Studium - Edice

Studium

20
Deset přednášek konaných ve Stuttgartu a Dornachu mezi 23. lednem a 4. březnem 1923. Základ anthroposoficky orientované duchovní vědy tvoří díla napsaná a zveřejněna Rudolfem Steinerem (1861-1925). Mimoto pořádal v letech 1900 až 1924 četné přednášky a kurzy jak veřejné, tak také kurzy pro členy Theosofické, pozdeji anthroposofické společnosti. On sám původně chtěl, aby se jeho vesměs volně proslovené přednášky nezapisovaly, protože byly myšleny jako ústní sdělení neurčeny k tisku. Když však bylo zhotovováno a rozšiřováno stále více neúplných a chybných zápisů posluchačů, pokládal za nutné zapipisování přednášek uvést do pořádku. Tento úkol svěřil Marii Steinerová - von Sivers. Její povinností bylo určovat stenografy, správu zápisů a korektury textu nutné pro vydání. Protože Rudolf Steiner pro nedostatek času mohl sám opravit zápisy jen ve zcela malém počtu případů, musí se u všech zveřejněných přednášek přihlížet k jeho výhradě: Musí se přihlížet k tomu, že v předlohách, které jsem neprohlédl, budou chyby. (deset přednášek konaných ve Stuttgartu a Dornachu mezi 23. lednem a 4. březnem 1923)
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-900355-3-9
Původní název:

The Road to Serfdom

Nejznámější a dnes již klasická kniha nositele Nobelovy ceny za ekonomii, který je právem považován za jednoho z největších myslitelů 20. století. Vznikla během druhé světové války v Anglii pro široké publikum a autor ji věnoval „socialistům všech stran“. Snažil se v ní svobodný západní svět varovat před snahami socialistů nejrůznějšího ražení uvědoměle řídit společnost a zavést centrální řízení veškeré ekonomické činnosti. Knihu by si měl prostudovat každý, kdo chce pochopit, co se stalo ve fašistické Itálii, nacistickém Německu, komunistickém Sovětském svazu nebo komunistickém Československu. Pozornému čtenáři by však také měla ukázat, že i v dnešním politickém soupeření mezi pravicí a levicí, mezi liberálními zastánci svobody a socialisty a plánovači nejrůznějších odstínů, ať již na národní či nadnárodní úrovni, stále běží o jedno a totéž — o naši budoucí svobodu a prosperitu.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86598-71-3
Spisy a přednášky k historii anthroposofického hnutí a anthroposofické společnosti.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-900355-6-0
Devatenáct přednášek Rudolfa Steinera konaných v Berlíně mezi 19. říjnem 1908 a 17. červnem 1909 Obsah: 1. Astrální svět 2. Několik znaků astrálního světa 3. Dějiny fyzické úrovně a okultní dějiny 4. Zákon astrální úrovně: odříkání; Zákon devachanu: obětování 5. O podstatě bolesti, utrpení, radosti a blaženosti 6.Čtyři lidské skupinové duše: lev, býk, orel a člověk 7. Zapomínání 8. Podstata forem nemocí 9. Podstata a význam Desatera 10. Podstata dědičného hříchu 11. O rytmu lidských těl 12. Mefistofeles a zemětřesení 13. Rytmy v lidské přirozenosti 14. Nemoc a karma 15. Křesťanství v běhu vývoje našeho současného lidstva; Vůdčí osobnosti a avatarské bytosti 16. Kristův čin a odpůrčí duchovní mocnosti Lucifer, Ahriman, Asuras 17. Smích a pláč; Božská fyziognomie v člověku 18. Výraz já u různých lidských ras 19. Evoluce, involuce a tvoření z ničeho
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-900355-0-8
V následujícím výkladu je podán obsah přednášek, které jsem pronesl v červnu letošního roku v Kodani v souvislosti s valnou hromadou skandinávské Theosofické společnosti. Co zde bylo vysloveno, patřilo tedy posluchačům obeznámeným s duchovní vědou neboli theosofií. Proto také takové obeznámení předpokládá. Je tu postaveno na základech vybudovaných v mých knihách, v Theosofii a v Tajné vědě. Vezme-li tento spisek do ruky někdo, kdo tyto předpoklady nemá, bude je považovat za kuriózní výron pouhé fantazie. Jmenované knihy však ukazují vědecké podklady všeho, co je zde řečeno.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-900355-4-6
Šestnáct přednášek Rudolfa Steinera konaných mezi 25. lednem a 15. květnem 1910 v různých městech. Obsah: 1. Událost Kristova zjevení v éterném světě 2. Duchovní věda jako příprava na nové éterné zření 3. Vnitřní vývoj a zevní vývojové možnosti 4. Nový duchovní věk a opětovný příchod Kristův 5. Buddhismus a Pavlovokřesťanství 6. Tajemství vesmíru. Svět komet a lunetární svět 7. Opětovný příchod Krista v éteričnu 8. O příchodu duchovního věku. Komety a jejich význam pro zemské bytí 9. Kázání na hoře. Země Šambala 10. Opětovný příchod Kristův 11. Nastávající éterné zření 12. Svátek svatodušní, svátek svobodné individuality Dodatek - poznámky z přednášek: A. Opětovný příchod Krista v éteričnu B. Podstata člověka C. Vyšší světy a jejich souvislost se světem naším D. Kristův impuls a jeho velcí zvěstovatelé
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-900355-1-5
Rudolf Steiner: „Ten, kdo to myslí vážně s duchovým světem, ten zaznamená takovou vůli lidí, jaká se zcela určitě zrodí za nových mystérií, neboť spiritualita opět vstoupí mezi lidi, až vzniknou nová mystéria, v nichž lidé najdou Ducha uvážlivějším, jasnějším způsobem než ve starých mystériích; budou však moci být uvedenido duchového, božského světa, a tak k prameni lidství, novým, dokonalejším způsobem.“
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-906056-1-9
Spisy a přednášky k historii anthroposofického hnutí a anthroposofické společnosti. Položení Základního kamene; Přednášky a promluvy; Porady o Stanovách; Dornach, 24. prosince 1923 až 1. ledna 1924. Kniha obsahuje mj. program Vánočního sjezdu, zápisy ze zasedání představenstva, vyjádření Rudolfa Steinera ke znovuvybudování Goetheana aslova na rozloučenou. Součástí knihy je také originální znění Průpovědi Záklaního kamene v němčině, jakož i český překlad Ratmíra Zoubka. GA 260.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-900355-7-7
Práce je monografickým zpracováním prvního tvůrčího období významného rusko-amerického spisovatele Vladimira Nabokova, zabývá se jeho tvorbou z dvacátých a třicátých let 20. století psanou rusky. Od předchozích česky vydaných prací o Nabokovovi se odlišuje svým zaměřením, rozsahem, detailností i úhlem pohledu. Stranou nezústávají vnější okolnosti spisovatelovy tvorby, životopisná data jsou použita k osvětlení kontextuvzniku toho kterého díla.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7294-057-0
První básnická sbírka Bohuslava Reynka, obsahuje básně z let 1912 až 1916. Tato knížka je vzácné u nás dílo katolické poezie, přičemž důraz je na slově poezie. Reynek je básník, byť tu a tam těžce zápasí se slovem a formou jako Jakub s andělem: skoro vždy dostane se mu požehnání, byť ne lehce. Mnoho františkánského a jammesovského vane něžnými básněmi Reynkovými; i ta senzuální mystičnost přibližuje Reynka k líbeznému pěvci jihofrancouzskému. Avšak Reynek nejen opěvuje boží stvoření, nýbrž hledá Boha v palčivé žízni a krutém sebemučení; píše skladby hrozného nepokoje a těžce vykupuje své odevzdání v Boha. A právě tato sebeanalýza katolického ducha je zvláště cenná a ryzí v Reynkově díle, třebaže jeho sladká evangelická dikce, biblické přirovnání a serafínská naivnost slov nejsou samy o sobě bez půvabu. Nevím opravdu, je-li tato pěkná a horoucí poezie církevně vzorná; nicméně není pochyby, že katolicismus u nás pořídku vydá květ tak čisté kultury. (Karel Čapek)
Publikováno: 1920
Rozhlasové promluvy na stanici Svobodná Evropa na téma života křesťana v moderní společnosti.
Publikováno: 1953
Obtížné oddíly Předních proroků navazují na úspěšný titul Obtížné oddíly Knih Mojžíšových. Už v přípravě tohoto prvního svazku plánoval profesor Jan Heller, že po výkladech oddílů z knih Mojžíšových budou následovat další svazky k ostatním částem Starého zákona. Sám připravil šestnáct výkladů z knih Jozue, Soudců,Samuelových a Královských, které v hebrejském kánonu Písma tvoří zvláštní celek, jemuž se říká „Přední proroci“. Tento termín vyjadřuje zaměření těchto textů – nejedná se o knihy historické, nýbrž o knihy prorocké. Proroci, jak o nich mluví Bible, nejsou nějací věštci o budoucnosti, ale spíše poslové, kteří z „Boží perspektivy“ promlouvají do přítomnosti. Kniha je určena těm, kdo si při četbě Bible kladou otázky. Klást si otázky a hledat na ně odpovědi je něco, k čemu Bible sama vnímavého čtenáře přímo zve a navádí. Kdo Bibli aspoň trochu zná, ví, že se tu počítá s dialogickým čtením, při němž hledáme u biblických svědků odpovědi na své otázky, ale i naopak, jsme při četbě vystavováni otázkám a výzvám, které před nás staví Boží slovo.
Publikováno: 2014 Knižní série: Obtížné oddíly Bible 2
ISBN: 978-80-7195-724-9
Kniha se zabývá druhou polovinou Nabokovovy tvorby, tedy obdobím, kdy pobýval v USA a ve Švýcarsku. Michal Sýkora volně navazuje na sou předchozí práci nazvanou Vladimir Nabokov – Od Mášenky k Daru, v níž zpracoval Nabokovovu rusky psanou tvorbu z dvacátých a třicátých let dvacátého století. Sýkora opouší chronologickou strukturu prvního svazku a postupuje podle jednotlivých témat – Nabokovovy metafyziky, témat noetických, politických, životopisných. Nabokova vidí nejen jako brilantního stylistu, ale také jako spisovatele, který dokázal vytvořit ideově i umělecky soudržné dílo, v němž se v jeden celek spojuje estetika, etika a metafyzika. Společně tak obě studie podávají ucelený obraz díla jednoho z největších prozaiků dvacátého století.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7294-115-1
Antologie z děl českých spisovatelů - politických vězňů stalinské éry. Sestavil Antonín Kratochvíl.
Publikováno: 1976
Sborník příspěvků ze symposia Křesťanské akademie v Brixenu.
Publikováno: 1978
Kniha byla vydána v exilovém nakladatelství v Římě. Je to soubor článků o životě a díle Karla IV., osobností a událostí té doby. Význam šlechty, hospodářský rozmach, náboženství, korunovace a další.
Publikováno: 1980
Sborník textů na téma Hledání pravdy o pravdě přednesených na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve dnech 9. – 11. září 1998 Stanislav Sousedík - Korespondenční teorie pravdy v oblasti empirického poznání Věra Štěpinová – Pojetí pravdy u Tomáše Akvinského Josef Ondok – Pojem pravdy u Tomáše Akvinského z hlediska současných logických teorií pravdy Karel Skalický – Tomášovo pojetí činného rozumu a jeho historické předehry a dohry Karel Šprunk – Současné teorie pravdy Imrich Staríček – Chápanie pravdy v prírodných vedách Peter Volek – Operativna teória pravdy podľa O. Mucka Gašpar Fronc – Krátký pohľad na diskusiu o intuitívnom realisme Nikolaja Onufrijeviča Losského Prokop Sousedík – Davidsonovo pojetí pravdy
Publikováno: 2000
ISBN: 80-86036-34-0
Těžiště knížky vydané při příležitosti Plenárního sněmu katolické církve u nás tvoří texty Sv. Otce Jana Pavla II. vztahující se ke světovému kongresu katolických laiků konaném v Římě 25.–30. 11. 2000. Poselství Sv. Otce je určeno všem věrným laikům, kteří se podílejí na kněžském, prorockém a královském úřadu Kristově.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-86036-83-9
Sborník přednášek. Dominik Duka – Úvod Benedikt R. Hajas – Božie slovo v Starom zákone Jaroslav Brož – Boží slovo jako východisko novozákonní teologie a spirituality Jaroslav Brož – Principy biblické exegeze u církevních otců Ctirad Václav Pospíšil – Nejsvětější Trojice jako věčný předpoklad i forma Božího slova kčlověku David Vopřada – Bible v křesťanské tradici církve 2. století Vojtěch Brož – Představení věroučné konstituce II. vatikánského koncilu o Božím zjevení Dei verbum Tomáš Petráček – Katolická exegeze, církev a historicko-kritická metoda na přelomu 19. a 20. století Benedikt Mohelník – Úcta k Božímu slovu v liturgii Aleš Opatrný Bible v pastoraci
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-86885-17-9
Název Poslání a pokušení slova spojuje tituly dvou příbuzných esejí. První je úvaha Poslání a pokušení spisovatele, kterou Karel Vrána poprvé publikoval v roce 1977 v exilu. Druhou je Slovo o slovu, jež Václav Havel koncipoval jako projev k udělení Mírové ceny německých knihkupců v roce 1989 a které několik měsíců před listopadovými událostmi kolovalo v českém samizdatu. Autoři uvažují o dvojznačné moci lidského slova, které lze užít tvořivě k dobru člověka, ale také k jeho manipulaci a zkáze. Obě eseje se doplňují v myšlenkách o vztahu slova k moci a k pravdě. Společná otázka obou textů by mohla znít: "Jak dochází vlastně k tomu, že slovo ztratí svůj vztah ke skutečnosti a tím se zkazí?"
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-86885-47-6