Dějiny jsou plné zajímavých událostí, kolem kterých stále nemáme stoprocentně jasno. Petr Vokáč se v této knize zabývá zajímavými historickými událostmi a osobnostmi od 15. století (Lucrezia Borgia) po současnost (let MH 370) a hledá v nich souvislosti a otevřené otázky, na které se snaží nalézat odpovědi. Autor přitom čerpá z mnoha českých i zahraničních zdrojů, které většina lidí vůbec nezná. Mnoho kapitol v této knize je tak neotřelých a dosud v české literatuře neuváděných. Dokazuje tak, že v literatuře faktu zatím zdaleka nebylo všechno řečeno. Ponořte se s ním tedy do zajímavých příběhů minulosti.
O tajných zbraních nacistů toho již bylo napsáno mnoho a ve všech publikacích, které se tímto tématem zabývají, se pravidelně objevuje jedno jméno - Hans Kammler. Tak jako byl Mengele Hitlerovým Andělem smrti, Schacht jeho Bankéřem, Himmler jeho Druhým mužem, byl Hans Kammler jeho hlavním technokratem. Byl to právě on, kdo pro Hitlera realizoval stavby tajných vojenských zařízení, kde se projektovaly a posléze také stavěly unikátní zbraňové projekty, často značně bizarní, kterými chtěli Hitler a jeho suita zvrátit průběh války ve svůj prospěch. Byl podepsán pod stavbami neuvěřitelných nadzemních i podzemních komplexů jako bylo Peenemünde nebo Raise v Sovích horách. Také ale pod životy statisíců nevinných obětí z pracovních táborů. Jak ale Kammler žil, co vše bylo v jeho rukách, o čem rozhodoval? A konečně otázka nejdůležitější – jak vlastně skončil? Zemřel během posledních dnů války, nebo odešel za hranice a skrýval se? Byl skutečně naposledy viděn v Čechách, a co zde dělal? Byl snad spojen s naším územím také jinak než jako voják nacistického Německa, například původem svých rodičů? Kniha Petra Vokáče se snaží na tyto otázky odpovědět a poprvé seznamuje naši veřejnost s osobností Hanse Kammlera v jedné ucelené publikaci, v níž čtenářům předkládá četné otázky a závěry, týkající se jednoho z nejvíce zmiňovaných, ale nejméně známých mužů Třetí říše.
Kniha Petra Vokáče se zabývá možnými atomovými reakcemi, které předcházely bombám, svrženým na Hirošimu a Nagasaki. Největší prostor je věnován dohadům i faktům o stavu výzkumu a konstrukce atomové bomby v předválečném i válečném Německu, Spojených státech amerických a Sovětském svazu.
Dějiny jsou plné událostí, jejichž pravá podstata nám zatím zůstává ukrytá ve stínu. Nezbývá než se neustále ptát, zda skutečně víme vše, co potřebujeme k rozklíčování těchto událostí, jejich příčin i dopadů na celou historii, zda nám něco neutíká a zda ve skutečnosti nebylo něco jinak. Autor uvádí 16 příběhů, kterénás zavedou do švýcarských Alp, do vod oceánů, do krušnohorského Jáchymova i na Albion. Zamyslíme se nad úlohou templářů při vzniku Švýcarska, nad podvodem s Hadí královnou, možnou existencí Noemovy archy i nad paradoxy kolem Magdy Goebbelsové a tajemstvími kolem zmizelých insignií Karlovy univerzity. A nezapomeňte si přitom položit stejnou otázku jako autor. Opravdu víme dost, abychom mohli historii soudit?
Jak daleko byli nacisté za druhé světové války s přípravou atomové bomby? Kam se poděly jejich plány a vědci, kteří pracovali na jaderném programu? A jak spolu souvisely komponenty z nacistického programu a jaderného programu Američanů? Petr Vokáč se ve své nové knize zabývá otázkou, zda nemohla být jedna z bomb svržených na Japonsko vroce 1945 vyrobena ze surovin zadržených v Německu nebo zda ji nemohli nacisté dokonce zcela vyrobit sami. Kromě technických specifikací zde autor uvádí celou řadu méně známých faktů okolo daného tématu a zároveň ponechává pro čtenáře dostatek volného prostoru, aby si udělal svůj vlastní názor.
Železnice. Toto slovo skrývá tolik historie a zajímavostí, ačkoliv je staré teprve necelá dvě století. U nás již od počátku znamenalo zavedení železniční dráhy převrat ve společnosti a v uvažování lidí. Železnice měnila celé kraje v průmyslové oblasti, pomáhala z malých vesnic vytvořit velká města a z malých továren budovat velké podniky evropského významu. Naše země má přitom nejhustší síť železnic v Evropě a vlakem se dostaneme téměř všude, minimálně do většiny významných měst a obcí. Petr Vokáč se v této knize kombinující turistického průvodce a literaturu faktu zaměřil na výlety po českých hradech, tvrzích a zříceninách, které jsou dostupné prostřednictvím železnice. Kromě toho zde pro čtenáře připravil i malou lahůdku v podobě popisu modelů českých hradů, které si vytvářeli v dávných i nedávných dobách železniční zaměstnanci na svých zahrádkách před nádražím, no a nechybí ani pasáže popisující zaniklá železniční povolání nebo třeba život ve vechtrovně.
Je pole u Turska bojištěm Lucké války, jaká mystéria obestírají hrad Houska, byla prohra husitů u Lipan vina Jana Čapka ze Sán, byl Faust skutečně v Praze, jaký je význam Bílé hory pro české dějiny, jak to bylo s Rukopisy a jejich autory, kdo byli rodiče Boženy Němcové, byl zázrak v Číhošti skutečným zázrakem? Celkem šest autorů literatury faktu, vydávajících své tituly v Nakladatelství Olympia, se rozhodlo zodpovědět tyto a další otázky českých dějin v tomto sborníku, doplněném řadou tematických ilustrací a fotografií. Do sborníku přispěli Václav Junek, Helena Lorenzová, Petr Vokáč, Magdalena Zachardová, Filip Junek a Tomáš Hejna.
Co mě vedlo k tomu, že jsem začal o některých biblických příbězích pochybovat? Proč jsem kladl otázky, zda tyto události (konkrétně o Ježíšovi) probíhaly přesně tak, jak je popsáno v Novém zákoně? Co když to bylo trochu jinak? A co když je pravda úplně někde jinde? Tento příběh se udál před dvěma tisíci lety. Technika a přírodní vědy nebízejí dnes zcela jiné možnosti...K přírodním vědám a technice jsem přidal ještě archeologii. Na základě těchto tří disciplín jsem se rozhodl zkoumat pravdivost dějů, které se měly odehrát na začátku letopočtu. Navíc jsem přidal také pohled z oblasti historie templářů, studia samotné bible a dále skutečností, které jsem vypátral v malé vesničce Rennes le Château na úpatí francouzských Pyrenejí. Je možné, že bible nemluví pravdu? Jsou její hrdinové pouze fiktivní postavy? Vyslovil jsem kacířskou otázku? Kde začíná a nebo končí víra, a kde jsou hranice vědeckéh odůkazu? To jsou otázky, na které jsem hledal odpověď...
Projedete se nejstrmější zubačkou v Evropě na horu Pilatus. Vystoupáte do nejvýše položené železniční stanice na Jungfraujoch - Top of Europe, do téměř 3500 metrů nad mořem. Zatajíte dech při průjezdu Mont Blanc Expressem divokými soutěskami a pohledu do horských rozsedlin pod vámi. Na Furkabahn pojedete po doslova shrnovacím mostu. V létě po něm jezdí parní lokomotiva, v zimě udělá místo padajícím lavinám. Ve Stuttgartu budete obdivovat tramvaj-zubačku, která se prohání městem. Jako hudba vám bude znít syčení páry, oblaka dýmu a pravidelné nárazy pístu ve válci při stoupání na Rothorn. V Zurichu dojedete zubačkou do hotelu. Dostanete se do nadmořské výšky, kdy slavný Matterhorn se zdá na dosah ruky. Projede se cestou, po které jezdily přes hory mezi jihem a severem Evropy koňské povozy. V Glacier Expressu dostanete víno ve skleničce se šikmou nožičkou. Aby se víno nevylilo, budete ji natáčet podle toho, jak se mění stoupání na trati. Při nostalgii a obdivu k technickému fortelu předků budete stoupat zub za zubem k horským velikánům Evropy. Součástí knihy je i jediná zubačka v Čechách: Tanvald-Kořenov. Jde o nejstrmější železniční trať v České republice.
Šestá publikace Petra Vokáče o různých záhadách a legendách, v níž se autor zamýšlí nad možnými důvody jejich vzniku a snaží se najít uspokojivé řešení.Jedná se například o záhady spojené s posledními Romanovci, Jantarovou komnatu, záhady spojené s událostmi v Roswelu nebo o nebezpečí nárazu některého z obřích vesmírnýchkamenů na naší Zemi. I když se některé kapitoly z předchozích svazků opakují, vždy se jedná o jejich doplnění o nově zjištěné údaje a tedy i o nové závěry.
V dalším, v pořadí již pátém svazku záhad, nabízí Petr Vokáč svým čtenářům zajímavé pohledy do nedávné i vzdálené minulosti. Dozvíte se například o pasti na Churchilla, jak to bylo s džínami, o vyšehradském relikviáři nebo o bustě slavné Nefertiti v Berlínském muzeu. Zaujme jistě i kapitola o problematice existence německé atomové bomby.
„Nejkrásnější věc, kterou můžeme objevit, je záhada,“ prohlásil kdysi Albert Einstein. On sám se celý život zabýval záhadami vesmíru a fyziky a snažil se poodhalit roušku tajemství, které skrývá. My se však přidržme při zemi. Podívejme se s Petrem Vokáčem, známým záhadologem, do jeskyní v Altausee, na spojeneckou operaci Torch,na záležitost Kolčakova zlata i smrt princezny Diany. Že všechno znáte? Petr Vokáč vás přesvědčí o tom, že skutečnosti zdaleka nemusí být takové, jak se zdají.
Sedmá Vokáčova publikace nevyjasněných záhad se zabývá mimo jiné problemy kolem Norimberského procesu, uzlového písma, popravy francouzských královských manželů za Velké revoluce nebo menhirového překvapení. Další kapitoly jsou věnovány záhadám podzemních chode a prostorů v Jihlavě, Světlé nad Sázavou a Holýšově. Autor se všakvěnuje i parapsychologii zvířat, kolébce letů na měsíc v Ebensee, nálezum v jeskyni Výpustek v Moravském krasu či otázkám čarodějnictví ve Velkých Losinách. Vítejte ve světě záhad.
Kdo byla Mona Lisa? Jak to ve skutečnosti bylo se slavnou jantarovou komnatou? Napsal Ďáblovu bibli sám satan? Co vůbec odhalily vykopávky v bájné Tróji? Napínavé příběhy, záhady a peripetie týkající se krádeží a případného navrácení známých i méně známých děl z pokladnice světového umění nám přibližuje čtivá kniha renomovaného autora Petra Vokáče. Autor se nespokojuje se zažitými tezemi a výklady, ale snaží se naopak dojít k dosud nevyslovenému a nepublikovanému řešení těchto záhad. Petr Vokáč předkládá nejen důkladné investigativní postupy, ale přiměje čtenáře aktivně se zapojit do dobrodružného pátrání, což zdánlivě obyčejnou knihu povyšuje na "interaktivní" publikaci. 1. vydání.
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2006. Jiří Bílek - Příběhy z temného úsvitu českých dějin, Jiří Kovařík - Poslední boj krále Přemysla Otakara II., Karel Kýr - Mormoni, Vladimír Dolínek - Rakouské raketomety v 19.století, Karel Richter - Rok pohnutých událostí, Libor Nedorost - Sokolské pluky Stráže svobody, Milan Hulík - KdeJindřich Marek, Miroslav Kučera & Karel Kýr
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2006. Jiří Bílek - Příběhy z temného úsvitu českých dějin, Jiří Kovařík - Poslední boj krále Přemysla Otakara II., Karel Kýr - Mormoni, Vladimír Dolínek - Rakouské raketomety v 19.století, Karel Richter - Rok pohnutých událostí, Libor Nedorost - Sokolské pluky Stráže svobody, Milan Hulík - Kdety hroby jsou, kde jsou ti vojáci?, Věra Weislitzová - Uvězněné sny, Petr Vokáč - Senzace století, Roman Cílek - "...Když chtěla jsem padnout!", Karel Šimek - Most u Remagenu, Jindřich Marek - Záhada kadetky, Richard Sobotka - Dělostřelecká tvrz "Bouda", Antonín Benčík - Neblahé důsledky hokejového vítězství, Miroslav Kučera - Ztracená zpěvačka, Ivan Brož - Smrt prvního diplomata světa.
Autor (technik a amatérský historik) vybral 15 pozoruhodných staveb světa a v jednotlivých kapitolách vypráví jejich příběhy. Zvolené stavby budou z velké části čtenáři známé; autor sám všechny navštívil a předkládá i své dojmy z těchto poznávacích cest - v patnácti volně seřazených kapitolách. Jsou to jednak památky starověku (např. příběh babylonské věže, egyptské pyramidy, skalní město Petra, jeskyně Altamira), nebo středověku ( Karlův most, katedrála v Chartres) i známé stavby z doby nepříliš vzdálené (zámek v Neuschwansteinu, Eiffelova věž, socha Svobody, budova opery v Sydney). Dvě památky pocházejí z Orientu - Velká čínská zeď a palác Tádž Mahál. Přiřazuje i stavby opředené záhadami - město Machu Picchu, Stonehenge a obří sochy na Velikonočním ostrově. Text doprovázejí barevné fotografie všech popsaných objektů i několik zpřesňujících náčrtků.
V tomto a následujících svazcích Vás autor zavede do světa záhad, mýtů a legend. Pokusí se na základě různých informací poodhalit některé záhady, např. Jantarové komnaty, štěchovického pokladu, atomové bomby, podzemí Plzně, záhady operací bez skalpelu a další jevy, které nedají spát ani autorovi, ani mnohým z nás.
Zkušený spisovatel a bývalý zaměstnanec drah Petr Vokáč připravil ojedinělého turistického průvodce po významných historických a technických památkách na našem území, přehledně rozdělených do jednotlivých kategorií od historických staveb, tunelů, mostů a viaduktů, lanových drah a dalších zařízení. Jednotlivé památky jsou popsány z hlediska historického i funkčního, průvodce je navíc doplněn vysvětlením základních pojmů. Kniha je zařazena do známé populární edice průvodců Navštivte… a je doplněna obrazovým materiálem v textu i samostatné příloze. Součástí jsou i mapové prvky a odkazy na fotografickou galerii a příslušné internetové stránky pomocí systému QR code.
Publikováno:2017
ISBN:978-80-7376-467-8
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.