I slova mohou zabíjet. Někdy jsou zlá, je v nich hrozba a ta pak dokážou vyprovokovat k nepřiměřené reakci, která má za následek násilnou smrt.Jsou však i slova dávno vyřčená v minulosti, dostanou se pod kůži a dlouho trápí duši, vracejí se do myšlenek, štvou a s přicházející ozvěnou se proměňují ve slova o pomstě. Všichni na ně zapomněli - až na vraha. Jeho pohnutky jsou ukryté v těch dávných a jinak myšlených slovech. Jejich vražednou tíhu cítí jen on a ta ho žene k promyšlené a zdánlivě nepochopitelné vraždě.
Někdy ženy muže láskou vyznamenávají, někdy muži platí ženám za lásku. A když nechtějí dát peníze, zaplatí vlastní smrtí. Jsou však i jiné příběhy, kdy láska způsobuje smrt. Láska k majetku, do něhož je zahrnut i manžel sedící ve zlaté kleci. To muže dusí a ponižuje, a když nenajde jinou kompenzaci, vytáhne pušku ze skříně a jako lovec, jemuž je znemožněno lovit milenky, zastřelí manželku. Láska je krásná a šťastná, pokud je oboustranně svobodná, jinak se promění ve vražednou žárlivost, zničující nenávist nebo smrtonosné pohrdání.
V knize Jiřího Soukupa najdeme dva typy kriminálních příběhu. První jsou ty obvyklejší – k dopadení pachatele stačí dobrá policejní rutina. Zde musí pečlivě doložit a prokázat každou maličkost, jinak se u soudu státní zástupce ocitne v důkazní nouzi. Druhý typ případu mívá u soudu většinou rychlý průběh, ale oříškem zůstává, jak rafinovaného zločince vůbec dopadnout. Policistům nezbývá než na něj nastražit past. Jakmile se do ní chytí, bude tím zároveň jednoznačně usvědčen.
Záhadné kriminální příběhy Romana Cílka mají většinou docela všední vysvětlení, jakmile se vyšetřovatelé chytí té správné nitky, kterou lze rozmotat celé klubko náhod, skrytých záměrů, temných vášní a falešných stop. V titulní povídce jde o smrt vysoce postaveného muže, která odhalí jeho dvojí život. Zanechal po sobě manželku, s kterou se chtěl rozvést, a milenku, kterou chtěl učinit svou chotí. Prováděl podvody ve firmě a měl k tomu tichého společníka, kterému jeho smrt otevřela cestu k penězům. Nebo zavřela? Zabitý mocný šéf a podvodník v jedné osobě se totiž pojistil. K jeho nakradeným penězům se nikdo nedostane bez jeho dvou žen.
Skutečné kriminální příběhy obsažené v povídkách Jiřího Soukupa se liší od fiktivních detektivních příběhu tím, že jsou napínavé svojí aktuálností. Vždyť o těchto případech jsme již četli nebo slyšeli ve sdělovacích prostředcích a nyní se v úplnosti dovídáme, jak se všechno odehrálo. Kriminální případy se někdy vyšetřují velmi dlouho a novináři o ně ztrácejí zájem, protože je překryjí jiné nové události. Naopak Jiří Soukup sleduje tyto příběhy vcelku, dává nahlédnout i do zákulisí vyšetřování se všemi omyly a nezbytným tápáním a nevynechává ani otázku potrestání zločinu, ke kterému je třeba nejen soudce, ale i kvalitní práce policie.