Podivuhodné putování do Betléma Příběh pro malé i velké čtenáře o dobrodružném putování ze současnosti do Betléma přelomu letopočtu, kde se právě narodil Ježíš. Na počátku tohoto příběhu je kouzelný adventní kalendář, jehož prostřednictvím se Jáchym a Elizabeth vydávají proti proudu prostoru i času. Příběh, který začíná ve Skandinávii dvacátého století, končí po dobrodužné cestě v Betlémě, kde se právě narodil Marii malý Ježíš.
Malé zázraky se dějí pořád a každému z nás, jen je potřeba pozorně naslouchat svému srdci. Dvanáct povídek Kateřiny Dubské vás vezme do světa, který znáte, ale občas na něj zapomínáte. Do světa rozhodnutí, která dokážou změnit nezměnitelné. Je to dvanáct opravdových příběhů, dvanáct příběhů lidí, které autorka potkalaa kteří jí vyprávěli o situacích, jež se mnohdy zdály neřešitelné. Jsou to příběhy o životě, lásce, smrti, minulosti a o tom, že stačí jen trochu změnit úhel pohledu a rázem je vše možné.
V krátkých poetických obrazech je načrtnuta rodinná tragédie Františka Šímy, obyvatele obce Lidice, která se prolíná s neštěstím českého národa v čase německé okupace. Otec při hádce zabije svého syna, což mu paradoxně zachrání život. O zničení obce, kterou po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha vypálili jako odplatu nacisté, se ve vězení vůbec nedozvěděl. Po propuštění z vězení se o Vánocích 1942 vrací domů...
Ve třicátých letech našel Fynn při potulkách ulicemi londýnského East Endu malé děvčátko Annu, a jelikož nebyl schopen zjistit, kde Anna bydlí, vzal ji s sebou domů do bytu své matky. Fynn si s Annou po večerech vyprávěl a hrál, mluvili spolu o životě a obzvlášť o přírodních vědách a matematice a Anna mu povídala své "úvahy" o Bohu, kterého dětsky oslovovala "Pane Bůh", když se mu svěřovala se všemi svými názory a těžkostmi. Nevinný, ale pronikavý pohled Anny na svět přiměl Fynna, aby sám pro sebe přeformuloval vlastní názory. Kniha dnes patří ke klasické četbě nejen v anglicky mluvících zemích.
Jméno Maryši Šárecké (1890- 1958), české básnířky a prozaičky, by nebylo třeba v první polovině dvacátého století české kulturní veřejnosti představovat. Její knihy byly hojně vydávány a v lidových vrstvách čteny. Autorka, kterou lze v mnohém přirovnat k Vlastě Javořické, by neměla být zapomenuta ani dnes. K tomu nejlepšímu,co napsala, lze jistě počítat i román Pod Svatou Horou. Líčí v něm život v Příbrami a částečně v Praze ke konci 19. století. Kromě rázovitých postav a postaviček, stvořených ve spisovatelčině fantazii, se čtenář setkává i s epizodickými postavami Jaroslava Vrchlického, Václava Beneše Třebízského či Karla Raise. Román zaujme nejen všechny příznivce Svaté Hory, ale i milovníky historie, kteří vědí, že minulost není jen velká politika, ale zejména běžný život "obyčejných" lidí. Na první pohled nám připadají jejich osudy idylické, ale ve skutečnosti jsou těm našim současným tak podobné.
Pověsti vyšehradské, které Popelka Biliánová sbírala a zpracovávala pro své čtenáře, vyšly poprvé v roce 1905. Autorka se domnívala se, že shromažďuje a zachycuje starodávné legendy, ve skutečnosti však jejich předlohy většinou nesahají dále než k počátkům 19. století a zdaleka ne všechny mají opravdu lidový původ. To jim ale nikterak neubírá na přitažlivosti: dnes už patří k našemu historického povědomí a tvoří nedílnou součást pražské mytologie.
Román o Cadillacovi Jackovi, kovboji z rodea, který se dá na dráhu překupníka starožitností, je chytrá a vtipná satira na sexuální, politický a milostný, typicky americký styl života.
Historický román o španělské námořní výpravě za kolonizací Šalomounových ostrovů. Její plavba je naplněna neustálými šarvátkami, sváry a intrikami mezi vojáky a námořníky i mezi jednotlivými členy posádky, kteří zápasí o moc a peníze. Intrikám se nevyhne ani generálova žena, která se po smrti svého manžela ujímá vedenívýpravy. Autor zvolil formu vyprávění očitého svědka událostí, které zrekonstruoval na základě zápisků vrchního kapitána a dalších dobových dokumentů.
Román, ve kterém autor na podkladě vlastních zkušeností líčí život italských přistěhovalců v periferní čtvrti New Yorku. Hrdinkou je matka početné rodiny, jejímž životním snem je únik z neutěšeného prostředí a touha po vlastním domě. Postavy románu jsou neobyčejně životné, existence přistěhovalců je zachycena v celé složitosti prostřednictvím šťastných i truchlivých osudů jednotlivých postav. Kniha byla napsána ještě před proslulým autorovým románem Kmotr.
Příběh Billyho Kida. L. McMurtry prohlašuje, že všechno bylo - jak už to u historických událostí bývá zvykem - poněkud jinak, a životní osudy krutého pistolníka s dětským obličejem zpracovává poněkud netradičně.
Jsme na britských ostrovech na přelomu 30. a 40. let 17. stol., kdy se vyhrocuje spor mezi králem Karlem I. a parlamentem, Oliver Cromwell vyhlašuje republiku. Hrdinka knihy Marie Powellová po zklamání v lásce svolí ke sňatku s puritánským spisovatel a učencem Johnem Miltonem a netuší, že členové její rodiny se ocitnou na opačných stranách bitevního pole. U nás nepříliš známý John Milton je autorem eposu Ztracený ráj, který ve své době rozvířil náboženské neshody a nesnášenlivost.
V japonské restauraci v Americe se scházejí muži z organizace Kameradenwerk, aby projednali jakési „obchodní záležitosti“. Jejich předseda a organizátor celé akce, doktor Josef Mengele, který prováděl za Hitlerovy vlády pokusy na lidech, jim přednese plán, podle něhož mají v průběhu dvou let zabít 94 mužů z různých zemí světa, kterým je šedesát pět let a jsou státními zaměstnanci. Projednává s nimi detaily plánovaných vražd, ale nikdo z nich netuší, že jsou odposloucháváni. Odposlech si u servírky zaplatil mladík jménem Barry Koehler, který když uslyší všechno, co je zaznamenáno na pásce, neváhá a volá do Evropy spisovateli Yakovu Liebermannovi (ten kdysi přežil holocaust a nyní usiluje o spravedlivé potrestání nacistů). Liebermann mu nevěří, ale než mu to stačí Barry vysvětlit, je telefon hluchý. Liebermann má podezření, že se jeho „zvědovi“ něco stalo. Začne si ověřovat podivná úmrtí státních zaměstnanců v Rakousku a dlouho nemůže najít mezi těmi potencionálními oběťmi žádnou spojitost. Až přijde na to, že všichni mají syna. A že tento syn má černou patku a modré oči a že se stoprocentně podobá Hitlerovi, když mu bylo třináct. A že mu ve třinácti letech zemřel otec. Dojde mu, že Mengele si vytvořením stejných životních podmínek chce zajistit, že z geneticky shodných chlapců vyroste alespoň jeden nový vůdce. Liebermannovi se podaří Mengeleho zabít, ale v té době už je několik mužů mrtvých a z jejich synů tedy rostou potencionální Hitleři…
Svobodu medvědům je Irvingův první román. Do značné míry předznamenává spisovatelova pozdější témata i konstanty a prvky zdánlivě nespojitelné: bizarní, charakterově nejednoduché postavy a stěží uvěřitelný příběh s velmi reálnou a faktograficky dobře podloženou kulisou Vídně. Potkávají se pravidelně v jednom z městských parků student vídeňské univerzity a rituální krmič ptactva Siggy Javotnik. Teprve náhodné setkání v motocyklové dílně na periferii města je svede dohromady: narychlo kupují motorku a vyrážejí na trip, kde čas a nějaké předběžné plány nehrají žádnou roli... Ale už první, neplánované zastavení ve vídeňské zoo se ukáže jako osudové. Pohled na uvězněné zvířectvo inspiruje Siggyho ke zprvu nevážně míněnému nápadu osvobodit místní obyvatele. Po mnoha peripetiích, které korunuje Siggyho tragická smrt, je smělý, ba šílený plán nakonec opravdu realizován.
Román Panský dům volně navazuje na román Tchaj-pan, jehož hrdina "zelenooký ďábel" dirk Struan se tu objevuje už jen jako přízrak - podle mínění obyvatel Honkongu se převtělil do dnešního taj-pana "Panského domu", Iana Dunrosse, hlavního protagonisty románu. Jeho úkolem je zachránit rodinnou firmu před krachem, což znamená získat dostatek peněz v hotovosti. Proto se rozhodne uzavřít obchodní dohodu se společností Par-Con.
Ve druhém díle asijské ságy pokračuje příběh rodinné společnosti Struanů, která se snaží upevnit své postavení v Hongkongu a zachránit rodinný klan před zkázou. Rozpory mezi taj-panem Ianem Dunrossem a jeho protivníky, zejména Gorntem , se vyhrocují, sílí tlak a narůstá napětí. Taktika soupeřů je úspěšná a Ianu Dunrossovi skutečně hrozí krach. Dokáže se taj-pan nakonec správně rozhodnout?
Harvarďan Walter Starbuck, rozený Stankiewicz, potomek ruské Litevky a ruského Poláka a bývalý chráněnec samotářského koktavého milionáře, je propuštěn z vězení, do kterého byl odsouzen za „...vlastní nesmyslné příspěvky americkým politickým skandálům všeobecně známým jako ,Watergate’”. Walter Starbuck se po letech ocitá nasvobodě a rád by někde dostal alespoň místo barmana. Po letech však potkává jednu ze čtyř žen, které ve svém životě opravdu miloval, a ta nečekaně promění jeho další životní osudy. Souhrou kuriózních okolností se Walter stává viceprezidentem známé gramofonové společnosti ... Dosud neznámý román proslulého Kurta Vonneguta nezklame žádného z četných autorových českých čtenářů.
Třetí - a poslední -díl románu Panský dům se opět odehrává v Hongkongu, kde probíhá nelítostný souboj mezi dvěma protivníky, taj-panem Ianem Dunrossem a jeho dloholetým rodinným nepřítelem Gorntem. Do hry zasahují američtí obchodní partneři, zvažující, na čí stranu se přiklonit. Situaci zkomplikuje i několik dalších událostí -zvraty na burze, špionáž, tragická přírodní katastrofa... Rivalové jsou neúprosní, jde o moc, o peníze, o tvář...
Autorovy vzpomínky na dospívání, studia, 1. světovou válku a počátky pedagogického působení. Zachycují život na anglických středních školách, atmosféru soukromých škol i univerzit. Velkou část svého autobiografického románu věnuje Graves válce, kterou prožil jako kapitán u Královského welšského pluku. Závěrem pak líčí svojepůsobení na univerzitách v Oxfordu a Káhiře, líčí svá setkání s T. Hardym, Lawrencem, T. S. Elliotem a dalšími významnými osobami. Knihu napsal ve svých 33 letech.
Hlava osmnáctiletého puberťáka je plná nevyřešených problémů s vlastní matkou a sporů s mocným otcem. Hledání smyslu života tlumočené skrz vulgární náhledy na společnost i úzkou rodinu vyústí v poslední výlet před tím, co má nastat a co nechtěl žádný americký kluk v šedesátých letech poznat zblízka.
Černohumorný Vonnegutův román z roku 1990 je sestaven z útržkovitých zápisků Eugena Hartkeho, Američana, který se na otcovo přání dal k armádě, prošel vietnamskou válkou, stal se profesorem na soukromé vysoké škole pro méně talentované studenty, dostal vyhazov za protiamerické řeči a skončil ve vězení, nejdřív jako bachař a pak jako odsouzený. Když bilancuje svůj život, zjišťuje, že lidí, s nimiž se pomiloval, je stejně jako těch, které zabil.
Kniha nás zavede do 2. tisíciletí př. n. l. starověkého Egypta. Ve dvou časových rovinách v ní sledujeme vyprávění starce Menenheteta, který prožil čtyři životy a důvěrně poznal zejména jednoho z nejvýznamnějších egyptských faraonů Ramesse II. Menenhetetův příběh otvírá pohled nejen na historické události tehdejší doby, jakonapř. slavnou bitvu u Kadeše, ale jeho prostřednictvím pronikneme i do složitého světa všudypřítomných egyptských bohů či do tehdejších sexuálních zvyklostí. Kniha je tak nejen prostým vyprávěním o osudech jednoho hrdiny, ale stává se barvitým, pečlivě vykresleným obrazem každodenního života a myšlení starých Egypťanů.
V druhém díle Mailerova historického románu dále sledujeme příběh čtyř Menenhetetových životů po bitvě u Kadeše. Krutý i smyslný svět se před námi otevře ještě hlouběji. Intriky a magické obřady, korunovační slavnosti, všudypřítomný vliv bohů na život prostých i vznešených Egypťanů, to vše v této knize utváří ucelený obraz tak nepodobný tomu, co o starém Egyptě známe z učebnic a muzeí.
Na opuštěné pláži padne vpodvečer letního dne do písku mladý muž zasažený výstřelem z pušky. Ženy, které vstoupily do jeho života, začnou vyprávět každá svůj příběh o dobrodružstvích, která s ním prožily.
Příběh odvíjející se na základě teorie, podle které se Homérova Odysseia odehrává v okolí Sicílie, její finální podoba je přepracováním staré ságy, z které je použit jen úvod a několik slok a jejím autorem je dívka, která sama sebe vylíčila jako princeznu Nausikau.
Desert D’Or je kalifornské módní letovisko, kam se uchyluje hollywoodská smetánka, aby si odpočinula od celuloidových snů. Tento krvesmilný skleník je rájem pro manipulátory, filmové hvězdy, milence, pasáky, producenty, lehké ženy, hráče, scénáristy a různé podvodníky. Do přízračného světa zkaženosti přijíždí vysloužily letecSergius O’Shaugnessy, poznamenaný válečnými zkušenostmi. Chystá se napsat velký americký román. Postupně je však zatahován do lehkovážného života a znepokojivě snadno vplouvá do jeho nebezpečí, kluzkých kompromisů a sexuálních excesů. Třetí román Normana Mailera je satirickou výpovědí o hollywoodských výstřelcích, v níž se snoubí divoká představivost s dokumentaristickým realismem.
Základní otázka, kterou si Norman Mailer v knize Americký sen klade, nezní Kdo zabil Kennedyho?, ale Kdo byl Oswald?, protože jediné zodpovězení druhé otázky nás může přivést k odpovědi na první. Lee Harvey Oswald uprchl v roce 1959 do Sovětského svazu a byl poslán do Minsku, kde dva a půl roku žil pod stálým dohledem KGB, která ho podezřívala, že je agentem CIA. V roce 1993 Norman Mailer strávil v Rusku šest měsíců a rozmlouval s Oswaldovými přáteli a láskami a natočil exkluzivní rozhovory s důstojníky KGB. Americké tajemství je rekonstrukcí života ambiciózního a osudem těžce zkoušeného Lee Harveye Oswalda. Vůbec poprvé zevrubně líčí jeho dosud nezmapované kroky v Minsku, všímá si i jeho neradostného dětství a služby v námořní pěchotě a zachycuje události, jež pro Oswaldově návratu do USA v roce 1961 vedly k tragické události v Dallasu v roce 1963.