Almanach divadelní a umělecké alternativy, okraje a undergroundu, vstupní publikace nově koncipované řady. Programové otevření prostoru pro zcela novou generaci divadelních teoretiků, kritiků, autorů a tvůrců, jejichž jména je dobré si zapamatovat: David Ašenbryl, Martina Černá, David Dvořák, Jan Jiřík, Kateřina Kolářová, Karel Koula(píše o divadle bezdomovců Ježek a Čížek), Petr Mančal, Lucie Němečková (Být afročeským hercem!), Kateřina Rathouská, Denisa Václavová (poprvé u nás publikuje na téma site specific), Tomáš Vokáč, Filip Jan Zvolský ad. Jejich reflexe divadla nevedeného, nezvedeného a nezavedeného se odehrává za supervize Vladimíra Hulce, autora úvodu Proč Orghast? Součástí svazků jsou i příspěvky Lídy Engelové (Brook 2001), Zdeňka A. Tichého (Poetická doupátka – Hommage à Petr Lébl), Věry Ptáčkové (Standard aneb Člověk třetího tisíciletí), Jana Číhala (Godot konečně přišel!), interview Josefa Rauvolfa se zakladatelkou Living Theatre Judith Malinovou a dva rozhovory Vladimíra Hulce: s Reném Levínským (Chodím chlastat s Heideggerem…) a Petrem Lantou (Mám mužské tělo, ale ženskou duši); závěr patří textům – mj. poezii Vladimíra Franze a Petra Váši.
Publikováno:
2001
ISBN:
80-86102-23-8
Druhý svazek almanachu divadelní a umělecké alternativy, okraje a undergroundu je zároveň – za supervize Vladimíra Hulce – platformou nejmladší generace divadelních teoretiků, kritiků i divadelních organizátorů: do svazku přispěli Jana Bohutínská, Martina Černá, Jiří Dobeš, Adam Halaš, Kateřina Hipská, Oskar Hulec, Jan Jiřík, Lukáš Novotný, Martina Overstreet, Jan Nepomuk Piskač, Vladimír Škultéty, Tomáš Vokáč a Filip Jan Zvolský. Na zveřejněnou parodii televizního pořadu Katovna od divadla Sklep reaguje Vladimír Just. Jan Roubal diskutuje s Janem Číhalem z ostravského Bílého divadla, Jana Pilátová zase s Vendulou Kodetovou a Martinem Učíkem. Jiří Jelínek tu má texty z divadla DNO, Ondřej Cihlář poprvé publikuje hry divadla Vosto5, Lucie Němečková píše o multikulturní Praze a zaujme i projekt na obnovu a využití zchátralé budovy nádraží Plzeň-Jižní předměstí (aktivita Moving Station). V závěrečném oddíle Dokumenty jsou komentovány ukázky z nově objevených rukopisů E. F. Buriana (libreto hříčky X x Y x Z aneb Procházka na ruby, věnované přátelům z Osvobozeného divadla, pravděpodobně z let 1926–1927).
Publikováno:
2002
ISBN:
80-86102-34-3
Třetí sešit almanachu Orghast obsahuje mj. původní rozhovor s Eugeniem Barbou, antropologickou úvahu Bohuslava Blažka Theatrum mundi aneb jak nám vládnou metafory a metonymie, portréty Mina Tanaky od Alexe Švamberka, první českou sondu o divadle ve squattech od Jiřího Weberschinkeho, pohledy Martiny Overstreet na skejťácké klání na Štvanici,Jiřího Sulženka na mezinárodní síť nezávislých center Transeuropehalles, dále rozhovory s Josefem Tejkalem z Černých baronů, s Petrem Krušelnickým, Tomášem Žižkou a Petrem Lantou. Je představen televizní cyklus Alternativní kultura režiséra Petra Slavíka a Josefa Rauvolfa (s obsahy všech dílů cyklu). Svazek doplňují texty Jiřího Davida, zpěvačky Suzanne Vega, jakož i příklady „jiné kritiky“ pod názvem Enjoy Criticism. Z opačné strany publikace je připojena autonomní příloha 10 let festivalu …příští vlna / next wave… se soupisem repertoáru 10 ročníků tohoto setkání alternativního divadla a umění.
Publikováno:
2003
ISBN:
80-86102-39-4
Čtvrtý svazek almanachu nabízí mj. úvahu Vladimíra Hulce nad stavem domácí nezávislé divadelní scény Chystáme novou revoluci, hold Ivanu Vyskočilovi (laudatio od Jaroslava Duška), Sulženkův glosář o festivalu v Edinburghu, vůbec první publikovaný text Ondřeje Cihláře o novém cirkusu, pohled Martiny Overstreet na městské subkultury, graffiti-scénu, street art a k tomu její dialog s Pointem. Vladimír Hulec dále rozpráví s Charlesem Marowitzem, Jan Dvořák s Václavem Martincem a Jan Hančil s britským divadelním kritikem Aleksem Sierzem. Josef Rauvolf píše o „slavném hipíkovi“ Peelovi, Jan Jiřík o projektu Teren ve Varšavě a Štěpán Kubišta o Castillo Theatre. Je představena Jednotka / Unit Krištofa Kintery a její projekty, publikován Košičan 3 souboru Vosto5 (autoři: Ondřej Cihlář a Petr Prokop) a texty Jiřího Jelínka. V rubrice Dokumenty je poprvé zveřejněn dosud neznámý textový fragment E. F. Buriana s názvem Hamlet – drama o dvou jednáních z počátku druhé poloviny 20. let XX. století a závěr svazku opět tvoří vize „jiné kritiky“ pod názvem Enjoy Criticism.
Publikováno:
2004
ISBN:
80-86102-43-2
Almanach příští vlny divadla s přílohou 20 let festivalu …příští vlna / next wave… Úvodním tématem almanachu jsou možnosti alternativy (diskuse: Nina Vangeli – Miroslav Bambušek – Vladimír Hulec), k tématu se dále vyjadřují Lenka Dombrovská, Arnošt Goldflam, Petr Oldo Macháček, Lukáš Brychta, Ján Mikuš, Lucia Repašská, Petr Váša ad. V oddíle Interview jsou postupně zpovídáni Miroslav Bambušek, Jiří Havelka, Jan Horák, Andrej Krob a Petr „Krusha“ Krušelnický. Zdena Bratršovská a František Hrdlička vzpomínají na Bílé divadlo, Jan Dvořák se vrací k činnosti Pavla Kočího a jeho pantomimické skupiny Paskvil. Zvláštní blok je věnován Robertu Wilsonovi (Marta Ljubková: Z přípravy libreta 1914; Věc Makropulos Roberta Wilsona; Michal Hrubý: Osud Roberta Wilsona v Národním divadle). Zařazen je také komiks Vladimíra 518. Vydáno ve spolupráci s občanským sdružením Příští vlna.
Publikováno:
2013
ISBN:
978-80-86102-58-0
Již sedmý svazek almanachu Orghast, pohledů na divadelní a uměleckou alternativu, okraj a underground, je věnován především čtvrtstoletí festivalu …příští vlna / next wave… (včetně soupisů všech ročníků v letech 1994–2018) a dává slovo řadě osobností nezávislé scény (Petr Oslzlý, Jiří Maryško, Vladimír Mikulka – JakubŠkorpil, René Levínský, Karel Kratochvíl, Lukáš Brychta, Jiří Honzírek, Jakub Čermák ad.). Publikaci sestavili Lenka Dombrovská, Jan Dvořák, Oskar Hulec a Dominik Melichar. Festival …příští vlna / next wave… se také podílel na vydání.
Publikováno:
2018
ISBN:
978-80-88217-06-0