Šest povídek klasika ruské literatury, které jsou volně spjaty tématem lásky, intimních milostných vztahů a zrcadlí se v nich hloubka nebo mělkost lidských charakterů. Každá z povídek je skvělou ukázkou mistrovství velkého spisovatele a tvoří jeden z vrcholů jeho tvorby. 1. souborné vydání.
Dva klasické příběhy (Svatební cesta, 1872; Tchyně, 1895), jejichž společným námětem je manželství a vliv, jaký na ně může mít tchyně. Přestože se román klasika belgické literatury Charlese De Coster jmenuje Svatební cesta, autor se v úvodním věnování přiznává, že by jej raději nazval Tchyně. Vypráví o překážkách, ježsoužití dvou mladých lidí klade do cesty tchyně, „jedna z oněch zlých egoistek, které z ženy mají jen její chyby a které patří k žárlivým, bláhovým, zlomyslným a pitvorným stvořením“. Mistrně vyprávěné drama přerodu sobecké mateřské lásky v nenávist k vlastní dceři, která se v manželství matce odcizila. Významný brazilský klasik Aluísio Azevedo navozuje v prvé kapitole románu Tchyně obvyklou atmosféru svárů, kterou v mladém manželství působí tchyně, avšak v podstatě jde o úvod ke svérázné teorii manželství a lásky, již v podobě rukopisu odkazuje matka své dceři, když se matka stává tchyní. Tato žena, jejíž manželství ztroskotalo, a to nikoli pro nevěrnost jednoho či druhého partnera, radí, aby si každý z obou partnerů hledal „manžela či manželku své duše pryč a daleko od manželského lože“.
Román o mladé lékařce Věře Trešnikové, která musí zůstat v okupovaném městě s raněnými, kteří nemohli být evakuováni a je během německé okupace přinucena převzít vedoucí pozici v malé nemocnici. Jako lékařka se nesmí zpronevěřit svému slibu a zachraňuje životy mnoha civilistů i německých vojáků, ale musí se přitom stýkat a jednat s gestapem. Přestože se podle svých možností snaží podporovat i podzemní odboj, je po osvobození městečka nařčena z kolaborace s nacisty a dostává se do vězení. V této situaci se za ni postaví pacienti; je rehabilitována a vrací se ke své práci...
Past je posledním románem Fráni Šrámka. Vzdáleně připomíná tolik oblíbený Stříbrný vítr. Pohledný mladý muž prochází životní zkouškou, ale neobstojí v ní vzdor tomu, že ví, jaká lákadla a intriky mu připravují jeho lásky. Pro svou pasivitu a nerozhodnost nedokáže proměnit ve skutečnost svůj sen o lásce, stává se obětí bezohledné a bezcitné selské chamtivosti vlastní sestry, která ho ze sobeckiého zájmu vláká do pasti.
Výbor z povídek /1888-1919/ s milostnou nebo ženskou tematikou. Hrdinkami příběhů jsou citlivé ženy a dívky, které jsou ve všech případech ničeny rozporem mezi snem a skutečností, která je olupuje o štěstí a dává jim zažít jen beznaděj.
Román o opuštěné matce, která kvůli přežití přijímá úděl vydržované ženy, později však propadne touze po blahobytu a společenském postavení a jde bez morálních zábran za svým cílem...
Společné vydání dvou autorčiných próz (z r. 1931 a 1958), jež spojuje výjimečná vůle žen stvořit lidské štěstí tam, kde je vše odsouzeno k zániku. První z nich - román - vypráví o dívce, která po skončení milostného vztahu s lékařem, jenž ji léčil, odhodlaně nese úděl svobodné matky. Druhá - posmrtně vydaná novela - líčí krátké manželské štěstí těžce nemocného pacienta a nemocniční sestry, která marně bojuje o jeho záchranu.
Tragický příběh mladého studenta práv Horáce ke krásné Martě. Sandová v něm oživuje citové, filozofické i hmotné starosti studentů v minulém století. Román se poněkud vymyká "Sandovskému" pojetí svými důkladně propracovanými charaktery.
Upřímná zpověď inteligentní, ale rozmarné a zhýčkané ženy, provdané bez lásky za bohatého, vlivného muže. Své vyprávění z doby první světové války a prvních poválečných let adresuje svému muži, emigrantovi, který ve snaze zachránit majetek a své postavení ji zanechal úplně bez prostředků. Osamělá žena pak namáhavě hledánejen obživu, ale i své uplatnění v nové společnosti a zároveň s tím i lidskou důstojnost, kterou v ní její manželství ubíjelo. Autorka, bystrá, vtipná pozorovatelka života, vložila do románu mnoho svých vlastních prožitků. Román je doplněn třemi povídkami humorného ladění.
Pět milostných novel arménských, gruzínských a lotyšských autorů. Kniha obsahuje příběhy o lásce z nejrůznějších prostředí a dob, od dob lotyšské vesnice přes čukčské pastevce sobů až po studenty a spisovatele Gruzie. Všude s sebou opravdová láska přináší také řadu problémů a trápení. Snad už pro téma samo je Křížovádáma určená nejen všem ženám, ale i nejširší čtenářské veřejnosti. Vždyť koho by příběhy o lásce nechaly lhostejným.
Tři novely (Paní Waagová, Cizinka, Gunvald a Emma) o ženách, zklamaných osobním životem, které touží nalézt opravdovou lásku a porozumění, přičemž jejich úsilí vede často ke kompromisům. Autorka zavádí své hrdinky do malebné severské přírody a obohacuje tak děj o citlivé a výstižné vylíčení přírodních krás. Na druhé straně přibližuje i podmínky, v nichž ženy v 1. pol. 20. století žily, a odhaluje sociální problematiku tehdejší doby.
Román z prostředí průmyslového Manchesteru v první polovině 19. století rozvíjí na pozadí nuzného života proletariátu milostný příběh švadlenky, komplikovaný záhadnou vraždou. V osobě hrdinky zpodobila autorka moderní typ inteligentního děvčete, které je pravým opakem křehkých žen viktoriánských.
Příběh mladé, krásné a romantické Modesty a jejích lásek, její vzpoury proti společenskému zvyku vdát se pro peníze, její touhy po skutečném vztahu je vykreslen s hlubokou znalostí prostředí a psychologie hrdinů, jak je pro Balzaca příznačné.
Kristina Vavřincova je příběh velké tragické lásky. V prvním díle sleduje život a citový růst a bloudění zemanské dcerky z norských hor od dívčích let až do sňatku s okouzlujícím, ale neukázněným Erlendem. Pro tuto lásku se mladičká Kristina dovede vzepřít i milovanému otci, dovede těžce hřešit proti nejzákladnějším společenským a mravním zákonům. Nesmírně tím však trpí, tím více, že brzy pozná Erlendovu lehkovážnost a nespolehlivost. Jeho slabosti ji jen ještě víc k němu připoutávají. Ovšem její láska se tím mění – vyprchává z ní pocit štěstí a prohlubuje se o vědomí odpovědnosti za dva. Příběh je zasazen do barvitého prostředí 14. stol. a do divoké norské přírody, oživené v myslích lidí ještě troly a vílami. Avšak lidské typy Undsetové mají nadčasovou platnost – jsou to lidé s vášněmi a bolestmi dnešního člověka.
2.díl norské ságy ze 14. století líčí další osudy zemanské dcery, která se z lásky vzbouřila proti dobovým konvencím. Kristinin život se vyvzdorovaným sňatkem s krásným, ale lehkomyslným Erlendem Nikolaussønem změnil od základu. Z děvčete, vyrostlého v zapadlém horském údolí v klidu harmonické rodiny, stala se teď Kristina –paní na panském dvorci uprostřed otevřeného kraje při Nidarosu, středu tehdejšího duchovního i mocenského života. Ale Kristina přesto není šťastná. Trýzní se výčitkami jak hanebně se zachovala při svém zápasu o Erlenda k těm, kdo ji nejvíce milují. Třebaže svou pílí brzy změní zanedbané Husaby zase v kvetoucí hospodářství a vrátí Erlendovu rodovému sídlu jeho někdejší čest, třebaže porodí Erlendovi sedm krásných synků a třebaže si všude získává úctu a přízeň – i láskyplné odpuštění rodičů, nedovede Erlendovi, zapomenout příkoři, které jí kdysi připravil. Dochází proto často mez nimi k nevůli i k odcizení. Avšak kdykoli je osud rozloučí nebo jakmile některému z nich hrozí neštěstí, oba zase cítí, že náleží neoddělitelně k sobě...
V tomto díle je Kristina už zralou ženou. Vládne pevnou rukou statku Jorungsgårdu a celé rodině, neboť lehkomyslný a ve své ješitnosti dotčený Erlend tráví většinu času na lovech a zábavách. Kristinin bývalý snoubenec a Erlendův sok, Šimon, který dobrovolně ustoupil jejich lásce, si vezme Kristininu mladší sestru a v nejtěžších chvílích se projeví jako věrný a obětavý přítel. Spolu se svými přáteli zachrání Erlenda před katastrofou. Osudy hrdinů se však nezadržitelně naplňují.
Čtyři drobné milostné prózy. Titulní povídka Něžná je známa i z televizního zpracování. Nerovný svazek mladičké dívky, sirotka a usedlého zastavárníka s vyhraněným životním názorem vyúsťuje do naprostého nepochopení, které mladá žena řeší sebevraždou. Obdobná tematika, marná snaha ženy vymanit se z psychického nadvládí životního partnera, charakterizuje i povídku Bytná. Malý hrdina je svěží vylíčení prvního citového vzplanutí. Soubor uzavírá vrcholové dílo Dostojevského milostné epiky, lehce nadýchnuté vzpomínky na milostná zklamání, pastelově zasněné Bílé noci.
Kniha je věnována životu manželky francouzského politika a vojáka, markýze de La Fayette. Autor popisuje historické události druhé poloviny 18. století, které tvoří k této biografii zajímavý rámec. Podnětem k napsání tohoto díla bylo autorovo náhodné objevení dosud nezveřejněných dokumentů a dopisů hlavní hrdinky knihy Adrieny deLa Fayette. Historie událostí Velké francouzské revoluce a boje Spojených států amerických za nezávislost tvoří fascinující, někdy až dominantní pozadí životopisu jedné z nejoddanějších a nejstatečnějších žen, která z lásky následovala svého manžela i do krutého vězení, i když ji to málem stálo život.
Kniha přináší šest milostných příběhú klasikú ruské literatury. Čechov, Leskov, Bunin, Kuprin, Dostojevskij, Gorkij, které patří ke skvostům světového písemnictví.