Když se to tak vezme, Krajní meze (a jejich největší konkurent, Pásmo šera) byly průkopníky hororových a sci-fi televizních pořadů. Krajní meze přenesly na obrazovku horor, do té doby téma filmů Rogera Cormana a paperbackových románů, a zhostily se toho skvěle. Dnes, kdy výraz Star Trek (Putování mezi hvězdami) zdomácněl a Akta X jsouv čele žebříčku nejsledovanějších televizních pořadů, kdy všichni diskutují o tom, zda Milénium zachází či nezachází příliš daleko, je obtížné vzpomenout si, jakou změnou Krajní meze ve srovnání s tehdejší televizní krmí opravdu byly. Na trhu jinak saturovaném situačními komediemi, mezi nimiž nyní vyniká „Nick and Nite“, kde dramatem byl Doktor Kildare, strašidelným dramatem Muž z UNCLE a kdy většina lidí nikdy na obrazovce neviděla nic strašidelnějšího než Čaroděje ze země Oz, byly Krajní meze mnohem odvážnější, než dnes je Milénium. Pokud jde o témata a náměty, ne všechno bylo možné, byl to pouhý začátek. V tomto svazku si všimněte „Průzkumu uskutečnitelnosti“. Koncem šedesátých let tento pořad nabízel velmi dráždivý výjev plný sexu (Dick van Dyke a Mary Teler Mooreová tehdy ještě spali v manželské posteli), obsahoval jasnou narážku na holocaust a skončil strhující analýzou toho, co je skutečnou obětí – aniž kdy ztratil ze zřetele dilbertizaci amerického obchodu (tak mě napadá, že když tento pořad sledoval Scott Adams, byl asi desetiletý – snad právě odtamtud čerpal své první nápady). Díky společnosti MGM-UA seriál z devadesátých let Krajní meze v tomto trendu pokračuje, vede lidi k přemýšlení, posouvá hranice, bere na sebe riziko. A dostává se mu za to odměny: V listopadu 1996 mu byla podruhé udělena cena CableACE Award. Tyto tištěné antologie celý pořad, starý i novy seriál, uvádějí do vašeho knihkupectví a do vašich rukou, přičemž se znovu dostávají ke slovu důvěrně známí autoři jako Diane Duanová a Richard Lupoff, k nim se druží nový příchozí Michael Marano a jako prémie nejproslulejší příběh klasika sci-fi Fredrica Browna. Tak se tedy pohodlně posaďte a uvolněte se. Tisk na těchto stránkách nemusíte upravovat… O druh písma se staráme my, o okraje rovněž…
Publikováno:
1997
ISBN:
80-7197-148-0
Původní název:
The Outer Limits
Kniha se skládá ze čtyř žánrově velmi rozmanitých povídek. První z nich je dalším příspěvkem k druhu, k jehož označení by bylo možno použít názvu klasického díla H. G. Wellse „Válka světů“: Obyvatelé Země se s pomocí vesmírných lodí brání stále častějším případům napadení bytostmi odkudsi z vesmíru. (Podle této povídky byl natočen jeden díl proslulého seriálu Star Trek.) Nechte se překvapit náměty dalších tří povídek.
Publikováno:
1998
ISBN:
80-7197-147-2
Původní název:
The Outer Limits
Kniha obsahuje opět čtyři povídky. O první z nich bychom mohli říci, že pochází z „pravěku“ žánru sci-fi (z roku 1939). Vypráví o zkonstruování inteligentního robota a o tvůrcově smrti způsobené nehodou, ale pokládané za vraždu spáchanou tímto robotem. Příběh vypráví sám robot, a jeví se v něm jako poněkud neohrabané dítě, obtížně se pohybující ve světě lidí, jejichž psychiku lze stěží pochopit. Děj druhé povídky se odehrává ve vzdálené budoucnosti. Pozemšťané již ovládli některé planety a vytvořili osady v kosmu, ale napadli je tvorové z prostoru mimo sluneční soustavu, kteří chtějí lidstvo zničit a Zemi osídlit sami. Příběh by bylo možno nazvat „komorním“ v poněkud zvláštním smyslu slova: dvěma hlavními postavami jsou vojenský kosmonaut a kosmonautka ve vězení mimozemšťanů, kde jeho počáteční soucit s ní se změní v lásku s tragickým koncem. A náměty dalších dvou povídek? Nechte se překvapit.
Publikováno:
1998
ISBN:
80-7197-051-4