Pragensia - Edice

Pragensia

8
Rozhovory Miroslava Horníčka se sochami, doplněno mnoho autorových fotografií soch a skulptur.
Publikováno: 1977
ISBN: 11-089-77
Původní název:

Geheimnis eines Menschen

Svazek, vydávaný k 80. výročí Werfelova narození a k 25. výročí jeho smrti, přináší tři povídky (Dům smutku, Schodiště v hotelu, Italská operní sezóna) z různých období autorovy tvorby. V první vypráví rozverný příběh osmrti posledního majitele jednoho z pražských nevěstinců na pozadí doby po sarajevském atentátu v r. 1914.Druhá je příběhem dívky, jež prožije milostné dobrodružství a zklamání a nakonec ji tragicky přitahuje hlubinahotelového schodiště. Fragment poslední povídky vypráví o pasívním člověku v prostředí vojenském.
Publikováno: 1970
ISBN: 11-042-70
z autorovy poznámky na závěr: Soubor Nových pražských pověstí se věnuje výhradně "okrajovým" oblastem Prahy. Začíná u Karlína a Žižkova a obloukem postupuje kolem historického jádra přes Nusle, Smíchov, Košíře, Břevnov, Dejvice, Bubeneč, Bubny a Holešovice do Libně.
Publikováno: 1981
ISBN: 11-019-81
Knížka pohledů do světa pražských pouličních zpěváků, trhovkyň, podivínů, tuláků, podvodníků a výtržníků. Chronologicky řazený kaleidoskop již nikoli anonymních rázovitých postaviček pražských ulic, které od poloviny 19. do poloviny 20. stol. budily pozornost ostatních obyvatel města, zahajuje autor jarmarečním písničkářem Františkem Haisem a uzavírá osobností anarchisty a bohéma Franty Sauera alias Franty Habána ze Žižkova jako posledního představitele zanikajícího světa pražských postav a postaviček. Na základě studia archivních dokumentů se pokouší přiblížit pravdivé osudy bizarních postaviček pražských ulic a hospod, které postupem času městský folklór zasunul pod vrstvu anekdotických příběhů a kuriózních historek. První kapitola knihy ilustrované Cyrilem Boudou se fenoménu chrakteristických typů pražského pouličního života věnuje v obecnější rovině.
Publikováno: 1985
Zde se protíná slovo a obraz, tedy moudro či komentář leckdy ve verších a fotografie matky měst.
Publikováno: 1989
ISBN: 11-124-89
Velmi zdařilé vydání pražských pověstí a mýtů. 3. upravené vydání
Publikováno: 1983
ISBN: 11-046-83
Staroměstský orloj je jednou z nejvzácnějších a nejznámějších pražských památek. Míří k němu kroky všech turistů a návštěvníků hlavního města, atrakcí nepřestává být ani pro rodilé Pražáky. kdo by jej také mohl minout bez povšimnutí! Každý den, každou hodinu se před ním scházejí v zástupech lidé, aby byli při tom, když velký stroj začne odbíjet, aby se podívali na průvod apoštolů, kteří se zjevují v okénkách věže, poslechli si kokrhání kohouta a pokochali se pohledem na klapáčka - smrtku. Ale kdo z těch lidí o orloji opravdu něco ví? Kdo zná z jeho dějin víc než smyšlenou legendu o slepém mistru Hanušovi? A kdo se skutečně dokáže vyznat ve všech složitých cifernících, ručičkách, rafijích a ukazatelích, kdo dokáže přečíst, co všechno tento obdivuhodný stroj ukazuje? Zdeněk Horský vypráví ve své knížce skutečnou historii orloje zbavenou bájného nánosu: orloj nespadl z nebe pohádek a pověstí, je to vrcholné dílo české gotické vědy a techniky a zárověň skvostná památka umělecká. Příběh orloje je kusem našich dějin. Kolikrát mu hrozilo zmrzačení, ba záhuba. A přece se vždycky našel někdo, kdo jej opravil, vrátil mu jeho krásu, kdo předal odkaz našich gotických předků dál staletími. Až do dnešních dnů. Kdo si přečte knihu o pražském orloji, naučí se tuto krásnou památku obdivovat ještě víc. A bude jí také rozumět.
Publikováno: 1988
ISBN: 402-22-858
Foto černobílé celostránkové fotografa Jana Malého (nar. 1954) a reportáže o Praze.
Publikováno: 1985
ISBN: 11-099-85