Trojka - Edice

Trojka

7
edice Trojka (1973–1990, 55 sv.) byla reprezentativní edicí ruské a sovětské klasiky, a to jak výtvarným a grafickým provedením, tak výběrem autorů. Zahájila Tolstého románem Anna Kareninová a Makarenkovou pedagogickou prózou Začínáme žít, dále zde vycházel A. P. Čechov, F. M. Dostojevskij, N. V. Gogol, M. J. Lermontov, A. S. Puškin nebo I. S. Turgeněv stejně jako Konstantin Fedin, Maxim Gorkij, Vladimir Korolenko nebo Michail Zoščenko. Podstatnou část edičních titulů představovaly výbory z díla jednotlivých autorů (Ivan Bunin, Lidija Sejfullina /oba připravil Jan Zábrana/, Saltykov-Ščedrin), popř. výbory tematicky koncipované (Tuláci, Chorobopisy krutého věku, Dobrodružství prostopášnic aj.). Na počátku osmdesátých letech se v rámci edice vyčlenila „malá řada“ s vlastním číslováním, zatímco původní linie edice pokračovala od roku 1983 s označením „velká řada“.
Dobrodružství prostopášnic aneb Kratochvilná skládání ze svaté Rusi - mátušky. Jedná se o povídky, básničky, pohádky a jiné krátké útvary z mátičky Rusi.
Publikováno: 1973
ISBN: 26-033-73
První z básní - Hrabě Nulin - popisuje příběh o trapném dobrodružství šlechtického hejska, jehož mužskou ješitnost raní vesnická statkářka; druhá - Domek v Kolomně - je o šikovném milenci mladé dívky, který se vydával za kuchařku, dokud nedošlo k jeho odhalení. Třetí báseň - Gabrieliada - žertuje o něčem, o čem se v Puškinově době beztrestně žertovat nemohlo - báseň nadnáší otázku, kdo vlastně byl Ježíšův otec - Bůh, Gabriel nebo Ďábel Doslov k těmto třem poémam napsal Jaroslav Vávra.
Publikováno: 1975
ISBN: 26-008-75
Podtitul: povídky o lásce a smrti Výbor povídek podává obraz předrevolučního Ruska.
Publikováno: 1975
Obsáhlý reprezentativní výbor zahrnuje lyriku, kratší dramata (Mozart a Salieri, Kamenný host) a poémy (Mnich, Bachčisarajská fontána, Cikáni, Hrabě Nulin, Domek v Kolomně, Měděný jezdec, Ruslan a Ludmila).
Publikováno: 1978
Původní název:

Sobranije sočiněnij v 11 tomach

Výbor sta nejlepších humoristických povídek autora, jež začínají anekdotami a šokujícími burleskami z rané tvorby, přes slavná díla, až po povídky, kde se vedle komiky objevují i tragická a hořká témata.
Publikováno: 1979
ISBN: 26-017-79
Soubor smutnoveselých povídek jednoho z ruských klasiků nás zavede do sednic mužiků i do salónů těch nejbohatších. Život je ovšem hořký i humorný všude stejně.
Publikováno: 1980
Původní název:

Анна Каренина

Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce „vyšších kruhů". Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku „dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-7022-006-6