Dikobraz - Edice

Dikobraz

14
"Jaký je hornický humor? Je potutelně slavnostní. Havíř vykládá své srandy s tváří smrtelně vážnou jen v koutku oka mu cukají raráškové. Je chlapský, nezarazí se před silným slovem - ale dámy prominou, proč by se pohoršovaly nad něčím, nad čím se nepohoršila národní umělkyně? Vždyť: má ten humor přitom svou hlubokou morálku, dovede rozeznávat mezi dobrem a zlem: hloupost stíhá posměchem, skutečné darebáctví řízne bičem." (V. Lacina.)
Publikováno: 1949
Panoptikum měšťáků, byrokratů a jiných zkamenělin. Málo známé humoristické povídky a záběry z let 1901-1922. Je zde zachycena maloměšťácká atmosféra c. k. Rakouska, ale útočí i proti reakci z počátků první republiky, jejíž příslušníci jsou Haškovým terčem. Výbor z Haškových humoresek naps. za soumraku Rakousko-Uherskaa poč. 1. rep. ´Právě a teprve dnes můžeme s úsměvným porozuměním sledovat tento Haškův dějepis, líčící nám s dobrou mírou žluči a smíchu, jak zvolna hynula mocná kdysi monarchie se svými četnými služebníky a málopočetnými stoupenci, jak při tom nastávaly poslední dnové celých sociálních tříd, jak padaly a musily padat jejich obranné bašty v hospodářském zřízení, v politice, v kultuře. Je tedy Haškovo ´Panoptikum´ nejen kusem dějepisu našeho lidu a národa, ale také kapitolou přírodovědeckou, smíme-li se tak vyjádřit. Jar. Hašek nám předvádí typy zajímavějších živočichů, propadnuvších neodvolatelnému zániku: měšťáků, maloměštáků, byrokratů, aristokratů, nacionálních štváčů, policejních stvůr c.k. režimu, korupčníků, vykořisťovatelů, císařů a králů i knížat a jejich ponížených ministrů, politických stran, které dovedly velkolepě zachraňovat kapitalismus předstíranou láskou k národu, demokracii, svobodě či socialismu atd.
Publikováno: 1950
Těpice nad Divokou Rozárkou jsou malé české městečko, prohřáté slastmi letních dovolených. Mají tu dva penziony, zemědělské družstvo, zelinářské zahrady, faru, národní výbor a dřevěnou sochu Jana z Nepomuku, ke kterému babky chodí orodovat za svá uzdravení. O tom, jak se svatý Jan stal, přičiněním Zuzky Mandíkové, soudcem ve sporu mezi farou a národním výborem, zda je lépe v době sucha vodit do polí prosebná procesí nebo kopat v polích zavlažovací kanály.
Publikováno: 1961
ISBN: D-03*10310
Rozmarná historie příbuzných, žijících na obou protilehlých březích Atlantiku, soupeřících o lordský titul a bohaté anglické hrabství, poskytla 1892 americkému humoristovi příležitost, aby sežehl satirou, místy až groteskní, anglický aristokratický snobismus i protější "demokratický" amerikanismus s jeho kultem peněžního úspěchu. Edice: Dikobraz ; sv. 15
Publikováno: 1951
Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo. Sotva máme jiného spisovatele, jehož dílo kdy získalo takové proslulosti jako Haškovy "Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války". Není to jen pro lidový, nádherný humor vyprávění, které rozesměje největšího škarohlída - je to též proto, že nesmrtelný hrdina Švejk je symbolem člověka z lidu, který si nalezl svou taktiku proti obludnosti války, proti představitelům zahnívajícího c. k. mocnářství, zkostnatělým ouřadům, pokryteckým velebníčkům, nadutým, omezeným a hrabivým důstnojníkům, krátce proti všem služebníkům těch stvůr, které z touhy po zisku hnaly lid na válečné jatky. Se světem, nad nímž Švejk vyzrával mazaností, se světem kapitalistické prohnilosti a chaosu - bylo v naší lidově demokratické zemi definitivně zúčtováno. Ale ten shnilý společenský řád, proti němuž Švejk bojoval, ještě ovládá západní země. Mocipáni, kteří těžili zlato z prolité krve milionů za první světové války a kteří způsobili válku druhou - podněcují dnes k válce nové! Naše čtenáře osudy dobrého vojáka Švejka nejen rozesmějí, ale zejména těm mladým ukáží nesmyslnost toho starého zvráceného světa, který jsme pro šťastnou budoucnost naší vlasti vykořenili a zničili. 301-13-484 301 13 484 - 50555/51/4/III-1 - 1374 - 5%
Publikováno: 1951
„Švejk je rozlehlé mistrovské dílo české satiry, typ výrazně záporný, nebezpečný rakouské monarchii. Švejk je zrozenec lidový, ne národní hrdina, ale kus ulice, která správně tuší, co přijít má a jak je dobré podlamovat všecko staré, aby to nové přišlo co nejdříve a co nejbezpečněji. Švejk je typ malého českého člověka,který neprošel velikou politickou zkušeností a uvědomovací školou továrny, ale „má v krvi“ vědomí, že „je něco shnilého ve státě dánském“ a že „tohle nevydrží“. Jeho švejkování je nejprve osobní obrana proti šílenství imperialismu: ale zakrátko tato obrana přechází v útok. Švejk svou parodií na poslušnost a svým lidovým vtipem rozkládá namáhavě sestrojovaný mysticismus reakční moci, červotočivě vrtá v reakčním řádu a docela aktivně – i když ne vždy zcela uvědoměle – pomáhá bourat to, co bylo postaveno na základech útlaku a nesvobody.“ (Julius Fučík.) Podle rukopisu upr. Zdena Ančík. 16. vyd., v Práci 3. vyd.
Výbor že současných humoristických a satirických povídek
Publikováno: 1953
Humoristické a satirické povídky.
Publikováno: 1955
ISBN: 11892/54/SV2-D-03603
Pásmo satirických povídek z Dikobrazu.
Publikováno: 1954
Jako celek tvoří výbor z Poláčkových příběhů ze soudní síně v letech 1936 až 1939.
Publikováno: 1956
ISBN: 38874/216/55/SV3, D-07767
Více než 50 satirických povídek a bajek různých ruských autorů.
Publikováno: 1956
32 humoristických povídek z první republiky.
Publikováno: 1956
Z pokladů slovenské satiry
Publikováno: 1956

Autoři autoři v edici

Samuel Langhorne Clemens

americká  1835 -  1910

Achille Gregor

česká  1910 -  1998

Jaroslav Hašek

česká  1883 -  1923

Marie Majerová

česká  1882 -  1967

Jiří Marek

česká  1914 -  1994

Karel Poláček

česká  1892 -  1945