Výbor obsahuje čtyři prózy napsané v letech 1922-1929: Měsíční ulička, Leporella, Zánik srdce, Čtyřiadvacet hodin ze života jedné ženy. Tyto Zweigovy novely jsou studiemi duše, studiemi podob citů a vášně. Svá témata volí autor z neznámého a strašného v lidské duši, co se v jediném okamžiku odhalí a zmocní celé osobnosti, dožene ji k činu a vydá ji na pospas sebezničující síle. Vášnivá láska k ženě, k dceři, k hazardní hře, vášnivá pomstychtivost, vášeň, která zatemní rozum a všechny ostatní smysly. Přeložila Ivana Vízdalová.
Šest let (z toho tři roky v manželském svazku, přervaném až smrtí) trval vztah světově proslulého autora A. P. Čechova a přední herečky Moskevského uměleckého divadla Olgy Knipperové. Dochovaná korespondence tvoří svébytný román v dopisech, odhalující skutečnou historii velké, složité, v lecčems radostné a šťastné, ale v lecčems i tragicky utvářené lásky. Vynucená odluka přináší muka oběma protagonistům. Má Olga právo nechat manžela strádat v Jaltě, kde musí díky své nemoci žít? Má Anton Pavlovič právo žádat po své ženě, aby se na vrcholu svých hereckých úspěchů rozloučila s uměleckou kariérou? Mezi řádky jednotlivých listů probleskuje Čechovova osobitá poetika, jež z nich vytváří dílo, pro které bychom jen stěží hledali vzor v obsáhlé světové literatuře milostných dopisů.
Hrdina je vojenským zběhem, prchajícím před trestem smrti. Z vlastního domova najde trosky, nenajde ani lidi, které zde opustil, jeho žena je mrtva. Setkává se s podobně opuštěnou ženou, která právě ztratila své dítě a společně s ní se pak snaží vybudovat si novou existenci a přežít. Ničím nepřikrášlený, syrový příběh působí opravdu silným dojmem. Kniha připomíná Remarqueovy příběhy.
Glajcha a Obětní kozel jsou dvě poprvé do češtiny přeložené novely tohoto věčného rebela, provokatéra, ale především zakladatele moderní švédské literatury, které sice tematicky těží z instituce manželství a ženské otázky, nicméně míra autentičnosti je v nich podstatně menší. Autor je napsal v r. 1906 pod dojmem rozchodu se svou třetí ženou, kdy manželské soužití vnímal jako neustálý souboj partnerů o nadvládu.