Práce českého odborníka na dějiny iberoamerické oblasti představuje ve stručném přehledu Kubu, její dějiny a současnost. Autor popisuje v krátkých kapitolách historii země - předkolumbovské kultury, příchod Španělů (1492), conquistu a kolonizaci země, boje za samostatnost a nezávislost i Castrovu Kubu současnosti. Stručný text vyzdvihuje i řadu významných osobností, které zasáhly do osudů země zejména v průběhu posledních dvou staletí. Na závěr je připojena kapitola o česko-kubánských vztazích, dále základní informace pro české turisty, bibliografická poznámka a přehledné encyklopedické heslo.
Náš přední egyptolog a ředitel Egyptologického ústavu UK v Praze a Káhiře (mj. autor knihy Staří Egypťané, oceněné Zlatou stuhou) přináší stručný a čtivý přehled dějin Egypta. Své líčení začíná pravěkem, odpovídající pozornost věnuje monumentálním dějinám starověku, přes doby cizí nadvlády až po konstituování arabského panství a následné dějiny až po dnešní současnost. Knížku přivítají nejen zájemci o dějiny, ale i všichni, kteří se do stále "tajuplné" země na Nilu chystají na nevšední dovolenou.
První ze svazků, který není zasvěcen současnému státnímu útvaru, ale historickému území, je příznačně věnován Moravě. Přehledných dějin od pravěku po současnost se ujal renomovaný autor, vysokoškolský pedagog z Masarykovy univerzity v Brně a výtečný popularizátor (pro Libri napsal Dějiny zemí Koruny české v datech, oceněné dvěma Zlatými stuhami).
Dva naši přední amerikanisté přinášejí čtivě psané dějiny světové velmoci zahrnující počátky původního osídlení, objevitelské plavby, první bílé kolonisty, vznik proslulých dvanácti novoanglických osad, jejich osamostatnění, připojení francouzských a španělských území, indiánské války a dobývání Západu, válku Severuproti Jihu, cestu k prvořadému mocenskému postavení. Kniha je dovedena až k reakci americké společnosti na útoky 11. září 2001.
Publikace přináší stručný přehled historického vývoje jedné ze zemí střední Ameriky od nejstarších dob po současnost. Dějiny Panamy, zemí představující "most" mezi Střední a Latinskou Amerikou, popisuje autor od nejstarších dob předkolumbovských civilizací, zmiňuje dobu kolonizace, vyhlášení nezávislosti země a nejaktuálnější historii v 2. pol. 20. stol. Vzhledem ke strategické poloze země jako spojnice Atlantiku a Pacifiku věnuje autor zvláštní pozornost okolnostem a průběhu výstavby Panamského průplavu, jakož i problematice správy průplavového pásma.
Docent olomoucké univerzity a náš přední hispanista zasvěceně líčí dějiny této pozoruhodné latinskoamerické země od dob indiánských civilizací, přes španělskou nadvládu, proces emancipace na počátku 19. století, až po nejnovější dobu, kdy je známý vojenský Pinochetův puč proti Alliendově vládě vylíčen bez dřívějšího ideologického balastu. Také zde čtenář nalezne kapitolu o vzájemných vztazích a encyklopedické heslo.
Stále ještě pro většinu z nás tajemná vysokohorská země se starobylými kláštery, jejíž tradiční obyvatelé už po desetiletí čelí čínské okupaci jak doma, tak v čele s XIII. dalajlamou také v exilu, a především snaze Číňanů překreslit její etnickou i duchovní podobu. Autor, světově uznávaný tibetolog prof. Josef Kolmaš (z jeho pera v Libri vyšly Malá encyklopedie tibetského náboženství a mytologie a Slovník tibetské literatury) nás zasvěceně provází dějinami od nejstarších dob a legend až po současnost. Odpovídající pozornost vedle politických událostí věnuje rovněž duchovním dějinám Tibetu, jednotlivým sektám, jejich rozdílům, ale i společným rysům tibetského buddhismu, jemuž se často říká lamaismus a který ovlivnil i národy a státy za jeho hranicemi, zejména Mongolsko. Neopomíjí také poznávání ojedinělé země a kultury okolním světem, především Evropany, včetně zrodu vědeckého oboru – tibetologie. Vedle vlastního textu kniha přináší přehledné encyklopedické heslo, tabulky světských i „církevních“ představitelů, chronologický přehled hlavních událostí a doporučenou literaturu k tématu. Zájemcům o tuto oblast Asie – vedle obsáhlých Dějin Číny, Tibetu a Taiwanu v datech – nabízí ediční řada Stručná historie států také další svazky: Bhútán, Nepál, Indii, Bangladéš, Pákistán a Afghánistán.