Světová knihovna - Edition

Světová knihovna

28
Devatenáctiletý kníže Dmitrij Něchljúdov se rozhodl odejít z univerzity, aby se mohl věnovat svému zanedbanému statku a životu na vsi, s cílem napravit zbědované postavení sedláků a pozvednout úroveň hospodaření. Jeho teta, hraběnka Bělorecká, mu jeho úmysl rozmlouvá, často demagogickými argumenty, ale nepochodí. Mladý statkář se pak na místě seznamuje s problémy sedláků a poddaných, s jejich bídou, a snaží se o nápravu. Začíná chápat, že hlavní příčinou všeobecného úpadku a špatného hospodaření je nízká vzdělanost lidu, špatné návyky, nevědomost a všudypřítomný alkoholismus. Postupně rezignuje, zasažen pocity únavy, studu, slabosti a lítosti.
Published: 1924
Antologie Vrchlického sonetů: 61 znělek věnovaných básníkům všech dob i národností.
Published: 1897
Original name:

Мужики / Mužiki

Moskevský sklepník Nikolaj Čikildějev se potom, co ochoří na nohy, odebere i se ženou do rodné vsi Žukova. Tamní mužici žijí dosud v tradičním ruském uspořádání, mnoho pijí a netuší nic o světě kolem sebe.
Published: 1898
Shelleyho výběr básní v překladu J. Vrchlického.
Published: 1901
Jindřich se Selimem bojují za Francii v prusko-francouzské válce. Obě postavy byly již v předchozí Sienkiewiczově díle, Haně (Haňa, 1876).
Published: 1901
Original name:

Dwie drogi

Published: 1901
Povídky vyňaty z časopisu "All the Year Round" řízeného Charlesem Dickensem. Obsahuje povídky: Večerní stíny, Svíčka, Společník.
Published: 1902
Malá sbírka povídek známého francouzského spisovatele. Povídky - Sám a sám, Košíkářka, Dítě, Na hrobě, Opilec, Vdova, Koko, Vojáček, Křtiny, Ještě džbánek, Záhrobní tajemství, Náruživost, Paní Babtistová, Slepec, Korsický bandita, Yvelina Samorysova.
Jedno z přelomových děl světového divadla. Hugo Hernanim položil základy romantismu a jeho útok na do té doby svaté klasicistní ideály způsobil malou revoluci. V Paříži se na premiéře této hry strhla masová pěstní bitva mezi Hugovými příznivci a odpůrci. Zašmodrchaný děj plný velkých gest, řečnění, intrik, tajných skrýší, patetických činů i slov je po shakespearovském vzoru protkán nitěmi hlubokých úvah a velkých niterných bojů jednotlivých postav.
Published: 1902
Z poznámek v knize: Torquemada je pro jedny krvelačníkem, katem od přirozenosti, pro druhé vizionářem, katem ze slitování. Huga přiměla k sepsání hry zejména pasáž z listů sv. Pavla: "Křesťanská láska jest moci takové, že síla její překonává sílu lidskou. Tak matka křesťanská raději bude chtíti, aby dceru její před očima upálili zaživa, než aby viděla ji býti křivověrkyní a k věčnému ohni odsouzenu." Inkvizitor ve hře zastává onu myšlenku, je apoštolem a vrahem zároveň, s klidnou myslí páše zločiny, jsa přesvědčen, že dobře činí.
Published: 1902
Historia o životu doktora Jana Fausta, znamenitého čaroděje, též zápisích ďábelských i čářích a hrozné smrti jeho.
Published: 1927
Různá prósa Jana Nerudy. Vybral a uspořádal Jaroslav Kvapil.
Published: 1903
Konráda Hosa Rozmlouvání Petra svatého se Pánem o obyčejích a povahách nynějšího lidu na světě roku 1585. Podává Dr. Čeněk Zíbrt.
Published: 1904
Komedie se odehrává během americké války za nezávislost. Hrdina Dick je pohoršen náboženským pokrytectvím ostatních Američanů, a tak se připojí k ďáblovi. Pak ale Britové během britsko-americké války zajmou Dicka namísto faráře, jehož je hostem, a on neprotestuje. Během soudního zasedání tepe britskou justici a koncept trestu, nesympatizuje ani s generálem, jenž se stal vůči britskému impériu cynickým. Farář zatím shromáždí muže z okolí a soudní síň oblehne, poté si s hrdinou vymění role – Dick za něj převezme kazatelnu a farář se stává americkým kapitánem ve válce proti Britům.
Published: 1906
Idea státu rakouského je dílo Františka Palackého, ve kterém českému národu vyložil svou představu budoucího uspořádání rakouského císařství. Palacký v díle navrhuje přetvoření Rakouska na federaci více autonomních celků, a to jako protipól dualizace státu.
Published: 1907
Nápisy ze staročeských štambuchů a památníků až do doby probuzenské. „Všímal jsem si hned o začátku svých studií po archivech a bibliothekách i museích nápisu na deskách u rukopisů a knih, hesel pro památku zapisovaných do štambuchů, památníků. Netušil jsem, že mi odtud vyroste dosti značná sbírka těchto nápisů a že někdy nadejde chvíle, kdy je budu moci uveřejniti tiskem. Nápisy tyto, hesla, tvoří zvláštní samostatný a posud nepovšimnutý oddíl v zachovaných dokladech literatury staročeské. “ (z autorova Úvodu)
Published: 1907
Original name:

Les Frères corses

Nakl. údaje: V Praze : J. Otto, [po r. 1910] Edice: Světová knihovna ; č. 868-869. Příběh o siamských dvojčatech ze zámožné rodiny Franchiů, která byla při narození oddělena. Ačkoliv byl každý z bratrů vychován v odlišných podmínkách a s jiným cílem jeden pro klidný život, druhý pro pomstu stále je pojí silné psychické pouto, což se ukáže ve chvíli, kdy se jejich osudy opět protnou
Výběr šesti kratších prozaických textů. Obsaženy jsou novely Tristan, Cesta k hřbitovu, Louiska, Malý pan Friedemann, Šatník, Hladovějící.
Published: 1912
Original name:

Louise Leclercq

Obsahuje: Ludvička Leclerquová -- Petr Duchatelet
Published: 1913
Tímto přehledným svazkem beletristické a žurnalistické činnosti Prusovy budiž po nedávném jeho úmrtí oceněn poznovu význam a uctěna památka tohoto spisovatele polského. Emerich Čech Ve Vídni, v březnu 1913
Published: 1914
Filosoficky laděný text nahlížející na dona Quijota a Hamleta jako dva základní lidské typy – na jedné straně stojí optimističtí a nadšení idealisté žijící pro druhé, na druhé straně pak váhaví, trudnomyslní, přemýšliví egoisté, nepokojní, vzdělaní a kritičtí. Tomu odpovídají také jejich tvůrcové: jižanský Cervantes, předvádějící postavy jako své děti, a severský, drsný Shakespeare, božský a nic nezatajující.

Authors author(s) in edition

George Gordon Byron

britská  1788 -  1824

Anton Pavlovič Čechov

ruská  1860 -  1904

Prokop Chocholoušek

česká  1819 -  1864

Charles Dickens

britská  1812 -  1870

Alexandre Dumas, st.

francouzská  1802 -  1870

Aleksander Głowacki

polská  1847 -  1912

Adolf Heyduk

česká  1835 -  1923

Victor Hugo

francouzská  1802 -  1885

Thomas Mann

německá  1875 -  1955

Guy de Maupassant

francouzská  1850 -  1893

Jan Neruda

česká  1834 -  1891

František Palacký

česká  1798 -  1876

George Bernard Shaw

irská  1856 -  1950

Percy Bysshe Shelley

anglická  1792 -  1822

Henryk Sienkiewicz

polská  1846 -  1916

Lev Nikolajevič Tolstoj

ruská  1828 -  1910

Ivan Sergejevič Turgeněv

ruská  1818 -  1883

Paul Verlaine

francouzská  1844 -  1896

Jaroslav Vrchlický

česká  1853 -  1912

Čeněk Zíbrt

česká  1864 -  1932