První souborné české vydání všech dochovaných staroegyptských milostných písní, jež patří k nejstarším památkám světového básnictví. Kniha je utříděna do těchto oddílů : Říkadla velké utěšitelky, Sladké výroky, nalezené ve sbírce průpovědí, které sepsal písař pohřebiště Nachtsobek, Potěšující a krásné písně tvé milé - která miluje tvé srdce - , když se vrací z lučiny, Potěšující písně. Jiné písně, Píseň, která je v hrobce krále Enjótefa,Ospravedlněného před harfeníkem.
Výjimečné postavení mezi dochovanými starověkými písemnými památkami zaujímá staroegyptský lékařský papyrus pojmenovaný podle německého egyptologa Georga Eberse a označovaný jako nejkrásnější a nejdelší rukopis starověku. Dvacetimetrový papyrus, který je datován do 9. roku vlády panovníka Amenhotepa I. (1506/1505 př. n. l.), zaznamenává klasickou egyptštinou v hieratickém písmu 877 případů chirurgických, interních, močových, stomatologických, očních a kožních a popisuje i léčení popálenin nebo uštknutí jedovatými hady. Představuje tak důležitý pramen k poznání vyspělého lékařství starověkých Egypťanů, z něhož čerpaly medicíny řecká, římská, židovská, byzantská a arabská, jež vyústily v lékařství evropské. První české vydání Ebersova papyru, které zahrnuje i faksimile tohoto mistrovského kaligrafického díla, zaujme nejen egyptology, historiky vědy, lékaře a farmaceuty, ale také širší čtenářskou veřejnost.
Náš přední egyptolog a ředitel Egyptologického ústavu UK v Praze a Káhiře (mj. autor knihy Staří Egypťané, oceněné Zlatou stuhou) přináší stručný a čtivý přehled dějin Egypta. Své líčení začíná pravěkem, odpovídající pozornost věnuje monumentálním dějinám starověku, přes doby cizí nadvlády až po konstituování arabského panství a následné dějiny až po dnešní současnost. Knížku přivítají nejen zájemci o dějiny, ale i všichni, kteří se do stále "tajuplné" země na Nilu chystají na nevšední dovolenou.
Kolektiv našich nejvýznamnějších egyptologů - prof. Miroslav Verner, prof. Ladislav Bareš a prof. Břetislav Vachala - kteří se už po několik desetiletí každoročně věnují archeologickým kampaním především v Abusíru, přináší ve stovkách přehledných a čtivých hesel soudobé poznání o nejrůznějších aspektech této unikátní a přes pokračující výzkumy pro většinu z nás stále tajemné egyptské civilizace. Knihu uvádí Stručný přehled dějin Starého Egypta od prehistorických počátků po vpád Arabů v 7. století, ale také podrobná stať o vývoji egyptologie ve světě i u nás. Následuje abecedně řazený slovník, zpracovaný přehlednou, ale zároveň čtivou a i pro laika srozumitelnou formou. Jedná se o podstatně přepracované, aktualizované a doplněné vydání knihy, která vyšla roku 1996 v Karolinu, ale díky své vysoké ceně byla běžnému čtenáři téměř nedostupná. Text proto tentokrát doprovází především názorné pérové ilustrace (včetně plánků a mapek) a černobílé fotografie.
Rozsáhlé původní dílo vědců Českého egyptologického ústavu. Úvodní dvě kapitoly jsou věnovány historii Egypta a egyptologii. Těžiště práce pak představuje více než 950 abecedně uspořádaných hesel týkajících se politických poměrů, hospodářství, náboženství, jazyka a písma, literatury, umění, významných osobností a událostí staroegyptské historie. Knihu doplňuje přes 600 ilustračních obrázků.
První ze tří svazků pojednávajících o staroegyptské medicíně. Obsahuje první ucelené české překlady staroegyptských lékařských textů. Do tohoto svazku byly vybrány texty chirurgické a texty věnované gynekologii, porodnictví a pediatrii. Překlady jsou doplněny podrobnými lékařskými komentáři a obecným vyhodnocením lékařských metod egyptského starověku. Nechybějí konkrétní příklady onemocnění a úrazů odhalené při vyšetřování staroegyptských mumií a kosterních pozůstatků.
Tento svazek navazuje na první díl Lékařství starých Egypťanů, věnovaný chirurgii, ženské a dětské medicíně. Nyní se autoři zaměřují na vnitřní lékařství. Kniha obsahuje první české překlady staroegyptských textů, jež se týkají vnitřního lékařství, a rovněž jejich podrobný lékařský komentář. Texty obsahují řadu případů zaměřených na léčení různých částí těla od hlavy přes orgány hrudníku a břicha až po končetiny. K léčbě jsou v některých případech zaznamenána jen dietní doporučení, jindy však případy obsahují návod na přípravu léčivé směsi z bylinných, živočišných i minerálních substancí. Jen v omezené míře mohou být pro studium vnitřního lékařství využity staroegyptské mumie. Autoři však do své publikace zahrnuli i poznatky nejnovějších výzkumů v této oblasti. Kniha je určena všem milovníkům starověkého Egypta a rovněž zájemcům o studium dějin medicíny.
Podtitul: Objevování a rekonstrukce staroegyptské hrobky Další spoluautor: Karel Macek Mezi světově proslulé úspěchy českých egyptologpů patří komplexní výzkum Ptahšepsesovy mastaby na královském pyramidovém pohřebišti v Abúsíru. Mastabou egyptologové označují rozlehlou hrobku obdélníkového půdorysu ve tvaru lavice (arab. mastaba - lavice) z období Staré říše, do níž byla pohřbena významná osobnost. V případě mastaby vezíra, nejvyššího soudce a ředitele všech královských staveb Ptahšepsese jde o největší nekrálovskou hrobku známou ze starověkého Egypta. Je impozantní svou velikostí, úctu vzbuzuje velkolepost architektonického řešení nadzemní i podzemní části a výtvarná výzdoba, především reliéfní. Nálezy z hrobky představují jedinečný soubor a zásadně přispívají k poznání každodenního života obyvatel z doby před 4 500 lety. Po náročné rekonstrukci bude mastaba zpřístupněna veřejnosti
Živoucím jádrem staroegyptských milostných písní, které je nám dobře pochopitelné a blízké i přes třitísíciletou časovou propast, a odlišnou mentalitu dávných Egypťanů, je individuální milostný prožitek. Tento se předkládá posluchači, účastníků slavnostní hostiny, pořádané v zákoutí zahrady nebo sadu či ve svátečně vyzdobeném domě hodnostáře. Milostné písně přednášely za hudebního doprovodu mladé dívky - profesionální zpěvačky a hudebnice. V tomto svazku egyptské milostné písně doprovázejí vrcholná díla světové hymnické poezie: chvalozpěvy na Boha Stvořitele, Nil a slunce. Nechybí ani slavná Chvála mudrců a knih, jež vyzdvihuje nesmrtelnost literárních děl a jejich dávných tvůrců.
Kniha se zabývá historií a vznikem staroegyptského státu, jehož počátky sahají hluboko do pravěku. Největší pozornost věnuje rozkvětu ve 4. tisíciletí před Kristem, za vlády Ramessovců, až po soumrak a pád Nové říše.
abúsír: staroegyptské královské pohřebiště. Sedmadvacátý modulový učební text pro studenty antropologie a „příbuzných oborů“ je věnován studiu archeologické lokality Abúsír – staroegyptského královského pohřebiště. Abúsír překvapivě dlouho ležel stranou zájmu egyptologů; počátky soustavného archeologického výzkumu této lokality spadají až na počátek 20. století. Egyptologové Českého (předtím Československého) egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře v Abúsíru pracují nepřetržitě od roku 1960 dodnes. Poslední objevy české mise v Abúsíru představují překvapivé nálezy jedinečných šachtových hrobů významných osobností z počátku perské nadvlády v Egyptě před 2500 lety.
abúsír: staroegyptské královské pohřebiště. Sedmadvacátý modulový učební text pro studenty antropologie a „příbuzných oborů“ je věnován studiu archeologické lokality Abúsír – staroegyptského královského pohřebiště. Abúsír překvapivě dlouho ležel stranou zájmu egyptologů; počátky soustavného archeologického výzkumu této lokality spadají až na počátek 20. století. Egyptologové Českého (předtím Československého) egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře v Abúsíru pracují nepřetržitě od roku 1960 dodnes. Poslední objevy české mise v Abúsíru představují překvapivé nálezy jedinečných šachtových hrobů významných osobností z počátku perské nadvlády v Egyptě před 2500 lety.
Autor, přední český egyptolog (současný zástupce ředitele Egyptologického ústavu UK v Praze), archeolog a diplomat, za dlouhá léta studií i pobytu v Egyptě důvěrně poznal jak zemi, tak její památky. Čtivým jazykem přináší čtenáři uvážlivý výběr z toho nejzajímavějšího, co staroegyptská civilizace vytvořila, ale podává rovněž pestrý obraz různých aspektů života tehdejších lidí. Knížku ocení v neposlední řadě i ti, kteří si vybrali Egypt jako cíl své dovolené.
Kniha mrtvých, jejíž první český autentický překlad zde předkládáme, je vrcholným dílem staroegyptské náboženské veršované literatury. Její znalost (nebo už jen její pouhá přítomnost v hrobce) měla zesnulému umožnit bezpečný vstup do říše mrtvých a to, že si navěky uchová veškeré své pozemské a duchovní schopnosti a vlohy. Obtížná cesta do podsvětí však předpokládala důvěrnou znalost všech míst a nástrah onoho světa, příslušných bohů, strážců a dveřníků a schopnost s nimi promlouvat. Teprve s patřičnou znalostí a pozemskou bezúhonností se každý mohl podrobit posmrtnému Usirovu soudu v Síni Obou pravd, být ospravedlněn, stát se mocným mezi bohy a navěky se plavit v Reově sluneční bárce. Dokonalý věčný život se tak mohl naplnit každému člověku bez rozdílu, pokud vedl plnohodnotný život a důsledně se řídil pravdou a spravedlností.
Publikováno:2009
ISBN:978-80-7363-235-9
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.