Děj románu světoznámého autora Erica Lamberta se odehrává v severní Africe během druhé světové války – je to hluboce lidsky pravdivý a zároveň neobvyklý příběh australského bojového 55. praporu z dobytkářského kraje Numerelly, jeho velitele Victora Kirka, dravého seržanta Doca Homea, skeptického Christyho zvaného Corpus, jemného humanisty Pascoea a všech těch vojáků, o nichž se později říkalo: „Osedlali si smrt tak jako doma svého koně.“ Edice Eso 5 Ilustrace Pavel Brom
Románový horror autora proslulé knihy Fantom opery líčí příběh bojácného a nevýbojného pařížského občana ze sklonku 19. století, jemuž je manželka nevěrná s jeho nejlepším přítelem, mužem, který se vedle své konkrétnípřítomnosti rozpomíná na svůj život žitý před dvěma sty lety v osobě slavného dobrodruha, obdivovanéhoženami a končícího a umírajícího ve vězení, a který s přispěním této schopnosti potrestá nakonec svou manželku a zrádnéhopřítele. Fantastický příběh nadaný napětím, spádem a vzruchem.
Román ze života polských letců v anglických službách za druhé světové války líčí jejich činnost v dopravním letectvu v Anglii, v Africe a ve válce za varšavského povstání i jejich pomoc partyzánskému hnutí v Evropě. Hlavníhrdina, mladý kapitán, a jeho druhové prožívají válečná dobrodružství, milostná trápení i romantické příhody na africkém kontinentě. Jednotlivé postavy románu reprezentují nejrůznější lidské typy, lidi mravně nepevné,kariéristy, šmelináře i skutečné hrdiny.
Hrdina špionážního románu polského autora je znám z populárního televizního seriálu jako kapitán Kloss. První díl románu osvětlí čtenářům jeho biografii i počátky „druhého“ života: ve skutečnosti je tento důstojník abwehru Polák, který po dobu druhé světové války pracuje pro sovětskou stranu. Prožívá řadu nebezpečnýchsituací, kdy jeho život doslova visí na vlásku a kdy jeden chybný krok znamená jistou záhubu.
Druhý díl úspěšného špionážního románu zachycuje dalších pět vzrušujících akcí polského agenta, který působí jako důstojník hitlerovské armádní kontrarozvědky na frontě i v zázemí a snaží se zachránit cenný archív.
Max Otto von Stierlitz je hlavní hrdina ruské románové série Juliana Semjonova Sedmnáct zastavení jara a stejnojmenného televizního seriálu, natočeného roku 1973 s Vjačeslavem Tichonovem v hlavní roli. SS-Standartenführer Otto von Stierlitz byl ve skutečnosti plukovník Maxim Isajev, tajný agent KGB, který před infiltrováním SS Sicherheitsdienst operoval v Paříži a v Šanghaji. Podobně jako v románech Iana Fleminga o Jamesi Bondovi byly knihy inspirovány skutečnými událostmi. Stierlitz v nich například potlačil fiktivní Churchillův plán uzavřít mír s nacistickým Německem a zaútočit na Sovětský svaz. Také po svém návratu do Ruska byl Stierlitz/Isajev zatčen sympatizanty Beriji a před gulagem jej zachránila Stalinova smrt. Protože knihy poskytovaly poměrně přesný náhled na KGB a její operační metody, vyskytly se spekulace, že Semjonov sám byl agentem KGB. Dílo bylo poprvé publikováno v době, kdy se sovětský režim pokoušel obnovit reputaci KGB, která značně utrpěla rolí vykonavale Stalinových excesů. Má se za to, že popularita Stierlitze vnímání KGB v Rusku pomohla.
Novela, vzniklá novým zpracováním dřívější reportáže Osm a půl sestřelu, zavádí do prostředí našeho leteckého útvaru v padesátých letech, v době studené války. Fotografie, provázející prózu, byly pořízeny při natáčení stejnojmenného filmu s Martinem Růžkem
Beletrizovaná reportáž zachycuje v širokém záběru dějů a lidských osudů srpnovou noc r. 1974, kdy hořel pražský veletržní palác. Je věnována lidem účinkujícím v dramatu požáru – požárníkům i civilistům, kterým se podařilo z hořící budovy vyvést přes 450 návštěvníků kina a zachránit jednotlivce, kteří uvízli v patrech.
Dobrodružný román s kriminální zápletkou z prostředí boje proti narkotikům Děj se odehrává v Thajsku. Dramatická zápletka kolem výkupu surového Opia a podíl CIA na těchto obchodech.
T. B. Levy je student, maratónec. V životě má spíš smůlu. A pak se navíc dostane do velmi nebezpečné situace a vůbec netuší o co jde. Postupně však pochopí, že musí vzít do ruky zbraň. Kniha byla zfilmována pod názvem Maratónec, v hlavní roli Dustin Hoffman. Film proslavil zubařskou scénku: "Je to bezpečné?"
Ilustroval Pavel Brom Edice Eso 65, 1 vydání v českém jazyce Předposlední román Erica Lamberta Dlouhá bílá noc (The Long White Night) je postaven na vzájemném kontrastu proplétajících se časových rovin: retrospektivy válečného příběhu a jeho obrazu v dramatické přítomnosti i v osudech a osobních tragédiích zúčastněných postav.Pečlivě gradovaný děj kulminuje právě v dlouhé bílé noci, pod jejímž úplňkem se v zuřivém boji odkrývá pravá podstata lidských hodnot, povah i charakterů.
Sabotáž letu raketoplánu přežije uprostřed světové války jen jeden člověk. Ocitá se na ostrově, který ovládá muž, jenž si říká Dr. Moreau. Je to místo plné nevýslovných hrůz a v sázce se ocitá budoucnost celé lidské rasy. -- zdroj: legie.info --
Sedm příběhů ze seriálu 30 případů majora Zemana: Hon na lišku, Vrah se skrývá v poli, Konec osamělého střelce, Bílé linky, Klauni, Hrdelní pře, Studna.
Děj dobrodružného románu Athabasca se točí kolem přitažlivého a aktuálního tématu - těžby nafty. Dvě mamutí naftové společnosti jsou ohrožovány a vydírány neznámým gangem.
Bogátiho román Poslední člověk barvitě popisuje stav a jednání inteligentního člověka, který se ocitne osamocen, v těžké chvíli svého života, opuštěn, zdrcen. Tato výborná ukázka psychologie jedince může připomínat Robinsona Crusoa (samozřejmě i volba jména hrdiny leccos naznačuje), či podobné trosečníky. Samozřejmě se dá nalézt magická podobnost s postkatastrofickými romány, Dnem Trifidů či podobnými dystopiemi, ale Bogáti se dostál nejdál. Použitím jednoho prvku neznámého záření a shodou okolností i nového izolačního materiálu se na světě ocitl jeden osamělý člověk. Hrdina v naprosté izolaci, kterému autor ponechal nepatrnou naději, daleko menší naději, než jaká zůstavala Robinsonovi Crusoemu.
Nejnovější supermoderní nadzvukový letoun Straton – 797 má za sebou již několik úspěšných letů. Na jeho palubě se kromě jiných cestujících nachází i John Berry – sportovní pilot dvoumístných letadel. Let probíhá klidně, ale během několika okamžiků se změní v tragédii. Americká armáda totiž provádí tajný test nové zbraně – rakety Phoenix – C7. Kvůli utajení o něm ví pouze několik lidí, což znamená, že posádka Stratonu nemá o testu ani tušení. Peter Matos, pilot, která má střelu vyzkoušet, si nešťastnou náhodou splete Straton s cvičným cílem. Raketa prorazí trup letadla a způsobí silnou dekompresi. V důsledku podtlaku mají všichni cestující poškozený mozek a jsou stále agresivnější. Jediný, kdo srážku ve zdraví přežije, je John Berry, dvě letušky a dva cestující. John Berry se ujme řízení letadla. Když se Matos dozví, že omylem zasáhl Straton, jeho velitel mu rozkáže, aby letoun sestřelil, protože jinak by se o testu dozvěděly sdělovací prostředky. Matos se stále nemůže rozhodnout, ale když zjistí, že Straton někdo řídí, rozhodne se počkat... Berry se zatím spojí s letištěm, ale to mu úmyslně dává špatné instrukce... Eso: Edice statečnosti a odvahy; svazek 92. 1. vydání.
Než se Němcům podařilo sestřelit Coursella, klaněly se k zemi čtyři mesouny... A pak Fermontovi došla munice. Rozběsněný vzteky byl ochoten rozsekat nepřátelské stroje vrtulí, ale už to nestačil. Na jeho dewoitinu se zkřížily dávky dvou strojů, které měly namalovány na přední části trupu psí tlamy s vyceněnými zuby... "Bůh ochraňuj Francii!" vykřikl Resson, když spatřil kolem sebe husté tečky ohnivých tras. V témže okamžiku se milióny světelných jehliček zabodly do jeho těla a zhasily sluneční svit...
Černá vlajka, to je první ze tří knih série korzár Marten. Kniha popisuje životní příběh piráta Jana Kuny, který úspěšně dobývá poklady jiných lodí za pomoci své posádky, ale hlavně díky své rychlé a obratné lodi Zefýr. Jan si díky své statečnosti a umu získává pozornost anglické královny a stává se korzárem, pirátem podochranou panovníka. Společně s touto ochranou získává jméno Marten, což je obdoba polského jména Kuna se stejným významem. Jeho loď o té doby také zdobí vlajka se zlatou kunou na černém podkladě. V prvním ze tří dílů se Jan se svými společníky, mezi nimiž nejvýznamnější je francouský rytíř Belmont, vydává do tropických oblastí, aby zde získal španělské zlato. Zde nachází zemi indiánů, zvanou Nahua. Po domluvě s domorodci si zde Martenova družina staví sklady pro své dobyté poklady, výměnou za nástroje pro indiány. Jan však v této zemi potkává Iniku, krásnou dceru náčelníkovu, do které se zamiluje. Současně se začíná více zajímat o prosperitu divošské země než o své dobyté poklady, k nelibosti svých pirátů. Nato přichází útoky španělských karavel, které mstí své potopené lodě... Do knihy jsou skvěle zapracována historická fakta, což atraktivitu příběhu jen zvyšuje.
Pokračování Martenova příběhu. Jan přechází pod francouzskou vlajku a chystá se na odplatu svému největšímu nepříteli, veliteli španělských karavel, Blascu de Ramirezovi. Podaří se mu výhodně koupit unesenou příslušnici španělské šlechty. Jan zjišťuje, že se jedná o seňoritu Marii Francescu de Vizella, jež je snoubenkou právěRamirezovou. Zdá se, že nyní mu nic nestojí v cestě za pomstou, avšak krásná dívka si pomalu získává jeho srdce...
Závěr třídílného historického románu o romantických příbězích dobrodružného korzára. Jeho hrdina se plavil ve službách několika panovníků, zažil nejen mnohá protivenství, ale i řadu vítězství a milostných dobrodružství. Proměnlivá politická situace Evropy v 16. stol. dala autorovi řadu příležitostí k napsání romantického, napínavého a barvitého příběhu, jehož rámcem je především zápas o nadvládu na moři mezi Anglií a Španělskem.
Záhadný příběh s detektivní a milostnou zápletkou těží z tajemné atmosféry Hongkongu, kde se střetává moderní život se starými orientálními tradicemi. Místní policejní komisař vyšetřuje sérii vražd cizinců, zabíjených mladými dívkami pod vlivem drog, na jejichž následky potom samy umírají. Do vyšetřování je vtažen i mladý německý lékař, který objeví stopu vedoucí mezi nejbohatší muže v Hongkongu a nejkrásnější ženy tohoto města.
Špionážní román vypráví příběhy agenta Britské tajné služby, jenž hodnotí období tzv.studené války a přemýšlí o své úloze v ní. Autor vzpomíná na svou práci ve zpravodajské službě v období 60-90. let. Svým vypravěčským talentem, smyslem pro detail a fotografickou pamětí dokáže vyvolat představu mnohotvárné, ale častodeprimující práce zpravodaje i atmosféru napětí, neustálé nedůvěry, malých vítězství a velkých zrad. Končí celkovou bilancí a úvahou nad smyslem celého tohoto konání, tváří v tvář politické situaci 90. let, kdy padají všechny přehrady a zpravodajci z obou stran mohou nahlédnout do mnoha vzájemných tajemství.