Čtvrtá část ze série knih, které mapují historii námořních bojů v Pacifiku za druhé světové války. Vylodění na atolu; Bitva o Leyte; Překvapení u San Bernardina; Odsouzené loďstvo; Tajfun; Kamikaze útočí; Tanky míří k Manile V polovině roku 1944 ztrácely japonské armády v Tichomoří jednu pozici za druhou. Po dobytí strategickyvýznamných ostrovů v Marianách bylo ve spojeneckých štábech rozhodnuto, že příští úder bude směřovat proti Filipínám. Pro Japonce se měla očekávaná pozemní a námořně letecká bitva změnit v rozhodující pokus zvrátit celkovou nepříznivou situaci. Přes masové nasazení sebevražedných pilotů kamikaze prohráli Japonci na souši a v největším námořním střetnutím všech dob i na moři. Za bojů o Leyte byl zničen výkvět japonských ozbrojených sil a po třech letech od Pearl Harboru již Japonci nedokázali materiální a lidské ztráty takového rozsahu nahradit. Mapy zhotovila Milada Zpěváková. 1. vydání
Události roku 1938, které vyvrcholily Mnichovskou dohodou a záborem pohraničí, představují v naší historii nejhorší trauma mladého československého státu. Vnitropolitické i zahraničně politické okolnosti, otázky nevyhnutelnosti přijetí diktátu Benešem a naší vládou jsou a stále budou předmětem diskuzí politiků i historiků. Léta byly tyto úvahy ovlivňovány různými ideologickými tlaky. Dnes můžeme tragický rok 1938 analyzovat svobodně a bez předsudků. Práce jednoho z našich vážených a nejrespektovanějších historiků docenta PhDr. Roberta Kvačka, DrSc. patří v tomto směru k těm nejzasvěcenějším. 11-100-88
Život a dílo českého krále Karla IV. Historický dokument k 600. výročí úmrtí krále Karla. Historický esej zachycuje neutěšenou situaci českého království po Karlově příchodu a jeho cílevědomé úsilí o vybudování silného a nezávislého českého státu. Hovoří o Karlových hospodářských a správních reformách, o založenípražského arcibiskupství, Nového Města pražského a univerzity a všímá si i Karlova úspěšného zápasu o římskou korunu a jeho snah vytvořit z Prahy významné kulturní centrum. 2., upravené vydání
Miroslav Ivanov v mnoha svých knížkách prokázal, že ho přitahují nevyřešené a tajemné případy. Jeho nová práce se snaží objasnit několik vražd, záhadných smrtí a podivuhodných okolností úmrtí některých význačných postav českých dějin. Rébusy jejich skonu autor řeší způsobem „téměř detektivním“, s důvtipem a vynalézavostí sobě vlastními. Často přitom dochází k překvapivým závěrům, někdy i k zpochybnění dlouho tradovaných legend. Ivanov vnáší do české literatury faktu vysoký stupeň profesionální odbornosti, za níž cítíme emocionální zaujetí. Jeho přístup k dějinným faktům tím, jak je heuristický, objevitelský, posiluje v čtenáři vědomí poznatelnosti skutečnosti a zákonitosti společenskohistorického procesu.
Populárně vědecká kniha vysvětluje příčiny, které vedly ke vzniku druhé světové války, sleduje přípravy k válečnému střetnutí i snahy o jeho odvrácení. Hlavní pozornost věnuje průběhu prvních fází války v Evropě, Africe a Asii a nacistickému plánu přepadení Sovětského svazu. Poslední část se zabývá situací SSSR před německým vpádem, mezinárodní situací a sovětskou mírovou politikou.
Pozadí, přípravy a průběh vylodění Spojenců 6. června 1944 v Normandii, největší obojživelné operace během 2. světové války. Vylodění v Normandii bylo z důvodů vojenských, technických i logistických bezesporu velmi náročnou a výjimečnou operací ve válečných dějinách. Poněkud opomíjeným faktem ale zůstává, že otevřenízápadní fronty v Evropě bylo přes opakované Stalinovy prosby převážně z politických důvodů neustále oddalováno. Teprve počátkem r. 1943 začínají Spojenci plánovat operaci Overlord. Velká Británie ale nadále sledovala především vlastní zájmy ve Středomoří. V červenci r. 1943 se Spojenci vyloďují na Sicílii, v září u Neapole. K operaci takového rozsahu jako Overlord nemohlo dojít bez získání jednoznačné námořní převahy a ovládnutí vzdušného prostoru, bez zvlášť upravených výsadkových plavidel a dlouhodobé přípravy a výcviku. Práce na zabezpečení invaze se ale začínají urychlovat teprve pod reálnou hrozbou, že díky vítěznému postupu Rudé armády již možná k poražení Německa a osvobození velké části Evropy nebude další fronta ani zapotřebí. Němci založili obranu na předpokladu, že Atlantský val zadrží útočníky tak dlouho, dokud z vnitrozemí nedorazí tankové divize. K včasnému nasazení tanků ale nedošlo, důsledky pro obránce byly katastrofální. Uznávaný a známý autor nám přiblíží složitá jednání politiků před operací Overlord i značně náročnou fázi příprav. Nejvíce prostoru pak samozřejmě zabírají osudy 23 000 příslušníků spojeneckých vzdušných výsadků a urputné boje 130 000 vojáků na invazních plážích Gold, Omaha, Sword, Utah a Juno během dne „D“. Knihu uzavírají kapitoly o bojích u města Caen a operaci Cobra, průlomu spojeneckých armád na sklonku července. Fotografie, mapky (které zhotovil Karel Zpěvák), seznam literatury, jmenný rejstřík.
Kniha na základě faktů a chronologického popisu událostí přibližuje počátek 2. světové války - léta 1941 - 1942. Napadení SSSR, západní fronta, válka Dálný východ a Tichomoří.
Kniha přináší 24 kapitol, ve kterých se poutavě vypráví o evropských bojištích od antického Řecka a Říma přes středověk až k oběma světovým válkám. Ve čtyřech oddílech (Tráva, Písek, Voda, Kámen) jsou líčena místa tragická i slavná – Kartágo, Salamis, Trasimenské jezero, Kresčak, Waterloo, Verdun, Moskva, Leningrad, Dukla.
Autor líčí události provázející nástup japonského militarismu a jeho počáteční úspěchy na moři v 2. světové válce od napadení Pearl Harboru po bitvu u Midwayských ostrovů. 2., doplněné vydání.
Příspěvek k dějinám druhé světové války. Populárně vědecká práce zachycuje účast nacistických ponorek v druhé světové válce. V chronologickém sledu ozřejmuje počáteční úspěchy i zvrat, k němuž došlo v květnu r. 1943, kdy spojenci za pomoci radaru zaměřili a zničili najednou sedm německých ponorek. Těžko zasažitelné ponorky se od té doby staly častým terčem hlubinných a leteckých pum. Součástí knihy je i přehled všech ponorek německého válečného námořnictva za druhé světové války a jejich osud. 24 stran příloh
Faktograficky bohatá práce francouzského publicisty přináší zajímavé poznatky o špionáži v oblasti výroby. Na mnoha epizodách dokumentuje rozmanité formy, metody a prostředky průmyslové špionáže i způsoby obrany proti ní. Ukazuje, jakým způsobem byla získávána výrobní tajemství ve starověku i v pozdějších dobách, ale hlavní zájem soustředuje na období mezi válkami a na odhalení rafinovaných metod průmyslové špionáže za našich dnů.
Významný fyzik podává své vzpomínky na akce francouzské špionážní organizace Marco-Polo v období nacistické okupace. Autor byl jedním z čelných členů této odbojové sítě; líčí proto s plnou autenticitou nebezpečné činy, jimiž bylo odkrýváno tajemství německých řízených střel V1 a V2, ohrožujících existenci lidstva. Knížkaje psána neobyčejně zajímavě a živě a zachovává přitom hutnost informací.
Titanic byl největší lodí světa své doby, měl to být triumf lidského génia a průmyslového věku. Byl též výrazem soupeření transoceánských společností, které se předháněly ve svých nabídkách. Loď dlouhá téměř 260 metrů měla pojmout až tři tisíce pasažerů, bylo to něco dosud nevídaného. 10. dubna 1912 vyplul ze Southamptonu na pravidelné lince do New Yorku, aby se představil v plné kráse všem lidem i mořským vlnám. Nikdo s nadšených a řádně hrdých pasažérů a členů posádky netušil, že je to také jeho poslední plavba. Co se odehrávalo na palubě, v podpalubích, na kapitánském můstku během oněch osudových chvil? 1. vydání. Edice: Stopy, fakta, svědectví Kresby a mp. Filip Heyduk. Obálka Jaroslav Fišer.
Populární knížka zachycuje nedlouhou, ale vzrušující historii kosmonautiky. Vypráví o prvním letu člověka do vesmíru, o startech sovětských a amerických kosmických lodí, o náročném výcviku kosmonautů i o četných nebezpečích vesmírných letů. Popisuje vnitřní vybavení kosmických lodí, dobývání Měsíce, společný let sovětských a amerických kosmonautů aj.
Kniha o kosmickém výzkumu v průběhu celého třicetiletého období , ale především o lidech, kteří se vydávají na velké kosmické cesty, i o těch, kteří tyto cesty připravují, o jejich životech a osudech.
Strategické plány válčících stran - Ve stalingradském kotli - Válka na moři - Bitva u Kurska - Letecká válka nad západní Evropou - Obrat ve válce v Tichomoří a v Asii
Kniha vypráví o šesti měsících urputných bojů mezi Spojenci a Japonskem odehrávajících se v roce 1942 a začátkem roku 1943 v jižním Tichomoří. Mapy zhotovila Milada Zpěváková. 1. vydání.