Kniha o atentátu na Heydricha se snaží konfrontovat všechna dosud známá fakta a vydedukovat nové odpovědi na staré otazníky. Čím déle studujeme historii, tím více otázek nám položí. Zdánlivě objasněný útok na rozhraní Kobylis a Libně skrývá mnoho tajemství. Tato kniha se pokouší ani ne tak odpovědět, jako naznačit řešení. Každý máme dost fantazie, abychom přišli záhadám na kloub, je jen třeba otázku hned zpočátku správně formulovat. Proč Gabčík nestřílel? Jak dlouho vlastně Heydrich jel z Panenských Břežan do osudné zatáčky? Kdo měl a kdo mohl mít zájem na jeho smrti? Zabili ho Češi, Angličané, Němci anebo všichni dohromady? Kolik aktérů bylo na místě činu? Jakou roli sehrál profesor Vaněk a jak to přijde, že jeho případ je dodnes živý? Byl atentát filmován? Signalizovala nebo nesignalizovala Heydrichův příjezd dáma v klobouku? Co říká pozoruhodné svědectví exprezidenta Antonína Novotného o Heydrichově smrti? Jak vysvětlit komentář Seppa Dietricha, velitele tělesné standarty SS Adolf Hitlera: „Bohudíky, že je po smrti“? Bál se Heydricha sám Hitler a proč? Co když měl pravdu nepochybně skvěle informovaný šéf zahraniční zpravodajské služby SD Walter Schellenberg: „Nevěřil jsem na žádný atentát ze strany českých nebo zahraničních kruhů. Byl jsem vnitřně přesvědčen, že se Heydrich stal obětí tajné fémy nejužšího vedení (Hitler-Bormann-Himmler)“? Anebo psala ceduličku sama britská královna? Nebo se na pražské periférii utkali atlantisté s eurasijci? Nebo snad šlo o pomstu svobodných zednářů, Židů, bolševiků či kryptobolševiků? Anebo chtěli Kubiš s Gabčíkem onoho 27. května 1942 jen dát Benešovi dárek k zítřejším narozeninám? Autor se na mnohé otázky zeptal rovněž soudního znalce – Doc. MUDr. Josefa Aloise Tichého, CSc. i známého psychiatra MUDr. Jana Cimického, CSc., primáře Modré laguny. Nechybí ani názor grafologa! Čtěte a zkuste, jestli na záhadu onoho zauzleného dne nepřijdete sami!
Do sborníku Almanach Nibiru přispělo svými básnickými a povídkovými texty devět českých autorek a autorů z řad UČS, jmenovitě Ivana Blahutová, Michal Černík, Václav Franc, Pavel J. Hejátko, Věra Klontza-Jaklová, Taťána Králová, Miroslav Orava, Karel Sýs, Marie Veselá; a s nimi jako hosté ještě dva vynikající slovenští literátiMarie Veselá
Do sborníku Almanach Nibiru přispělo svými básnickými a povídkovými texty devět českých autorek a autorů z řad UČS, jmenovitě Ivana Blahutová, Michal Černík, Václav Franc, Pavel J. Hejátko, Věra Klontza-Jaklová, Taťána Králová, Miroslav Orava, Karel Sýs, Marie Veselá; a s nimi jako hosté ještě dva vynikající slovenští literáti– Pavol Janík a Ján Tužinský, rovněž čestní členové UČS. Ilustrace (celkem jedenáct černobílých linorytů) jsou dílem grafika Oldřicha Páleníčka. Autory sborníku spojuje především kritický přístup k současné realitě, znepokojení z nebezpečných jevů a tendencí ve vývoji společnosti, protest proti stavu světa; a také přesvědčení, že krásná literatura se nesmí nikdy vzdávat svého skutečného společenského poslání, svých základních funkcí – estetické, etické a gnozeologické.
Básník úporně hledá definici domova, aby nakonec došel k přesvědčení, v němž domov nejen splývá s okolním světem, ale stává se pro člověka místem, do něhož se neustále vrací. Sbírka veršů, v níž autor předkládá svou dosavadní bilanci a snaží se podat svědectví o obyčejných životech našich současníků.
Dvojverší Karla Sýse na kresby Kamila Lhotáka z padesátých let, které takto nikdy nevyšly. Ani Kamil Lhoták ani Karel Sýs nikdy Ameriku nenavštívili, přesto se ale dokázali vcítit do atmosféry této podivuhodné i rozporuplné země. V lednu 2018 se nechal Karel Sýs Amerikou inspirovat k cyklu dvojverší, která malířovu dílu dávají nový rozměr a podněcují k jeho svěží, alternativní „četbě“. Básnicky suverénní směs postřehů, moralit, rčení, evokací, odkazů na ten nebo onen artefakt Lhotákova světa, přísloví, nápadů, ozvuků, to vše podivuhodně souzní s Lhotákovým záměrem. I on se vyhýbal popisnosti, nechával fantazii, aby mu otevírala nové pohledy na jeden a tentýž předmět či jev. Sýs také po svém rozvinul a zvýraznil neverbální vtip nebo situační komiku, pro kterou měl Kamil Lhoták velký talent. Padesát listů z celku Ameriky vystavila pražská Knupp gallery (vernisáž 25. ledna 2018) a nákladem galerie vyšel katalog, v němž byla část kreseb poprvé publikována spolu se Sýsovými básněmi.
Neúprosný obraz současné společnosti v básních Karla Sýse. Jak už titulem napovězeno, čtenář se tu nedočká veselého čtení. Zato se mu ale dostane všestranně precizního a v současné domácí literární tvorbě zcela ojedinělého básnického popisu hrůznosti stupňujícího se morálního a s ním ruku v ruce tímtéž tempem propukajícího kulturního úpadku posledního čtvrt století. Nejde tu ovšem výhradně o české prostředí; celosvětový vývoj vnímajícímu Sýsovi pochopitelně neuniklo, že problém této morální a kulturní zkázy národa souvisí také s šílenstvím globalizačním.
Autorova nová básnická kompozice přináší dvě skladby, ovlivněné malířským a ilustračním uměním dvou významných českých výtvarných umělců - Kamila Lhotáka a Františka Grosse. Jejich kresby, životní názory a postoje inspirují Sýse k tomu, aby vyjádřil své obavy o svět, jehož "komůrkami prosákla úzkost z jednoho konce na druhý". Toto poznání autor sděluje sevřeným dramatickým tvarem, někdy až surovým a bezohledným jazykem, který však nepostrádá kultivovaný básnický výraz.
Romantickým dobovým obrazům dědečků automobilů, vzducholodí včetně staré tramvaje, jezdící tenkráte ještě na Karlově mostě, vévodí kresba elegantní ženy, sedící na kapotě závodní bugatti s obnaženými kolínky. Sýs k tomu píše: „Těší mne, že vybrala jste mě, leč nefouká vám příliš pod sukně?“ Doprovodné texty, provázející Kolaříkovy obrazy, jsou fragmenty z posléze vydané knihy veršů Karla Sýse – Nepřijatý hovor.
Výbor z básnických pásem Básně až na zem se řadí čtvercovým formátem, ve kterém kdysi vyšla sbírka Atomový pléd (1986) a vzápětí Pražský chodec II (1988), ke sbírce převážně nových veršů Omráčená schránka, se souborem pijácké lyriky Džbán s dvojitým dnem se kolibřím knižním formátem rýmuje dvaasedmdesátistránkový výbor z celoživotní milostné poezie Velká kapesní láska.
Jak známo, Ferda Mravenec provozoval živnost „Práce všeho druhu“. Karel Sýs dal ke svým nastávajícím 70. narozeninám dohromady sbírku s obdobným názvem. Básně lyrické, milostné, básně pro maminku, básně provokativní, čtyřverší, sonety, písně, dvouverší, zkrátka „básně všeho druhu“!
Autorovy verše upoutají především bohatou, původní metaforičností a snahou po dokonalém poetickém výrazu. Tématicky autor čerpá především z citové krize dospívání, vzdává hold průkopníkům nového věku a snaží se rovněž bilancovat své životní dojmy a prožitky.
Od vydání první autorovy knihy Nová Kosmova kronika aneb Bordel v Čechách uteklo hodně času a za tu dobu se bordel v našem státě nejenže nezmenšil, nýbrž naopak zmnohonásobil. Proto si čtenář volného pokračování dávno vyprodaných knih Bordel v Čechách, Bordel na druhou, Bordel do třetice a Vymknuta z kloubů přijde na své. Možná serozzlobí, možná se zasměje, ale nudit se rozhodně nebude.
Kniha nás vrací do atmosféry zábavních středisek, typických pražských hospůdek, ale i šantánů a slavných divadelních scén v období od začátku dvacátého století třicátých let. Na 350 dobových fotografií a esejisticky pojatá textová část přesně vystihují tehdejší kolorit Prahy a podobu dynamicky se rozvíjející metropole, která vychovala desítky svérázných umělců, ale vítala mnohé celebrity uměleckého světa. Díky této knize se můžeme seznámit s mnoha místy, která byla před válkou centrem zábavy, ale dnes si je vybavíme už jen díky unikátním dokumentům, které obsahuje tato publikace.
Básnické komentáře Karla Sýse ke kalendářním měsícům se nesou sice v jednotném stylu, svým obsahem však navozují rozmanitou náladu: v chladném lednu se tu třeba objevuje žhavá milostná romance, v březnu se "pod sněhem odkopává svět", v dubnu už "jaro trhá zvoncem" a květen zákonitě evokuje různé podoby lásky. Červenec probouzívzpomínky na cirkusové představení a sny o mořích, srpen je sebekritickým účtováním, září úvahou o školních nástrahách atd. To vše pak směřuje k nejdelší a nejzávažnější titulní básni celého souboru (zde ovšem publikované pouze ve tvaru úryvku naproti titulnímu listu), která v prudkém tempu přibližuje tok let, úprk mládí i dějinné a umělecké reminiscence.
Sbírka veršů je vážnou i humornou výpovědí o životě člověka. ento formální hravý experiment se pro autora stává základnou k vážně myšlené výpovědi o životě dnešního člověka.
Nejstarší český letopisec, pražský kanovník Kosmas, se narodil kolem poloviny 11. století a zemřel 21. října 1125. Ve svém latinsky psaném díle Kronika Čechů shromáždil dostupné údaje z ústní a literární tradice, historických pramenů i vlastní zkušenosti a vytvořil poutavý, i když ne vždy pravdě odpovídající obraz prvopočátků a rané historie etnika, jež vybudovalo český stát.
Kosmas zformuloval prvotní podobu státní ideje, jež se v určitých aspektech uplatňuje i v současné době. Klasický, do jisté míry modernizovaný překlad K. Hrdiny a M. Bláhové doplňuje předmluva a poznámkový aparát předního znalce českých dějin Martina Wihody.
Tato kuchařská kniha si vytkla za cíl být především přehlednou příručkou pro lidi zamilované. Ale ani v lásce se vžd ycky všechno nepovede, proto se Vám může hodit kniha první pomoci. Návštěva už klepe na dveře? Necítíte se tit? Tak obyčejnou věc jako třeba papriku má přece doma každý. Stačí nalistovat písmeno P, vybrat příslušný recept a zbytek už šikovná ruka zvládne sama. A propos paprika: lékař Kolumbovy výpravy Chanca, když po návratu předával španělské královně Izabelle semínka papriky, rostliny v Evropě dosud neznámé, neopomněl zdůraznit, že obyvatelé právě objeveného světadílu ji pokládají za účinné afrodisiakum. Nuže přesvědčte se sami...
Veselá abeceda pro začínající čtenáře psaná formou jednoduchých, hravých a veselých básniček doplněných milými a laskavými ilustracemi Vojtěcha Kolaříka.
Renomovaný autor – básník Karel Sýs přichází na předvánoční trh s hravou knížkou básní, říkanek a veršovaných minipohádek pro děti od šesti do devadesáti let. Kniha příznačně nazvaná Malá inventura je doplněna více než devadesáti barevnými ilustracemi Vojtěcha Kolaříka. Kniha plná fantazie je pastvou nejen pro oči.
Ilustrovaná čítanka pornografie přináší ukázky českých i světových pikantních textů z 19. a 20. století, od Apollinaira po Bukowského. Vybral, uspořádal a komentářem opatřil Václav Spán.
Kniha přináší přehled židovských pokrmů, receptů a zvyků. V knize najdeme souhrn tradičních židovských pokrmů a návod na jejich přípravu. Vycházejí ze starých židovských zásad, které jsou zmíněny v úvodu. Přibližuje čtenáři také židovské zvyky, při kterých se různá jídla připravovala. V úvodu a závěru jednotlivých kapitol jsou úryvky z knih židovských autorů. V závěru knihy jsou různá úsloví o zdravé výživě a životosprávě.
Židovská kuchyně je jako písnička – má rytmus, atmosféru, slova, melodii a emoce. I když nejste Židé a tradici židovské kuchyně zatím neznáte, díky této knize si můžete připravit něco na zub podle tradičních košer receptů. Kromě radosti z vaření a příjemného zážitku při vychutnávání pokrmů budete potěšeni grafickým zpracováním této knihy a vaše mysl bude oblažena citáty z Talmudu, týkajícími se jídla a stolování.
Sborník členů Unie českých spisovatelů je kombinací slovníku a almanachu. Každý z abecedně zde uvedených autorů má své heslo-medailon + za ním ukázky z tvorby, prozaické nebo poetické.
Rozhovory s 26 současnými malíři, sochaři, ilustrátory, grafiky a průmyslovými výtvarníky jsou věnovány aktuálním otázkám výtvarného umění. Zabývají se inspiračními zdroji, tvůrčími podmínkami dnešní mladé výtvarné generace, průmyslovým návrhařstvím, výtvarným dořešením moderních sídlišť, srozumitelností uměleckého díla apod. Cyril Bouda, Josef Brož, Zdeněk Burian, František Gross, Jan Smetana, Kamil Lhoták, Vladimír Komárek, Jiří Ptáček aj. Umělce fotografoval Jaroslav Brabec. Vyd. k 60. výročí založení KSČ.
Autorova prvotina je v podstatě lyrika milostná, ale se značnou dávkou sarkasmu a ironie, jízlivosti a výsměchu, která vidí svět bez iluzí. Básník hluboko pod maskou cynismu ukrývá touhu a něhu, která dřímá v každém člověku bez ohledu na historickou dobu a místo na zemi. Sbírka má 7 oddílů a názvy: Černé divadlo, Imaginární návštěvy, Zapadající pokoj, Podzimní básně, Anděl z inkoustu, Tanečnice ve zlaté láhvi, Citová výchova.
Už sám titul Paříž za humny Prahy napovídá, že tentokrát se lovec okamžiků František Dostál vypravil se svým fotoaparátem za hranice. Do básníky, malíři a hudebníky opěvované Paříže, která mu na stará kolena učarovala tak, že se do ní stále vrací. Ovšem opětně jsou na jeho fotografiích v hlavní roli lidé či nečekané situace, které dokázal zaklít do jediného obrázku. O svém vztahu k tomuto městu nad Seinou se zpovídá i v doslovu knihy a je vidět, že to není láska náladová a prchavá. Sérii jedinečných černobílých fotografií doplňují básničky a prolog Karla Sýse, básníka, jemuž bývá spíláno i chváleno.