Sebrané spisy S.K.Neumanna - Edition

Sebrané spisy S.K.Neumanna

7
"Kniha mládí a vzdoru" obsahuje básně od roku 1895 do roku 1905. Básník tuto knihu přísně a kriticky uspořádal sám již r. 1920, kdy jí zahájil vydávání svých Spisů. Ve výběru pojal do ní své první čtyři básnické sbírky,označené v dnešním vydání letopočty, ve kterých vznikly. Jsou to: "Jsem apoštol nového žití", "Apostrofy hrdé a vášnivé", "Satanova sláva mezi námi" a "Sen o zástupu zoufajících". Básně nesou ještě pečeť anarchistického obdobíNeumannova, ale již se v nich rýsuje podoba básníka-revolucionáře, bojovníka za lidská práva uhnětených a vykořisťovaných.
Published: 1955
První světová imperialistická válka, do níž byl vržen z moravských lesů, vod a strání i básník a člověk S.K. Neumann, se odrazila v jeho knize veršů, s pův. titulem Třicet zpěvů z rozvratu, později prostě "1914-1918". Je to lyrický zápisník dojmů člověka, vytrženého z krásy přírody a prostého, zdravého a přirozeného života a vhozeného na válečná jatka, do zákopů, drátěných překážek, šrapnelových jam, lazaretních stanic a nesmyslného vraždění. Neumann před námi odkrývá všechno zlo, všechnu nelidskost, barbarství a nesmyslnost války nejvýrazněji a nejpřesvědčivěji právě tím, že je staví do přímého protikladu s prostým životem a plodnou prací. Bragodža, Elbasan, Uhry, Balkán, horal Demire Nazire a český voják - to jsou hrdinové Neumannovy poesie. A právě ten voják nepřestává nikdy znovu věřit v sílu života, který musí být tím spravedlivější po nespravedlivé válce: básník mluví za tisíce svých druhů, vyznává-li: "Chci trpěti, jestliže trpěti třeba - / ba, s tisíci mohu i zahynouti / vysílen, usmýkán: / vždyť nechci míru pro trochu klidu a chleba. / chci se svým lidem do světla svobody vplouti, / kde každý na svém pán."
Published: 1953
Osm krátkých kapitol, jejichž osnovou je zhruba načrtnutý zápis o autorových turistických toulkách po bývalé Podkarpatské Rusi v okolí Rachova a Jasiny v létě 1932. Právě tak zhruba jsou v knize zachyceny básníkovy dojmy z poesie středoevropského pralesa pod Hoverlou i svéráz staré selské a pastevecké kultury, nedotčené dosud kapitalistickou civilisací. To vše je prostoupeno hořkými i bojovně jízlivými úvahami nejen o úpadkové civilisaci a kultuře vůbec, ale především úvahami o hospodářském a církevním cizopasnictví, kterého se na podkarpatském lidu dopouštěly vládnoucí třídy předmnichovské republiky. Proto jsou básníkovy vzpomínky plné hořkosti (symbolický název: enciány - hořce); i zde však vyslovuje básník naději, "jaké občanské ctnosti možná, jaký zájem o největší věci lidstva projeví tento podivný živel, až vichr socialismu odvane jejich boha pozemského i nadpozemského a postaví je definitivně osvobozené mezi definitivně svobodné".
Published: 1954
Populární dějiny bojů francouzské společnosti na sklonku 18. století. Díl první: Zápas s královstvím.
Published: 1955
Populární dějiny bojů francouzské společnosti na sklonku 18. století. Díl druhý: Zápas s občanskou reakcí.
Published: 1955
Populární dějiny bojů francouzské společnosti na sklonku 18. století. Díl třetí: Zápas s demagogií a korupcí.
Published: 1955
Neumannovy písničky, satiry a epigramy, shrnuté z období téměř čtyřicetiletého a uspořádané chronologicky, jsou organickým doplňkem jeho lyrických sbírek. Jsou tu soustředěny satirické šlehy z období anarchistické revue Nový kult, namířené proti měšťákům, básně z období 1905-1907 a z války, psané do Šibeniček a Lidových novin, pro které Neumann jako stálý spolupracovník dovedl napsat konkretní satiry na konkretní situace, jsou tu i verše z období 1. republiky, hlavně posledních jejích let, v nichž se dovedl velký bojovník postavit jasně a nekompromisně na stranu pravdy a pokroku, v nichž dovedl stejně ironicky oslovit měšťáckého politika jako ostře bodnout do fašistického hnízda, v nichž upozorňoval na blížící se pohromu, když její náznaky byly ještě daleko za obzorem, (Jediné prozaické číslo svazku tvoří zajímavé Stati o české literatuře, kritická předpověď satirika z r. 1913 o české literatuře a literátech z r. 1930.) "I v tomto svazku je to, co činí Neumanna Neumannem. Jsou to štěpinky, jež odpadly z básníkovy kovadliny při kutí meče, ale jejich okraje jsou ostré, lesk prudký, kov ryzí." (V. Lacina.)
Published: 1954

Author author(s) in edition

Stanislav Kostka Neumann

česká  1875 -  1947