Autobiografické vyznání, vzpomínky stárnoucího muže na dětství a mládí, které prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale sounáležitém a často komickém životě irské rodiny vypovídá nejen o životních zvratech a stereotypech, ale také o dobové atmosféře této éry dvacátého století. Tragikomické autobiografické vyznání je působivým dokladem ryzího irského naturelu, sepsané s hlubokým citem a velikým stylistickým uměním.
Sbírka O lásce a jiné povídky sdružuje osm povídek Antona Pavloviče Čechova z rozmezí let 1894 až 1899, tedy z Čechovova vrcholného tvůrčího období, jež v různých variacích pojednávají o trpce humorných podobiznách lásky. Tuto podobu sbírky sestavilo nakladatelství Academia a to s použitím překladů Čechovových povídek z jiných povídkových souborů.
Román Zpověď, v němž skrze osobní výpověď zachycuje podivuhodný svět středoevropské měšťanské vrstvy a jeho pozvolný zánik, je kritikou pokládán za autorovo nejcennější dílo.
Tragikomická novela výrazného německého autora představuje Jonathana Noela, Pařížana středních let, jehož život plyne už léta v naprosto neměnném rytmu, minimálních nárocích, zdánlivě neotřesitelných jistotách a spolehlivosti. Pan Noel však jednoho dne objeví před dveřmi svého bytu holuba, který se bůhvíjak zatoulal do domu, a zaplaví ho iracionální a neovladatelný pocit odporu a strachu. Do těsné blízkosti jeho pečlivě střeženého životního prostoru vnikl nevypočitatelný a nečistotný element a to náhle stačí k tomu, aby Noelovy jistoty byly otřeseny, demaskovány jako křehké a jeho zdánlivě spolehlivá mysl jako povážlivě labilní. Díky tomuto vychýlení z osy následuje řada groteskních i smutných situací, protože Jonathan ten den není schopen nic vykonat v zaběhnutém rytmu a jeho zoufalství se každým okamžikem prohlubuje.
Souborně vydané knihy povídek: To na tobě doschne, Prosím tě, neblázni, Číslo do nebe a Rodinný sjezd. S nadsázkou líčené osudy početné rodiny plné individualit za různých tuzemských režimů. V tomto velkém souboru (celkem 82 krátkých povídek) poznáme autorova pravidla konstrukce textu, jeho práce s nadsázkou, ironií- vyprávění bezvýrazně vygradované pointy, spíše ukončené než uzavřené. Tím si jsou všechny povídky i jednotlivé knihy podobné, přesto v nich můžeme sledovat jakýsi vývoj i jejich různou úroveň, můžeme se spolu s autorem i zpětně zasmát nad minulým režimem, nebude to však smích nijak nezvladatelný. První vydání. Dotisk v roce 2008 a 2009. zdroj: Databáze Národní knihovny ČR
Máte někdy pocit, že vás tíží politická, reklamní či mediální podoba současného světa? Máte podivný pocit, že žijete v Absurdistánu, byť tolik odlišném od minula? V tom případě nejste sami. Sbírka satirických minipovídek z kapitalistického současna Muž za vlastním rohem líčí osvědčeným, mile laskavým humorem svět kolemnás. Milí čtenáři, mějte se krásně, nádherně, super, a ať vám neúnavný, činorodý podnikavec Nývlt, prototyp českého člověka, nezkazí náladu! Dotisky v roce 2000, 2002, 2003 a 2010.
Výbor povídek ruského spisovatele a dramatika zahrnující drobné, čisté "humoresky" charakteristické pro rané údobí spisovatelovy tvorby stejnou měrou jako povídky Čechovova zralého a vrcholného "vážnějšího" údobí.
Předposlední román Fjodora Michajloviče Dostojevského (1821–1881) byl marxisty a zejména Gorkým a Lunačarským léta odsuzován jako pamflet brojící proti revoluční akci, nicméně světoznámému znalci temných pohnutek lidské duše v něm šlo především o to, jak a zda vůbec se jeho milované Rusko vyrovná s démony. Inspirován procesem sanarchistou Něčajevem, jenž jako zastánce bezohledných praktik boje připravil o život svého oponenta z ilegálního hnutí, vytvořil spisovatel rozsáhlý portrét generace, která ve snaze vymanit se z rutinní morálky a kulturních vzorců svých rodičů nyní váhá mezi módním mysticismem a pragmatickým rozumem, mezi rozvracečským násilím a pokornou důvěrou v dobro. Toto obrozování sleduje Dostojevskij prostřednictvím provinční kroniky, v níž nenápadný pozorovatel zaostřil na trojici mužských protagonistů: bezstarostného dandyho Stavrogina, zakomplexovaného radikála Kirillova a mocichtivého pleticháře Verchovenského, jejichž výstřelky jsou podrobovány obecnějším zkouškám cti a lásky. Dílo z roku 1872, rozvíjející řadu motivů z Idiota a předjímající rodinnou tragédii Bratrů Karamazových, bývá označováno za autorovo nejkrutější. V roce 1988 je na filmové plátno převedl režisér Andrzej Wajda.
V příbězích Rodinného sjezdu se satirik Kraus vrací k absurdním zážitkům velké rodiny, aby nám představil jakési momentky z rodinného alba, z doby, kdy se ten či onen člen rodiny dostal do nechtěného sporu s každodenním šikanováním policejního režimu. Knížka nejen pro pamětníky, ale i pro ty, kteří to neprožili.
Tato částečně autobiografická kniha popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách.
Obsahuje 9 povídek: Jeden den Ivana Děnisoviče, Matrjonina chalupa, Drobnosti, Pravá ruka, Případ na stanici Kočetovka, Ve vyšším zájmu, Strážný duch Kulikova pole, Jaká škoda!, Velikonoční křížová cesta.