Tri skutočné príbehy, tri nerozriešené záhady, ktoré sa stali na troch póloch Zeme - pri objaviteľských cestách na severný a južný pól a pri zdolávaní výšok Himalájí. Tragédia arktickej výpravy S. A. Andréeho, N. Strindberga a K. H. Fraenkela na Bielom ostrove r. 1897 alebo 1898, tragédia antarktickej výpravy R. F. Scotta, Dr. E. A. Wilsona a H. R. Bowersa vracajúcej sa r. 1912 z južného pólu, tragédia G. L. Malloryho a A. C. Irvina na Mount Evereste r. 1924. Je to kniha o tragických chybách, kniha o ľuďoch v extrémnych situáciách, ktoré nezvládli. Aj tieto tragédie však mali význam, urýchlili poznanie. Každý príbeh je podrobnou faktografiou, je čítaním, ktoré nemožno odložiť.
Příběhy této knihy se skutečně staly. Činy čachtické paní jsou spíše námětem pro fantastický horor než pro historický příběh. Vylíčil jsem je v podrobnostech, protože jsem se snažil pochopit nejen co se stalo, nýbrž i proč se tak stalo a jak to bylo možné. A také, i když se to může zdát podivné, v čem byla ona a její doba takblízká dnešku...
V této knize jsou shromážděny materiály a případy za bezmála čtyřicet let experimentování, analýz a sledování způsobů, jak lidé reagují v krajních, extrémních situacích. Dočtete se, jak lidé přežívali a jak přesto zůstali lidmi. O tom, jak si pomáhali, ale i jak si škodili a jak proto lidmi být přestali. Některé z kapitol: Přežité pády, Hlad a psychika, Informace je život, Přetížení ve složitém světě, Nahoru a dolů - společenské pády, Sebevražda, Člověk za hranicemi svého těla, Příroda, klima a člověk, ....
Informativní práce o stěžejních problémech kosmického lékařství vysvětluje základní pojmy, různé formy působení kosmického letu na organismus, rozebírá otázky vlastního prostředí letce, jeho návratu na Zemi a podmínky pro výběr i výcvik astronautů.
Ze všech vyšších tvorů na zemi je člověk proti stresu nejodolnější. V dnešní nade všechny představy složité společnosti se stres stal trvalou součástí našeho života. Lidé stresem trpí, avšak také ho u druhých navozují, ba dokonce se jím i těší - v adrenalinových sportech a v podnikání. Šibusawa Eiiči, budovatel japonské ekonomiky, který položil základy k dnešní hospodářské moci Japonska, tvrdil: Podnikání je vzrušující! Stres není jen strach a utrpení. Je to i výzva. Nezapomínejte proto, že nejsou beznadějné situace, jsou pouze lidé bez naděje!
Populární příručka shrnující vývoj raketové techniky a různých fantastických projektů minulosti k dobytí vesmíru. Souborně informuje o sovětských družicích a všech otázkách technických, astronomických, fyzikálních a biologických, které musí astronautika rozřešit.
Komentovaný překlad vybraných projevů. Vybrané projevy Dr. Josepha Goebbelse (29. 10. 1897 1. 5. 1945), jednoho z Hitlerových nejvěrnějších spolupracovníků, přinášejí v konfrontaci s kvalifikovaným komentářem nevšední pohled na kulhavého ďábla, který prohlásil, že pravda je mnohokrát opakovaná lež. Zvláště pozoruhodné je hodnocení říšského ministra národní osvěty a propagandy v souvislosti se současnou úlohou masových sdělovacích prostředků... Vymývání mozků totiž nezačalo ani neskončilo s nacistickou érou. (poznání a propaganda : komentovaný překlad vybraných projevů)
Magie není jen jakýmsi přežitkem, nečím dávno mrtvým, nemoderním, nebo pouhým rafinovaným podvodem. Pouze nezapadá do dnešních ustálených a konvenčních představ o našem myšlení, o naší duši. Je důkazem, že veškeré naše poznání je teprve v počátcích.
Nacistický režim v Německu vzešel z vítězných voleb, které Adolfa Hitlera usadily do čela státu. Nacisté měli plnit volební program, jímž německý národ oslovili. Byl to však jen klam. Kniha Hitlerův duch připomíná veškeré hrůzy chorobné diktátorské mysli a jejích pohlavárů.
Klasická historiografie ani náznakem nepřipouští, že by císař Napoleon I. a vůdce německého národa Adolf Hitler mohli přežít svoji vlastní smrt. První ve vyhnanství na ostrově Svaté Heleny, druhý v berlínském podzemním krytu na konci dubna 1945; že oba mohli dožít svoje životy v ústraní, daleko od hlučného davu. Většina indicií,které zmiňuje tato kniha, dokazují nebo naznačují, že by to tak vskutku mohlo být, že opak by mohl být tou pravou neměnnou historickou pravdou. Příběh obou diktátorů není životopisnou studií, ale spíš analýzou poslední chvil jejich rozporuplného života. Autor představuje hlubokou analýzu obsáhlého historického materiálu, který mu umožnil dopracovat se k překvapivým závěrům, o čemž se vzdělaný čtenář přesvědčí po přečtení této knihy.
A je to tady! Co Josef Dvořák na konci své první vzpomínkové knihy slíbil, doslova a do písmene plní. Znovu si našel čas a znovu se společně s Marií Formáčkovou ponořil do svých vzpomínek. Vznikla tak další kniha, která nás provádí životem Josefa Dvořáka a která je plná veselých, ale i těch méně veselých vyprávění tohoto mistra humoru.
Velikonočnímu ostrovu se vážou mnohé přívlastky: nejosamělejší, nejtajemnější, nejzáhadnější, nejvzdálenější. Je to pravda. Pravda je ale i to, že jeho historie je stále nedostatečně poskládanou mozaikou jednotlivých událostí, které se ne příliš pravdivě doplňují a způsobují historikům nemálo problémů v jejich dešifrování. Naše znalosti o tomto ztraceném kousku světa v nekonečném Pacifiku jsou podmíněny nevědomostí. Je to celkem pochopitelné. Vždyť samotný ostrov byl objeven až v roce 1722. A co je horší, celkový obraz pacifické kultury známe jen něco málo přes čtyři sta let. Autor knihy se nedal „svést“ krásami tradiční historiografie a dal se na cestu objevování nového. Jedinečnost jeho pohledu na historii Rapa Nui spočívá v nekonvenčnosti, s jakou se do těžkého problému pustil, a v odvaze, s níž problém existence zbytku megalitické kultury v Tichomoří otevřel. Kniha dokumentuje a odkrývá zapomenutá tvůrčí mistrovství našich dávných předků, je podrobnou faktografií, je čtením, od kterého se nebudete moci odpoutat.
Autor se v knize zaměřuje na to, jak je možné, že normální, slušní lidé - muži i ženy - se stanou vrahy a bez výčitek svědomí a většinou spíše s uspokojením ze splněného rozkazu se účastní vraždění nikoliv desítek, nýbrž desítek tisíc nevinných obětí.
Primární řasinka je solitární senzorická mikrotubulární struktura, která se v klidové části buněčného cyklu nachází na povrchu většiny typů lidských buněk (buněk obratlovců), včetně buněk embryonálních, kmenových a reprogramovaných. Nukleačním centrem axonematu primární řasinky je mateřský centriol centrosomu, který v interfázi buněčného cyklu přechodně migruje k povrchu buňky. Primární řasinky jsou považovány za funkční homolog imunologické synapse. Na povrchu buněk většiny typů nádorů se primární řasinky nenachází vůbec nebo v pouze velmi nízké frekvenci. Ztráta nebo porucha primární řasinky je charakteristickým rysem nádorové transformace mnoha typů solidních nádorů. Výjimkou jsou nádory závislé na aktivační mutaci signální dráhy Hedgehog, u kterých se primární řasinky vyskytují ve zvýšené frekvenci. Fibroblasty asociované s nádory vytváří primární řasinky. V primárních řasinkách různých typů buněk jsou přítomny rozdílné typy receptorů, iontových kanálů a je v nich aktivních několik signálních drah. Primární řasinky jsou potřebné pro diferenciaci různých typů buněk a tkání. Poruchy primárních řasinek se podílí na vzniku široké škály lidských onemocnění, od vzácných multiorgánových syndromů a vývojových vad, až po nejčastější civilizační onemocnění, jako jsou nádorová a kardiovaskulární onemocnění, polycystická choroba ledvin, artróza, či některé typy obezity. Dočasná tvorba primárních řasinek je nezbytná pro reparaci poranění určitých typů buněk. V preklinických studiích některých typů karcinomů bylo obnovou primárních řasinek a inhibicí deacetylázy histonů 6 dosaženo slibného protinádorového účinku. První skupinou léků, která cílí na signální transdukci aktivní v primárních řasinkách, jsou inhibitory signální dráhy Hedgehog. Za první genovou terapii ciliopatie je považována léčba pacientů jedné z forem Leberovy kongenitální amaurózy. První monografie na téma primárních řasinek v naší literatuře je rozdělena do dvou na sebe navazujících částí. Obecná část se zabývá historickým vývojem názorů na primární řasinky, klasifikací řasinek, stavbou, funkcemi, cyklickou tvorbou primárních řasinek ve vztahu k buněčnému cyklu, významem poruch primárních řasinek v nádorové biologii a některých multiorgánových syndromech. Speciální část je pro přehlednost a rychlou orientaci rozdělena do kapitol podle jednotlivých orgánových soustav, které se zabývají primárními řasinkami příslušných typů buněk za fyziologických podmínek a při patologických stavech. Cílem monografie je poskytnout přehled základních poznatků o primárních řasinkách a současně povzbudit čtenáře ve studiu primárních řasinek v jeho vlastním oboru biologie nebo medicíny.
Autor popisuje Hitlerův postup proti Československu v roce 1938 jako první psychologickou válku moderní doby. Ukazuje, že politici i vojevůdci musí v ozbrojených střetech počítat s psychikou, ať vedení, tak i vojáků či civilního obyvatelstva, nepřátelských ale i vlastních. Říkalo se tomu "působení na bojovou morálku".
Autoři na základě nejnovějšího vědeckého poznání objasňují vznik slunečního větru, vlivy Slunce na zemskou magnetosféru a biosféru, posuzují význam změn sluneční aktivity na vývoj života na Zemi, zkoumají vliv střídání dne a noci na člověka a jeho reakce na počasí a na změny sluneční aktivity.
Josef Dvořák uvádí svou knihu takto: Hodně věcí jsem se v životě naučil.Ještě víc jsem se toho nenaučil.Z toho, co jsem se naučil a co jsem prožil, jsem ale časem mnohé zapomněl. Myslel jsem si, že definitivně.Když jsem ale začal vzpomínat, vybavily se mi dávno zapomenuté příběhy, dávno zapomenutí lidé, s nimiž jsem šel třeba jen malý kousek cesty. O to,co jsem ve své paměti vyšmátral, se s vámi rozdělím. Co kdyby to zase zmizelo. Tentokrát už navždy.
Osobnost generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika, jednoho z vůdčích politických a vojenských představitelů československého zahraničního odboje za první světové války, není třeba českému čtenáři nijak zvlášť představovat. Po desetiletích snah o jeho vyretušování z načich národních dějin se nám na počátku devadesátých let minulého století tento francouzský generál a občan, narozený v Horních Uhrách a absolvent filosofické fakulty Karlo-Ferdinandovy university v Praze, opět vrátil na výsluní zájmu. Štefánikův život byl velice pestrý a stále v něm přetrvává mnoho nevysvětlených okamžiků. Mezi nimi na prvním místě stojí okolnosti jeho tragické smrti během letecké katastrofy nad Vajnorami v květnu 1919, těsně předtím, než se vrátil na rodnou slovenskou půdu. Tato kniha si všímá několika pomíjených pramenných zdrojů a snaží se novátorsky řešit nejen okolnosti Stefánikovy smrti, ale také celý jeho osobní a politický život. Nelze zamlčet, že mnohé autorovy názory jsou překvapivé až kontroverzní, dávají však šanci, že vyvolají v odborné i laické veřejnosti diskusi, jež by mohla přispět k dalšímu poznání této vynikající osobnosti počátku československých dějin.
Josef Dvořák je skvělý herec, úspěšný principál své herecké společnosti, ale též báječný vypravěč, jehož historky jsou pro posluchače nezapomenutelným zážitkem. V druhém díle svých vzpomínek se vrací do dětství, projde se čtenáři svoji cestu za divadlem, která byla pozoruhodná. Natočil také spoustu filmů a televizních inscenací či seriálů, uváděl velké show a třeba také dětský televizní kabaret. Josef Dvořák dává nahlédnout i do svého soukromí, hovoří o dětech, vnoučatech i osudových láskách.
Oblíný autor bestsellerů "Ufo-hrozba z nebes" , "Hermekrator-anebskryté tajemství magie" , "Ufo-poselství Atlantidy" a "Bíla smrt" přicházi se svým dalším pozoruhodným dílem o vzniku, minulosti a budoucnosti lidstva.
Pokus o prognózu techniky zítřka obsáhl v jednotlivých kapitolách netvořících uzavřený celek dobývání vesmíru, technické problémy 3. tisíciletí, vytvoření vlastního slunce na Zemi, elektrizaci, gazifikaci a termofikaci, automatizaci, radiotechniku, stavebnictví, dopravu, zdravotnictví a umění. Z rukopisného materiálu Václava Verunáče zpracoval a doplnil Josef Dvořák. Původní obrázky kreslil M. Kučera, ostatní obrázky kolektiv autorů.
Fenomény létajících talířů vzbuzují již řadu let značnou pozornost, ale není jasné, zda potvrzení jejich existence znamená příslib pozvání do společnosti mimozemšťanů nebo reálnou hrozbu konfrontace s neznámými silami.
Kuchařka pro sekretářky a asistentky. Umění komunikovat se šéfy, vztah mezi šéfem a sekretářkou, jak vyjít se spolupracovníky, organizace práce, denní rutina, jak organizovat porady a schůze, sjednávat a přijímat návštěvy....
Josef Dvořák je skvělý herec, úspěšný principál své herecké společnosti, ale též báječný vypravěč, jehož historky jsou pro posluchače nezapomenutelným zážitkem. V nové verzi svých vzpomínek se vrací do dětství, projde se čtenáři svoji cestu za divadlem, která byla pozoruhodná. Natočil také spoustu filmů a televizních inscenací či seriálů, uváděl velké show a třeba také dětský televizní kabaret. Josef Dvořák dává nahlédnout i do svého soukromí, hovoří o dětech, vnoučatech i osudových láskách.
Podtitul: Kolumbus ve světle historie a ve stínu záhad. Autor se nedal svést tradiční historiografií a bez toho, aby vytvářel o Kolumbovi nový mýtus se odvážně pustil do hledání pravdy o tomto záhadném muži, který měl lví podíl na ukončení středověku. Kolumbus Ameriku neobjevil, byl však prvý, kdo zdvihl kotvy – a v tom tkví jeho velikost. Autor se snažil najít především nepříliš známou tvář tohoto velkého muže.
Katastrofa nemusí být vždy katastrofou v obecně chápaném smyslu slova. V průběhu dávných věků, vzdálených od našeho světa miliardy let, se stávala i impulsem dalšího vývoje, dalšího pohybu v před. Život sám je koneckonců plodem vesmírných katastrof. Přežil je jen prto, že byl schopen překročit své hranice, přizpůsobit se, přeměnit se v nový biologický druh. Převratné-katastrofické-změny v zemské kůře i v ovzduší umožnily, aby se život rozvíjel od nejednodušších organismů až k člověku. Obratlovci se ve vodách dusili nedostatkem kyslíku - až vystoupili na břeh. Člověk se třásl zimou v chladu ledových dob - až se naučili ovládat přírodu, zejména oheň. Překročil svým životem své dosavadní možnosti.
Jisté je, že pro drtivou většinu z nás suchozemců zůstává moře i nadále jen fenoménem dovolených a odpočinku. Moře z jeho jiné, temnější stránky neznáme, přestože jsme určitě všichni viděli strhující film o potopení Titaniku Jamese Camerona zobrazující hrůzu, která se odehrála na jeho palubě v noci ze 14. na 15. dubna 1912. Kniha vypráví o množství podobných „Titaniků“; o lodích, které nepřistály v domovském přístavu a jejich pouť díky různým okolnostem skončila na mořském dně. Přímo nekonečné jsou příběhy lidí, kteří přišli o jedinou jistotu, kterou na moři měli – o svou loď. Lidských příběhů a tragických ztroskotání, která se udála na světových oceánech v průběhu lidské existence, jsou tisíce. A samotných zmizelých lodí? Střízlivé odhady hovoří o miliónu vraků v mořských hlubinách...
Publikováno:2016
ISBN:978-80-87624-41-8
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.