Příčiny a způsoby léčby. Letadla, vlaky, metra, autobusy, dopravní zácpy, výtahy, fronty v samoobsluze, eskalátory a kina jsou místa, z nichž se špatně utíká do bezpečí. Podobně, bez možnosti dovolat se pomoci, se člověk cítí, když je doma sám, nebo když je na nějakém osamělém místě (například v lese). Ve srozumitelně psané příručce se čtenáři dozvědí, jak mohou rozpoznat, zda oni sami nebo jejich příbuzní trpí agorafobií či panickou poruchou a co je jejich příčinou. Část knihy je věnována popisu nejdůležitějších strategií léčby – práci s katastrofickými myšlenkami a představami, nácviku zklidnění dechu, relaxaci apod. Úspěšnost terapie dokládá řada příběhů osob postižených těmito poruchami, v nichž popisují způsoby, jak se jim tyto potíže podařilo odstranit. Publikace je určena lidem trpícím agorafobií či panickou poruchou, jejich rodinným příslušníkům a pracovníkům pomáhajících profesí.
Sugestopedický kurz angličtiny využívající tzv. paradoxního učení, ve stavu hlubokého uvolnění si zapamatujete velké objemy učiva v čase výrazně kratším než při maximálním soustředění. 1600 slov a frází v systému "Superlearning Scarabeus". Výukové texty: Vladimíra a Vanda Miňovská Texty relaxačních cvičení: MUDr. Ján Praško Metody SPL typu a jejich reálné meze a možnosti: Ing. david Gruber (Vydání s ISBN 80-85901-02-1 - včetně mg. kazet)
Tato publikace je určena všem lidem, kteří se trápí partnerskými problémy a konflikty, pokládají je za zbytečné a chtějí se jich zbavit. První část je věnována typickým problémovým typům manželství, a je ilustrována názornými příklady. Ve druhé části jsou partnerské problémy analyzovány na základě myšlenkových, postojovýcha komunikačních vzorců partnerů. Manželský pár si v této části může objevit a analyzovat podrobnou mapu vlastních problémů. Porozumění tomu, co se s člověkem během partnerských problémů děje, je pak důležitým předpokladem pro změnu stavu. Ve třetí části jsou uvedeny nejdůležitější přístupy ke změně situace – práce s negativními myšlenkami a postoji, postupný nácvik partnerské asertivity a společné plánování budoucnosti. Text je ilustrován řadou příkladů a proložen množstvím cvičení určených k postupnému překonávání partnerských komunikačních problémů. Knížka obsahuje řadu příběhů párů s manželskými problémy a způsoby, jak se jim je podařilo odstranit.
Je mnoho cest, jak zlepšit kvalitu života. Jednou z nich je i asertivita, umění prosadit se a zároveň respektovat potřeby druhých. Asertivita pomáhá ve spolupráci s ostatními. Být asertivní znamená stát si na svých právech bez toho, abychom ponižovali druhého – uznáváme tak právo druhého na jeho vlastní názor. Myslíte si, že jste asertivní? Pokud si nejste zcela jistí, objevili jste tu správnou knížku. V tomto novém doplněném vydání vás autoři seznámí s přístupy, které můžete používat tak, abyste byli sami se sebou spokojenější a vaše vztahy s ostatními byly otevřenější.
Tato publikace se zabývá léčbou bipolární poruchy. Bipolární porucha – dříve nazývaná maniodepresivní nemoc nebo maniodepresivní psychóza, je biologicky způsobené psychické onemocnění. Bipolární porucha je charakterizována výraznými výkyvy nálady, myšlení, tělesné a psychické aktivity a chování. V typickém případě se u nemocného vyskytují období poruchy nálady pod obrazem deprese nebo mánie.
Chronická únava, zvládání chronického únavového syndromu, lidé postižení chronickým únavovým syndromem pociťují obrovskou únavu a vyčerpání. Odpočinek jim k obnově energie nepomáhá a ani po delším spánku se nedostavuje pocit regenerace sil. Nadměrná únava může trvat několik měsíců. Dalšími příznaky mohou být nechuť k činnosti, nadměrná spavost, deprese, bolest svalů, nezájem o sex, zvýšené teploty či výskyt infekcí. Odhaduje se, že v České republice může chronickou únavou trpět až čtyřicet tisíc lidí. Člověk s těmito příznaky se často obává navštívit lékaře, protože má strach, že ho bude pokládat za simulanta přehánějícího své potíže. Zkušení autoři v přehledné příručce definují chronický únavový syndrom, vysvětlují jeho příčiny a nabízejí možnosti léčby (imunologické vyšetření, úprava stravy, rehabilitace a psychoterapie). Knihu využijí lidé trpící chronickou únavou, jejich rodinní příslušníci a pracovníci pomáhajících profesí.
Podtitul: Stop zoufalství a beznaději. Příručka pro postižené, jejich blízké a pomáhající profese. Depresivní porucha je onemocnění celého organismu, které postihuje tělo, náladu, myšlení i chování. Bez léčby mohou příznaky deprese trvat měsíce i léta, mohou nemocnému způsobovat velké utrpení, nebo dokonce vést k sebevraždě. Dobrá léčba však může pomoci více než osmdesáti procentům lidí trpících depresí. Autoři uvádějí základní informace o depresích a příbuzných poruchách, jejich příčinách a projevech. Představují různé typy léčby. Důraz je kladen na to, co pacient může pro překonání deprese dělat sám a jak mu může pomáhat jeho rodina a okolí. (zdroj: portal.cz)
Příručka definuje depresivní poruchu, informuje o jejích příčinách, typických projevech a příznacích i o tom, co ji udržuje. V závěru popisuje možné léčebné přístupy (farmakoterapie, psychoterapie).
Kniha je věnována jedné z nejčastějších chronických poruch neurotického spektra, která podstatně zhoršuje kvalitu života pacienta i jeho blízkých a způsobuje jim výrazné utrpení. Často nebývá rozpoznána a pacientovi je stanovena mylná diagnóza; je léčen pro domnělá tělesná onemocnění u praktického lékaře a na somatických odděleních, místo aby mu byla poskytnuta specializovaná psychiatrická péče. Monografie se zabývá diagnostikou, etiopatogenezí a léčbou této závažné psychické poruchy, popisem komorbidity, diferenciální diagnostiky i sociálními aspekty, které s generalizovanou úzkostnou poruchou souvisejí, mimo jiné stigmatizace a sebestigmatizace. Léčebná část ukazuje nejdůležitější farmakologické a psychoterapeutické postupy včetně současných algoritmů. Publikace je určena především klinickým pracovníkům, zejména psychiatrům a psychologům, ale také praktickým lékařům a poradenským pracovníkům, kteří se pacientům s generalizovanou úzkostnou poruchou věnují jak diagnosticky, tak léčebně nebo poradensky.
Publikace se věnuje jedné z častých poruch osobnosti, která výrazně zhoršuje kvalitu života – brání lidem ve studiu, v práci i kontaktu s vrstevníky, v navazování a udržování partnerských vztahů. Vyznačuje se vysokou sebevražedností, labilními vztahy s blízkými lidmi i problémy s udržením zaměstnání.
Publikace je určena všem, kteří často trpí pocitem nervozity a napětí, mají starosti, obavy, nepříjemné tělesné pocity, nedokážou odpočívat atp. Vysvětluje základní poznatky a příznaky úzkosti a jejich vztah ke stresovým událostem běžného života. Autor radí, jak řešit problémy i jak jim předcházet. Samostatná kapitola je věnována asertivitě.
Jak se nám daří ve studiu či práci, v lásce, blízkých i formálních vztazích, ale i ve sportu – vlastně téměř ve všem, o co se snažíme – souvisí s tím, jak se díváme sami na sebe, jaké máme sebevědomí, sebedůvěru. Výzkumy ukazují, že malá sebedůvěra (projevující se negativním pohledem na sebe) souvisí s řadou potíží, mezi které patří například deprese, sebevražedné myšlenky, poruchy příjmu potravy, sociální fobie, manželská nespokojenost, problémy v práci. Pokud si uvědomujete, že máte některý z těchto problémů, a je vám jasné, že malá sebedůvěra mu předcházela, je tato kniha určena vám. Autor vás zde seznámí s různými přístupy, jak změnit svůj vnitřní svět tak, aby jste byli schopni postupně zvyšovat svoji sebedůvěru. Jednotlivé kapitoly a příběhy vám ukáží, jak problémům se sebedůvěrou porozumět, pomocí cvičení si vyzkoušíte nové způsoby, tentokrát už sebevědomého chování.
Bipolární afektivní porucha vede ke značnému utrpení v životě nemocného i jeho rodiny. Moderní léčba je založena především na spolupráci nemocného, jeho rodiny a dalších blízkých lidí s odborníky na duševní zdraví. Všichni zúčastnění proto potřebují dostatek informací o projevech a příčinách bipolární poruchy a o tom, co se podílí na jejím udržování. Kniha poskytuje základní potřebné informace pro nemocného a jeho příbuzné, učí jak postupně zmapovat problémy, se kterými se nemocný setkává během léčby, a možnosti, jak je překonat. Pomocí postupných kroků se učí zmapovat myšlenky a postoje, související s bipolární poruchou, měnit je adaptivním způsobem, porozumět biologickým pokladům této poruchy. Učí čtenáře, jak zvýšit kontrolu nad projevy poruchy úpravou životního stylu, mapováním spouštěčů epizod a varovných příznaků. Informuje o mechanismu účinku farmak, základních pravidlech jejich užívání, nežádoucích účincích a způsobech jak s nimi zacházet. V části zaměřené na svépomoc se čtenář naučí snížit celkový stres, vytvořit harmonický životní styl a rytmus, které snižují zranitelnost k bipolární poruše a optimalizují komunikaci s druhými tak, aby nedocházelo k zraňujícím situacím v mezilidských vztazích. Kromě praktických informací jsou všechny kapitoly doprovázeny příběhy pacientů, kteří s bipolární poruchou bojovali.
Příručka věnovaná lidem trpícím generalizovanou úzkostnou poruchou a jejich blízkým. Neprodejná publikace vychází jako součást edukačního programu společnosti Lundbeck.
Věda nutně vstoupila do všech lékařských oborů. Je to patrné obzvláště na psychiatrii, která prošla v posledních 30 letech zásadními změnami. Víme podstatně více o mozku a jsme schopni se dívat na velmi jemné procesy, které v něm probíhají. Nacházíme cesty ke genetickému mapování efektivní farmakoterapie. Nejnovější přístupy vpsychoterapii umožňují úspěšně pracovat s nejtěžšími pacienty, naučit chronicky nemocného, jak si sám může zpochybnit své bludy a halucinace. Stále více se v léčbě uplatňují postupy založené na důkazech. Od vědeckých poznatků k praktické léčbě je kratší a srozumitelnější cesta. Kniha nabízí příběhy pacientů a praktické postupy v léčbě. Časté budou příklady, drobné i delší kazuistické viněty, aby bylo jasné, jak to ve skutečnosti vypadá právě u našich pacientů.
Kognitivně-behaviorální terapie se v posledních dekádách stala jednou z vedoucích forem psychoterapie v západních zemích a její nesporné kvality ji postupně zařadily i na čelné místo u nás. Velký díl tohoto úspěchu je důsledkem důrazu na propojení vědy a její aplikace v praxi se signifikantním průkazem efektivnosti léčby. Kognitivně-behaviorální přístup je založen na hlavním předpokladu, že naše prožívání a chování je především ovlivněno způsobem, kterým strukturujeme svůj svět.
Autoři, kteří pracují jako kognitivně-behaviorální terapeuti, se do své knihy snažili vybrat informace, jež z hlediska psychoterapeutické praxe pokládají za důležité pro své začínající i pokročilejší kolegy. V knize čtivým způsobem pojednávají o základech KBT, zabývají se terapeutickým vztahem, přenosy a protipřenosy, vyvracíčastou domněnku, že se KBT nezajímá o osobní minulost klienta, a pojednávají o hlavních terapeutických dovednostech při práci s kognitivními přesvědčeními, automatickými negativními myšlenkami, emocemi a tělem. Pro větší názornost jsou uváděné zkušenosti a doporučení demonstrovány na krátkých příbězích z praxe.
Konziliární psychiatrie spojuje psychiatrii se somatickou medicínou. Je potřebná jak v ambulantní, tak v nemocniční péči. Tato koncepcí i rozsahem ojedinělá kniha je kompendiem moderních a do současnosti dovedených znalostí psychiatrie, teoreticky dobře podložených, ale orientovaných hlavně na praktické použití a zkvalitnění konziliární psychiatrické péče v českých zemích. Publikace navazuje na tradice české klasické psychiatrie, ale modernizuje ji a obohacuje ji o vypěstovaný psychoterapeutický přístup. Zejména však dokazuje, že psychiatrie je integrovanou a nezpochybnitelnou součástí celé medicíny, nejen jí sloužící, ale stále více ji obohacující. Monografie je určena jak pro všechny psychiatrické i somatické lékaře, tak i pro studenty medicíny, a zejména pak pro začínající lékaře, kteří se teprve učí hledat souvislosti mezi jednotlivými obory.
Publikace o závažných duševních chorobách (psychózách) je určena především rodinám postižených, ale i další poučené laické veřejnosti. V jednotlivých kapitolách se dočteme, jak se psychózy projevují, jak vznikají, co je ovlivňuje, jak se jim dá předcházet a jak se léčí. Hlavní část knihy je zaměřena především na léčbu -na použití antipsychotik, psychosociální léčbu a léčbu prostřednictvím svépomocných skupin. Kniha obsahuje velké množství praktických rad a návodů, příběhy z praxe autorů, slovníček odborných pojmů a další důležité přílohy Informace o schizofrenii a dalších psychózách jsou určeny pro laickou veřejnost
Kniha shrnuje poznatky o generalizované úzkostné poruše a o způsobech terapeutické intervence, kterou nejčastěji představuje kombinace psychoterapie a farmakoterapie. Využijí ji pacienti trpící úzkostnou poruchou, jejich rodinní příslušníci i lékaři a psychologové.
Nadměrné obavy o zdraví, v odborné terminologii tzv. somatoformní poruchy, představují skupinu problémů, kdy si klienti stěžují na tělesné příznaky, opakovaně žádají o lékařské vyšetření, avšak není nalezen žádný tělesný podklad jejich problémů. Průběh obtíží je často chronický a je spojen s dlouhotrvajícím narušenímsociálního a rodinného chování. Mnozí lidé s touto poruchou zůstávají dlouhou dobu v péči různých lékařských specialistů, kteří jim však nejsou schopni pomoci. Autoři této srozumitelně napsané knížky shrnují informace o tom, jak tyto problémy rozpoznat, jakou terapii je vhodné zvolit, jak přerušit bludný kruh nekonečných vyšetření, kontrolování a sledování svého zdravotního stavu, do kterého se lidé s nadměrnými obavami o zdraví dostávají. Text je doplněn řadou příkladů.
Zvládání nespavosti a dalších poruch spánku Kvalita spánku a kvalita denního života spolu úzce souvisí. Dobře vyspalí se lépe přizpůsobujeme změnám a lépe řešíme každodenní problémy, platí to i naopak, když jsme spokojeni s prožitým dnem, tak po ulehnutí snadno usínáme. Nespavostí, která je subjektivně velice nepříjemně prožívána, trpí asi třetina lidí. Poruchy spánku se vyskytují téměř u všech duševních poruch, u zátěžových situací, emočního vypětí, úzkosti, bolestivých syndromů apod. Příručka uvádí základní informace o různých typech nespavosti (porucha usínání, časné buzení, mělký a nekvalitní spánek s opakovaným probouzením) a o dalších poruchách spánku, mezi něž patří například zvýšená spavost nebo porucha cyklu spánek-bdění. Shrnuje možné příčiny těchto poruch a představuje různé typy léčebných intervencí (léky, úpravy denního režimu, psychoterapie). Výklad je doplněn řadou příkladů.
O milování s důvěrou a láskou, aneb, Jak překonat sexuální problémy v páru. Kniha se snaží ukázat, jak lze postupně zvládat jednotlivé sexuální problémy na základě prohloubení a vzájemného obohacení intimního života páru. Primární příčina sexuálních problémů často není fyzická, ale v mnoha případech jde spíše o komplikace psychické, o neschopnost správné a otevřené komunikace mezi partnery. A tak tandem psychoterapeut - sexuolog spojili své zkušenosti a v knize popisují základy sexuální terapie. Opírají se o konkrétní případy ze své lékařské praxe, které v podobě příběhů předkládají čtenářům a doplňují je o názorné rady, ponaučení i praktická cvičení. Kniha nenahradí návštěvu sexuologa, ale může pomoci při lehčích partnerských nedorozuměních. Je psána čtivě, srozumitelně, pro nejširší laickou veřejnost. Popisuje nejčastější sexuální problémy - ať už se jedná o sexuální poruchy (dysfunkce), anebo o problémy psychické
Předložená učebnice nabízí bohatý studijní materiál a je vhodná pro studenty lékařské fakulty. Mohou v ní nalézt nejen množství současných odborných informací, ale prostřednictvím kazuistických sdělení mohou také porozumět utrpení duševně nemocných a pochopit cesty, které vedou k jejich úzdravě.
Obsedantně-kompulzivní porucha je relativně časté a většinou celoživotní psychické onemocnění, které se týká přibližně 3 % populace. Léčbu však zpravidla vyhledá jenom část těchto osob, které mají závažné a obtěžující příznaky. Léčbou a výzkumem obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD) se autoři zabývají již několikdesetiletí. V našich podmínkách chybí dostatek základní odborné literatury v českém jazyce, proto se rozhodli své dlouholeté zkušenosti přetavit do této monografie. Kniha přináší souhrn výzkumů příčin a způsobu léčby OCD za posledních čtyřicet let a osvětluje problematiku z mnoha hledisek: věnuje se jak biologickému, tak psychologickému či psychoterapeutickému pohledu. Psychoterapeutické přístupy jsou probírány zevrubněji především proto, že jsou pokládány za účinnější a trvalejší. Publikace je koncipována tak, aby z ní měli užitek jak odborníci (psychiatři, psychologové, praktičtí lékaři, poradenští pracovníci), tak studenti těchto oborů, ale i ti, kteří poruchou trpí, a jejich blízcí. Čtenář si může vybrat informace na různé úrovni odbornosti podle svých potřeb a možností.
Příručka pro osoby trpící OCD. Publikace si klade za cíl podat informace o nemoci ve srozumitelné formě, nalezneme zde popis nemoci, její příčiny a výskyt, kazuistiky osob, které nemocí trpí, způsoby léčby, co nemoc udržuje nebo jak předcházet relapsům.
Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je velmi častou psychickou poruchou, která se projevuje pocitem nutkání provést určitý čin nebo zabývat se určitou myšlenkou.Lidé trpící OCD mohou mít značné potíže, někdy je jejich život závažně omezen a často se cítí jako bezmocná oběť. Dříve se zdálo, že je tato porucha prakticky neléčitelná, avšak v posledních letech se podařilo dosáhnout zásadního pokroku v porozumění OCD a její léčbě jak pomocí léků, tak psychoterapie. Stručná a srozumitelná knížka našich předních odborníků shrnuje informace o tom, jak tuto poruchu rozpoznat, jak ji léčí odborník, jak si může pacient pomoci sám a jak mu může pomoci jeho rodina. Text je doplněn řadou příběhů.
Seznamte se s jednou z nejčastějších psychických poruch! Potkává lidi nezávisle na jejich inteligenci, vzdělání či síle osobnosti. Strach a úzkost jsou v životě každého člověka normální a důležité emoce, ale problémy nastávají, když se objevují příliš často, trvají příliš dlouho a jejich intenzita je nepřiměřená situaci,v níž se objevují. Panická porucha je velmi stresující a výrazně omezuje kvalitu života. Každý lékař se opakovaně setkává s pacienty, kteří trpí náhlými záchvaty bušení srdce, dušností, závratěmi bez zjistitelné příčiny nebo kteří mají strach ze situací, kterých se lidé běžně nebojí. Podstupují pak kolotoče vyšetření, jež často vedou k mylné diagnóze a neúspěšné léčbě na somatických odděleních. Přitom diagnostika a léčba těchto potíží jsou především doménou psychiatrie. Publikace je určena zejména klinickým pracovníkům, psychiatrům a psychologům, kteří se pacientům s panickou poruchou věnují jak diagnosticky, tak léčebně. Autoři se zabývají: • diagnózou, etiopatogenezí a léčbou této závažné psychické poruchy, • popisem komorbidity a diferenciální diagnostiky, • sociálními aspekty poruchy, včetně stigmatizace a sebestigmatizace. Léčebná část představuje nejdůležitější farmakologické a psychoterapeutické postupy včetně současných algoritmů.
Příručka definuje panickou poruchu, informuje o jejích příčinách, typických projevech a příznacích i o tom, co ji udržuje. V závěru popisuje možné léčebné přístupy (farmakoterapie, psychoterapie). ISBN 978-80-7262-424-9 (dotisk 2012). V knize je dotisk chybně označen jako 2. vydání.
První monografie o poruchách osobnosti u nás se zabývá skupinou psychických poruch, dříve též označovanou jako psychopatie, které jsou velmi závažné, ale o kterých se dosud málo vědělo zejména z hlediska možností terapie. Práce uvádí přehled ustavených skupin poruch osobnosti (paranoidní, schizoidní, disociální, emočně nestabilní, histriónská, anxiozní - vyhýbavá, závislá, narcistická) i některé skupiny, které jsou výzkumem teprve navrhovány. Zabývá se vývojem poruch osobnosti od dětství a v průběhu dospělosti a možnostmi léčby. Protože problematika poruch osobnosti (psychopatií) má závažné sociální souvislosti, práce osloví nejen psychiatry, psychoterapeuty a klinické psychology, ale i sociální pracovníky, kriminology, etopedy a výchovné poradce a také studenty příslušných oborů. Práce je doplněna řadou kazuistik.
Editoři shromáždili tým zkušených autorů k sepsání a sestavení jedné z nejdůležitějších odborných publikací, která slouží každodenní klinické práci při léčbě duševních poruch.
Nadměrným stresem trpí asi čtyřicet procent populace. Na trhu je řada populárních publikací zabývajících se tímto problémem, schází však krokový manuál, který by postižení mohli použít k opravdové svépomoci. A právě k tomu jim poslouží tato příručka, která je koncipována jako plán na předcházení budoucím možným stresům aproblémům s nimi spojeným. Především ale obsahuje konkrétní kroky a postupy na porozumění jednotlivým stresorům a jejich odbourávání. Uváděna je i řada příběhů a doplňujících cvičení. Dotisk v r. 2006 s novou obálkou.