Účastník plavby na voru Kon-Tiki vypráví mladým čtenářům o příhodách švédského chlapce na ostrovech ve východní části Tichého oceánu a seznamuje je zajímavou formou se vzdálenými zeměmi a životem jejich obyvatelů.
Dobrodružný román pro mládež jednoho z nejoblíbenějších autorů své doby o napínavých příhodách české výpravy za vzácnými orchidejemi v prostředí Jižní Ameriky.
Trosečníci polárního moře vypraví o výpravě na severní pól. V roce 1928 tam cestoval Běhounek vzducholodí Italia s převážně italskou posádkou. Cílem cesty bylo dosáhnout severního pólu a provést zde několikadenní měření a pozorování. Nepříznivé počasí a únava posádky ale způsobily, že se vzducholoď po dvou týdnech zřítila. Trosečníci pak strávili na vratké ledové kře dlouhých osm týdnů plných nebezpečí, dobrodružství, boje o přežití, ale i několika úsměvných historek.
Román českého cestovatele pro mládež uvádí čtenáře do Belgického Konga. Dva běloši, pronásledovaní úřady, skrývají se za pomoci pokrokových černochů. Autor líčí exotické krásy i nebezpečí afrických řek a pralesů. Ukazuje, jak domorodý lid zvolna se vymaňuje z pout čar a kouzelníků, kteří jej po dlouhá staletí zastrašovalia udržovali v slepé poslušnosti a seznamuje s pokrokovými myšlenkami a světovým děním.
Ve formě rozhovorů se svým synkem Cvočkem vypráví autor dětem o dalekých krajích a podivuhodnostech života. Líčí své zážitky z evropských zemí, z Afriky, Ameriky i Číny, přibližuje dětskému chápání složité jevy moderního života. V pestré směsici se tak v dalekohledu objeví Kolumbus, indiáni, Velká čínská zeď, Sahara, newyorské mrakodrapy, Verne, Picasso, Pablo Neruda, Robeson, francouzští, čínští, čeští výtvarníci, význačné politické události uplynulých desetiletí - všehochuť vědomostí člověka naší doby.
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nás seznamují s Afrikou dneška, zbavenou ilusí a vysněných představ. Ukazují čtenáři i její historii, její přírodní krásy a zajímavosti. Oproti třísvazkovému vydání podstatně zkráceno.
Pásmo krátkých záběrů z autorčiny cesty napříč severní Afrikou v době, kdy země, jež navštívila, byly ještě koloniálním panstvím, kdy však již autorka dovedla dohlédnout do dneška. Obraz Tuniska, Alžírska a Maroka, vykresleny před lety, umožňuje pochopit události doby zcela nedávné i současné.
Dobrodružný příběh, odehrávající se v jihoamerické divočině na počátku 20. století. Kniha navazuje na předchozí 2 příběhy - Strýček Indián a Hadí ostrov. Tenkrát byli indiánští náčelníci odhodláni bránit svoji zem a slovo lovce platilo víc než zákon. Ilustroval Zdeněk Burian.
Vybrané kapitoly z populárních cestopisů s obrazem zeměpisného, národopisného, kulturního, společenského i hospodářského a politického charakteru typických oblastí Jižní Ameriky.
Vzpomínky slavného českého cestovatele na obyvatele jihobrazilské rybářské vesnice, kterým byl dobrým rádcem a přítelem. Mnozí z nich se stali jeho oddanými ochránci a pomocníky při průzkumu Hadího ostrova. Kniha pravdivých, dodrodružných vyprávění o životě prostých "lidí divočiny" je posledním Fričovým dílem, psaným pro mládež.
Kaleidoskop pohledů a reportáží z autorovy cesty po Polské lid. rep. Historické exkursy o dějinách polských měst, pověsti a kuriózní příběhy z minulých století se střídají se vzpomínkami na polské hrdinství v odboji proti nacistickým okupantům, s líčením krás Bělověžského pralesa i s pohledy na budovatelskou přítomnost.