Malá moderní encyklopedie - Edice

Malá moderní encyklopedie

5
Informativní práce o stěžejních problémech kosmického lékařství vysvětluje základní pojmy, různé formy působení kosmického letu na organismus, rozebírá otázky vlastního prostředí letce, jeho návratu na Zemi a podmínky pro výběr i výcvik astronautů.
Historie a vývoj jedné z nejstarších věd – astronomie. Publikace nás provází astronomií od prvních kalendářů starověké doby, přes první „primitivní“ modely vesmíru řeckých myslitelů, přes středověký rozvoj arabské astronomie, přes velký přerod této vědy v novověku, až po nedávnou součastnost, kdy zejména astrofyzika změnila obzory a vzdálenost našeho pozorování všeho nad matičkou Zemí... (pfa)
Publikováno: 1962
Popularizační práce, jejímž autorem je lékař-fyziolog, preferuje spíše hlediska blízká této profesi než ostatní. Sleduje způsoby dorozumívání mezi přslušníky živočišné říše, tj. jejich signální chování, zabývá se vznikemlidskéřeči, řečí dětí a primitivů, mozkovými řečovými mechanismy a poruchami řeči. Podává řadu výzkumných problémů a věnuje pozornost experimentálnímu přístupu k lidské řeči, strojům, které tvoří zvuky lidského hlasu,překládacím a texty imelodie vytvářejícím strojům a vztahům řeči k matematice, písmu a poznání.
Publikováno: 1969
ISBN: 11-046-69
Původní název:

Maladie mentale et psychologie

První publikovaná práce francouzského filozofa analyzuje téma vztahu psychologie a šílenství jako určitý moment ve vývoji naší civilizace. Prvotina dnes již věhlasného strukturalisticky orientovaného Francouze sonduje zásadní souvislosti duševních nemocí s konkrétním postavením lidského jedince ve světě. Snaží se doložit, „že kořeny psychopatologie nesmějí být hledány v nějaké ,metapatologii’, nýbrž v určitém historicky situovaném vztahu člověka k člověku šílenému a ke skutečnému člověku vůbec“. Je to nevšední, myšlenkově pronikavá publikace.
Publikováno: 1971
ISBN: 40-007-71
Výběr z teoretických projevů a proklamací „ideologických otců“ a mluvčích studentského hnutí v západní Evropě a v Americe ukazuje názorové zdroje a specifičnost dílčích projevů společného úsilí mladé inteligence změnit situaci v kapitalistickém světě. Texty v první části, představující ideové prameny hnutí, napsali R. Debray, F. Fanon, E. Che Guevara, Mao Ce-tung a H. Marcuse. V druhé části promlouvají P.G. Altbach, R. Dutschke, S. Kelman, D. Cohn-Bendit a jeho spolupracovníci, M. Savio, R. Apthekerová a je tu uveden i úryvek z porthuronské deklarace.
Publikováno: 1969