Isaac Bashevis Singer - knihy
Isaac Bashevis Singer

Isaac Bashevis Singer

 1902 -  1991 polská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Román, který vyšel v angličtině až po smrti Singera v roce 1992, v jidiš vycházel na pokračování v časopise v roce 1967 a je prý Singerovým nejhravějším románem, budícím dojem, že ho napsal velmi mladý muž. Velmi mladým mužem je hlavní hrdina knihy ani ne devatenáctiletý David, který se díky historickým událostem, jež má za sebouEvropa v roce 1922, cítí velmi starý a je nucen čelit všem novodobým proudům komunismu, sionismu, fašismu, feminismu i ateismu , ač je sám především sužován milostnými vášněmi. Aby mohl odjet do Palestiny, potřebuje certifikát o fiktivním manželství...
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7203-294-1
Původní název:

More stories from my father’s court

Druhá část úspěšné knihy vyprávění známého autora se opět vrací do spisovatelova dětství a mládí. Svazek je rozdělen do tří oddílů (Varšava, Bilgoraj a Zpět do Varšavy), v nichž Singer načrtává rázovité figurky tehdejšího polského Židovstva a líčí drobné události, charakteristické pro tu část jeho života, kterou prožil v Evropě.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7203-404-9
Pokračování románu Panství dovádí historii rozvětveného Jakobiho rodu až do posledních let 19. století, kdy se přerod židovské komunity, vymaňující se z feudálních tradic, završí všeobecným společenským kvasem a rozčarováním moderní doby. I zde autor na pozadí osudů velké polské židovské rodiny sleduje nejen vzestup a emancipaci místní židovské komunity, ale stejně tak celého Polska
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7203-745-5
Další ze zpracování legendy o Golemovi, tentokrát v lidském podání I. B. Singera. Menší čtenáři ocení vypravěčské schopnosti jednoho z největších světových literátů tohoto století, ti starší mohou vychutnat nové polohy Golema u nás dosud neznámé. Singerův Golem je trochu jiný, daleko lidštější, a tudíž – vzhledem k současnosti i vysoce aktuální.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7207-219-6
Tento výbor se snaží být reprezentativním vzorkem Singerovy povídkové tvorby a jsou tu zastoupeny jak jeho duchařské povídky, tak ty, které líčí obyčejné – třebaže neobyčejné – lidi. Setkáme se tu tedy s takovými postavami jako s prostou Tajbele a jejím záhrobním nápadníkem, s jurodivým newyorským impresáriem Šlojmelem, s nenapravitelným rouhačem Chazkelem, s krásnou, ale smutnou štamgastkou bistra Ester a jinými, jejichž osudy nás okouzlí i hluboce dojmou.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-257-0686-2
Původní název:

The Fools of Chelm

Mírně absurdní vyprávění o dějinách chudého městečka, kterému vládne Gronam Vůl s pětičlennou radou jemu podobných "mudrců" a tajemníkem Trdlem. Celý příběh se točí kolem toho, že se v jazyce objeví slovo "krize" a Chelm si najednou uvědomí, že se v té krizi nachází a že je třeba ji řešit. Kromě jazykovéhravosti a inteligentního humoru se děti v této knize mohou naučit rozlišovat lidskou hloupost, i kdyby se rodila v hlavách vůdců.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-7203-024-8
Povídky slavného amerického prozaika polsko-židovského původu, držitele Nobelovy ceny za literaturu, netřeba českému čtenáři představovat. Po epochálním výboru Stará láska, pořízeném a přeloženém Antonínem Přidalem pro nakladatelství Odeon, vydává nakladatelství Argo vedle autorových románů i všechny jeho povídky, tak jak vyšly v jednotlivých sbírkách v Americe. Sbírka Hlupák Gimpl obsahuje jednak tři povídky z odeonského výboru a potom sedm dalších, nově přeložených, v nichž král vypravěčů, byť už dvacet let na věčnosti, nadále předvádí své umění a hlubokou empatii s životy i těch nejprostších smolařů a znovu nás přesvědčuje o tom, že každý lidský život a zkušenost, byť by se zdály na první pohled ubohé, mají svůj hluboký, jedinečný význam. Povídky: - Hlupák Gimpl (Gimpel the Fool) - Pán z Krakova (The Gentleman from Cracow) - Hrobník žen (The Wife Killer) - U pamětních svící (By the Light of Memorial Candles) - Zrcadlo (The Mirror) - Ševčíci (The Little Shoemakers) - Radost (Joy) - Z deníku nenarozeného (From the Diary of One Not Born) - Stařec (The Old Man) - Požár (Fire) - Neviditelný (The Unseen)
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-257-0497-4
Povídková sbírka plná příběhů ze zaniklých židovských komunit střední a východní Evropy, v níž se autor vrací do svého dětství a mládí a rozpomíná se na skutečné postavy a historky, které se o nich tradovaly. Nechybí mezi nimi takové perly krátké prózy, jako povídky Klíč, Kominík nebo Šomele.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-257-0306-9
Původní název:

The Penitent

V r. 1969 se autor při návštěvě Jeruzaléma setkal nedaleko Zdi nářků s Američanem, který mu vyprávěl svůj životní příběh. Joseph Shapiro, jenž podobně jako Singer emigroval před válkou z Polska, zažívá v poválečné Americe rychlý podnikatelský vzestup. Zároveň s rostoucím finančním zajištěním vplouvá do běžného životního kolotoče odcizené moderní společnosti. Jednoho dne se po hádce s milenkou rozhodne tento život opustit a odlétá hledat své kořeny do Izraele. Zjišťuje však, že současný Izrael není nic jiného než součást moderního vykořeněného světa. Kniha vycházela původně na pokračování v židovských novinách a hned po svém vyjití v r. 1973 byla mnohými považována za jedno z nejdůležitějších Singerových děl právě pro svůj niterný ponor k nejhlubším otázkám židovské víry v současném zešílevším světě.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7203-071-X
Původní název:

The Magician of Lublin

Působivý román o kouzelníku a akrobatovi, nespoutaném milovníkovi žen a života, zavádí čtenáře do prostředí polské židovské komunity na konci 19. století. Autor v této knize potvrzuje své mimořádné vypravěčské schopnosti i filozofickou moudrost, s níž nahlíží na věčný svár dobra a zla v člověku. Doslov Josef Jařab.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-204-0426-0
Překlady děl proslulého amerického židovského prozaika se už na naší literární scéně zabydlely a mezi čtenářsky nejpřitažlivější patří určitě jeho povídky. V nich se mohl uplatnit jako vynalézavý vypravěč a podat směsici příběhů o obyčejných i kuriózních lidech a věcech. Novodobě navazuje na staré lidové vypravěčství- jeho povídky mají zápletku a vyústění, udržují čtenáře v napětí a skýtají kromě děje i mnoho symbolických významů
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7203-078-7
Původní název:

King of the fields

Román z Polska 10. stol. představuje přerod dravého pohanského člověka v člověka středověkého, hledajícího pokojný život a duchovní rozměr.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-7203-018-3
Jedna z nejlepších povídkových sbírek nositele Nobelovy ceny za literaturu z r. 1978 konečně vychází česky ve svém celku. Povídky I. B. Singera není třeba našim čtenářům příliš představovat, svým hlubokým vhledem do lidské duše -- a neméně hlubokým soucítěním -- patří ke zlatému fondu světového písemnictví po druhé světové válce. Titulní povídka této sbírky je navíc silným milostným příběhem, jehož zpracování steží najde v literatuře konkurenci.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-257-0476-9
Původní název:

Love and Exile

Ve vzpomínkové próze se autor ohlíží za svým dětstvím a mládím - kniha končí přibližně v době, kdy dosáhl pětatřiceti let.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7203-146-5
Původní název:

Mazel and Shlimazel

Samizdatové vydání pohádky o štěstí.
Publikováno: 1989
Původní název:

Meshugah

Mešuge byl původně napsán v jidiš a publikován na pokračování v letech 1981 1983. Pro Singerovy příznivce bude příjemným objevem, že volně navazuje na příběh jednoho z nejkrásnějších autorových románů na Šošu. Děj románu Mešuge se odehrává už po válce v New Yorku, kam se podařilo uniknout před peklem druhé světové války vypravěči Šoši Aronu Greidingerovi. Aron se nečekaně setkává se svým přítelem Maxem, který měl to štěstí a přežil holocaust v Evropě. Je mu teď 67 let, ale přes svůj věk je vyhlášený tím, že naplno užívá všeho, co muži může poskytnout jídlo, pití a ženy. Max Arona seznamuje se svou bystrou a charismatickou milenkou Miriam, která rovněž přežila druhou světovou válku ve Starém světě. Aron v průběhu děje odkrývá pravdu o její minulosti, což ho přivede k úvahám o vlastním životě..
Publikováno: 1997
ISBN: 80-85928-12-4
Původní název:

Death of Methuselah and other stories

Dvacet typicky singerovských povídek ze současnosti i z předválečného Polska. Hrůzy holocaustu se tu mísí s nostalgií po starých časech, okultismem, vírou v démony a skřítky, zradou nejbližších a také se sexuálními praktikami, které byly před válkou neslýchané, ale dnes nad nimi nikdo ani nezvedne obočí, protože i ony mohou vést kesblížení dvou lidí, tak či onak poznamenaných osudem.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-257-0156-0
Původní název:

Enemies

I v tomto románu I. B. Singer zkoumá propastnou komplikovanost lásky. Herman Broder, hlavní postava románu, přežil holocaust a žije v New Yorku střídavě se svou manželkou, Polkou Jadwigou, a milenkou Mašou. Ani jednu z nich nedokáže opustit: částečně z lásky, částečně díky své nerozhodnosti a pasivitě, ale také kvůli tomu, že si svouženu Jadwigu vzal vlastně z vděku, protože mu pomohla zachránit si za války život. Situace se vyhrotí, když z Evropy přijede Hermanova první žena Tamara, o které se řadu let domníval, že byla zavražděna spolu s dětmi během holocaustu.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7203-866-4
Další soubor Singerových brilantních povídek. Autor na minimální ploše svým nezaměnitelným stylistickým uměním vykresluje portréty postav a postaviček, které zalidňují scénu židovského štetlu. Vybaven dokonalou znalostí lidských povah i osobní zkušeností s životem v tomto prostředí předvádí lidskou komedii nesenou lidskými slabostmi i vášněmi, touhou po druhém člověku i po Bohu, pozemským plahočením i směřováním k věčnosti.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7203-655-6
Původní název:

The Slave

Židovský učenec Jákob se po jednom z masakrů Chmelnického dostává jako otrok do zaostalé vísky v polských horách. Přes těžkou práci a nesnesitelné životní podmínky zde poznává i novou stránku života - přírodu, která ho opět sbližuje a smiřuje s Bohem. Neví sice o osudu své ženy a dětí po pogromu, ale přesto se posléze zamilujedo živočišně temperamentní Wandy, dcery sedláka. Tento osudový vztah rozehrává mistrný vypravěč I.B. Singer na pozadí reality polské společnosti první poloviny sedmnáctého století.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85769-32-8
Isaac Bashevis Singer psal Panství v rozmezí let 1953 a 1955, a přestože román, původně vycházející na pokračování v americkém deníku Jewish Daily Forward, vyšel knižně až řadu let po vydání Rodiny Moskatovy (Argo 1997), zachycuje období ještě dřívější dobu mezi polským povstáním v roce 1863 a koncem devatenáctého století. Ústřední postavou románu z polského venkova i města, zalidněného typickými Singerovými hrdiny všedního dne, je Kalman Jakobi, zbožný a konzervativní Žid, zděšený skutečností, že se jeho dcera provdala za skeptika, i když sám je ve svém podnikání průkopníkem těch nejmodernějších obchodních metod.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7203-561-4
Kniha obsahuje celkem osm krátkých próz: povídek z Chelmu, města hlupáků, pohádek a židovských legend, které mladšímu (i staršímu) čtenáři přiblíží židovský svět.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-85947-05-6
Původní název:

Stories for Children

Autor sa narodil roku 1904 v poľskom Radzymine v rodine rabína. Spočiatku sa zdalo, že bude pokračovať v rodinnej tradícii, čoskoro však dal prednosť svetskej literatúre. Najprv sa pokúšal písať hebrejskú poéziu, no onedlho presedlal na prózu v jidiš, ktorej ostal verný po celý život. Prvá kniha - román Shoten an Goray (Satan v Goraji) - mu vyšla roku 1935. Tesne pred jej vydaním I. B. Singer v predtuche blížiacej sa katastrofy emigroval do USA. Až do konca života (umrel roku 1991 v Miami na Floride) bol neobyčajne produktívnym a úspešným autorom. Vydal trinásť románov a viacero kníh pre deti. Roku 1978 získal Nobelovu cenu. Spoločným znakom obľúbených poviedok situovaných do židovských komunít na poľskom vidieku, do varšavských bohémskych kruhov alebo emigrantských komunít v Amerike je rozprávačské majstrovstvo, v ktorom sa snúbi tajomno so zmyslom pre realistický detail, citlivosť s láskavým humorom bez irónie a odsúdenia, zmyselnosť s filozofickou hĺbkou. Príbehy nositeľa Nobelovej ceny za literatúru oslovujú ešte čímsi: posolstvom dobra, súcitu, úcty k múdrosti, vzdelanosti, posolstvom lásky a súdržnosti rodiny.
Publikováno: 2010
ISBN: 9788088735731
Nejkrásnější židovské příběhy pro děti i pro dospělé, plné životních zkušeností, laskavého humoru, čtivé a strhující.
Publikováno: 1996
Původní název:

When Shlemiel went to Warsaw and other stories

Jako každý národ mají i Židé své pohádky a vyprávění. Většina pohádek se předává ústně z generace na generaci. Singer v úvodu ke své pohádkové sbírce „Rabín a čarodějnice“ poznamenává, že některé z příběhů mu vyprávěla jeho maminka. „Jsou to lidové pohádky, které slyšela od své maminky a její maminky“. Singer převyprávěl pohádky po svém a některé si sám vymyslel. „Všechny ty příběhy zplodil způsob života, ve kterém není nouze o fantazii a výmysly“. Židovské pohádky a příběhy mají jednu společnou a základní vlastnost, jsou o lidech, Bohu a lásce. Často se v nich vyskytuje postava chudáka a bohatého, hloupého a chytrého, věřícího a nevěřícího, tedy řekli bychom dva základní póly lidských vlastností, boj mezi nimi a jak to v pohádkách často bývá, vítězí dobro nad zlem, ať je vítězem bohatý nebo chudý, hloupý nebo chytrý, věřící či nevěřící, nic z těchto vlastností není nositelem dobra či zla, jejich nositelem je jen člověk sám a jeho chování. Často vyskytující se postavou bývá postava rabiho, který má rozřešit potíže ostatních členů obce, je něco jako šaman či kouzelník, moudrý, který s pomocí Boží pomáhá svým svěřencům v těžkých chvílích rozpoznat, co je zlé a co dobré. „ Příběhy Židů jsou naplněny nejen zbožností, hledáním dobra a úctou k vědění, ale provází je i smysl pro humor a umění smát se sám sobě. Bez této vlastnosti by se ani plamínek moudrosti nikdy pořádně nerozhořel.“
Publikováno: 1997
ISBN: 80-00-00501-8
Původní název:

The Family Moskat

Příběh židovské rodiny Moskatů se odehrává ve Varšavě od počátku 19. století do roku 1939 a odráží nelehké postavení Židů v Polsku, kdy Židé stále doufají, že je ostatní národy přijmou mezi sebe a budou s nimi jednat jako rovní s rovnými. Zjišťují však, že jejich utrpení nekončí, je stále stejné, jako bylo před deseti, stoi tisíci lety, a budoucnost, zdá se, nepřinese, s blížící se první i druhou světovou válkou, změnu k lepšímu.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7203-054-X
Původní název:

Yarme and Keyle

V románu Rudovláska Kejle nás jeho autor zavádí jak do židovské Varšavy, tak do Ameriky. K prostitutce Kejle zahoří láskou nepříliš počestný Jarme a hned po první společné noci se s ní ožení. K dvojici se však přihlásí šejdíř Max, jejich starý známý, který provozuje své pochybné obchody na obou stranách oceánu, a manželskou pohodu rozvrátí. Nešťastná Kerjle se zamiluje do rabínského synka Bunema a následuje ho do Ameriky.
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-257-3627-2
Původní název:

Satan in Goray

Už v této své prvotině předložil autor, budoucí nositel Nobelovy ceny za literaturu, škálu svého vypravěčského talentu a lze bez nadsázky říci, že jej později, v románech i povídkách, sice mnohokrát zúročil, ale svůj první román už nikdy zcela nepřekonal. V úchvatném příběhu z malého východoevropského městečka vypráví o rebu Gedajlovi, Satanovi, který sem přichází v rouše Mesiáše a začíná v lidských srdcích rozsévat zlo, a o gorajských Židech, kteří nebezpečí buď čelí, anebo se jím dobrovolně nechají strhnout do záhuby.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7203-510-X
Jedna z nejlepších povídkových sbírek nositele Nobelovy ceny za literaturu z r. 1978 konečně vychází česky ve svém celku. Představuje nám svět východoevrospkého Židovstva, svérázného etnika, který byl téměř rozprášen rozsáhlou emigrací, pak druhou světovou válkou a holocaustem a jehož zánik dokonal následný exodus do Palestiny aIzraele . Právě díky autorům, jako byl I. B. Singer, se můžeme do zaniklých míst, časů, rodin a osudů opět vrátit a spoluprožít jejich bohatý život.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-257-0075-4
Původní název:

Shosha

Historie jedné lásky, vyprávěná autorovým alteregem, začínajícím spisovatelem Aronem. Ten tápe ve svým milostných vztazích, aby dospěl ke konečnému prozření a našel svou lásku v prosté, upřímné a čisté duši dívky jménem Šoša.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7203-406-5
Další z vynikajících Singerových souborů povídek. Těchto jedenáct povídek vyšla v USA v roce 1961 a všechny povídky zachycují zmizelý svět polských židovských ghett před druhou světovou válkou. Bez moralizování a psychologizování, věcně a pomocí kusých dialogů vypráví Singer o barvitém světě polské židovské komunity. Jako zápletka mu často slouží vztahy mezi lidmi, láska a manželství na pozadí každodenního života, kde muži pracují a studují Tóru a Talmud, ženy pečují o domácnost a rodinu a všichni si váží tradičních ctností. I v takovém světě se ale najdou výstřední postavy a drobné bizarní příhody, které autor nahlíží překvapivě moderním způsobem a s pověstným židovským humorem, v němž se skrývá odevzdání i moudrost věků.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7203-382-4
Původní název:

Short Friday

Rozsáhlý výbor dvaačtyřiceti próz sleduje tři základní tematické okruhy Singerova díla: život zaniklého světa židovské diaspory na polském venkově a varšavské periferii počátkem 20. století, intelektuální prostředí ve Varšavě 20. let a osudy polských uprchlíků a vystěhovalců ve Spojených státech v druhé třetině našeho století. 2. vydání
Publikováno: 1990
ISBN: 80-207-0018-8
Původní název:

Old Love

Sbírka povídek amerického prozaika polsko-židovského původu, který si svůj vypravěčský dar přivezl do Ameriky z rodného Polska, kde jako chlapec slýchával barvitá lidová vyprávění babiček a prababiček. Autor má hluboké porozumění pro paradoxy lidského života a zálibu v neuvěřitelných zápletkách, které přispívají k nesmírnéčtivosti jeho povídek. Kniha je překladem originální sbírky povídek narozdíl od výboru Stará láska, vyšlého v Odeonu, který byl sestaven z několika různých povídkových sbírek.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7203-253-4
Původní název:

Shadows on the Hudson

Monumentální, posmrtně vydaný román (v roce 1998) nositele Nobelovy ceny vycházel původně dvakrát týdně na pokračování v jidiš novinách Daily Forward v roce 1957. Singer v něm opět se svou bravurní vypravěčskou schopností rozehrává pohnuté osudy zbožných Židů, kteří se najednou ocitají na životní křižovatce a nevědí, zda se rozhodnout pro „moderní“ světský trend, či se navrátit k čisté víře svých otců a dědů.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7203-374-3
Původní název:

In my father’s court

Šedesátka mikropříběhů z varšavského ghetta na počátku století, jak je odposlouchal malý chlapec za dveřmi světnice, v níž jeho otec rabín rozsuzoval spory sousedů a řešil otázky, co je člověku podle zákona dovoleno a co zakázáno. Defilé ostře načrtnutých postav, tragických i směšných, bezohledných i bezradných, které svým jednáním a osudem uváděli vypravěče do hořkých tajemství světa dospělých.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7203-199-6
Povídkový soubor dnes už klasika americké židovské literatury poutavě vypráví obyčejné i neobyčejné příběhy lidí – převážně východoevropských Židů hovořících jidiš, jejichž zaniklý svět pro nás I. B. Singer zachoval. Autor se sklání před nevyzpytatelností lidských povah a osudů a s uměleckou pronikavostí se dotýká pravd „starých jako svět, hlubokých jako spánek“.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7203-287-9
Příběh dobrodruha Maxe Barabandera, který se po smrti svého syna vydává z Argentiny do rodného Polska. Doufá v rozptýlení a zapomenutí, ale také v jakýsi nový začátek po dvouletém období problémů s potencí. Ve Varšavě naváže kontakty nejen s rodinou zbožného rabína, ale hlavně s místním podsvětím, a pomoc hledá i u známého spiritisty. Max se stále více zaplétá, sklouzává hlouběji a hlouběji. Svůj postupný pád i jeho nevyhnutelné následky si jasně uvědomuje; ovšem k tomu, aby se postavil vlastním špatným sklonům i pokušením, jimž ho vystavuje okolí, se mu však nedostává mravní síly.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7203-611-4