První cestopisná reportáž líčí průjezd rezervací, která se táhne z pohraniční oblasti Tanganjiky (dnes Tanzanie) na úpatí Kilimandžára, k nejvyšší horské skupině na okraji východoafrického příkopu. Pokus o výstup na Kilimandžáro započal v Aruše (Arusha). Osmnáctičlenná karavana vyrazila z Maranga 25.ledna a 28. ledna 1948 zavlála nad Kibem československá vlajka. Druhá reportáž líčí čtrnáctidenní zastávku na březích klidného jezera Kivu začátkem března 1948. Během pobytu v sopečné oblasti na území mezi tehdy Belgickým Kongem a mandátním územím Ruanda Urundi(dnes Rwanda, Zair), zažili cestovatelé zrození nové sopky a nové africké hory. V reportáži zachytili a vyfotografovali zápas a střetnutí dvou živlů - žhavé lávy a vody jezera Kivu.
Populární vyprávění, jak byla objevena radioaktivita, jaké jsou vlastnosti radioaktivních prvků, jaká je stavba atomů z jádra a elektronů, které se kol něho pohybují. Dále se vypráví o složení jádra samotného i o tom, jak se obráží moderní názory o stavbě hmoty v Mendělejevově tabulce periodické soustavy prvků. Pozornost je věnována radioaktivitě umělé, využití atomové energie a jejímu významu v úvahách o vzniku zářivé energie našeho Slunce a hvězd.
Zátopkovo vlastní vyprávění, zaznamenané Františkem Kožíkem, přibližuje mladým čtenářům život závodníka, který si svými úspěchy na atletické dráze získal světové jméno a proslavil naši vlast a její novou tělovýchovu za hranicemí. Z vyprávění vysvítá, jakou houževnatost a kázeň vyžaduje cílevědomé úsilí nezklamat svůj lid, s kterým se cítí Zátopek těsně spjat i v nejdramatičtějších chvílích sportovních bojů v cizině, a jak mezinárodní sportovní zápolení pomáhá navazovat a utužovat přátelské vztahy mezi národy a slouží tak myšlence míru. V knize jsou zachyceny nejdůležitější události Zátopkova života od jeho mládí až po největší vítězství na Olympijských hrách v Helsinkách i jeho plány do budoucnosti.
Fantastické vyprávění o zajímavém přírodovědeckém pokusu, který provede doktor Ox s obyvateli vlámského městečka Quinquendonu. Doktor Ox pod záminkou, že opatří městu plynové osvětlení, vyrábí ve vlastní plynárně kyslík a vpouští jej do budov a ulic města. Vdechování kyslíku způsobuje, že se z pokojných, flegmatických a nesmírně pomalých obyvatel stávají lidé podráždění, hašteřiví a výbušní...
Kniha vypravuje o událostech, které se skutečně přihodily a o osobách, které nejsou vymyšleny a mají v knížce stejná jména jako v životě, jen reportér má vymyšlené jméno, ve skutečnosti je to sám autor. Čtenář se zknihy pouč ío virusu chřipky, o tom jak naše děti zajistily sběrem krmné řepy výživu pro pokusná zvířata našichvědeckých ústavů a hlavně o transfusi krve a obětavosti dárců krve. Vykládá o složení krve, o krvinkách ajejich počítání pod mikroskopem, o krevních skupinách a jejich objevení českým badatelem MUDr Janem Janským a konečně o úspěchu českých vědců při transfusi, který naši vědu proslavil.
Podivuhodný příběh mladého chlapce, který se zúčastňuje průzkumné práce s vědeckými a technickými pracovníky při stavbě televisních vysílačů na území ČSR v budoucích letech.
Životní příběh Františka Křižíka. Ze života českého vynálezce obloukové lampy a dalších elektrotechnických zařízení. Formou přístupnou mládeži je v knížce vyprávěno o jeho dětství, studiích a vědecké práci.
Autor oblíbených dobrodružných příběhů napsal nový cestopis, v němž vypráví dětem o části své poslední cesty Francouzskou Západní Afrikou v roce 1947-1948. Líčí zajímavosti přírody, lovecké zážitky a především způsob života domorodých černošských kmenů.