Hebrejsko-řecko-latinsko-anglicko-německo-maďarsko-český slovník. Tento sedmijazyčný slovník obsahuje všechny hebrejské výrazy obsažené alespoň 5x ve Starém zákoně, které mají zřetelný význam a relativně jistý řecký ekvivalent. Ukázalo se, že pro pochopení biblického poselství je velmi důležité propojení starozákonních výrazů a vazeb s jejich novozákonními ekvivalenty. Takový postup nejen staví otázku vztahu SZ a NZ na pevnou půdu jazykové evidence, nýbrž také odhaluje nové, dosud neznámé souvislosti a vzájemné vztahy řady biblických míst. Slovník má posloužit vykladači Bible při porovnání vykládaného textu s klasickými či moderními překlady Bible do jiných jazyků.
Rozbory biblických statí a pojmů. Profesor Jan Heller, starozákoník a religionista, nazval svou poslední knihu Hlubinné vrty a ještě ji, krátce před smrtí, sám koncipoval. Jak název napovídá, jde o dílo věnované hlubšímu zkoumání biblických oddílů a jejich zvěsti. Skládá se ze čtyř částí. Vstupní oddíl Stati obsahuje kratší výklady některých obtížných biblických míst., oddíl Pojmy zahrnuje studie o zásadních okruzích biblického myšlení., další část tvoří zevrubný výklad Desatera., v závěrečné rozvaze Člověk – pastýř stvoření se autor zabývá místem a posláním člověka ve světě na základě Písem. Metody i výsledky jeho zkoumání jsou ojedinělé: Na základě důkladných znalostí odborných a jazykových se mu daří nahlédnout do obsahu dávných výpovědí a otevřít biblické texty současnému myšlení. Knihu uzavírá autorova bibliografie.
Sbírka kázání profesora Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, pozorného vykladače a překladatele bible, vznikla z iniciativy jeho žáků. Obsahuje čtyřicet šest kázání, která procházejí Starým i Novým zákonem, od knih Mojžíšových až po Zjevení Janovo. Živé slovo kazatele obdařeného mimořádným interpretačním daremje výrazem a ztělesněním křesťanské naděje. Uspořádal Mikuláš Vymětal.
Nástin religionistiky : uvedení do vědy o náboženstvích Knížka poslouží všem, kdo mají zájem o problematiku náboženství. Ve třech částech se zabývá pojmem a původem náboženství; popisuje náboženství kmenová, národní, nadnárodní; probírá svaté děje, osoby, předměty, svatá místa, pojednává o náboženské roli jednotlivce a společnosti, o mystice, askezi, magii atd. Nezaměřuje se na hodnocení, ale na postižení podstatných rysů jednotlivých jevů. Připojena aktuální bibliografie, doplněn jmenný rejstřík. 2., rev. vyd.
V Bibli je řada oddílů, příběhů či údajů, nad nimiž je dnešní čtenář na rozpacích. Některé oddíly jej dokonce pohoršují. Vždyť se v „Písmu svatém“ píše například o krutostech, podlostech či nemravnostech, aniž by byly kritizovány, natož rozhodně odsouzeny. Patří takové texty vůbec do Bible? Co vlastně chtějí tyto oddíly svým čtenářům říct? Autoři této knihy, renomovaní biblisté, mají s takto kladenými otázkami bohaté zkušenosti, berou je vážně a pokoušejí se na ně srozumitelně odpovídat. V této publikaci se u vybraných oddílů knih Mojžíšových pokoušejí stručně své čtenáře uvést do světa Bible a ukázat, jak i staré a na první poslech obtížné texty mohou dnes aktuálně promlouvat.
Obtížné oddíly Předních proroků navazují na úspěšný titul Obtížné oddíly Knih Mojžíšových. Už v přípravě tohoto prvního svazku plánoval profesor Jan Heller, že po výkladech oddílů z knih Mojžíšových budou následovat další svazky k ostatním částem Starého zákona. Sám připravil šestnáct výkladů z knih Jozue, Soudců,Samuelových a Královských, které v hebrejském kánonu Písma tvoří zvláštní celek, jemuž se říká „Přední proroci“. Tento termín vyjadřuje zaměření těchto textů – nejedná se o knihy historické, nýbrž o knihy prorocké. Proroci, jak o nich mluví Bible, nejsou nějací věštci o budoucnosti, ale spíše poslové, kteří z „Boží perspektivy“ promlouvají do přítomnosti. Kniha je určena těm, kdo si při četbě Bible kladou otázky. Klást si otázky a hledat na ně odpovědi je něco, k čemu Bible sama vnímavého čtenáře přímo zve a navádí. Kdo Bibli aspoň trochu zná, ví, že se tu počítá s dialogickým čtením, při němž hledáme u biblických svědků odpovědi na své otázky, ale i naopak, jsme při četbě vystavováni otázkám a výzvám, které před nás staví Boží slovo.
Knihu jeho osobních vzpomínek a rozhovorů, zahrnující též dosud nepublikované texty i texty vydané, ale dnes obtížně dosažitelné. Zvláštní kapitolu pak tvoří příspěvky, které byly předneseny u příležitosti oslavy jeho narozenin na Evangelické teologické fakultě Karlovy univerzity 3. 5. 2005.
Sbírka kázání profesora Evangelické teologické fakulty UK, religionisty, biblisty a evangelického kazatele. Kniha obsahuje výklad a rozbor biblického textu čteného při bohoslužbě. Rozčleněno podle liturgického roku, od adventu přes Vánoce, Velikonoce, Letnice až po období po Svaté trojici. Připojeno je také osm příležitostných promluv (při křtu, svatbě, pohřbu, církevním jubileu ad.) a autorův dovětek Jak jsem kázal.
Kniha shrnuje a završuje výsledky autorova mnohaletého, ba celoživotního bádání na poli biblické onomatologie. Správné porozumění významu biblických jmen skýtá hlubší vhled do textu a tím může podnětně ovlivnit jeho interpretaci. [předmluvu napsal Jaroslav Olivierus ; autorská spolupráce Robert Řehák]