Hra o pražské revoluci 1848 a o dvou proudech mezi osmačtyřicátníky - radikálním a umírněném zarámovaná prologem a epilogem Havlíčkova horečnatého stavu v Brixenu, kdy si Havlíček zodpovídá otázku svého svědomí,měla-li či neměla revoluce být. Odpovědí je mu hlas jednoho z padlých: že na té revoluci nebylo hlavní, zda vyhrála či prohrála, ale že byla a "otřásla do základu světem a pohnula jím kupředu, daleko, daleko kupředu".
Na řadě typů francouzské maloměstské buržoasie ukazuje autor klanění se všemu, co přichází z Ameriky: tak starosta města ochotně zašantročí jedinou městskou památnost - sochu lva z 15. stol.- americkému dobrodruhovi, který je mylně považován za jednoho z pozorovatelů, posílaných do Evropy a slibujících ,,sto tun pšenice, dvanáct tun cukru a dvě stě tisíc konserv vepřového masa v jablečné šťávě". Na druhé straně jsou však ti, kdo nepřipustí takový obchod, kdo nedovolí přejmenovati Stalingradské náměstí a odvézti lva nezávislosti.
Knižní vydání Jiráskovy historické hry o 5 jednáních, která se odehrává v Jirchářích a v bytě Mistra Jana Husa roku 1410. Doslov napsal Antonín Dvořák.