Jeden z nejvydávanějších a nejúspěšnějších současných českých autorů literatury faktu zve čtenáře k několika poutavým příběhům z české historie, které prosluly svou krutostí. Ať už je to tragický konec kněžny Ludmily a jejího vnuka Václava, komplikované a často až drasticky kruté vztahy tří bratrů Boleslava III., Jaromíra a Oldřicha a jejich panování na trůnu českých knížat, neblahé povahové rysy krále Václava IV. a jeho spor s pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna, který se stal osudným Janu Nepomuckému. Životní příběh proslulého kata Jany Mydláře a jednoho z jeho potomků odkrývá tvrdý i drastický pohled do středověkých mučíren, způsobů výslechů a také na popraviště, kde ožívají mnohé z dávno již zapomenutých příběhů, uchovaných pouze na stránkách černých neboli smolných knih a starých kronik.
Protože se uchovaly dobové záznamy, můžeme se podrobněji seznámit nejen s brutální vraždou venkovského šlechtice, ale také s poměrně přesným popisem přísného vyšetřování až po velice tvrdou odplatu, která čekala viníky na popravišti. Zatímco příběh čachtické paní Alžběty Báthoryové je všeobecně známý, málokdo už ví,že v první polovině 16. století řešil komorní soud v Praze podobné činy kruté české šlechtičny. V 17. století postihly hlavně Slezsko nesmírně kruté čarodějnické procesy, které se však nevyhnuly ani dalším místům Čech a Moravy. Nahlédneme do způsobů vyšetřování zpravidla nevinných obětí, seznámíme se s některými konkrétními případy a poznáme pravé motivy jednání nejkrutějších soudců.
Dramatický příběh závěru života hraběte Jáchyma Ondřeje Šlika nás přivádí na popraviště na Staroměstském náměstí, kde 21. června roku 1621 proběhla nejznámější hromadná poprava českých dějin. Původně uložené tresty byly příliš kruté a vyvolaly pozdvižení i v době, která na krutost na popravištích byla zvyklá. Co všechno provázelo krvavé divadlo a jaké byly jeho dozvuky? Smrt číhala v jiných souvislostech ovšem i na další vysoce postavené šlechtice. Vydáme se proto po stopách proslulého Keplerova horoskopu a budeme sledovat spletité intriky vedoucí k tragickému konci frýdlantského vévody a generalissima císařské armády Albrechta z Valdštejna. Spravedlnost bývá vrtkavá, takže co některým prošlo bez větších problémů, za to bývali jiní krutě a nemilosrdně trestáni. Znovu tak z archivů ožijí mnozí dávno již zapomenutí lidé a jejich trpké osudy.
S podtitulem: Putování po stopách dávných legend a tajemství. Vzrušující putování po Čechách a Moravě nás povede po tajuplných místech opředených mýty a legendami. Naši cestu začneme na Řípu, kam kdysi vstoupil praotec Čech, budeme pokračovat k velkomoravskému Velehradu, prohlédneme si kounovské řady u Rakovníka a další památky megalitické kultury. Zastavíme se na Blaníku, u bludného kamene na českobudějovickém náměstí i na památném Radhošti. Největší pozornost samozřejmě věnuje autor magickým místům Prahy od někdejšího pahorku Žiži přes Karlův most až po Vyšehrad.
V krajině nacházíme pozoruhodné kameny. Některé jsou spojovány s významnými událostmi, jiné jsou známé jako menhiry. Skutečně šlo v tomto případě o dávné astronomické stavby? A co pověsti o čertech, kteří takové kameny pohazovali, kde je napadlo? Například u Horažďovic, také v Křepenicích, kde čert stavěl tvrz, a na dalších adalších místech. Podíváme se do tajemného podzemí české i moravské krajiny, v němž mnohé generace nacházely vstup do obávaného pekla. Na Ústecku najdeme podivuhodná místa, kde z podzemí vyvěrá teplo. Proč? Zalistujeme historií čertů v Čechách. Odkud se vzali čerti a kde vznikla hrůza z tajemného podzemí? Jaké pravdivé pozadí mohou mít pověsti ze starobylých hradů? A co v podzemí dnes chceme najít?
Vyprávění začíná tajemným pohledem přes propast času do minulých životů, který je v úvodním příběhu spojován s živým snem a proslulou Zelenou horou na Žďársku. Mnohé stavby ze vzdálené minulosti, ale především ze středověku, nebyly stavěny nahodile a bez rozmyslu. Naopak v nich prý najdeme mnoho symbolů a jejich vznik byl vázán určitými pravidly. Symboly najdeme nejen v malé kapličce u Jankova, ale také v půdorysu kostelů zasvěcených Janu Nepomuckému, svůj řád mají vynikající stavby od Santiniho a dalších tvůrců. Při zrodu mnohých hrál nemalou roli názor astrologů.
Mnohé stavby především ve středověku nebývaly stavěny nahodile a bez rozmyslu. Naopak poměrně často podléhaly magickým pravidlům a praktikám. Samy či spolu s dalšími stavbami podléhají pozoruhodným geometrickým pravidlům, skrývají číselné symboly a vznikaly v souladu s astrologickými výklady a pokyny. Zastavíme se nejen na známé Zelené Hoře na Žďársku, ale také zdánlivě nenápadné výklenkové kaple nedaleko Prahy, nahlédneme do symbolů staveb, u jejichž zrodu stál císař a král Karel IV. a pokusíme se nahlédnout do tajemství symetrie rozmístění megalitů na území naší vlasti. Putování za magickými symboly ve stavbách je výzvou k zajímavému putování naší vlastí i ke čtení příběhů těch, kteří tyto symboly do staveb zakomponovali.
Druhé pokračování série životopisných příběhů z českých dějin nám tentokrát přiblíží osudy například velkomoravského krále Svatopluka, šumavského poustevníka svatého Vintíře, dceru Karla IV. anglickou královnu Annu Českou, radikálního husitského kazatele
Jeden z nejvydávanějších a nejúspěšnějších současných českých autorů literatury faktu zve čtenáře v dalším svazku Podivuhodných osudů do pozoruhodné doby českých dějin, do konce 16. a zejména na začátek 17.století. Na pozadí rozporuplné rudolfínské doby a zejména dramatických pobělohorských zvratů odkrývá životní příběhy známých i méně známých postav z naší historie, které jsou mnohdy provázeny přitažlivými otazníky. Ožívá tragédie maršálka Heřmana Kryštofa Russworma, uznale se usmějeme nad obchodně zdatným Jakubem Krčínem a připomeneme si záhadu jeho hrobu, s obdivem si připomeneme statečnost rytířů Kašpara Kaplíře ze Sulevic a Václava Budovce z Budova, otazník jedné nalezené lebky a tragický osud hraběte Jáchyma Ondřeje Šlika inspirují k pátrání po jedné z největších pobělohorských záhad, a nahlédnutí do ložnice stárnoucího Hraběte Černína potvrdí, že cesty životních osudů bývají skutečně často velice vrtkavé a všelijaká vážně míněná obvinění lze zpravidla vysvětlit docela jednoduše...
Ve své nové knize odkrývá známý autor literatury faktu roušku na tajemné tváři časoprostoru a probírá různá pozoruhodná tajemství z dávné i nedávné minulosti. Hlavním motivem jsou pracovní i přátelská setkání s lidmi, kteří byli s otazníky, záhadami a tajemstvím úzce spojeni a mnohdy svým osudem zcela provázáni. Příběhy s tajemstvím přibližují legendárního cestovatele Ladislava M. Pařízka a záhadu prehistorických zvířat v Africe, ve vzpomínce na známého českého znalce záhad dr. Ludvíka Součka se autor vydává po stopách nacistických diskoplánů, údajně vyvíjených v Čechách, inspirován osudem kosmonauta Hinsona hledá spolu se čtenáři souvislosti cestování časoprostorem a nakonec odhaluje tajemství jedné z takřka neznámých dramatických epizod z konce druhé světové války, jejímž cílem měl být atentát na Stalina.
Známý autor literatury faktu se v tomto díle zabývá osobou Ježíše Krista - zejména zvláštními okolnostmi jeho narození a úmrtí. V této souvislosti se také opět vrací k otázce Turínského plátna. - Dalšími zajímavostmi jsou kounovské kamenné řady v Čechách, dále tajemství planety Mars a závěr knihy tvoří rozbor různých hypotéz o možném útoku z Vesmíru.
Známý autor literatury faktu ve svém již třetím svazku výprav za otazníky a záhadami tentokrát otevírá dveře od "třinácté komnaty" tajných archivů. S neskrývaným úsměvem komentuje touhu bulvárních listů odhalit cokoli z intimního života posádek kosmických lodí a raketoplánů, soustředí však také závažné informace o pokusech sjadernými zbraněmi, které se dotkly osudu tisíců lidí v bývalém SSSR i v USA a měly zůstat navždy utajeny. Dodnes je zahalena četnými otazníky smrt prvního kosmonauta světa Jurije Gagarina. Podrobná rekonstrukce odhaluje nejen průběh tragické letecké havárie, při níž Gagarin zahynul, ale odpovídá rovněž na často znovu se opakující otázky, zda v bývalém SSSR skutečně utajili smrtelné havárie kosmonautů. Utajená měla zůstat také havárie dvou dopravníchletadel na leišti v Praze a různými dohady byla provázena i tragická nehoda jugoslávského letounu nad Českou Kamenicí, které mělo být podle šeptandy údajně sestřeleno československou protiletadlovou raketou. Autor s využitím archivních materiálů hledá odpověď. Závěrečná kapitola připomíná muže, který podle úsměvné a pravdivé historky úspěšně prodal Karlštejn, ale byl především odporným udavačem nesoucím vinu na tragickém osudu mnoha nevinných lidí.
Spojujícím motivem této knihy jsou otazníky zapomenutých hrobů mužů, kteří byli ve své době slavní a úspěšní, anebo svými činy i životem přinejmenším zajímaví, např, Jakub Jan Ryba, Jakub Krčín, Bavora Rodovského, Casanovy a Víta Fučíka.
Patrně nejúspěšnější a nejvydávanější autor literatury faktu a televizní komentátor Pavel Toufar, vás v již pátém svazku čtenářsky velice oblíbených "Setkání s tajemstvím" zve tentokrát na putování napříč českou minulostí. Společně s ním nahlédnete do zákulisí známých i méně známých událostí a do osudů významnýchi méně známých historických osobností. Celkem patnáct zastavení u historických i mytologických témat od dávnověku "Starých pověstí českých" až po čas rudolfinské Prahy odkrývá mnohé zajímavosti i otazníky, o jakých jsme se v hodinách dějepisu ve škole neučili. Mnohé z nich budou možná i pro vás nové a objevné. Kapitoly: 1. Tři sestry aneb co když kněžna Libuše byla chlapem? 2. Když se holky praly s kluky aneb pravda o Šárce a Ctiradovi. 3. Otazníky nad střetem knížete Vlastislava a knížete Neklana, zastoupeného v boji statečným i tajemným Tyrem. 4. Nebohá Ludmila marně prosila své vrahy o ránu mečem. 5. Václav Pobožný a spravedklivý, neprávem osočovaný. 6. Nerozluštěná vražda napravného královského rozmařilce Václava III. a domnělý padouch Konrád z Botenštejna. 7. Otazníky nad smrtí krále Kaše a jeho zfalšovaným podpisem. 8. Setkání markraběte karla s duchy za přítomnosti pana Buška z Velhartic. 9. Strasti Otce vlasti aneb utajený turnajový rváč. 10. Nic podivného na smrti krále Holce. 11. Mýtus o potupném konci dánského hvězdáře. 12. Špioni z englického království. 13. Pochybující astrolog Johannes Kepler a jeho slavný horoskop pro vévodu. 14. Lechtivé historky z rudolfínské Prahy. 15. Doktor Johannes Faust - tulák a pouhý tlučhuba?
Patrně nejúspěšnější a nejvydávanejší současný autor literatury faktu, spisovatel a televizní komentátor Pavel Toufar vás v již šestém svazku čtenářsky velice oblíbených "Setkání s tajemstvím" zve do zákulisí největších tragédií historie dobývání vesmíru. Společně s ním si připomeneme tragický požár první kosmické lodi Apollo, smrt Vladimíra Komarova při návratu lodi Sojuz-1,...
Knížka předkládá svědectví o pozorování UFO - zároveň je však mnohdy zpochybňuje, pokud jsou nedůvěryhodná či zfalšovaná. "Tajemná" kniha známého autora literatury faktu nás tentokrát zavádí do světa mimozemských vesmírných plavidel - je věnována pozorování UFO. Autor se zaměřil zvláště na výpovědi z 20. století, ovšemjedna kapitola je věnována i historii, kdy uvádí svědectví o UFO v dávných dobách. Autor sumarizuje výpovědi o UFO z různých zemí světa (hlavně z USA), přičemž se nebrání konstatování, že z mnoha "pozorovatelů" se nakonec vyklubali podvodníci. Celkově je pohled autora knížky mírně skeptický. Rozhodně nepatří k nekritickým propagátorům vesmírných návštěv. Rovněž v obrazové příloze upozorňuje, která fotografie je podvržená. Knížka zcela ponechává na nás, zda budeme považovat výpovědi o pozorování UFO za důvěryhodné a zda jim uvěříme, či ne.
V lednu 2004 oživily americké průzkumné rovery Spirit a Opportunity zájem o planetu Mars a o její velké záhady. Mnohé z otazníků čas od času opakovaně ožívají na stránkách časopisů, jako např. tajemná tvář sfingy, pyramidy, dávná města nebo případ sovětské průzkumné sondy, kterou prý sestřelila tajemná nepřátelská raketa vypuštěná z Marsu... Toto a mnohé další poutavé čtení najdou čtenáři v této knize, která bezprostředně a aktuálně reaguje na události na Marsu z počátku roku 2004.
Kniha je devátým svazkem ediční řady "Setkání s tajemstvím". Autor přibližuje svým čtenářům historii alchymie a především jejích hlavních protagonistů koncem středověku a na počátku novověku, vypráví o vážných duchovních badatelích i prakticky laborujících alchymistech, ale také o podvodnících, kteří svým štědrým mecenášům slibovali nemožné.