Soukupova publikace s názvem Bestie přináší jedenáct kriminálních příběhů se svižným dějovým spádem. Autor nám dává nahlédnout nejenom „pod pokličku“ práce vyšetřovatelů, ale také do pohnutých osudů obětí i pachatelů a s léty vypěstovaným citem profesionála zasvěceně odhaluje okolnosti, jež k tomu či onomu zločinu vedly.
Stále přibývá případů násilných loupeží a přepadení, Jde často o absurdní zločiny, kdy pachatelé jednají jako šílení. Vraždí pro pár korun a zanechá tolik stop, že pro policisty není obtížné vrahy dopadnout. Nebo se neštítili vyloupit dům a znásilnit oloupenou ženu. Dříve se loupežníci ukrývali v lesích a přepadali pocestné, okrádali je, zabíjeli a znásilňovali jejich ženy. Dnešní loupežníci se už nemusejí skrývat. Velkoměsto jim poskytuje anonymitu a také spoustu kořisti, kterou si stačí beze strachu vzít. Naštěstí však proti loupežným násilníkům stojí policie, která dopadením každého zločince zabrání mnoha dalším tragédiím. Lupiči a násilníci mají totiž tendenci počet a rozsah svých zločinů bezhlavě stupňovat, a kdyby se proti nim a účinně nezasáhlo, stali by se postrachem našich měst.
Kniha skutečných kriminálních příběhů, které v nedávných letech vzbudily pozornost veřejnosti. Odráží se v nich současný nárůst kriminality, která je stále rafinovanější a přesouvá se ze společenské periférie do každodenního života slušných lidí a stále více je ohrožuje. I ty nejkrvavější zločiny jsou často spojeny s obyčejnou hospodářskou kriminalitou. Například když si někdo objedná vraždu, aby nemohl být usvědčen z podvodů nebo se zbavil svého konkurenta. Přesto v knize najdete i několik kuriózních případů, které se vymykají běžným zákonitostem kriminality a svědčí o tom, že někdy až neuvěřitelná náhoda může vést k odhalení zločinu, který neměl být nikdy odhalen.
V knize Jiřího Soukupa najdeme dva typy kriminálních příběhu. První jsou ty obvyklejší – k dopadení pachatele stačí dobrá policejní rutina. Zde musí pečlivě doložit a prokázat každou maličkost, jinak se u soudu státní zástupce ocitne v důkazní nouzi. Druhý typ případu mívá u soudu většinou rychlý průběh, ale oříškem zůstává, jak rafinovaného zločince vůbec dopadnout. Policistům nezbývá než na něj nastražit past. Jakmile se do ní chytí, bude tím zároveň jednoznačně usvědčen.
Kniha přináší sbírku jedenácti skutečných případů, ve kterých kriminalisté pátrají po pachatelích hrůzných činů. V příbězích, které zpracoval autorský kolektiv je zapracován i vliv náhody, nálezu, objevené souvislosti či vzpomínky...
Autentické kriminální případy. Nikdy nekončící práce kriminalistů a vyšetřovatelů. Příčiny a důsledky kriminality. Hororové příběhy, při kterých tuhne krev v žilách a které si nikdo nevymyslel. Je důležité vědět, jakými rafinovanými způsoby zločinci útočí na náš majetek i na naše životy, abychom se jim dokázali postavit.Psychologie zločinu je v kriminálních příbězích zdrojem napětí, ale může také odhalit příčiny kriminality. Někdy dokonce správný psychologický odhad pomůže rychle dopadnout pachatele a ochránit nevinné.
Ani přítomní policisté z blízkého obvodu nezjistili na místě nic podezřelého. To stačilo k tomu, aby doktor nenařídil žádnou pitvu a pracovníci pohřební služby odvezli tělo zemřelého rovnou ke kremaci. Jistě bylo chybou, že k události nebyli přizváni kriminalisté.
Více než dvě desítky neobvyklých kriminálních případů. Jejich úspěšné uzavření stálo policisty mnoho sil a někdy musela pomoci i náhoda. Vedle vražd a velkých loupeží najdete mezi těmito příběhy i tragické události odehrávající se za zavřenými dveřmi domácností, a dokonce i případ, kdy se manželka stala obětí šílenýchpředstav svého manžela.
Dvě desítky kriminálních případů, které se odehrály v nedávné době. Všechny byly pro kriminalisty něčím výjimečné - ať už šlo o rafinované poštovní lupiče, zákeřnou vraždu kvůli nezaplacené směnce nebo důmyslný pokus zbavit se manželky, což se policistům podařilo překazit. Zprávy o těchto zločinech se objevily i v novinách, celou jejich historii, a především jak skončilo střetnutí mužů zákona se zločinem, se dozvíte jedině v této knize.
24 kriminálních případů, které se skutečně přihodily v Západočeském kraji. V jednotlivých příbězích autor popisuje průběh pátrání, dopadení zločince a nakonec i délku jeho trestu.
Organizovaný zločin používá rafinované prostředky a boj proti němu je stále obtížnější. Často se tito zločinci skrývají za takzvaným počestným podnikáním, a kdo sedne takovému pozlátku na lep, dopustí se smrtelného omylu. Tento a další dvě desítky kriminálních případů ze současnosti i minulosti jsou napínavým svědectvím ostřetnutí policistů s těmi nejnebezpečnějšími zločinci, ale také s mocí peněz, jež jsou v držení zdánlivě úctyhodných mafiánů.
Skutečné kriminální příběhy obsažené v povídkách Jiřího Soukupa se liší od fiktivních detektivních příběhu tím, že jsou napínavé svojí aktuálností. Vždyť o těchto případech jsme již četli nebo slyšeli ve sdělovacích prostředcích a nyní se v úplnosti dovídáme, jak se všechno odehrálo. Kriminální případy se někdy vyšetřují velmi dlouho a novináři o ně ztrácejí zájem, protože je překryjí jiné nové události. Naopak Jiří Soukup sleduje tyto příběhy vcelku, dává nahlédnout i do zákulisí vyšetřování se všemi omyly a nezbytným tápáním a nevynechává ani otázku potrestání zločinu, ke kterému je třeba nejen soudce, ale i kvalitní práce policie.