Knihovna klasiků - Spisy Anatola France (ČS, SNKLHU) - Edice

Knihovna klasiků - Spisy Anatola France (ČS, SNKLHU)

10
Původní název:

La Rôtisserie de la Reine Pédauque

Trilogie abbé Coignarda
Publikováno: 1952 Knižní série: Trilogie abbé Coignarda
ISBN: 301 13-2, 47330/51/19
Původní název:

La vie de Jeanne d´Arc

Jana z Arku je kniha, která vyvolala veliké pobouření v samotném Římě, takové, jaké snad nevyvolala jiná ve 20.století. Autor se dostal do sporu s papežem natolik, že se vedl koncil a jeho spisy se dostaly na známý " index librorum prohibitorum" - seznam zakázaných knih. Kniha o Johance z Arku si nezavazuje pouze cíle historické, ale také politické, autor bez pardonu odhaluje vysoký klerus, takový, jaký v počátcích dvacátého století byl, na poli psychologického dilematu nevinného děvčete, jehož sugestivní stav objektivně prohlašuje za halucinace a duševní onemocnění, kterého se nebojí církev zneužít.
Publikováno: 1950
Čtyři knihy vzpomínek z dětství a jinošství, sloučené zde v jednom svazku, sahají svým vznikem od let 80. min. století do 20. let století tohoto - zaujímá tedy tato doba právě druhou polovinu autorova života. Za ten čas prošel France velkým ideovým a politickým vývojem od indiferentního humanisty až k členství v komunistické straně:vývoj se však přímo neodráží ve vzpomínkové tetralogii. Bez pevné komposice, ve volném sledu obrazů a scén (mnohé z nich představují motivické jádro leckteré povídky) zachycují tyto knihy Franceův život pod maskou Petříčka Noziera od raného dětství po vstup do společnosti. Rodina, příbuzní, škola, první přátelské vztahy, první poznání krásy, množství příhod prožitých i slyšených, množství podobizen - to vše okořeněno moudrostí i shovívavostí a zachyceno v průzračném slohu je obsahem těchto zralých prací.
Publikováno: 1953
Původní název:

Le Crime de Sylvestre Bonnard

Silvestr Bonnard žil v soukromí mezi starými rukopisy a knihami, stýkal se s učenými odborníky podobně laděnými a jen jednou opustil svůj uzavřený svět: když chtěl zabránit zlu a prokázat dobro. Tu se však tento bezelstný, praktický, absolutně nezaujatý stařec přesvědčil o tom, že společenský řád, který ho obklopuje, kvalifikuje ušlechtilé city jako zločiny, zatím co skutečným zločincům umožňuje docela solidní existenci. Komická historie se sice odehrává v zákulisí pařížské Komedie, ale jinak je to příběh spíše tragický: Nadaná herečka zradila svého kolegu s mladým diplomatem. Bývalý milenec spáchal před jejíma očima sebevraždu a způsobil jí nervovou chorobu, pro kterou se musila rozejít s milovaným mužem. Obě díla, i když je dělí dvacet tvůrčích let (jejich první vydání vyšla v letech 1881 a 1903), mají mnoho společného. V prvním i druhém vrhá autor skeptický pohled na marnost a nesmyslnost, jimiž je naplněn život lidí z buržoasní společnosti; oba autorovi mluvčí, ušlechtilý Bonnard i virtuosně duchaplný doktor Trubet, jsou zaujati krásou a vedeni dobrou vůlí pomoci druhému.
Publikováno: 1954 Knižní série: Spisy Anatola France 6
Dvě díla z let 80. a počátku let 90., odrážející Franceovu skepsi a nevíru v racionální a ethické hodnoty předkapitalických formací i buržoasní společnosti. Ve filosofických úvahách a essayích "Epikurovy zahrady" odmítá autor klamné iluse a ideály, jež nejrůznější theoretikové - od prvokřesťanských asketů přes středověk scholastiky až k sociologům 19. stol. - předkládali lidstvu k věření, a dospívá k závěru, že "není víry bez fantasmagorických představ a není víry, která by nebyla zmítána ustavičnou pochybností, nedůvěrou a nejistotou". Ze stejné myšlenkové atmosféry vychází "Thais", "filosofická pohádka", jejíž námět je vzat ze starověké Alexandrie. Hlavním úmyslem autorovým bylo nikoliv vzkřísit alexandrijský svět, jak se domnívala soudobá kritika, nýbrž "shromáždit rozpory, ukázat antinomie, radit k pochybování, k prostotě srdce i ducha".
Publikováno: 1955
Román "Bohové žízní", jehož námětem se France zabýval více než čtvrtstoletí, ukazuje na osudech pařížského malíře Gamelina, fanatického stoupence Maratova, jedno z nejbouřlivějších období Velké francouzské revoluce - od jara 1793 do pádu Robespierrova (28. VIII. 1794). - "Na bílé skále" jsou dva samostatné příběhy, spojené jenvolně rozhovorem osob, jimž jsou předčítány. Povídka o Gallionovi uvádí čtenáře do Říma v době prvních křesťanů, druhý příběh kreslí svět v roce 2270, v době Spojených států evropských a komunistického společenského zřízení.
Publikováno: 1957
ISBN: D-571198
Původní název:

Baltasar

Čtyři povídkové soubory, v nichž v pestrém sledu se vedle sebe ocitají nejrůznější prostředí, nejodlišnější postavy i líčení nejroztodivnějších událostí, představují značnou část autorova uměleckého vývoje. Od ideově nenáročných, tematicky však barvitých a efektních povídek, jejichž umělecká cena tkví především ve vybroušeném a esteticky působivém podání (Baltazar, Perleťová schránka, Studně svaté Kláry), dospěl autor až k mistrovství charakteristickému nejen dokonalostí formální, ale i obsahovou, ve které dovedl spojit filosofickou hloubku s duchaplným vtipem a bystrým psychologickým postřehem (Sedm žen Modrovousových).
Publikováno: 1959
ISBN: 56/VIII-2
Svazek obsahuje několik próz z různých období autorovy tvorby. Povídky "Jokasta" a "Hubená kočka" jsou Franceovy prvotiny, ale plasticky vykreslené postavy (ať neurotické Heleny, končící sebevraždou, či postavy umělců a filosofů z druhé povídky) nesou již stopy jeho zralejších děl. "Červená lilie" (pův. název "Země mrtvých") je milostný román ženy, kterou z bezdůvodné žárlivosti opustí milenec. Poslední část svazku tvoří soubor povídek a psychologických črt, shrnutých pod název "Crainquebille" podle jména hrdiny první, neznámější povídky se sociálně-politickým motivem.
Publikováno: 1958
Původní název:

Vers les temps meilleurs

Dopisy, proslovy, předmluvy autora o Arménii.
Publikováno: 1953
Výbor z literárních fejetonů, které A. France otiskoval v listě Temps v letech 1886-1893. Nechtěl psát střízlivé kritiky anebo odborné literárněhistorické stati, nýbrž spíše zajímavou formou, osobitým pohledem a duchaplným rozborem přiblížit čtenáři dílo i tvůrce. V knize jsou zejména stati o Rabelaisovi, Molièrovi, Racinovi, Prévostovi, lidových písních staré Francie, Stendhalovi, Mériméem, Balzacovi, Sandové, Flaubertovi, Zolovi, Maupassantovi aj. Z francouzských originálů vybral Jaroslav Bouček, přeložil, poznámky a doslov Anatole France - literární dějepisec a kritik napsal Jan Binder; verše přeložili Jindřich Pokorný a Hanuš Jelínek.
Publikováno: 1964

Autor autoři v edici

Anatole France

francouzská  1844 -  1924