V roce 1929 vydává Martínek výbor Básně, jenž obsahuje jeho tři předchozí sbírky Zahrada (1917), Tichá píseň (1920) a Ráj srdce (1926) i nový básnický oddíl Noci. Tento výbor můžeme oprávněně považovat, vedle pozdější sbírky Kalendář básníkův, za vrchol Martínkovy básnické tvorby.
Vydání všech tří knih v jedné. Jakub Oberva, Plameny, Země duní. Románová trilogie zachycující typické stránky života železářského Ostravska v době od počátku tohoto století do konce první světové války. První díl je obrazem třídně rozložené vesnice, trpící kapitalistickým selstvím, jehožpředstavitelem je bohatý sedlákJakub Oberva. Druhý díl, prostoupený temnou, bezútěšnou atmosférou dělnického života v důlním městě Ostravě, ukazuje radikální třídní uvědomění proletariátu, typisovaného vpostavě Obervova syna Kuby Sršaně. Pozadím posledního dílu je světová válka a její ohlasy ve vědomí ostravského dělnictva: hladové bouře, demonstrace, živelný, anarchistický dělnický odboj. Příslibem do budoucna je silný, dobrý charaktertěch, jejichž očekávání první republika nesplnila, ale kteří nepřestali věřit v konečné spravedlivé uspořádání světa.
Celostránkové krásné ilustrace B. A. Tkaczyka. V třiadvaceti pohádkách výboru jsou zahrnuty Martínkovy sbírky Duhový pták a Svět kouzel a divů, dodatečná zkazka Půlnoční kouzla a dvě bajky z Knížky pohádek o dracích, čarodějnicích a princeznách. Autor se jejich prostřednictvím představuje jako mistr tohoto žánru. Uplatňuje klasické pohádkové motivy, scenérii i postavy, avšak v neotřelých variantách a nových tvůrčích proměnách. Sestavil Alois Sivek.
Román Ožehlé haluze je třetím samostatným dílem trilogie, navazující na dva předcházejí romány Kamenný řád (1942) a Meze (1944). Autor v něm líčí na příběhu tří větví poštulkovského rodu události protektorátních let na ostravském venkově a periferii Ostravy. Jeho hrdinové sedlák Tonek Poštulka a jeho sestra Karolina, autodopravce Žežulík, učitel Janošek i mladý Cyrílek nejsou lidé zvlášť politicky uvědomělí. Avšak těžká doba nacistické okupace, styk s dělnickým hnutím vytvářejí z členů poštulkovské rodiny bojovníky a hrdiny, kteří každý po svém bojují proti utlačovatelům. Vojtěch Martínek dokončil závěrečným dílem své druhé trilogie dílo, jehož ethos jadrně hovoří o člověkově vztahu k celku, ke společnosti. Dílo, jež tuto přirozenou lidskou povinnost efektně neglorifikuje, ale hovoří o ní se statečnou prostotou, kterou zvlášt ocení čtenáři v kraji, kterému Martínek své dílo věnoval.
Výbor milostné poezie, v němž editoři nabízejí nejvýraznější texty předních českých básníků v rozmezí více než jednoho sta let. Knížka předkládá jednotlivé fáze vztahu muže a ženy tak, jak je zachytil Mácha, Erben, Neruda, Hálek, Heyduk, Zeyer, Sládek, Vrchlický, Sova, Bezruč, Březina, Hlaváček, Toman, Dyk a Šrámek. VýStanislav Kostka Neumann, Otokar Březina (p), Adolf Heyduk, Karel Hlaváček, Jiří Karásek ze Lvovic, Josef Svatopluk Machar, Karel Toman, Julius Zeyer & Bohdan Jelínek
Samostatné vydání vánoční básně-koledy, v níž se zpěvák doznává ke snění a odmítání společnosti. Typograficky upravil a vydal jako svůj 16. soukromý tisk Josef Hrachovina v Praze k Novému roku 1941. Písmem Krištofa Plantina o vánocích 1940 vytiskl „Knihtisk“, akciová společnost v Praze XIII v počtu 99 neprodejných výtisků.
Původní název díla: O KRÁLOVNĚ ŽIVOTA. Autor sesbíral 30 původních českých pohádek, kde se potkáváme s čaroději, draky, princeznami, krály i pohádkovými babičkami a navštívíme začarované zámky, zakletá království, ale přesto příběhy vždy šťastně skončí. Knížka je moderně a originálně ilustrovaná. Sbírka původních českých pohádek, kde se objevují všechny kouzelné postavičky z tohoto světa. Pro děti od 6 let, ale potěší i větší čtenáře.
Báseň věnovaná oslavě osvobození a připomínce genocidních hrůz okupace – krvavým mořím, bestiálnímu smíchu, vězení, hladu, popravám, vyhlazovacím táborům. K prvnímu výročí našeho osvobození a na památku JUDr. Josefa Martínka z Mor. Ostravy / 18. II. 1943 v Oswienčimi/ a Stanislava Hrachoviny z Dolní Lhoty u Blanska / 2. VII. 1942 v Mauthausenu/ – Typograficky upravil a vydal Josef Hrachovina – Písmem Plantin-Heavy-Monotype vytiskl „Knihtisk“ v Praze XIII v dubnu 1946 v počtu 99 neprodejných výtisků.
Kraťoučký svazek, který obsahuje 11 krátkých vyprávění o 11 významných osobnostech českého národa. Ve vyprávěních nenalezne čtenář téměř žádný děj, není také smyslem tohoto díla. Základem je ukázat, oživit a povznést myšlenku národního ducha.
Autor líčí příběh statečného ženského srdce, které si nezoufalo přes všechnu tíhu, s jakou na ni dolehl zlý osud: vdala se, měla dítě, muž jí padl ve válce, trpěla hroznými poměry vesnice a zlobou lidí a pak, když už byla zdeptána, vzchopila se rázem jako nová bytost, zrozená z nesmírného utrpení, a přes svou skleslost a únavušla znova učit.
Úplný soubor pohádek Vojtěcha Martínka, postupně otiskovaných v knihách Svět kouzel a divů (1927), Duhový pták (1929), Knížka pohádek o dracích, čarodějnicích a princeznách (1930).
V této knize slaví 65letý jubilant svoji "černou i jasnou zemi", své Ostravsko s jeho haldami a rudě zářícími hutěmi, prochází pobeskydským krajem, statečnou Morávkou, podél Ostravice, na Radhošť, a především zpívá o lásce k lidu tohoto kraje, k němuž se řadí.
Výbor z poezie, který se snaží z Martínkovy básnické tvorby, trvající 43 let, vybrat ukázky, které prošly prověrkou času. Vybral, uspořádal, k vydání připravil, doslov a ediční poznámku napsal Oldřich Rafaj.
Sbírka, vydávaná z pozůstalosti zasloužilého umělce, obsahuje cyklus sonetů z r. 1953, psaných jen pro vlastní potěšení a jako zkouška tvůrčích sil. Verše vyslovují souhlasný obdiv k současnému dění i touhu po splynutí s činorodou prací a lidmi.