Sigmund Freud - knihy

Sigmund Freud

 1856 -  1939 rakouská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Der Wahn und die Träume in W. Jensens

Jensenova novela Gradiva je príbehom mladého archeológa Norberta Hanolda, ktorý sa vydá na cestu do Pompejí, aby sa tvárou v tvár stretol s preludom ženy, ktorú uvidel na istom starorímskom reliéfe. Toto stretnutie uprostred antických zrúcanín pod horúcim mediteránnym slnkom, ozmyselňujúcim a oživujúcim mytológiu starého sveta, ho však zakrátko vráti späť do reality. Jeho fantazijná cesta do minulosti ho takto dovedie k sebapoznaniu a stáva sa terapiou. Ľahký melancholický nádych, literárne skvele zvládnutá časopriestorová hra, senzuálna plastickosť a štylistická brilancia robí z Gradivy aj po mnohých rokoch príťažlivé dielo svetovej literatúry, hoci sa na jej autora už dávno zabudlo, a jeho meno prežívalo celé desaťročia len vďaka výkladu Gradivy, ktorý priniesol zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud. Sigmund Freud (1856 - 1939) - rakúsky lekár a psychiater, zakladateľ psychoanalýzy. Študoval vo Viedni, kde si neskôr otvoril lekársku prax. Vo svojich dielach od r. 1895 až do smrti rozpracovával zakladné myšlienky svojej teórie nevedomia a nevedomých duševných procesov, ktoré determinujú konanie a duševný život jednotlivca. Položil základy psychoanalytickej terapie duševných porúch. Jeho učenie o osobnosti malo zasadný význam pre rozvoj medicíny a psychológie ale ovplyvnilo aj ostatné oblasti vedy, umenia až po antropologicky fundované teórie kultúry. V štúdii Blud a sny v Gradive W. Jensena z r. 1907 sa Freud prvý raz pokúsil o rozsiahlejšiu analýzu literárneho textu s použitím psychoanalýzy. Vychádzajúc z predpokladu, že „vymyslené sny môžu byť vykladané rovnako ako skutočné, že teda v umelcovej tvorbe pôsobia tie isté mechanizmy, aké poznáme zo snovej práce“, Freud pristupuje k správaniu a psychike fiktívnych postáv novely, akoby išlo o skutočné postavy a k textu ako ku klinickej správe, ktorá takmer vedecky popisuje vznik a proces liečenia bludu.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-88912-35-0
Původní název:

Die Zukunft einer Illusion

S náboženstvím se Freud vypořádává i ve dvou pozdních pracích – Nespokojenost v kultuře a Budoucnost jedné iluze. Zde Freud náboženství označuje za iluzi. „Iluze není totéž, co omyl, nemusí také nutně být omylem. (...) Je to splnění nejstarších, nejsilnějších a nejnaléhavějších přání lidstva“, napsal. Freud míní přání ochrany, řádu a spravedlnosti. Freud v závěru Budoucnosti jedné iluze vyslovuje naději, že přesto snad lidstvo jednou překoná onu „dětskou neurózu“ náboženství a převládne vědecký realismus.
Publikováno: 1929
Kniha, jejímž autorem je prof. dr. medicíny a dr. filozofie Gion Condrau, je věnována dvěma význačným osobnostem - Freudovi a Heideggerovi. Celým dílem, jak jeho historizující a teoretizující částí, tak kapitolami, které přinášejí autorovu koncentrovanou praktickou psychoterapeutickou zkušenost, prostupuje seriózní kritický přístup kpsychoanalýze. Daseinsanalýza je psychoterapeutický přístup a postup, který si jako svůj filozofický referenční rámec zvolil existenciální antropologii a hermeneutiku Martina Heideggera. Z této pozice usiluje o humanizaci psychoterapie a její vyvedení ze zajetí animalizujícího pojetí člověka, medicíny, kultury, společnosti, umění, dějin atd. Kniha však představuje i řadu dalších autorů, kteří usilovali o antropologizaci psychiatrie a psychoterapie. Také v tom je její nemalá hodnota.
ISBN: 80-85875-74-8
Původní název:

Das Ich und das Es

Původní název:

Zur Einführung des Narzißmus

Poslední dílo světoznámého psychoanalytika, ve kterém provádí souhrn svého životního díla. Přeložil zkušený psychoanalytik Gérard Patureaux.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-85853-62-0
Původní název:

Die endliche und die unendliche Analyse

Významnou součástí Freudovy práce, s jejíž pomocí si ujasňoval své základní teorie, byly popisy jeho klinických případů – kazuistiky jeho pacientů. Ty představují fascinující možnost podívat se na to, jak probíhala Freudova každodenní sezení. V předkládaném výboru představujeme kazuistiky Krysího muže a Vlčího muže. Krysí muž shrnuje jeden z prvních popisů celé psychoanalytické léčby, klinické detaily i vnitřní svět pacienta. Ilustruje konflikt mezi touhou po lásce otce a zápasem s ním, mezi láskou a nenávistí a přemístění nenávistných pocitů do nutkavých příznaků. Naproti tomu Vlčí muž osvětluje záhadu psychosexuality, obsahující fantazie kastrace, primární scény a svedení. Freud v této kazuistice předkládá myšlenku zpětného přepracování traumatické zkušenosti, dodatečného proměňování vzpomínek a fantazií. Kazuistika Krysího muže je doplněna o rozsáhlé Freudovy poznámky, které si dělal bezprostředně po každém sezení. Ty se našly v jeho pozůstalosti a nebyly dosud česky publikovány. Jsou ale skvělým dokladem toho, jak Freud klinicky pozoroval a přemýšlel. Při četbě Freudových případových studií se ukazuje nejen to, že Freud byl schopen mistrovsky analyzovat lidské nitro a promluvit o vytěsněných stránkách lidské duše, ale i to, že jeho výpovědi mají vysokou literární úroveň.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-262-1955-2
Původní název:

Jenseits des Lustprinzips

Původní název:

Jenseits des Lustprinzips und andere Arbeiten aus den Jahren 1920-1924

Studie, vzpomínkové stati, dopisy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1920 až 1924. Soubor drobných textů naznačuje řešení různorodé psychoanalytické problematiky (např. sny, Já, neuroza, oidipovský komplex, masochismus) v období, kdy příborský rodák vypracoval dvojí "topiku" a tak částečně revidoval vlastní teoretický systém. Studie doplňují vzpomínkové stati, dopisy a předmluvy.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-86123-09-X
Původní název:

Der Mann Moses und die monotheistische Religion

Vo svojom poslednom diele sa zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud (1856 - 1939) vracia k problematike náboženstva, tentoraz však z iného, menej kritického aspektu, ako v predchádzajúcich prácach. Svoju pozornosť sústreďuje na postavu Mojžiša a jeho úlohu pri vzniku monoteistického židovského náboženstva a formovaní židovského národa. Vyslovuje pritom viacero odvážnych hypotéz a nových pohľadov. Vychádzajúc z psychoanalytického chápania (trauma - latencia - návrat potlačeného) skúma vznik a fenomén náboženskej viery u Židov a kresťanov a rozoberá podstatu i príčiny antisemitizmu a nenávisti voči Židom. V tejto práci sa Freud pokúsil o istý druh psycho-historického skúmania a zároveň vyjadril aj svoje osobné názory na dobu, v ktorej žil. Hoci mnohé jeho postoje sú dodnes predmetom búrlivej diskusie, kniha je cenným príspevkom k psychológii náboženstva, antropológii a teórii kultúry.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-89111-65-7
Sigmund Freud (1856 - 1939) – rakúsky lekár, neurológ a psychiater. Tvorca psychoanalýzy a psychoanalytickej terapie neuróz a nervových ochorení. Jeden z najvýznamnejších mysliteľov 20. storočia. Vo svojich dielach vychádzal z chápania primátu nevedomia a nevedomých duševných procesov v psychike jednotlivca. Svojím konceptom nevedomia a jehodynamiky, chápaním štruktúry osobnosti, detskej sexuality, psychického vývinu, obranných mechanizmov a procesu psychoterapie zásadným spôsobom ovplyvnil prístupy a uvažovanie v súčasnej psychológii, medicíne, antropológii, pedagogike, ale aj v teórii kultúry, až po skúmanie náboženstva a semiotiku. Hoci Freudova teória prešla od jeho čias mnohými zmenami, diskusie o nej a jej rozvíjanie pokračujú aj v súčasnosti. Dielo Sigmunda Freuda svojím rozsahom presahuje možnosti čitateľa oboznámiť sa s ním v jeho celku. Výber z myšlienok a úvah chce uľahčiť orientáciu v chápaní duševného sveta zakladateľa psychoanalýzy a zároveň priblížiť hlavné okruhy problémov a témy, ktorými sa zaoberal. Ukážky z Freudových prác sú preto zvolené tak, aby poskytli celkový a čo najkomplexnejší pohľad na psychoanalýzu a jej aplikácie v rozličných oblastiach i na život jej tvorcu. Zároveň však tieto texty nie sú natoľko teoreticky náročné, aby bežnému čitateľovi neposkytli skutočný čitateľský zážitok a aby ho neviedli a nepodnecovali k vlastným úvahám o človeku a jeho mieste v celku bytia.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-89111-53-4
Původní název:

Entwurf einer Psychologie

Původní název:

Das Unbehagen in der Kultur

Freud v první části tohoto společensko-teoretického spisu (Budoucnost jedné iluze) podává přehledný výklad svého pojetí kultury, která je vším, čím se lidský život liší od života zvířat a čím se povznáší nad animální podmínky. S tím souvisí represivní působení kultury na jednotlivce - lidé jsou nuceni zříci se svých přirozených pudů za účelem ovládnutí přírody pro dobývání životních statků. V souvislosti s kulturou je zde vyložena i Freudova teorie náboženských představ jakožto iluzí. Druhá část knihy (Nespokojenost v kultuře) rozvíjí myšlenku o působení principu reality, jenž je spojen s nelibostí, utrpením a vytlačuje princip slasti do pozadí. Člověk se snaží před utrpením uniknout - ať už prostřednictvím samoty, chemické intoxikace anebo přesunu libida, tzv sublimace pudů, která se může projevovat účastí na kolektivní snaze ovládnout přírodu, společnost atd. (kulturní sublimace) nebo uspokojením prostřednictví náboženství či umění. Jednou z forem úniku jsou rovněž neurotická onemocnění či psychózy. Kniha shrnuje Freudovo pojetí kultury, náboženství a sublimace pudů, které významně ovlivnilo společenskovědní trendy 20. století. Bude jistě žádaná studenty i laickou veřejností. (zdroj: 14.12.98 Kruš., mlp.cz)
Publikováno: 1998
ISBN: 80-86202-13-5
Výber štúdií Sigmunda Freuda Neurózy a sexualita je podriadený ústrednej myšlienke jeho psychoanalytickej teórie, ktorou je odhalenie významu etiologického momentu sexuality pre vznik neuróz a zdôraznenie existencie, vývinu a premien sexuálneho pudu v detstve pre psychosexuálny vývin dospelého človeka. Ústredným textom sú Tri štúdie k teórii sexuality, ktoré tvoria zásadný krok v tomto chápaní. Ďalšie práce sú rozpracovaním a ilustráciou jednotlivých aspektov tejto teórie pre vysvetlenie duševných procesov a zdravého alebo neurotického správania jednotlivca. Vysvetlenie línie vedúcej od infantilnej k zrelej sexualite v dospelosti otvára cestu k chápaniu napríklad homosexuality, sexuálnych perverzií, charakterových zvláštností a neurotických prejavov najrôznejšieho druhu. Prehodnotením významu sexuality v živote jedinca a novou teóriou neuróz položil Freud základ pre svoj ďalší výklad ľudských, spoločenských i kultúrnych fenoménov.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-8966-626-3
Původní název:

Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse

Pokračování řady přednášek o psychoanalýze a nevědomých duševních procesech. Kniha navazuje na Přednášky k úvodu do psychoanalýzy-rekapituluje a doplňuje poznatky z prvních přednášek, ale přináší také nové informace. K nim patří popis základního rozdělení duševního aparátu na oblasti ONO, Já a Nadjá; kapitola o ženskosti, etc.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-86123-00-6
Šestnáct textů tohoto svazku představuje Freuda nikoli jako zakladatele psychoanalýzy, ale jako myslitele, který měl co říci i k otázkám obecně lidským. Protože se však k těmto otázkám vyjadřoval na základě psychiatrických poznatků a částečně i terminologií své vědy, je výbor uveden autobiografickou skicou, nastiňující vznik a vývoj psychoanalýzy, a několika pracemi, jež zahrnují jeho osobité představy o stavbě a funkcích psychického aparátu a osvětlují základní psychoanalytické pojmy.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-207-0109-5
Výber z diela Sigmunda Freuda prináša štúdie k problematike náboženstva a kultúry. Obsahuje: Budúcnosť jednej ilúzie (1927) -- Časové úvahy o vojne a smrti (1915) -- Nespokojnosť v kultúre (1929). Budúcnosť jednej ilúzie je zásadným textom o podstate a funkcii náboženstva ako sociálneho fenoménu. Freud v ňom uvádza svoje povestné vymedzenie náboženstva ako kolektívnej nutkavej neurózy a skúma možnosti jeho zániku. V ďalších štúdiách (Prečo vojna?, Časové úvahy o vojne a smrti) sa venuje problematike vojny ako predmetu psychoanalytického skúmania a prichádza k zaujímavým formuláciám o možnostiach modelovania afektívneho života na vylúčenie agresívneho a deštruktívneho pudu v človeku. Zaujímavým spôsobom analyzuje postoj k smrti u človeka v podmienkach vojny, ktorá ruší pocit nesmrteľnosti v nevedomí u jedinca, lebo robí smrť reálnou a odhaľuje prapôvodné pudové potreby a pohnútky. Štúdia Nespokojnosť v kultúre je významný kriticko-teoretický spis o podstate kultúry a jej funkciách, v ktorom Freud rozvíja svoju myšlienku protikladu kultúry a pudov a represívnej funkcii kultúry, ktorá v dôsledku odmietania pudového uspokojenia vedie k nepriateľstvu voči kultúre, deštrukcii a vzniku kolektívnej neurózy. Cenou za kultúrny pokrok je strata šťastia a nárast pocitu viny ľudstva. Otázku možnosti terapie neurotickej kultúry a výsledku boja Erosu a deštrukčného pudu však necháva otvorenú. Čitateľ dostáva do rúk zásadné texty psychoanalýzy, ktoré podstatne zasiahli do diskusií a ovplyvnili prístupy k náboženstvu a kultúre v 20. storočí, až po súčasnosť.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-89666-07-2
Po štúdiách venovaných otázkam umeleckej tvorby vychádzajú tentoraz štúdie venované láske, psychológii ľúbostného života a rozprávkovým obsahom v snoch.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-220-1164-9
Publikováno: 1936
Smútok a melanchólia, človek a nevedomie, o pôvode ohňa – také sú hlavné témy ďalšieho výberu zo štúdií Sigmunda Freuda, lekára a psychológa, zakladateľa psychoanalýzy.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-220-1235-1
Původní název:

Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse

Freudovy přednášky o chybných úkonech, snech a neurózách z hlediska psychoanalýzy. Kniha vznikla na základě přednášek, které Freud absolvoval jako docent neuropatologie na vídeňské univerzitě, a stala se nejoblíbenějším dílem světově proslulého zakladatele psychoanalýzy.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-901601-9-0
Původní název:

Vier psychoanalytische Krankengeschichten

Z množstva chorobopisov svojich pacientov vybral Sigmund Freud niekoľko najzaujímavejších a rozhodol sa ich publikovať. Každý z nich určitým spôsobom ilustruje jeho chápanie neurotických ochorení a koncepciu psychoanalýzy. Okrem odbornej hodnoty majú tieto texty vynikajúcu literárnu úroveň. Dokazujú autorovu schopnosť majstrovsky analyzovaťľudské vnútro, odvahu povedať pravdu aj o jeho temných stránkach duše, správaní a motivácii človeka, o dobe a morálke. Portrétmi Dory, Malého Hansa, Človeka s potkanmi, dr. Schrebera i Človeka s vlkmi sa „detektív erotických citov“ zaradil nielen ku klasikom psychoanalýzy, ale aj medzi významné literárne postavy svojej doby. Freudove Psychoanalytické chorobopisy sú teda nielen zárukou poučenia, ale aj hlbokého čitateľského zážitku.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-218-0064-X
Původní název:

Massenpsychologie und Ich-Analyse

Freud ve své knize Psychologie masy a Analýza já navazuje na klasickou psychologickou studii o davové psychóze, francouze Le Bona Psychologie davů. Zaobírá se otázkou, proč se člověk jako součást celku=masy chová zcela jinak než coby jednotlivec a v čem spočívá duševní změna, která se jim pod jejich vlivem vnucuje. Freud se snažífenomén davovosti vysvětlit psychoanalytickými metodami. Důvod, proč se jedinec cítí uprostřed masy dobře, je skutečnost, že v něm mizí pocit zodpovědnosti, kterou jsou lidé při svém jednání bržděni. To je pro spoustu lidí přitažlivé, protože můžou realizovat svou skutečnou osobnost. Zajímavý je Freudův názor, že by davová psychóza mohla být určitým typem hypnózy. Poukazuje na podobnost chování člověka ovlivněného hypnózou a masou. Dále se zabývá mravní úrovní mas. Ve skupině mizí individuální zábrany a začnou se projevovat agresivní instinkty dřímající v lidech od pradávna. Na druhou stranu je masa pod vlivem sugesce schopna velikých výkonů a oddanosti vůči svým ideálům. Jednotlivec je intelektově mnohem výš než skupina. Hodnotíme-li etické hledisko, musíme se zaměřit na vůdce masy, na kterém záleží, zda jeho úroveň půjde nahoru nebo klesne hluboko pod ni. V jedné kapitole se dovídáme o dvou významných, uměle vytvořených, vysoce organizovaných masách, tedy církvi a vojsku. Nejčastěji má jednotlivec svobodnou vůli, zda do této skupiny vstoupí, či ne. Odchod bývá složitější, často vázaný určitými podmínkami. Obě skupiny mají svého vůdce, který všechny jednotlivce miluje. Na dalších stránkách se dočteme o vztazích mezi dvěma rodinami manželů, přímo v rodině, o vývoji vztahu malého dítěte k rodiči jako vzoru, zajímavé zdůvodnění mužské homosexuality a podobně. I tady nalezneme Freudovu teorii prahordy, dle které její osudy zanechali stopy v lidské historii. Praotec je pro masu Ideálem, který vládne Já namísto Já-Ideálu. Prahorda chce být ovládána a potrpí si na autoritu. Každý jednotlivec je součástí mnoha mas a své Já-Ideál si vytvořil podle nejrůznějších vzorů. Takto se každý člověk podílí na mnoha masových psychikách (psychice rasy, stavu, státnosti) a může se kromě toho dopracovat k jistému stupni samostatnosti a originality. V průběhu našeho vývinu došlo k roztřídění duševní výbavy na Ja a na to, co bylo ponecháno mimo něj a vytěsněno do nevědomí. Řada Freudových konceptů je užitečná dodnes, jako například jeho teorie politiky. O tom, že politici využívají prostředky masové sugesce a reagují na přání davu není pochyb.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-7115-123-8
Původní název:

Zur Psychopathologie des Alltagsleben

K psychopathologii každodenního života: o zapomínání, přeřeknutí, přehmátnutí, pověře a omylu.
Publikováno: 1938
Původní název:

Zur Psychopathologie des Alltagslebens

Obsah: 1. Zapomínání vlastních jmen 2. Zapomínání cizích slov 3. Zapomínání jmen a sledů slov 4. Vzpomínky krycí a z dětství 5. Přeřeknutí 6. Chybné čtení a přepsání a) Chybné čtení b) Přepsání 7. Zapomínání dojmů a předsevzetí a) Zapomínání dojmů a znalostí b) Zapomínání předsevzetí 8. Přehmátnutí 9. Příznaková a náhodná jednání 10. Omyly 11. Chybné výkony kombinované 12. Determinismus - víra v náhodu a pověra - hlediska
Publikováno: 1996
ISBN: 80-901601-8-2
Původní název:

Werke aus den Jahren 1892-1899

Ranné teoretické studie a chorobopisy zakladatele psychoanalýzy naznačují konstituování vlivného psychoterapeutického směru. Tématicky různorodé práce (kupř. Charcot, hypnóza, neurózy, obsese, hysterie) v zárodečné formě obsahují řadu atributů vrcholného systému (např. katartická metoda, význam sexuality, sny, symbolika nevědomí). Jednotlivé texty z let 1892 až 1899 přibližují počátek jedné z nejvlivnějších ideových koncepcí dvacátého století.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-86123-12-X
Původní název:

Werke aus den Jahren 1904-1905

Studie zakladatele psychoanalýzy interpretují různorodou problematiku z oblasti psychoterapie a sexuality. První dva texty se pokouší o zjednodušující výklad podstaty a principů užití psychoanalytické metody. "Tři pojednání k teorii sexuality" prostřednictvím psychoanalýzy zkoumají biologické otázky sexuálního života (deviace, dětská sexualita, puberta). Čtvrtá studie hledá příčiny psychoneuróz z hlediska významu sexuality. "Zlomek analýzy případu hysterie" využívá výklad snů k odhalení skrytých a vytěsněných oblastí duševního života. Závěrečný spis definuje moderní principy psychické léčby.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-86123-16-2
Původní název:

Werke aus den Jahren 1906-1909

Drobná díla zakladatele psychoanalýzy. Nejedná se o obecný výklad Freudova učení, ale o různorodé kratší studie. Učení psychoanalýzy je zde prezentováno v souvislosti s konkrétními tématy a problémy. A tak v knize mimojiné nalezneme studii o Freudově pojetí kultury, podle kterého se kultura zakládá na potlačování pudů, psychoanalytický rozbor novely W. Jensense, ale třeba také výklad anální erotiky či pojednání o vztahu dětí k sexu. Tématika jednotlivých studií je velmi pestrá.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-86123-10-3
Původní název:

Werke aus den Jahren 1909-1913

Přednášky, studie a různé příspěvky o významu psychoanalytické terapie. Další svazek Sebraných spisů Sigmunda Freuda seznamuje čtenáře s významem a praktickým využitím psychoanalýzy, kterou Freud považuje za velice účinnou metodu léčby neuróz a psychických poruch, jejichž příčiny tkví v oblasti nevědomí. Spisy obsahují mimojiné výklad psychologie milostného života, studii o duševním životě Leonarda da Vinci (Vzpomínka z dětství Leonarda da Vinci) i konkrétní příspěvky a zkušenosti z Freudovy psychoanalytické praxe.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-86123-03-0
Původní název:

Werke aus den Jahren 1913-1917

Studie, proslovy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1913 až 1917. Drobné příležitostné práce závěrečného období pouze doplňují a interpretují ideové koncepce, obsažené v základních pojednáních. Tento svazek sebraných spisů neobsahuje díla zásadního významu a je tudíž určen čtenářům s hlubším zájmem o myšlenkový odkaz Sigmunda Freuda.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-86123-18-9
Původní název:

Werke aus den Jahren 1917-1920

Dvanáctý svazek Sebraných spisů Sigmunda Freuda.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-86123-20-0
Studie, proslovy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1925 až 1931. Drobné příležitostné práce závěrečného období pouze doplňují a interpretují ideové koncepce, obsažené v základních pojednáních. Tento svazek sebraných spisů neobsahuje díla zásadního významu a je tudíž určen čtenářům s hlubším zájmem o myšlenkový odkaz Sigmunda Freuda.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-86123-23-3
Původní název:

Werke aus den Jahren 1932-1939

Studie, dopisy, proslovy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1932 až 1939. Drobné příležitostné práce závěrečného období pouze doplňují a interpretují ideové koncepce, obsažené v základních pojednáních. Tento svazek sebraných spisů neobsahuje díla zásadního významu a je tudíž určen čtenářům s hlubším zájmem o myšlenkový odkaz Sigmunda Freuda.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-86123-06-5
Původní název:

Schriften aus dem Nachlass

Freudova tematicky různorodá pozůstalost nepředstavuje zásadní vědecký přínos, neboť Freud každé dokončené dílo okamžitě publikoval.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-901601-7-4
Původní název:

Die Studien über Hysterie

Povědomí o hysterii, resp. disociaci, rozšířil Sigmund Freud, který se pacientkám trpícím touto poruchou věnoval s pomocí psychoanalýzy. Spolu s kolegou Josefem Breurem sepsali knihu „Studie o hysterii“, kde podrobně popsali průběh terapií a jejich efekt.
Publikováno: 1947
roce 1913 vyšlo poprvé, způsobilo značný rozruch pro svůj radikální výklad náboženství jakožto neurotického symptomu. Jedná se o soubor čtyř statí, v nichž Freud zkoumá některé aspekty života přírodních národů a dává je do souvislosti s duševním životem neurotiků. Asi nejslavnější je poslední stať, kde Freud víru v bohy a totem odvozuje od prehistorické události, při níž skupina ze skupiny vyloučených synů zabila svého otce alfa-samce a následně ho snědla, aby vstřebala jeho moc. Když se svůj čin synové snažili odčinit, učinili z mrtvého otce totem a zavedli zákaz jeho pojídání. Prvotní – a v zastřenější podobě jakékoli – náboženství je tak vlastně snahou odčinit prvotní zločin. Málokdo dnes takové interpretaci věří, ale přesto se stala slavnou a nedílnou součástí studia člověka a náboženství. Doslov Václav Soukup.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-262-1249-2
Původní název:

Drei Abhandlungen zur Sexualtheorie

Studie přicházející s pojmy libido, oralita, analita, perverze.
Publikováno: 1926
Původní název:

Trauer und Melancholie

Další dílo známého psychologa a psychiatra.
Publikováno: 1952
Analýzy rozprávok, divadelných hier Shakespeara, Ibsena a ďalších spisovateľov, textov postáv a ich konania. Freud sa venuje aj osobnosti a postavám Dostojevského a Goetheho, tvorbe Michelangela (socha Mojžiša) a Hoffmanovym poviedkam. Ide o štúdie, ktoré doteraz neboli preložené do slovenčiny a ktoré môžu podstatným spôsobom prispieť k teoretickým diskusiám, ako aj k prehĺbeniu poznania ich autora, tak často citovaného, no dnes na Slovensku málo vydávaného.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-220-1009-X
Původní název:

Hemmung

Původní název:

Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse

Druhé vydání, obsahuje předmluvy autora k původnímu vydání z roku 1917 i k českému vydání z roku 1935.
Publikováno: 1945
Původní název:

Der Witz und seine Beziehung zum Unbewußten

Studie zakladatele psychoanalýzy interpretuje podstatu vtipu a jeho vztah k lidskému nevědomí. Mechanismus slasti z humoru se odvíjí z analogické formule stejně jako komická slast a vtip. Slast vtipu, slast komiky, slast humoru z úspory duševní činnosti. Jedná se o metody opětovného získání slasti z duševní činnosti, která se ztratila teprve prostřednictvím vývoje této činnosti. Euforie, které tímto způsobem dosahuje, není ničím jiným než náladou určitého období života, v němž jsme byli zvyklí hradit celou naši psychickou práci obecně malým výdajem energie.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86123-21-9
Přednášky k úvodu do psychoanalysy / Nová řada přednášek k úvodu do psychoanalysy. edice Vybrané spisy Sigmunda Freuda (Helena Kohoušková)
Publikováno: 1969
I Studie o hysterii II Zlomek analysy případu hysterie
Publikováno: 1969
Zobrazeno 1 - 48 z 56