho programem je však izolacionismus a pronacistická politika.
Titul Pynchonova románu odkazuje na obloukový opar výparů, které po sobě za 2. světové války zanechávaly na obloze německé rakety V-2 a naznačuje tak krutou a temnou parodii daného slibu, že Bůh už nikdy nezničí lidstvo. Historie je však velký podvod, namísto potopy přichází zničující oheň z nebes, v kterém se ocitá hlavní hrdina románu Tyrone Slothorp. Pynchonův román je jednou z nejhlubších, nejlepších a nejvynalézavějších společenských sond americké společnosti a stává se současně jakýmsi encyklopedickým průvodcem 2. poloviny 20. století. Čtenář bude v knize marně hledat tradiční zápletku, není zde pouze jediný příběh, ale téměř každá stránka nabízí nové prostředí, nové myšlenky, množství charakterových rysů, s mnohými historickými a kulturními odkazy. Tato nádherná a poněkud složitější próza však nikdy nedá odpověď na otázku ohledně lidské smrtelnosti a správnosti rozvoje technologií; v tom však možná spočívá její výzva, která podněcuje změnu stavu vědomí.
Pirsigův filosofický román představuje myšlenkově velmi smělý text, který předkládá čerstvý pohled na závažné společenské a filosofické problémy současnosti. Autor rozvíjí své paradigma, v jehož středu stojí nedefinovaná a nedefinovatelná Kvalita, a pečlivě kolem ní buduje obsáhlý systém zvaný Metafyzika Kvality, který v důsledku znamená převratný pohled na vývoj (nejen) lidské společnosti. Autor se např. zabývá fašismem, hnutím hippie či povahou americké kultury. Nově přistupuje k problematice šílenství a polemizuje s dnešním přístupem k duševně chorým. Svérázně analyzuje kult uctívání celebrit a vyrovnává se s otázkami rituálů, idolů a božství. Na všechna výše zmíněná témata se dívá neotřele a nově a nabízí mnoho nečekaných paralel a překvapivých interpretací. Autor své myšlenky předkládá tak, aby je mohl vstřebat každý čtenář. Nedílnou součástí knihy je také samotný děj, do něhož jsou myšlenky a úvahy zasazeny: Faidros se plaví po řece Hudson a jako pasažéra vezme na palubu své lodi labilní Lilu, která se posléze psychicky zhroutí a poskytne tak Faidrovi příležitost, aby mohl pochopit její nemoc a v neposlední řadě o ni také pečovat. V takových chvílích kniha překračuje hranice pouhého filosofického románu, který vyzývá k nápravě morálních zásad, a stává se silným a citlivým textem, který podává ruku všem podobně strádajícím.
Chicagský rodák Augie prochází po vzoru hrdinů pikareskního a výchovného románu sérií epizod a životních dobrodružství, které ho z USA zavedou také do Mexika, Itálie či Francie. Na cestě potkává lidi z nejrůznějších vrstev od chudáků přes hazardní hráče a podvodné obchodníky až po společenskou smetánku a milionáře. Augie sevšak nepřestává řídit svými vnitřními hodnotami, jimiž jsou pravda, láska, mír, štědrost, užitečnost a harmonie...
Desátý román nositele Nobelovy ceny je vyprávěním mladého vysokoškolského pedagoga, odborníka na ruskou literaturu, Kennetha Trachtenberga. Ten se z Paříže přestěhuje na americký Středozápad, aby byl nablízku svému strýci, proslulému a úspěšnému botanikovi Bennu Craderovi, ve kterém se zhlédl. Strýček se těší velké oblibě u žena bohatě toho využívá, ale přelétavý život mu neposkytuje naplnění, jaké by si představoval. Domnívá se, že svatba jeho problémy vyřeší, ale opak se ukáže být pravdou. Problémy ve vztahu zažívá i jeho synovec Ken a oba muži se snaží přijít na kloub tomu, proč se inteligentní a vzdělaní lidé potýkají v osobním životě s tak nepřekonatelnými nesnázemi.