Graham Greene - knihy
Graham Greene

Graham Greene

 1904 -  1991 anglická
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Brighton Rock

Od prvej minúty, čo Fred vkročil do Brightonu, sledujú ho neviditeľné oči bandy.
Publikováno: 1967
Původní název:

Brigton Rock / The Power and the Glory

Ve třetím svazku sebraných spisů jsou obsaženy dva z prvních velmi úspěšných románů G. Greena. V Brightonském špalku se Greene jako jeden z prvních dotýká problému zločinnosti mladistvých. Je to zároveň román o lidské úzkosti, kterou měnící se intenzitou prožívá autorův hrdina, vůdce zločineckého gangu, který umírá dřívnež je schopen pochopit podstatu svých zločinů. Román Moc a sláva je inspirován Greenovou cestou do Mexika v roce 1938, v době, kdy v rámci protiimperialistického a protifeudálního povstání stála katolická církev v některých státech mimo zákon. Hrdinou románu je kněz pronásledovaný revoluční mocí.
Publikováno: 1971
ISBN: 01-056-71
Původní název:

Travels with My Aunt

V Cestách s tetičkou jako by se oba typy greenovských románů, zábavný a vážný, konečně spojily v jedno. Přes nenáročný název a nepochopení kritiků, kteří oceňují vesměs jen komiku a burlesknost knihy, je to velký román. Pětasedmdesátiletá tetička není jen živou, lidsky protikladnou postavou zvětšenou do michelangelovsky neskutečných rozměrů, nýbrž současně jakýmsi alegorickým Vergilem či Všudybylem, který nás provází s podivuhodným svérázným komentářem po shakespearovské nepleté zahradě světa a vleče za sebou Henryho Pullinga (angl. to pull = táhnout) proti jeho vůli z izolace přežívajícího viktoriánského konservatismu řetězem absurdních situací do světa nebezpečí, rizika a dobrodružství, kde nakonec tento padesátník probuzený k novému životu najde paradoxně svůj domov. Henry Pulling je zrcadlovým obrazem Greenových dřívějších štvanců: z klidu své penze se dostává do víru dobrodružství a koncem příběhu jeho outsiderská existence ve skutečnosti teprve začíná. Je to vůbec jeden z mála románů, který autor nemusel ukončit laciným východiskem hrdinovy smrti, ba vlastně ani ne sňatku. Přeložil doslov Nejen o černém humoru napsal Jan Čulík.
Publikováno: 1972
Původní název:

The Tenth Man

U nás dosud nepublikované dílo britského romanopisce a esejisty Grahama Greena (1904–1991) je strhujícím příběhem odehrávajícím se ve Francii za druhé světové války a těsně po ní. Do přeplněné cely německého vězení kdesi na francouzském okupovaném území přichází důstojník wermachtu, aby třicítce vězňů oznámil hrůznýverdikt: každý desátý obyvatel cely bude následujícího rána zastřelen. Losování, které vězni zvolí, rozehraje krutou hru odkrývající absurditu i osudovost jednání člověka v bezvýchodné situaci. Příběh s ironickým odstupem tematizuje paradoxní jednání člověka v hraniční situaci, osudové selhání a následný průchod spletitým labyrintem lidského svědomí ústící až k tragickému rozuzlení.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-903456-3-8
Děj se odehrává na jihoamerickém kontinentě. Osou příběhu je amatérský omyl paraguayských partyzánů, kteří na severu Argentiny unesou místo amerického velvyslance bezvýznamného britského honorárního konzula.
Publikováno: 1987
ISBN: 01-065-87
Původní název:

The Heart of the Matter

Dějištěm románu je britská kolonie v západní Africe za druhé světové války. Hrdina, stárnoucí koloniální úředník major Henry Scobie, přesvědčený katolík, prožívá v té době hlubokou vnitřní krizi a zároveň i konflikty a rozpory se svými nadřízenými. V ušlechtilé snaze pomáhat potřebným lidem naráží na hradbu zkorumpovaného a dávno se přeživšího koloniálního prostředí a navíc ztrácí postupně i oporu, kterou mu poskytovala jeho víra.
Publikováno: 1957
Původní název:

The Heart of the Matter / The End of the Affair

Dva romány snažící se o průhled do nitra moderního člověka a postižení jeho psychologie. V Jádru věci jde o příběh netypického policejního úředníka, jehož smysl pro spravedlnost naráží na bariéru zkorumpovaného koloniálního prostředí a který nakonec podlehne beznaději. Konec dobrodružství je milostný příběh z Londýna na konci války. Citový vztah spisovatele a vdané ženy přerůstá v životní lásku, ale ta skončí ve slepé uličce, protože každý z partnerů usiluje o něco jiného a pravdu o sobě se dovídají až po letech, kdy hrdinka umírá na zápal plic.
Publikováno: 1986
ISBN: 01-008-86
Původní název:

England Made Me

Román z r. 1935 je příběhem citově závislých dvojčat, hezkého a neschopného Anthonyho a jeho společensky úspěšné sestry Kate. Jsou to Angličané, kteří se pohybují v cizím prostředí Stockholmu, mezi spolupracovníky uzavřeného a chladného švédského bankéře. Dívka, sekretářka a milenka bankéře, opatří svému bratrovi práci osobního bankéřova strážce. Ten zneužije situace a prodá důvěrné informace o pohybu a záměrech bankéře tisku a na tento čin doplatí životem. Hrdina, slušně vychovaný slaboch, je postavou charakteristickou pro další Greenovo dílo.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-207-0092-7
Původní název:

The Third Man

Tři do češtiny dosud nepřeložené Greenovy příběhy – Třetí muž, Poražený bere vše a Kapitán a nepřítel v jednom svazku. Třetí muž (1949), psán původně jako filmový scénář, představuje typické greenovské postavy se svými „mravními úrazy“ v prostředí okupované poválečné Vídně. Poražený bere vše (1955) je greenovskédivertimento s mravním ponaučením, jakkkoli autor v dedikaci knihy říká, že „příběh nemá nikoho varovat před hazardem“. Kapitán a nepřítel je poslední Greenovo dílko, z roku 1988, kdy bylo autorovi čtyřiaosmdesát let, a podstatně doplňuje náš obraz jednoho z největších anglicky píšících spisovatelů minulého století.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-7017-092-2
Původní název:

The Comedians

Příběh, umístěný do násilnického prostředí presidentské diktatury ve středoamerické republice Haiti, líčí osudy tří zdánlivě nedotknutelnych cizinců, kteří jsou v tomto prostředí donuceni hrát jiné životní úlohy, než jak vyplývá z jejich přirozenosti. Román slučující vlastnosti napínavé četby s hluboce lidsky vážnou tématikou. Doslov Stanislav Mareš.
Publikováno: 1968
ISBN: 23-006-68
Původní název:

The End of the Affair

Anglický romanopisec Graham Greene je z těch moderních autorů, kteří svým dílem nemilosrdně analysují současnou západní společnost. Svět, v němž Greenovi hrdinové žijí, prodělává krisi, jež byla vyvolána otřesy první i druhé světové války. Společenské i mravní hodnoty jsou silně narušeny a lidé nenalézají východisko ze zmatků, v nichž se ocitají. Pocit vytrženosti a opuštěnosti je nutným důsledkem stavu, v němž člověk nemá před sebou perspektivu, která by mu ukazovala k budoucnosti. A právě s takovými vykořeněnými a osamělými lidmi se setkáváme téměř ve všech románech Grahama Greena. „Konec dobrodružství“ tuto skutečnost ještě podtrhuje tím, že dějištěm tu není ani Vietnam, ani Sierra Leone nebo Mexiko, nýbrž Londýn. Bendrix, Sara a Henry tam žijí jako cizinci, uzavření v krunýři vlastního já, odcizujíce se nejen svému okolí, ale i sami sobě. Problém, který tu Greene zpracovává, je přenesen do roviny intimního života rodinného, v němž hrdinka hledá únik ze samoty a instinktivně se obrací mimo rodinné prostředí. Tím, že autor hlouběji motivoval prastarý problém nevěry a žárlivosti, tím, že jej začlenil do moderního kontextu života, i tím, že jej podložil hlubokou životní filosofií, vytvořil dílo, které se svým významem vymyká běžnému průměru společenských románů tohoto druhu. Největších účinů dosahuje Greene v extremních polohách, na samých hranicích uměleckých možností: na jedné straně je to pronikavý pohled do milostných vztahů, na druhé straně jsou to dedukce filosofické, z těchto citových vztahů vyplývající. Napětí mezi těmito dvěma póly drží odvážnou skladbu tohoto románu, jehož smysl — jak praví německá spisovatelka Gertruda von Le Fort ve studii o Grahamu Greenovi — je nutno spatřovati v tom, že kniha rozechvívá srdce, uvolňuje naši mysl a rozbíjí mentorskou samolibost.
Publikováno: 1959
ISBN: VIII/7-56
Původní název:

Twenty-One Stories

Povídky o strachu, zradě, lítosti a neúnavném hledání spásy vlastní duše, psané vážně i ve velmi lehkém duchu. První překlad do češtiny zpřístupňuje čtenářům i tuto část autorovy tvorby, která nezapře jeho vypravěčský talent.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7197-140-5
Původní název:

A Sort of Life

Vzpomínky předního anglického spisovatele na jeho dětství a neslavné umělecké začátky.
Publikováno: 1974
ISBN: 33-402-74
Původní název:

The Human Factor

Román z prostředí britské tajné služby o morálním dilematu mezi profesionální a lidskou angažovaností a odpovědností. Hlavní hrdina je pracovníkem britské tajné služby a zároveň pracuje jako špion pro Rusy. Jejich agentem se stal z vděčnosti, když komunisté zachránili v Africe jeho ženu a pomohli jí uprchnout z Jihoafrické republiky. Únik informací z jeho oddělení vede však k likvidaci jeho kolegy. On sám uteče do Moskvy a musí opustit ženu a syna. Román má napínavou zápletku a zároveň obsahuje i typicky greenovské téma lidské odpovědnosti a oběti, víry a skepse.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-204-0504-6
Původní název:

The Ministry of Fear

Ač nebyl odsouzen, považuje Arthur Rowe sám sebe za vraha, protože nemohl snést utrpení své smrtelně nemocné manželky a urychlil její odchod ze života. Muž, který osaměle živoří ve válečném Londýně sužovaném nacistickým bombardováním, se náhodou zúčastní dobročinné slavnosti a za zvláštních okolností tu získá podivnou cenu— dort. V tu chvíli se nechtěně stává klíčovou postavou záhadné a nebezpečné špionážní hry, jejíž význam mu zprvu zcela uniká. Životem usmýkaný človíček neustále koketující se sebevraždou je najednou okolnostmi nucen bojovat nejen o svoji budoucnost. Podobně jako jiná díla Grahama Greena i román Ministerstvo strachu nabízí čtenáři napínavý příběh okořeněný řadou groteskních situací, jejichž pravá podstata se vyjevuje teprve postupně. Ještě dramatičtější než barvitý děj je ale psychologický vývoj hlavního hrdiny, jenž během překotného toku událostí přijímá břemeno svého osudu a doslova se znovu stává člověkem. Překlad polodetektivního a polopsychologického Greenova románu vyšel u nás poprvé v r. 1946 pod názvem Vláda strachu.
Publikováno: 1964
ISBN: 23-114-64
Původní název:

The Power and the Glory

Odehrává se v Mexiku ve 40. letech a osou díla je konflikt katolické církve se světskou mocí. Symbolicky je ztělesněn zápasem kněze, vydaného napospas nejrůznějšímu strádání a neustále prchajícího před zákonem, s poručíkem milice, který představuje státní moc. Kněz, který se často dopouští omylů a často pochybující o svém poslání, se nakonec projeví jako morálně i lidsky pevnější než poručík, zpočátku pevně přesvědčený o své pravdě. Sice svůj zápas vyhrává, ale jeho úspěch zdaleka neznamená konečné vítězství.
Publikováno: 1947
Původní název:

Monsignor Quixote

Humorná románová obdoba příběhů Dona Quijota a Sancho Panzy v současném Španělsku. Hrdiny jsou starý katolický farář a jeho přítel, levicový starosta malé vesničky, společně cestující ve starém autě. Oba dogmatici musejí překonat řadu překážek a protivenství, stejně jako jejich literární předchůdce. Ze svých názorovýchpozic spolu diskutují o morálce, vztazích mezi lidmi i politice. Přes svou názorovou odlišnost však mají k sobě blízko pro svůj upřímný a veskrze kladný vztah k lidem a životu.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-204-0525-9
Původní název:

A World of My Own: A Dream Diary

Známý spisovatel krátce před svou smrtí vybral a převyprávěl své sny, jež si dlouhé roky (mezi lety 1965–1981) zapisoval. Ve své poslední knize nám autor dává nahlédnout do svého intenzivního vnitřního života, z něhož se po dobu své tvůrčí činnosti inspiroval, ale nedával do něj příliš nahlédnout. Stručné záznamy snů se liší od románové či povídkové stavby prostředky i stylem, jsou však psány tak sugestivně, jako by šlo o reálný děj. Dostáváme se na různá místa planety a do společnosti různých slavných osobností, které nějakým způsobem autorovi „ležely na srdci“ a s nimiž prožívá někdy snově fantasmagorické, ale někdy velmi realistické zážitky. Sny nejsou řazeny chronologicky, nýbrž tematicky, vznikl tak jakýsi zvláštní, dojímavý a hluboce osobní vzpomínkový cyklus. Pochopitelně tak vystupují jasné kontury autorových postojů, názorů, tužeb a hlavních životních zážitků.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-424-8
Původní název:

Our Man in Havana

Nový Greenův román navazuje na jeho protikolonialistické protesty, pokračuje v ostré kritice kapitalistického znevažování ceny lidského života a zesměšňuje anglickou tajnou službu. Hlavní hrdina, anglický obchodník s vysavači, žijící v Havaně, se stává nečekaně agentem výzvědní služby. Svou činnost, která mu připadá nesmyslná, nebere vážně a jeho jednání pak vede k tragickým závěrům. Příběh, přestože je napsán lehkou ironickou formou, má i svůj hlubší význam a smysl, dotýká se některých problémů západního člověka a dokazuje i možnost mírového soužití dvou rozdílných hospodářských soustav. Doslov napsal Ivo Fleischmann; z angl. orig. přel. Igor Hájek, verše přel. Jan Zábrana.
Publikováno: 1961
Původní název:

Collected Essays

Kniha esejů shrnující příležitostné autorovy práce. Henry Graham Greene byl významný britský romanopisec 20. století. Psal také povídky, eseje, divadelní hry, scénáře, literární a filmové kritiky. Nějaký čas pracoval jako novinář a po určitou dobu byl dokonce zaměstnancem ministerstva zahraničí a agentem britské tajné služby.
Publikováno: 1970
ISBN: 33-300-70
Původní název:

A Gun for Sale

Dva romány anglického autora. V prvom príbehu kriminálna téma nadobúda hlbší psychologický a etický význam, najatý vrah spácha politickú vraždu, ale neskôr zistí, že sa s ním hrala špinavá hra – vyplatili ho bankovkami z lúpeže, ktoré boli označené. Je rozhodnutý pomstiť sa. V druhom príbehu sa mieša tradičná moralita s modernou tragickou groteskou a autorova satira sa obracia proti ľudskej hrabivosti. Doktor Fischer je multimilionár, ktorý verí, že čím je človek bohatší, tým je lakomejší, s radosťou ponižuje bohatých priateľov...
Publikováno: 1990
ISBN: 80-221-0082-X
Původní název:

May We Borrow Your Husband? And Other Comedies of the Sexual Life

Súbor poviedok vystihuje podtitul knihy: a iné príbehy zo sexuálneho života.
Publikováno: 1969
ISBN: 75-063-69
Původní název:

A Gun for Sale

V tomto románě čtenář sleduje osudy námezdního vraha, který na objednávku zbrojařského magnáta zastřelí socialistického ministra, při pronásledování pochopí, čeho byl vlastně nástrojem, a obrací zbraň proti těm, kterým sloužil. Autor v mistrné kresbě vylíčil psychologii člověka, od mládí fyzicky i sociálně poznamenanéhoa vyřazeného ze společnosti, který se vrahem stává z nutnosti. Druhou hlavní postavou knihy je mladá herečka, která si získala vrahovu důvěru a zároveň v něm probudí pocit svědomí. Kniha patří k lepší části Greenových společensky zainteresovaných děl.
Publikováno: 1965
ISBN: 01-063-65
Původní název:

The Potting Shed

Hra se odehrává na venkovském sídle Calliferových. Otec rodiny, Henry Callifer, umírá a jeho žena posílá za všechny pro příbuzné, s výjimkou svého dlouho odcizeného bratra Williama a svého mladšího syna Jamese, který byl třicet let záhadně vyloučen z rodiny. Dr. Frederick Baston, starý rodinný přítel, se připravuje na pohřeb na Henryho. Henry vyjádřil přání, aby jeho tělo bylo spáleno a popel rozprášený do řeky; krajina se změnila v průběhu let, a pomalu vyplouvají na povrch staré křivdy a pravdy.
Publikováno: 2012
ISBN: 2012-06-16
Původní název:

May We Borrow Your Husband? And Other Comedies of the Sexual Life

A jiné komedie ze sexuálního života. Dvanáct přitažlivých a čtenářsky vděčných povídek na téma lásky – Smíme si půjčit vašeho manžela?, Beauty, Zlost ve třech dílech, Příruční zavazadlo, Nezcizitelný majetek, V srpnu je lacino, Otřesná událost, Neviditelní Japonci, Hrozné na to pomyslit, Doktor Crombie, Kořen všeho zla, Dva jemní lidé – zahrnuje příběhy humorné, ironické, groteskní i tragické. Světově proslulý anglický autor, který vybavuje příběhy mistrnou formou a provází je jemným vtipem i smutným soucitem, objevuje zde nejhlouběji uložené stránky lidských povah.
Publikováno: 1970
Výbor zahrnuje jedenadvacet povídek anglického romanopisce, napsaných v letech 1929-1954. V realisticky vykreslených prostředích nejrozmanitějšího druhu, od londýnského předměstí po světu ztracený africký prales rozvíjejí většinou smutné až tragické úděly a osudy lidí. Ukazují-li život v jasnějším světle, tak v zrcadle humoru spíše groteskního než úsměvného.
Publikováno: 1963
Původní název:

The Confidential Agent

Špionážní román se silnými sociálními a politickými motivy se odehrává v Anglii v době občanské války ve Španělsku. Hrdinou je španělský vyslanec v Londýně, politicky sympatizující s prohrávající stranou, který se snaží zabránit poskytování hospodářských výhod nepřátelské straně. Román, napsaný pod bezprostředním vlivem občanské války ve Španělsku, má sugestivní atmosféru, je plný nápovědí a neuzavřených lidských vztahů a pod hladinou napínavého, čtivého a téměř detektivního příběhu dává nahlédnout do hlubin zásadních problémů člověka. Tento román patří do žánru „zábavného čtení“ – divertimenta. Charakteristickými rysy těchto příběhů jsou pocity nejistoty, ohrožení, děsivá atmosféra neznámého nebezpečí, prototyp člověka neustále sráženého v rozběhu. Příběhy jsou plné napětí, pronásledování a zápletek. Autor pracoval metodou vteřinového osvětlení exaltovaných situací – realita tím vystoupí ještě plastičtěji, společenské i osobní konflikty se vyhrocují přímo před čtenářovýma očima. Čtenář se dostává do atmosféry světa mezi dvěma válkami. Hrdiny příběhů jsou lidé – „sociální osiřelci“ – kteří marně hledají vlastní stabilitu, víra v Boha i člověka je v nich otřesena. 4. vydání
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85285-50-9
Původní název:

The Quiet American

Román význačného anglického spisovatele, vydaný v přepracovaném znění, čerpá látku z národně osvobozeneckého boje vietnamského lidu.
Publikováno: 1957
Původní název:

Ways of Escape

Mistrně sepsané paměti pokrývají období let 1929 až 1978. Greene se v nich věnuje především literární tvorbě a cestám, okolnostem a motivům, které vedly k napsání jeho románů, povídek a divadelních her. Obšírně se rozepisuje o cestách a zážitcích, které ho inspirovaly k jeho dílům, a nabízí postřehy, úsudky a myšlenky, a také záznamy ze svých deníků. Greene vzpomíná mimo jiné na Vietnam, Haiti, Paraguay, Malajsko, Keňu, ale i na Polsko za stalinismu v padesátých letech nebo na Prahu, kterou navštívil v době komunistického puče v únoru 1948. Odhaluje také určité detaily svého působení u britské tajné služby a vyjadřuje se k politické situaci; politika hrála v Greeneově díle stále významnější roli. Stejně jako jeho romány, i tyto vzpomínky jsou psány vytříbeným a poutavým jazykem, jakým dnes vládne jen pramálo spisovatelů.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7017-052-2
Původní název:

A Sense of Reality

Povídky významného anglického spisovatele, jejichž určujícím momentem je hledání smyslu lidské existence. Tři povídky – Pod zahradou, Návštěva u Morina, Objev v lese –, jejichž určujícím momentem je hledání smyslu lidské existence. Představují základní rysy Greenovy tvůrčí podoby, ať vyprávějí o pohledu zestárnuvšíhočlověka na minulost, o setkání s oblíbeným spisovatelem, který přestal nábožensky smýšlet, anebo o dětské výpravě za hranice rodné vesnice a objevení neznámého světa. První z povídek spojuje svébytným způsobem fantastický dětský sen a skutečnost či zbytečnosti náboženství v životě člověka a třetí je otřesnou vizí světa, který prošel strašlivou katastrofou. Pozn. Josef Škvorecký
Publikováno: 1965
ISBN: 1965
Původní název:

Stamboul Train / The Confidential Agent

Knihou Vlak do Istanbulu vstupujeme poprvé do Greenova světa. Greena v tomto románu zajímá především tragičnost lidské existence. Uhánějící rychlík představuje autonomní svět, v němž prohrává hlavní hrdina dr. Czinner, padesátiletý socialistický revolucionář, který se má v Bělehradu postavit do čela revoluce, avšak je odhalen a zastřelen na útěku.
Publikováno: 1973
ISBN: 01-071-73
Původní název:

A Burnt-Out Case

Spisovatel charakterizuje sám tento svůj román z r. 1961 jako „pokus vyjádřit dramaticky různé typy víry, poloviční víry i nevíry v takovém prostředí, stranou světové politiky a domáckých starostí, kde se tyto rozdíly ostře pociťují a kde docházejí vyjádření“. Líčí duševní drama chrámového architekta, jenž znechucen světem, lidmi i sebou samým uteče do leproserie oddělené od světa konžským pralesem. Pokládá se za „vyhaslý případ“ v práci i v lásce...
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7017-065-6