Paměti - Edice

Paměti

13
Původní název:

Memorii I-II

Proslulý historik náboženství, filozof, spisovatel a publicista (1907–1986) vypovídá o svém dětství v Bukurešti za první světové války, o prvních přátelstvích, zálibách pro přírodní vědy, filozofii a literaturu i o svém pozdějším odjezdu do Kalkaty, který předurčil jeho další životní dráhu. V Indii studoval pod vedením filozofa S. Dásgupty, žil v poustevně na břehu Gangy a hlavně si osvojoval myšlenkové dědictví jógy. Po návratu do vlasti se čile účastnil kulturního dění, na Bukurešťské univerzitě přednášel dějiny indické filozofie a dostalo se mu uznání i jako romanopisci. Ve 2. polovině 30. let sice musel pro údajnou nemorálnost svých prozaických děl, napadaných tradicionalisty, z univerzity odejít, vstoupil do diplomatických služeb a působil v Anglii a Portugalsku, ale jeho literární tvorba a badatelská činnost tím nikterak neutrpěla. Po 2. světové válce se do Rumunska, kde byl uznáván za vůdčí intelektuální osobnost své generace, již nevrátil a jako historik náboženství musel znovu začínat od píky, než se mu dostalo plného uznání ve Francii a posléze ve Spojených státech, kde pro něho zvlášť zřídili katedru. Když jako rozhořčený mladý muž v roce 1927 vyhlašoval válku „stařešinům“ a vyzýval mladé tvůrce, aby pracovali tak, jako by před sebou měli poslední rok života, zároveň tím bezděky vytyčil svůj vlastní životní program. Eliadův život je vskutku naplněn tvořivou, činorodou prací, jejímž výsledkem je rozsáhlé badatelské dílo světového významu. V Pamětech se pokouší podat co nejplastičtější obraz světa, jehož skrytý smysl se vždycky snažil postihnout, a na pozadí velkých dějinných událostí nám umožňuje krok za krokem sledovat svůj odborný růst. Činí tak poutavou formou, která prozrazuje autorovu beletristickou průpravu.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7319-049-1
V letech 1985–1989 si Miroslav Červenka zaznamenával jakýsi „duchovní deník“, v němž se vyrovnával s událostmi přicházejícími zvenčí i s událostmi svého vlastního osobnostního zrání. V deníku se podivuhodně smísilo bytostné zaujetí otázkami poezie a umění vůbec, poetologická a versologická erudice s vyhraněným postojem občanským, nepřipouštějícím žádné kompromisy s panující mocí. To vše a ještě mnohé jiné, komentované podněty z široké oblasti kultury, filozofie, náboženství, z historie i současnosti, a ovšem též nezanedbatelné živé a přesné dojmy z přírody, to vše se v Červenkově Záznamníku prolnulo s nevšední bezprostředností. (...) Záznamy z konce osmdesátých let nabývají na dramatičnosti. K „péči o duši“ přibyla potřeba jednat. Rozjíždějí se mnohé aktivity, samozřejmě neoficiální, přednášky, diskuse na kroužcích pořádaných po bytech, večerní univerzita pro ty, kterým by byla za daných poměrů odepřena. O tom všem a také o chování lidí v té pohnuté době, o smýšlení a chování statečném i nízkém zanechal Červenkův Záznamník přísné, ale spravedlivé svědectví. Událostmi na podzim roku 1989 Červenkovy záznamy končí.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7108-308-5
Soubor vzpomínek významných představitelů Čínské lidové osvobozenecké armády na příběhy a hrdinství příslušníků armády v bojích proti kuomintangským vojskům za Dlouhého pochodu v letech 1934 až 1936. Z anglického originálu přeložil Zdeněk Lahoda. Čínské názvy a texty upravila Ema Bayerleová. 1. vydání.
Publikováno: 1960
Dopisy O. Březiny výtvarníkovi Františku Bílkovi. Příloha: faksimile dopisů.
Publikováno: 1932
Na dokumentárním materiálu i vzpomínkách založené vyprávění o životě a díle čelného pracovníka KSČ J. Haruse, psané formou reportážních záběrů. Líčí jeho boj za práva pracujících za první republiky, činnost za 2. světové války v SSSR a na Slovensku i jeho boj proti reakci v severočeském pohraničí po osvobození. Kniha vychází k jeho životnímu jubileu (nar. 12.7.1892)
Publikováno: 1962
Vzpomínky známého českého novináře, spisovatele a revolucionáře, odsouzeného pro přípravu spiknutí proti monarchii k trestu smrti. Podává vlastní vzpomínky na svůj pohnutý život a pohled na kulturu, politiku a obrození
Publikováno: 1937
Listy třem přátelům : Paní Zdeňce Hlávkové, Otakaru Červenému a Janu Voborníkovi.
Publikováno: 1938
Kniha vzpomínek zachycuje hrdinství československých letců na východní frontě po jejich ústupu ze SNP.
Publikováno: 1984
ISBN: 28-009-84
První část vzpomínek generála Oldřicha Kvapila, přímého účastníka bojů našich jednotek na frontách II.světové války v Polsku, Sovětském svazu i v Československu.
Publikováno: 1984
Druhé pokračování vzpomínek generála Oldřicha Kvapila, přímého účastníka bojů našich jednotek na frontách II.světové války v Polsku, Sovětském svazu i v Československu. V knize je řada dobových fotografií z II.sv.války.
Publikováno: 1987
Dokumentární svědectví bojové činnosti československého vojenského letce, telegrafisty a pilota 311. čs. bombardovací perutě, která se zformovala v Anglii. 2. vydání.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-206-0207-0