Mircea Eliade - knihy

Mircea Eliade

 1907 -  1986 rumunská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Maitreyi - Nunta in cer

Spisovatelův román uvádí čtenáře do dvojnásobného tajemství, záhady "věčného ženství" a tradiční indické duchovnosti, jedná se v podstatě o tragický milostný příběh bengálské dívky a anglického inženýra.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-7023-015-0
Kromě výkladu historie, stylu, doktríny a víry legionářského hnutí, obsahuje rozhovor, který prof. Mutti vedl s vdovou po Codreanovi krátce před jejím úmrtím, vyznání se k legionářské víře od religionisty Eliada a Evolovu rozpravu s Codreanem z března 1938. Především však rozsáhlé ukázky z původních Kapitánových (= Codreanu) knižních prací Pentru legionari (Mým legionářům) a Cãrticica sefului de cuib (Příručka pro hnízda).
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-906390-4-1
Původní název:

Histoire des croyances et des idées religieuses III : De Mahomet à l'âge des Réformes

Od Muhammada po dobu křesťanských reforem
Publikováno: 2019
ISBN: 80-86005-53-4
Původní název:

Geschichte der religiösen Ideen

Od epochy objevů po současnost. Čtvrtý, závěrečný svazek byl napsán řadou významných specialistů, religionistů a etnologů, neboť Eliade krátce před svou smrtí již neměl dost sil, projekt sám dokončit. Dvanáct kapitol je věnováno především náboženským světům Austrálie, Oceánie, Japonska, Číny, Indonésie, západní a východní Afriky a Severní, Jižní a centrální Ameriky. Poslední kapitola se zabývá náboženskou kreativitou a procesem sekularizace v Evropě od dob osvícenství se zvláštním zaměřením na německou filosofii.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7298-282-0
Původní název:

Histoire des croyances et des idées religieuses. I

První svazek proslulého díla, do něhož rumunský historik náboženství shrnul výsledky své celoživotní práce.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-238-0470-7
Původní název:

Histoire des croyances et des idées religieuses. II

Od Gautamy Buddhy až po triumf křesťanství
Publikováno: 2014
ISBN: 80-86005-19-4
Původní název:

Nouăsprezece trandafiri

Stejně jako drtivá většina Eliadových próz vzniklých v emigraci také v Devatenácti růžích a Peleríně se autor vrací do Rumunska, především do rodné Bukurešti — i v povídce Ve stínu lilie, jejíž děj se odehrává ve Francii, najdeme četné odkazy k místům, s nimiž jsou životy emigrantů spojeny. Postavy, které tento prostor obývaly, vytvářejí realitu, jež přesvědčivě vítězí nad tou, v níž se pohybují v současné době, a vede je k objevu a pochopení určitého nadosobního prvku, racionálním duchem moderního člověka sotva přijatelného. Děj próz se také často odvíjí na pozadí rozjetého mechanismu totalitní moci, jež hledá nepřítele i tam, kde žádný není. Autor zde udílí lekci, jak přežít v totalitním systému — nenechat se jím manipulovat, ba naopak manipulovat jím ve prospěch své vlastní individuální svobody. Poslání těchto próz, vznikajících v exilu v době, kdy v Rumunsku docházelo k postupnému „utahování šroubu“, vyznívá nakonec optimisticky: dokud budou existovat výjimeční jedinci, schopní zachovat si svou vnitřní svobodu, lidstvo bude mít pořád šanci.
ISBN: 978-80-7690-065-3
Původní název:

Sarpele

Na výletě do přírody má měšťácká bukurešťská společnost za lubem dát dohromady mladý manželský pár. Ale jádrem novely je střetnutí těchto lidí s tajemným mladým mužem, který je tu výrazem přírodního praživlu.
Publikováno: 1986
Společným jmenovatelem osmi próz z pera známého rumunského historika náboženství je dialektika posvátného a světského. Úlohu magična z autorových raných textů v nich přebírá složitější duchovní síla, jež skrytě zasahuje do života moderního člověka. Eliade v nich vytváří nový, neokázalý typ fantastična, jehož protagonisty jsou vesměs tuctoví lidé, kteří se proti své vůli dostávají do mimořádných situací a navzdory všemu dál zůstávají přesvědčeni o normálnosti své existence. Trpí podivnou ztrátou paměti a jediný způsob, jak lze záplavě neklamných příznaků paradoxní, paranormální existence čelit, je fabulace. Snovat příběhy podle autora totiž znamená možnost zachovat přítomnost mýtu ve světě, který už dávno pozbyl svůj posvátný rozměr.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7203-255-0
Původní název:

Initiation

Podtitul: Mystická zrození Na základě údajů shromážděných při studiu kultur a etnik po celém světě popisuje Mircea Eliade v této knize základní formy iniciace: skupinové rituály puberty, rituály vstupu do tajných společností, individuální šamanské iniciace, křest, obřady zasvěcení do mystérií i různé literární tradice založené na těchto zkušenostech (sv. Grál, ideál rytířství). Snaží se dnešním čtenářům, kteří se již s touto zkušeností příliš nesetkávají, ukázat, jaký přínos tyto tradice měly pro lidský vývoj, neboť v jejich centru vždy stál prožitek přerodu, vstup do nové existence, což je významným prvkem i v některých moderních proudech psychoanalýzy.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7226-901-1
Původní název:

Le Yoga - immortalité et liberté

Dnes již klasické dílo světoznámého indologa, historika náboženství a spisovatele obsáhle pojednává o józe, všeindickém souboru duchovních technik, osobitém rozměru indického ducha. V panoramatickém přehledu historického vývoje ukazuje, jakým způsobem do sebe vstřebávala ostatní duchovní, mystické a filozofické systémy Indie a jakým způsobem se podílela na nejhlubších potřebách indické duše: překonat „lidský úděl“, dosáhnout svobody či nesmrtelnosti, stát se „bohočlověkem“, vymanit se z pout utrpení, „časovosti“ a „historičnosti“.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7203-092-2
Původní název:

Forgerons et alchimistes

První železo získával člověk z meteoritů, a proto mu přisuzoval týž posvátný charakter jako nebesům, odkud pocházelo. Stejně pohlížel i na ty, kdo se železem a s kovy vůbec pracovali - na horníky, hutníky a kováře. Kniha Kováři a alchymisté není historií alchymie. Autor v ní pouze sleduje vývoj některých prastarých mýtů, rituálů a symbolů, které začaly být spojovány se zmíněnými řemesly a později i s alchymisty. Shrnuje zde poznatky publikované v jeho starších, rumunsky psaných pracích, ale rozšiřuje je o poznatky novější a přibližuje je myšlení poválečné Evropy. Na pozadí dávných mýtů a symbolů vyvstává příběh prastarého snu o tom, že člověk ovládne přírodu (nebo také Přírodu, chápanou jako hierofanii), v jejím díle bude pokračovat lépe a rychleji a sám zaujme místo Času. Jak podotýká Eliade, tento sen se uskutečnil teprve nedávno - za cenu toho, že příroda i práce ztratily svůj posvátný charakter a člověk se ocitl v "odcizeném světě". Odvěký sen se tak stal pastí, z níž bude těžké najít východisko.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7203-320-4
Dej novely Slečna Kristína sa odohráva na bojarskom sídle, kde letných hostí navštevuje upír, démonický ženský zjav, ktorý sa pokúša zatiahnuť do krážov mimoľudskej lásky mladého maliara Jegora. Exotickým čarom Indie a mladučkej Bengálky Maitreyi zaklial Eliade aj svoj rovnomenný ľúbostný román, ktorý patrí ku klenotom rumunskej literatúry. Je to román o láske a jej premenách a zároveň aj román o indickej kultúre. Prvé vydanie. Cena knihy v čase vydania: 25.- Kčs.
Publikováno: 1988
Původní název:

Méphistophélès et l'androgyne

Význačný historik náboženství zkoumá duchovní hodnoty neevropských civilizací.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-86005-51-8
Studie se zabývá strukturou, klasifikací a analýzou tzv. zakladatelského mýtu.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7298-462-6
Původní název:

Le Mythe de l'éternel retour

V této knize si Eliade klade otázky po smyslu historické existence člověka. Jak sám uvádí v předmluvě, vhodným podtitulem knihy by mohl být „Úvod do filosofie dějin“. Není to však spekulativní analýza pojmu dějin, ale zkoumání základních představ o světě v tzv. archaických společnostech, které sice žijí své dějiny, ale snažíse od nich odhlížet, dokonce je popírat. Archaický člověk, který je pro Eliadeho šifrou pro náboženského člověka vůbec, věří, že profánní svět konkrétních lidských dějin je úpadkovým způsobem existence. Skutečný a smysluplný je pouze mytický čas absolutního počátku, kdy všechno bylo „nové“. Pouze účastí na posvátném světě bohů a héroů, který zde byl „v onom čase“ (in illo tempore), člověk skutečně jest, a pouze opakováním počátečních vzorů jejich jednání nabývá smyslu i jeho jednání. Dějinný pobyt člověka se stává snesitelným jen periodickým obnovováním světa, tedy „věčným návratem“ k prvotním paradigmatům, archetypům, a jejich reaktualizací. ISBN 978-80-86685-09-0 je chybné
Publikováno: 1993
ISBN: 80-7298-037-8
Původní název:

Mythes

Významné dílo francouzského autora rumunského původu o vztazích mezi určitými strukturami náboženského světa, jako jsou mýty a mystéria, a světem snů.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-86005-63-1
Eliade sa zaoberá rozmachom islamu, jeho vpádom do Stredomoria a na Blízky východ. Rozoberá Moslimské teologické a mystické systémy v samostatnej kapitole. Druhú časť knihy tvorí antológia pramenných islamských textov. Výber z Koránu a texty moslimských teológov a mystikov ilustrujú Eliadeho historický a náboženský výklad. Knihu OIslame dopĺňa doslov Gabriela Pirického o historickom a náboženskom vývoji islamu od stredoveku do súčasnosti. Vydanie prvé
Publikováno: 2001
ISBN: 80-968686-0-8
Původní název:

Images et symboles. Essais sur le symbolisme magico-religieux

Podtitul: Esej o magicko-náboženských symbolech Mircea Eliade – jeden z nejprosnulejších interpretů náboženských tradic a praktik – v této knize ukazuje, že mýtus a symboly jsou způsoby myšlení, které nejenom předcházely racionálnímu uvažování, ale i nadále tvoří podstatnou součást lidského vědomí. Popisuje a analyzuje některé z nejvlivnějších a nejrozšířenějších symbolů, které ovládly mnohokrát a na mnoha úrovních západní i východní mytologické myšlení, např. symboliku středu, času a věčnosti, uzlů a svazování, mušlí a vodního živlu.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-722-6902-X
Původní název:

De Zalmoxis à Gengis-Khan. Études comparatives sur les religions et le folklore de la Dacie et de l'Europe orientale

Známý autor se věnuje archaickému kulturnímu dědictví v evropských i mimoevropských mýtech, rituálech a zvycích. Jak přišli Dákové, podle praotce evropského dějepisu Hérodota „nejstatečnější a nejspravedlivější" z Thráků, ke svému rodovému jménu, které znamená „vlci"? Je možno považovat Zalmoxida, původně prý Pythágorova otroka, za boha země s mysterickým kultem? Jak si vysvětlit „únavu Boha“ v některých lidových kosmogonických mýtech na Balkáně, ale i ve střední Evropě a v Asii? Co soudit o úloze rituálního lovu v hájích spojených se založením osady, města či státu?Jakou úlohu hraje lidská oběť při stavebních rituálech? Mohl na rumunském venkově přežít šamanismus či kult bylin „života a smrti“? Je odevzdanost pastýře tváří v tvář smrti v nejznámější rumunské lidové baladě Jehnička osudovým povahovým rysem celého národa? Na tyto a mnohé jiné otázky odpovídá Eliade s erudicí a elegancí sobě vlastní, osvětluje je na základě studia archaického kulturního evropského i mimoevropského podloží a snaží se „zaujmout cizince, aby tuto knihu četl s týmž zájmem, jako čte nebo četl o Řecích nebo Afričanech a Indech“. Český čtenář, který se s Eliadovými statěmi seznámí, bude nucen uznat, že se mu to podařilo.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7203-132-5,
Původní název:

Memorii I-II

Proslulý historik náboženství, filozof, spisovatel a publicista (1907–1986) vypovídá o svém dětství v Bukurešti za první světové války, o prvních přátelstvích, zálibách pro přírodní vědy, filozofii a literaturu i o svém pozdějším odjezdu do Kalkaty, který předurčil jeho další životní dráhu. V Indii studoval pod vedením filozofa S. Dásgupty, žil v poustevně na břehu Gangy a hlavně si osvojoval myšlenkové dědictví jógy. Po návratu do vlasti se čile účastnil kulturního dění, na Bukurešťské univerzitě přednášel dějiny indické filozofie a dostalo se mu uznání i jako romanopisci. Ve 2. polovině 30. let sice musel pro údajnou nemorálnost svých prozaických děl, napadaných tradicionalisty, z univerzity odejít, vstoupil do diplomatických služeb a působil v Anglii a Portugalsku, ale jeho literární tvorba a badatelská činnost tím nikterak neutrpěla. Po 2. světové válce se do Rumunska, kde byl uznáván za vůdčí intelektuální osobnost své generace, již nevrátil a jako historik náboženství musel znovu začínat od píky, než se mu dostalo plného uznání ve Francii a posléze ve Spojených státech, kde pro něho zvlášť zřídili katedru. Když jako rozhořčený mladý muž v roce 1927 vyhlašoval válku „stařešinům“ a vyzýval mladé tvůrce, aby pracovali tak, jako by před sebou měli poslední rok života, zároveň tím bezděky vytyčil svůj vlastní životní program. Eliadův život je vskutku naplněn tvořivou, činorodou prací, jejímž výsledkem je rozsáhlé badatelské dílo světového významu. V Pamětech se pokouší podat co nejplastičtější obraz světa, jehož skrytý smysl se vždycky snažil postihnout, a na pozadí velkých dějinných událostí nám umožňuje krok za krokem sledovat svůj odborný růst. Činí tak poutavou formou, která prozrazuje autorovu beletristickou průpravu.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7319-049-1
Mircea Eliade: Slečna Kristýna (Domnisoara Christina) – přeložil J. Našinec; Vasile Voiculescu: Šakuntala (Sakuntala) – přeložil J. Našinec; Alexandru Philippide: V objetí mrtvého (Imbratisarea mortului) – přeložila M. Kavková; Cezar Petrescu: Guynemerův skutečný konec (Adevarata moarte a lui Guynemer) – přeložila M. Kavková; Horia Pǎtraşcu: Rekonstrukce (Reconstituirea) – přeložila J. Lukešová. Vybral, uspořádal a doslov napsal Jiří Našinec.
Publikováno: 1984
ISBN: 01-037-84
Původní název:

Traité d’histoire des religions

Pojednání obecně je žánr odborné literatury, formulující novou hypotézu nebo teorii. Pro pojednání je typický věcný sloh, maximální terminologická přesnost a využití odborného aparátu (citace, bibliografické odkazy). -- Jedna z nejvýznamnějších prací známého rumunského badatele, pojednává o základních pojmech historie náboženství. Autor se v této knize zabývá povahou posvátna, různými typy božstev, stěžejními náboženskými symboly a jevy, posvátným prostorem i časem a morfologií a funkcí mýtů.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7203-589-4
Původní název:

Le sacré et le profane

Obecný úvod do fenomenologického a historického studia náboženství z pera klasika moderní religionistiky určený pro široké publikum. Jednotlivé kapitoly knihy pojednávají o vztahu posvátného a profánního na rovině prostoru, času, přírody a lidského života.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85795-11-6
Původní název:

Le Chamanisme et les techniques archaïques de ľextase

Šamanizmus je súčasne mystikou, mágiou a náboženstvom v širšom slova zmysle. Autor k nemu pristupuje z hľadiska histórie náboženstva. Snaží sa čitateľa zoznámiť s rôznymi historickými i kultúrnymi aspektami a v hlavných rysoch načrtáva stručné dejiny formovania šamanizmu v strednej a severnej Ázii. Analyzuje jeho ideológiu, zamýšľasa nad jeho technikami, symbolikou a mytológiami. Z obsahu: Metody získávání šamanů, Iniciační nemoci a sny, Získání šamanských schopností, Šamanismus ve střední a severní Asii, v Severní a Jižní Americe, Šamanské techniky v Tibetu a Číně aj.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7203-153-8
Původní název:

Domnisoara Christina a Sarpele

Dvě fantastické novely významného a originálního spisovatele obsahují prvky německého romantismu a rumunské folklórní tradice. K románu Slečna Kristýna je připojena novelka Had. Realistický román jenž předjímá existencionalismus. Had - fantaskní novelka. Slečna Kristýna je hrůzostrašným příběhem z rumunského venkova, kde se traduje pověst o původní majitelce bohatého sídla, která se po své smrti stala upírem. Skupina náhodně pozvaných osob má za dramatických okolností možnost přesvědčit se, že lidová pověst nelhala. Had je snovým příběhem o setkání několika mladých lidí s tajemným mužem, který svým vlivem donutí mladé lidi uvědomit si svou identitu a opustit alespoň na krátkou chvíli obvyklé konvence.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7022-102-X
Původní název:

Noaptea de Sânziene

Jediný román z povojnového obdobia Svätojánska noc (1955), Eliadeho opus magnum, román-rieka, mýtický, ľúbostný aj spoločenský román, má v jeho tvorbe výnimočné postavenie. Písal ho v rokoch 1949-1954 v exile a najprv vyšiel vo francúzskom preklade (Zakázaný les) v Paríži v roku 1955. Po rumunsky až v roku 1971, tiež v Paríži. Spoločensko-politické pozadie, na ktorom sa odvíjajú osudy postáv, predstavuje pohnutá história v rokoch 1936-1948: nástup fašizmu, druhá svetová vojna, hegemónia hitlerovského Nemecka, obsadenie krajiny Sovietmi a nastolenie komunistického režimu.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-968413-1-9
Původní název:

La tiganci si alte povestiri

V Eliadových povídkách dochází k prolínání posvátného a světského a vytváří v jeho fantastických povídkách podivné napětí, výrazný dojem věčného návratu. Kulisou je stará Bukurešť.
Publikováno: 1990
ISBN: 33-843-90
Původní název:

In curte la Dionis

Čtyři povídky známého rumunského spisovatele a religionisty.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-85974-24-X
Sedem poviedok svetoznámeho historika náboženstiev predstavuje M. Eliadeho ako aj uznávaného spisovateľa a tvorcu modernej fantastickej poviedky.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-88939-75-5