Veľký epik amerického juhu a nositeľ Nobelovej ceny William Faulkner (1897 — 1962) vytvoril svojím literárnym dielom rozsiahlu epopeju o malom, hospodársky a kultúrne bezvýznamnom kúsku zeme okolo mestečka Oxford v štáte Mississippi, známom pod fiktívnym menom yoknapatawphský okres. I keď autor nie je vždy historicky presný, podal v jednotlivých románoch svojej ságy verný obraz dejín rodného kraja a vzostupu i úpadku jeho obyvateľov. Compsonovci a Sartorisovci — to je ten aristokratický juh, ktorý sa prežil a na jeho miesto prichádzajú bezohľadní Snopesovci, nepoznajúci v honbe za materiálnym prospechom nijaké zábrany.
Príbehy Jákobove (1933), Mladý Jozef (1934). Prvá a druhá časť slávnej tetralógie o Josefovi Egyptskom, ktorého jeho závistliví bratia predali do Egypta. Táto časť rozpráva príbeh Jakoba, syna Izákova, a jeho lásky ku krásnej Ráchel. Inšpiráciou bola I. kniha Mojžišova – Genesis. Spracované motívy sú len zlomkom dejov, o ktorých biblická predloha hovorí a od ostatných podobných diel sa líšia hlboko ľudským a zároveň nadčasovým poňatím osudov svojich hrdinov.
Jozef, prodán do otroctva, sa stáva obľúbencom egyptského šľachtic Pótífara, v cudzom prostredí vyzrieva z neukázněných mladíka v prezieravého muža, avšak pomstychtivá vášeň šľachtici manželky ho znovu vrhne do nešťastia.
V záverečnej dielov sa Jozefova osobnosť presadí aj v novom prostredí, bývalý otrok sa stáva faraónovo ministrom, ktorý svojou prezieravú politikou zachraňuje Egypt pred hladomorom. Dosahuje vrcholu ľudskosti, což sa prejavuje aj vo zmierenie s bratmi.
Příběh „věčného exulanta“ Timofeje Pavloviče Pnina a jeho hořce komické konfrontace s americkým akademickým prostředím i se západním světem vůbec patří k Nabokovovým čtenářsky nejvděčnějším románům. Postava nepřízní osudu stíhaného ruského profesora vyučujícího na provinční americké univerzitě v něm autorovi umožnila rozehrát řadu nezapomenutelných epizod, ale i nenápadnou a důvtipnou hru s literárními konvencemi. Próza Zúfalstvo je sedmým beletristickým dílem ruskoamerického spisovatele, autora proslulé Lolity. Kniha vyšla v r. 1936 v ruštině a už o rok později byla přeložena do angličtiny. Příběh setkání hrdiny s dvojníkem je Nabokovovi záminkou k příznačným postřehům, ironickým pozorováním a jedovatým sarkasmům, které rozhodně nejsou pouhým pozadím kriminální zápletky.