První svazek korespondence Boženy Němcové shrnuje celkem 95 listů (t. j. oproti Hiklovu vydání o 25 a Záhořovu soupisu o 11 listů více) z let 1844–1852. Jsou tu tedy zahrnuty dokumenty k jejím počátkům literárním, k historii jejího pobytu na Domažlicku, v Nymburku, v Liberci a také již ze Slovenska, z jejích prvních dvou cest v r. 1851 a1852. Nejčastějšími adresáty jsou Antonie Čelakovská-Reissová, Johanna a Žofie Rottovy, členové českomoravského bratrstva – Matouš Klácel, Jan Helcelet, Veronika Vrbíková, rodina Staňkova, A.V. Šembera, J. Pospíšil aj. Listy, které jsou vydávány na základě rukopisů, jsou uspořádány chronologicky, rozsáhlý poznámkový aparát (popis listu, jeho dnešní uložení, vysvětlivky k obsahu) je připojen souhrnně na konci knihy, kde je také uveden seznam adresátů s charakteristikami a odkazy na jednotlivé dopisy. Korespondence obsáhne celkem čtyři svazky dopisů Boženy Němcové.
Publikováno:
1951
Druhý svazek korespondence Boženy Němcové (vydávaný podle týchž zásad a ve stejné úpravě jako svazek 1., vyšlý v Čs. spis. 1951) přináší celkem 100 listů (t.j. o 15 více než uvádí Záhoř ve svém soupisu z r. 1922) z let 1853–1856. Jsou tu tedy dopisovými sděleními doprovázeny dvě spisovatelčiny cesty na Slovensko (r. 1854 a 1855), z nichž zejména druhá byla významná pro její literární činnost a také důležitá hojnými styky a přátelskými svazky se slovenskými buditeli a spisovateli; dále tyto dopisy charakterisují vládní a policejní persekuci Josefa Němce a Boženy Němcové (Němec zbaven služby a pronásledován po Havlíčkově pohřbu) a dokládají těžké poměry hmotné i všechny prosby o pomoc, které musela Němcová podstupovat; za třetí jsou to listy z vrcholného tvůrčího období Boženy Němcové, z let, kdy vzniká Babička, Pohorská vesnice a Slovenské pohádky, a konečně nám dopisy zobrazují, jak Němcová nepřestává být ve středu lidského a spisovatelského zájmu celé mladé, pokrokové literární generace. Nejčastějšími adresáty jsou členové rodiny (především Josef Němec a Karel Němec), oficiální osobnosti (např. nakladatel Pospíšil, Purkyně aj.) a přátelé (A. V. Šembera, sestry Rottovy, Jurenka, Bendl, Helcelet, Lamblová aj.).
Publikováno:
1952
Závěrečný svazek souborného vydání korespondence B. Němcové. Je první, které v dosažitelné úplnosti obsáhlo dopisy, jež psala členům své rodiny, přátelům, literátům i prostým lidem; jsou prvořadým pramenem k hlubšímu poznání jejího života, díla, názorů a vztahů lidských i uměleckých.
Publikováno:
1961