Pírko ptáka Ohniváka (Svět sovětů, Lidové nakladatelství)
Pírko ptáka Ohniváka (Svět sovětů, Lidové nakladatelství)
17
Začínajícím čtenářům od šesti let byla určena edice Pírka ptáka Ohniváka - 1967–1973 ( nakl. Svět sovětů, posléze Lidové nakladatelství). Výtvarněrozmanité jednoarchové svazečky většinou ruských lidových pohádek, často však i pohádek autorských vycházely každý měsíc ve vysokých nákladech
Soubor krátkých humorných povídek ze života dětí s výchovnými motivy v podtextu. (Blázínkové, Na klouzačce, Schody, Okurky, Na schovávanou, Paví očko, Cucavý špalíček, Dobré nápady, Kaňka) Pro děti od 6 let.
Soubor pohádek ze života venkovského (Pán kovářem, Hryc a pán, Koza, Kozel, Jak sedláček s pánem obědval, Důvtipný sedláček, Sedláček a Němec, Vojenská hádanka, Chytrý sedláček, Kohout šach, Polévka ze sekery), v nichž vítězí vtip a chytrost.
Čtyři ruské lidové pohádky (Sviňka Zlatoštětinka, Člověk s měděným čelem, Létající koráb, O věrném vraníkovi), v nichž se trestá pýcha, odměňuje věrnost a statečnost a v nichž tradičně ze tří synů vítězí zdánlivě nejhloupější Ivan.
Soubor kavkazských pohádek, v nichž vítězí vtipnost, moudré rozhodování, houževnatost a v nichž se karikuje hloupost, lež a pýcha, některé pohádky jsou založeny na slovním humoru .
Pohádka o přátelství chlapce z Prahy a Oděsy. Příběh, ve kterém chlapec z Prahy, utíkaje před vysloužilým bubákem s kouzelným deštníkem, odběhne na Petřínskou rozhlednu a odtud ho obláčky zanesou na step nedaleko Oděsy a zde se seznámí s chytrým kocourem a v Oděse se stejně starým chlapcem.
Pohádková knížečka pro děti vypravuje o panu Pohádkovi a zlém vlku, o chlapci Kamilovi a jeho stínu a hlavně o panu Sluníčkovi, který jednoho dne spadl s nebeské báně se svým slunečním autem na zem, způsobil tak zatmění slunce a jen předlouhý provazový žebřík pana Měsíčka ho zachránil a s ním i obvyklý řád přírody.
Tradiční český pohádkový příběh patřící ke klasickému odkazu české literatury první poloviny 19. století. Obsah: Jabloňová panna, Dvojčata, Zlatovláska, Drak dvanáctihlavý. Upravila Zdena Táborská
Soubor 2 pohádek Boženy Němcové: Neohrožený Mikeš - příběh o statečném kováři který si nad kouzelnými mocnostmi i nevěrnými kamarády vydobude krásnou princeznu a příběh O třech sestrách - variace pohádky o Popelce
Čtyři známé pohádky, v nichž chudý chasník houževnatostí a dobrosrdečností získává věno pro královskou dceru (Tři zlaté vlasy Děda - Vševěda), chudá dívka, která se nestydí přiznat se k chudobě a prostotě jiných, získává královského syna za manžela a stává se královnou (O třech přadlenách) , Smolíček se naučí poslušnosti (Jezinky) a kouzelný hrneček způsobí sedlákům na cestě překážku (Hrnéčku, vař !).
Trojice pohádek, kde píle je odměněna a lenost potrestána. První O dvanácti měsíčkách (známá u nás ve zpracování B. Němcové) vypráví o hodné Marušce, kterou dvanáct bratrů-měsíců odmění, zatímco zlá macecha a líná Jelena jsou potrestány za hrabivost. V pohádce Stařeček Mráz mocný zimní vládce daruje Šikulce stříbrňákya Lenivce rampouchy. Ženich Mrazivec zabalí pracovitou Lidušku do kožešin, ale zlé líné sestry nechá v lese zmrznout (Mrazivec)
Pohádky o důlních skřítcích většinou z prostředí kladenských uhelných dolů (Jak skřítek pomohl havíři Perglovi, Kladenský skřítek, O stříbrném kahanci a zlatém krumpáči, Zázračný krumpáč, Lucernička). Příběhy, ve kterých permoníci odměňují soucit, skromnost a dobrosrdečnost a trestají sobectví, marnivost a zlobu.
Pták Ohnivák je bytost ze slovanských pohádek, velký planoucí pták s rudým a zlatým peřím pocházející z daleké země. Kniha je dílem Karla Jaromíra Erbena, který ji vytvořil na základě tří známých českých variant a uveřejnil roku 1858 v almanachu Máj pod pseudonymem J. E. Miletínský.