Kniha popisuje počátek atomového věku, kdy Běhounek popisuje a provádí čtenáře etapami vývoje atomového věku. V závěru knihy popisuje typy reaktorů, a také využití radioizotopů ve vědě a praxi. Ilustracemi a fotomontážemi doprovodil Petr Trojan, graficky upravil Teodor Rotrekl. Vyšlo v Edici Technika mládeži svazek 14.
V r. 1957 uspořádal Kongres USA pro poučení svých členů výslechy 50 odborníků. Pojednávali o čisté a nečisté pumě, působení záření na mléko, dětské kosti a buňky, atomové válce nad USA apod. Následuje výklad o činnosti Vědecké komise Spojených národů pro účinky atomového záření, jíž se autor účastnil. Poté jsou objasněny metody, jak zjišťovat jaderné výbuchy. Závěr uvádí příklady mírového využití atomové energie.
F. Běhounek v této knize rozebírá "tříštění atomu" a také to, nakolik lidstvu atom jako takový slouží. Ve své době kniha uváděla mnoho utajovaných faktů popřípadě podrobnosti, o kterých laická veřejnost neměla tušení. Vyšlo v edicic Kontakt svazek 14, ilustrace Václav Bláha
Ve své knize "Cesta za objevem" popisuje profesor Běhounek podrobněji práci, kterou konal téměř po celý rok 1923-1924 v Jáchymově. Kromě zjišťování podmínek pro stavbu potrubí, jímž měla být vedena radioaktivní voda z dolu Svornost do léčebných lázní, konal i práce vědecké, jako měření radioaktivity pramenů a obecných hornin. Zevšeho nejvíce ho při studiu atmosféry zaujal problém kosmických paprsků, které v té době byly stejně popírány jako obhajovány.
Dům zelených přízraků Je to první čistě scifistický Běhounkův román. Původně vyšel pod názvem Případ profesora Hrona (1947), druhá, lehce přepracovaná verze byla publikována v roce 1968. Běhounek se tu přihlašuje k vernovské tradici Vynálezu zkázy: na osudu vědce, nekriticky zahleděného do svého vynálezu, varuje před zneužitímtechnické inovace. Příběh nepochybně vznikl pod dojmem prvního použití atomové bomby, které bylo předmětem četných diskusí. Román byl určen dospělým čtenářům a je považován za Běhounkovu nejlepší práci. Akce L Román tvoří kontrapunkt k Lemovým Astronautům. Vyšel v roce 1956 a byla to první česká sci-fi, která se po dlouhé době u nás objevila. Autor se tu vyznává ze svého obdivu k všemocnosti techniky. Spoléhá na ni, že vyřeší veškeré lidské problémy. Je to jeden z prvních románů světové sci-fi, v němž se objevuje motiv "terraformingu", tedy technologie, schopné vytvořit životní podmínky pozemského typu na jiných kosmických tělesech. Podobně jako Lem i Běhounek varuje před zneužitím techniky k válečným účelům. Jako varovný příklad mu slouží pozůstatky marťanské civilizace, která zničila sama sebe.
Životopisný medailón poutavě, zasvěceně i dokumentárně přibližuje jak vědeckou práci nositele Nobelovy ceny, tak i politickou aktivitu velkého vlastence, komunisty a mírového činitele. V druhé části jsou otištěny jednak jeho projevy, které u nás nejsou známy, jednak články a vzpomínky na F. Joliota-Curie.
Dobrodružství námořního kadeta Karla Kaliny, kterému se splnil sen a dostal se na fregatu Kniha vyšla v edici Knihy Františka Běhounka pro mládež. Ilustracemi doprovodil Václav Junek
Kniha obsahuje soubor kratších románků – Birů, země zlata Muž, který dělal zlato Poklady pod zemí Zlatá horečka Lovec zlata Opuštěná země Alchymista se vrací
Osudy slavných trosečníků vypravuje František Běhounek. V této knize se Běhounek zaměřil na historii robinsonů, počínaje Selkirkem a konče vzbouřenci z lodi Bounty.
Vzrušující dobrodružství skupiny příslušníků britské tajné služby, jejíž členové bojují proti nacismu. Ve vodách Indického oceánu se odvážní muži střetávají s Japonci, ale i s nástrahami přírody, aby nakonec mohli splnit náročný úkol, jímž bylo zničení japonských vojenských i obchodních lodí, kotvících v Singapuru
podtitul knihy - Polární dobrodružství Jana a Finna, Kniha vyšla poprvé v roce 1946, vydání z roku 1969 ilustroval Václav Junek. Dobrodružná námořní cesta dvou mladých chlapců, Čecha a Nora, na rybářském škuneru vodami Severního ledového moře, jejich přistání na pobřeží Alexandřiny země a po zdánlivém ztroskotání lodi jejichosamělé putování neznámoupolární zemí, plnou nebezpečí, které nakonec skončí šťastně. Knihu, jejímž autorem je významný vědec a současně i úspěsný autor knih pro mládež, doplňují vysvětlivky a pojmenování vyobrazených námořnických uzlů.
Autor živým a jasným slohem seznamuje čtenáře s problémem, jenž dnes stojí v popředí zájmu všeho lidstva, a to se vztahem radioaktivity k člověku, jehož organismus citlivě reaguje na každé její zvýšení. Po základních informacích o prvcích stálých a nestálých a jejich vlastnostech, staví autor jako protiváhu proti neblahým a zbytečným zásahům radioaktivity do lidského života, vyvolaným pokusnými výbuchy jaderných pum, nesmírné možnosti jejího využití v základním vědeckém výzkumu a v praktických oborech civilisačních, např. v léčebné péči, technice aj. Popisuje způsob měření radioaktivity, jakož i způsob ochrany jednotlivce pracujícího se zářením i nutnost ochrany všeho obyvatelstva vystaveného nebezpečí, jež pochází z jaderných výbuchů, i z odpadů z jaderných reaktorů. Nastiňuje perspektivní uplatnění termonukleárních reakcí, od nichž se očekává podstatné snížení zářivého risika pro člověka a velké zvýšení výhod, vyplývající pro lidstvo z mírového využití jaderné energie, utajené ve vodách oceánů. Kniha obsahuje nejnovější vědecká data a jsou v ní rovněž podrobně hodnoceny výsledky, k nimž dospěla jednak vědecká komise při OSN, jejímž expertem je autor, jednak mezinárodní a národní komise, které se zabývají stanovením předpisů o ochraně pracovníků i obyvatelstva před radioaktivním zářením, na jejichž práci se autor významně podílí.
Mladý asistent přednese kolegům projekt vesmírného řízeného Majáku, který by osvětloval Zemi. Projekt mu ale ukradne jeho profesor a asistenta po hádce propustí. Vznikne společnost, která začne realizovat projekt plutoniového Majáku, Maják má létat nad 41. rovnoběžkou. Asistent si v kavárně začne mimoděk podle 2. Keplerova zákona přečítávat souřadnice letu Majáku a vyjde mu záporná výška. Navštíví profesora a donutí ho dráhu Majáku přepočítat a i profesorovi vyjde záporná výška. Maják byl ale již tajně vystřelen na oběžnou dráhu, hrozí jeho pád a následný jaderný výbuch 100× větší, než byla Hirošima. Vláda vyhlásila evakuaci v pásu 200 mil, severně a jižně od 41. rovnoběžky, včetně metropole. Nastává zmatek, panika, lidé z ohroženého pásma a metropole odjíždějí auty, odchází pěšky, odjíždí metrem. Evakuaci řídí generál a armáda. Metropoli již opustila většina lidí. Asistent se rozhodl zůstat v „mrtvé“ metropoli, jde čekat na konec do opuštěného parku. V parku potká mladičkou dívku se špatně odbavenými vlasy. Začne s ní rozhovor o jejích vlasech a v šoku pochopí, že vše je jinak. Knihy vycházela na pokračování v týdeníku Beseda 12.2.1948-16.4.1948, vždy jako 1 stránka týdeníku.
Mlha nad Atlantikem je kniha českého spisovatele Františka Běhounka. Obsahuje dvě dobrodružné novely s námořní tematikou (Dva hoši ve člunu, Škuner Cod Seeker) motivované mlhou a odehrávající se v době mezi dvěma světovými válkami v Kanadě. Knihu vydalo roku 1969 nakladatelství Růže v Českých Budějovicích s ilustracemi Václava Junkajako sedmý svazek edice Statečná srdce. Dva hoši ve člunu Hlavními hrdiny první novely jsou dva chlapci Archie a Johnny Belvinovi, bratři z malé rybářské vesnice Pidgeon Island na labradorském pobřeží. Oba pomáhají svým rodičům s obstaráním obživy a přitom zažívají různé napínavé příhody, například s rosomákem nebo s uprchlým vrahem. Mladší Archie se dokonce zraní a utrpí otřes mozku při sbírání ptačích vajec na blízkém ostrově. Jednoho dne se chlapci ve svém člunu vydají na lov ryb, v mlze však zabloudí. Všichni muži z vesnice se je vydají na moře hledat, ale marně. Archie se nachladí a dostane horečku a nakonec upadne do bezvědomí. Johnnymu se však díky jeho vůli a houževnatosti podaří celkem po čtyřech dnech doplout do čtyřicet námořních mil od Pidgeon Islandu vzdálené rybářské osady St. Augustine, kde Archiemu pomohou a pak chlapce odvezou domů. Škuner Cod Seker Druhá novela knihy se odehrává dva roky po událostech vyprávěných v první. Opět se zde setkáváme s mladíkem Jonnym Belvinem plujícím se svým otcem na škuneru Cod Seeker, který je na lovu tresek. Zastihne je orkán a následně loď obklopí hustá mlha, ve které škuner narazí na útes. Nezvěstných zůstane jedenáct mužů včetně Jonnyho a jeho otce, kteří se octnou ve vzduchové bublině dosud plovoucího vraku, protože škuner se při nájezdu na skalisko sice převrátil na bok, ale pod hladinu neklesl. V neustálém nebezpečí zde oba stráví několik dnů, než je zachrání kolem plující loď.
Mořeplavci a objevitelé: Kniha cest a dobrodružství. Pro dospívající mládež napsal František Běhounek. Kniha přináší příběhy několika významných cestovatelů a objevitelů (Kolumbus, Magalhaes, Drake, Park, Nachtigall, Amundsen a Scott, Nobileho výprava).
1. vydání. Obsah: Viditelné světlo. Světlo a elektřina. Záření jež proniká kovem. Zářící hmota. Záření a energie. Umělé záření hmoty. Kosmické paprsky. Zářící slunce. Atomy a molekuly jako zdroj záření. Rejstřík jmenný a věcný. Seznam obrázků.
O fyzice a fyzicích. V osmi kapitolách autoři popisují zrození moderní fyziky. Kniha obsahuje galerii fyziků a seznam nositelů Nobelovy ceny za fyziku do roku 1973.
Populární vyprávění, jak byla objevena radioaktivita, jaké jsou vlastnosti radioaktivních prvků, jaká je stavba atomů z jádra a elektronů, které se kol něho pohybují. Dále se vypráví o složení jádra samotného i o tom, jak se obráží moderní názory o stavbě hmoty v Mendělejevově tabulce periodické soustavy prvků. Pozornost je věnována radioaktivitě umělé, využití atomové energie a jejímu významu v úvahách o vzniku zářivé energie našeho Slunce a hvězd.
Autor nejprve věnuje pozornost názorům starověku a středověku na hmotu, elektřinu i atomismus a hvězdářským poznatkům těchto dějinných údobí. Poučuje čtenáře o dnešních názorech vědy na vlastnosti a povahu částic, jako jsou elektron, positron, proton, neutron, foton a mimo jiné se zabývá i umělou radioaktivitou a pojednává o všech důležitějších otázkách, které souvisí s thematem knihy. V nejobsáhlejší čtvrté kapitole probírá astrofysikální a astronomické problémy s hlediska moderních názorů o stavbě atomů a dospívá až k problému vzniku života na Zemi a možnosti života na jiných kosmických tělesech
Edice Karavana sv. 1. Dobrodružné příběhy Frithjofa Storm-Johnsena, bývalého výpomocného telegrafisty Amundsen-Ellsworth-Nobilovy polární výpravy. Autor knihy vypráví o hrdinově životě, přičemž zvláštní pozornost věnuje dvěma velkým dobrodružstvím: nucenému přezimování v severoamerických Skalistých horách a ztroskotání u ostrova Komodo, na němž žijí obří varani. Výběrem zajímavostí doplnil Jaroslav Tichý s použitím materiálů Jana Obenberga a Otakara Štěpánka.
Stručný životopis manžela a spolupracovníka Marie Skłodowské-Curieové. Publikace přináší některá data o jeho rodině, studiích, o fysikální vědecké práci a pozdější spolupráci s manželkou, která vyvrcholila objevem nového prvku - radia
Vltavské příběhy od starých dob, kdy zde byli pravěcí lovci, až po současnost, kdy skupinka mladých vodáků si sjela Vltavu. Ilustroval V. Junek, kniha vyšla poprvé v roce 1955
První čistě scifistický Běhounkův román. Původně vyšel pod názvem Případ profesora Hrona (1947), druhá lehce přepracovaná verze byla publikována v roce 1968. Běhounek se tu přihlašuje k vernovské tradici Vynálezu zkázy: na osudu vědce, nekriticky zahleděného do svého vynálezu, varuje před zneužitím technické inovace. Příběh nepochybně vznikl pod dojmem prvního použití atomové bomby, které bylo v živé paměti veřejnosti a bylo předmětem četných diskusí. Román byl určen dospělým čtenářům a je považován za Běhounkovu nejlepší práci. V roce 1968 vyšlo k autorovým sedmdesátým narozeninám jako: Dům zelených přízraků je vědecko-fantastická detektivka, původně vydaná v r. 1947 pod názvem Případ prof. Hrona. Šílený profesor Hron na svém zámku (kolem roku 1930) provádí výzkumy a pokusy v oboru atomového bádání, které vedouk první atomové pumě a jsou středem zájmu ciziny. Pomocí jeho pokusů se mu podařilo např. objevit neutronové dělo a proměňovat lidského tvora v pratvora. Celý příběh je vlastně přepisem událostí, které byly zaznamenány v deníku profesorova asistenta.
V románu Projekt Scavenger (SNDK 1961) se autor vrací do současnosti. Příběh se odehrává v Antarktidě a prvkem SF je zde vynález, s jehož pomocí chce vědec Jaurain přitáhnout k povrchu Země elektrony z Van Allenových pásů a rozmrazit jimi led, ukrývající ložiska rudy. Přístroj však napáchá víc škod než užitku a přivodí posléze zkázu i svému vynálezci.
Publikace se zabývá v prvních třech kapitolách stavbou hmoty, zářením korpuskulárním i elektromagnetickým a vzájemnými účinky hmoty a záření. Při tom věnuje pozornost pásové theorii krystalů, Čerenkovovu záření, které v mnohých případech zjišťování energie nabitých částic předčí běžné spektrometrické methody, a biologickým účinkům záření. Probírá přirozené i umělé zdroje záření, jeho jednotky, měření a dávkování. Kapitoly ostatní pojednávají o využití záření v lékařství i průmyslu a o ochraně před ním. Dodatky obsahují potřebné tabulky.
Na Akci L velice volně navazuje román Robinsoni vesmíru (SNDK 1958). Země je zde ohrožena srážkou s kometou. Ke kometě je vyslána kosmická loď, aby zde odpálila nálož a těleso vychýlila z dráhy. Loď však na kometě ztroskotá. Podaří se zabránit srážce se Zemí, ale posádka lodi se bezmocně vzdaluje od naší planety. Naštěstí se minou s Halleyovou kometou letící v opačném směru, přesednou na ni a spolu s ní se vrátí k Zemi. Akce L a Robinsoni vesmíru byly ve své době cenným přínosem do vývoje české SF a dodnes patří mezi stále čtenou SF klasiku. In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction
Příběh námořníků z lodi Kronborg, kteří ztroskotali u malého ostrůvku, a vše si museli sami udělat a dosáhnout i radiového spojení k záchraně. Ilustroval V. Junek a kniha vyšla poprvé v roce 1944.
Čtyři povídky - Se španělskými plavci, Opuštěný námořník, Vzpoura na ostrově, Deset mužů z Alexandra - o statečných jednotlivcích i kolektivech ztroskotavších anebo nedobrovolně vysazených na odlehlých ostrovech. Odkázáni na svou vnitřní sílu a odolnost zápasí s nejprimitivnějšími životními podmínkami, překonávají tíhu samoty a vítězí v zápase o život a návrat do civilizovaných krajů.
Napínavý román z druhé světové války. Děj se odehrává v Evropě i v Americe a středem děje je v Norsku vlastenci ukryté velké množství těžké vody, nezbytné k výrobě atomové pumy a zápas, který o její vypátrání a ovládnutí svede nacistická a americká výzvědná služba. Vyšlo v Edici Vpřed - 149, ilustroval Ervín Urban.
K nacistickému nebezpečí se Běhounek vrátil ve svém dalším románu Swansonova výprava (A. Hynek 1949). Líčí v něm osudy britské výpravy, která v džunglích Konga pátrá po ložisku uranu. U sopky, která je zdrojem uranového smolince, naleznou ztracený svět, posunutý ve vývoji do pravěku a obydlený podivuhodnými zvířaty, zmutovanýmiúčinkem záření. Vzápětí však padnou do rukou Němců, kteří v nitru hory vybudovali podzemní město, zotročili okolní domorodce a konají zde pokusy s atomovou energií...
První úplné vydání románu. Více vazebných typů. První Běhounkův román s prvky SF bylo Tajemství polárního moře (J. Tožička 1942). Román vyšel ještě zkráceně na pokračování v časopisu ABC, ročník 16, 1971–72. Začátek není nepodobný Troskovu románu Vládce mořských hlubin – mladý český inženýr vynalezne neobyčejnělehký a zároveň pevný kov, avšak zatímco Troškoví hrdinové z nové slitiny vybudovali hlubinnou ponorku, Běhounkův hrdina navrhne z vynalezeného kovu sestrojit vzducholoď. Loď se vznese, jakmile je z jejího dutého trupu vyčerpán vzduch, a expedice k severnímu pólu začíná.
Trosečníci polárního moře vypraví o výpravě na severní pól. V roce 1928 tam cestoval Běhounek vzducholodí Italia s převážně italskou posádkou. Cílem cesty bylo dosáhnout severního pólu a provést zde několikadenní měření a pozorování. Nepříznivé počasí a únava posádky ale způsobily, že se vzducholoď po dvou týdnech zřítila. Trosečníci pak strávili na vratké ledové kře dlouhých osm týdnů plných nebezpečí, dobrodružství, boje o přežití, ale i několika úsměvných historek.
Vědecká monografie pojednává v první části o objevu a výzkumu umělé radioaktivity různých typů, o aktivaci prvků, transmutační energii, reaktivnosti atomového jádra, radioaktivitě štěpných trosek atomového jádra, transuranových radioisotopech a umělých radioaktivních řadách. Druhá část podává výklad o urychlovačích iontů a elektronů a o výrobě radioisotopů cyklotronem i atomovým reaktorem. Ve třetí části je vyložena stopovací methoda a použití umělé radioaktivity v lékařství i průmyslu. Závěrem je podán stručný přehled výzkumů kosmické radioaktivity.
O autorovi této povídky jistě všichni víte, Že je významným odborníkem v radiologii, že je jedním ze šťastně se zachránivších účastníků Nobileovy expedice k severní točně a že kromě vědy píše také dobrodružně knihy pro mládež. V povídce Únik z atomového města zavede vás Fr. Běhounek do Nového Mexika, kde Američané postavili za druhé světové války jedno ze svých obrovských továrních měst, v nichž prováděli pokusy s atomickou energií a vyráběli atomovou pumu. V příběhu mladého učence, který se do atomového města nedostal jako vědecký pracovník, nýbrž jako vězeň v pracovní četě; seznámíte se nejen s dramatickým osudem tohoto odsouzence, ale. také s hlavními principy a fysikálními problémy nejskvělejšího, ale též nejnebezpečnějšího vynálezu, který kdy dostalo do rukou nezralé a svářející se lidstvo. (Zdroj Polnice sv.19)
V populární knížce, věnované aktuálním otázkám zajištění obživy lidstva, probírá autor základní faktory nezbytné pro další rozvoj zemědělské výroby. Upozorňuje na možnosti zvětšení rozsahu obdělávané půdy, na potřebu omezení negativních vlivů, jež snižují zemědělské výnosy, seznamuje s povzbudivými výsledky genetiky, s významem chemie pro zvýšení zemědělské produkce, přesvědčuje o netušených možnostech zemědělských věd aj.
Příběh o mužích, kteří osvědčují v tvrdých podmínkách odvahu, skutečné přátelství, obětavost a nezištnou pomoc. Kniha bezprostředně vycházející z autorovy zkušenosti z pobytu v polárních krajích. Dramatičnost románu je dána samotnou tematikou, opírá se o reportážní záznam autentických událostí. Informativní složku posilují i četné výkladové pasáže přírodovědné a exkurzy do historie objevitelství.