Založením reprezentativní řady 3x (1963–1994, 50 sv.) se Odeon na počátku šedesátých let významně podílel na rehabilitaci detektivní prózy, kterou kulturní politika předchozího desetiletí akceptovala pouze výjimečně. V obvykle precizních překladech s připojenými informativními doslovy edice vždy trojicemi románů představila klasiky žánru (Erle Stanley Gardner, Dashiell Hammett, Raymond Chandler, Agatha Christie, Ed McBain, Ellery Queen, Dorothy L. Sayersová, Georges Simenon, Rex Stout) i autory, s jejichž tvorbou se čtenářská veřejnost postupně seznamovala (James Hadley Chase, Robert van Gulik, Patricia Highsmithová, Chester Himes, Phyllis D. Jamesová, Patrick Quentin, Maj Sjöwallová a Per Wahlöö). Vysoká úroveň redakční přípravy publikací i jejich čtenářský ohlas vedly od počátku devadesátých let k několika pokusům o napodobení ediční koncepce (nakl. Oddych či Grafoprint-Neubert); po zániku Odeonu na tradici této řady navázal Knižní klub.
Tři romány (Fantomas, Fiakr noci a Červená vosa) o géniovi zločinu a králi pařížského podsvětí, vyšly u nás v jednom svazku pod názvem 3x Fantomas. Tři staré, dobrodružné a nadmíru krvavé romány (v jedné knize) vás zavedou do Paříže počátku 20. století. Vydejte se do opuštěných temných uliček i na zalidněné bulváry. Vstuptedo zchátralých starých domů i honosných zámeckých sídel. Navštivte nebezpečné krčmy i luxusní obchodní domy; umělecké galerie i špinavé brlohy "apačů". Pronikněte mezi galérku i horních 10 000. Projděte se tajemnými nočními zahradami nebo nahlédněte za zdi ostře střeženého vězení. Prostě a jednoduše... neváhejte. Nasedněte do Fiakru noci a ptejte se po Červené vose. A hlavně... bojte se Fantomase!
Tento svazek obsahuje tři tzv. policejní romány s Nestorem Burmou: Za Louvrem vycházelo slunce (1954), Medvídek a kalhotky (1955), Krysy z Montsouris (1955).
Případ neopatrné nymfy - Případ bázlivé bardámy - Případ roztěkané rudovlásky. Výbor uspořádali František Jungwirth, Milan Stuchlík a Josef Škvorecký. Revizi právnických termínů provedl JUDr. Jaroslav Sodomka. Druhé vydání.
Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Hluboký spánek (The big sleep, 1939), Loučení s Lennoxem (The long goodbye, 1954), Sbohem buď, lásko má (Farewell, my lovely, 1940). Tři detektivky napsané zakladatelem americké drsné školy, nejvýznamnějším zástupcem tzv. Hard-boiled fiction. Z anglických originálů The Big Sleep (Penguin Books, 1962), Farewell, My Lovely (Penguin Books, 1961), The Long Good-Bye (Penguin Books, 1961) přeložili František Jungwirth (Hluboký spánek), Heda Kovályová (Sbohem buď, lásko má) a Josef Schwarz (Loučení s Lennoxem). Doslov (Raymond Chandler a souvislosti „drsné školy“) napsal Josef Škvorecký. Vydání první.
Kniha obsahuje tři případy : 1. Rudá žeň - přeložil František Jungwirth. 2. Maltézský sokol - přeložil Radoslav Nenadál. 3. Hubený muž - přeložil Radoslav Nenadál. Doslov „Záhada jménem Hammett“ napsal Michael Žantovský. Vydání druhé.
Tři detektivní příběhy angl. autorky. Spojuje je postava sympatického inspektora Adama Dalglieshe z Metropolitní policie, který je protagonistou i jiných románů. Všechny příběhy prokazují dokonalou znalost prostředí, ať už jde o psychiatrickou léčebnu, zapadlou vesnici na východním pobřeží či univerzitní město. Stejnou péči věnujeautorka vykreslení atmosféry a charakteru postav a věrohodnými zápletkami posouvá klasickou detektivku zcela nenásilně do současnosti.
Darker than Amber / The Long Lavender Look / Cinnamon Skin
Tři detektivní příběhy: Tmavší než jantar (1966), Dlouhý levandulový pohled (1970) a Skořicová pleť (1982). Doslov od Pavla Medka MacDonaldův smutný superman.
Tři detektivní případy detektiva Hercule Poirota: Vraždy podle abecedy (originál r. 1936), Vražda v Orient-Expresu (originál r. 1934), Smrt staré posluhovačky (originál r. 1951). Ústřední postava všech tří románů, samolibý, koketní a poživačný detektiv belgického původu Hercule Poirot volí psychologické metody, aby usvědčil pachatele. Hmotné doklady, např. otisky a skutečnosti na pohled samozřejmé, nemají tu usvědčující hodnotu jako v ostatních detektivních žánrech, ba svádějí často policii na scestí. Výbor uspořádali Josef Škvorecký a Milan Stuchlík, který také napsal doslov O detektivním románu vůbec a detektivkách A. Christieové zvláště.
Jazzman Charlie Resnick opět v akci. Tři detektivní romány ze současného anglosaského prostředí. Kniha obsahuje tyto příběhy: Dokonalý důkaz, Bludný kruh a Poslední rozloučení. (www.pitaval.cz)
Kniha obsahuje tři případy : 1. A jako Alibi - přeložila Eva Klimentová. 2. B jako běs - přeložila Stanislava Pošustová. 3. C jako corpus delicti - přeložila Ivana Doležalová. Doslov „Ostrá žena s něžným srdcem“ napsala Eva Klimentová. Vydání první
Tři příběhy, v nichž komisař Maigret nahrazuje svou znalostí psychologie nedostatek přímých důkazů a neúplné svědectví. Muž, který okradl Maigreta, Maigret a neochotní svědkové a Maigret a mrtvá dívka. Místem děje je Paříž se svými hospůdkami a kavárničkami a společenství všeho druhu.
Tato kniha obsahuje tři detektivní příběhy : Ďábel to věděl dřív (The Devil Knows You Are Dead 1993) Procházka mezi náhrobními kameny (A Walk among the Tombstones 1992) Tanec na jatkách (A Dance at the Slaughterhouse 1991)
The Widows of Broome/ Cake in the Hat Box/ Bony Buys a Woman
Tři detektivní příběhy z exotického prostředí australského vnitrozemí: Vdovy z Broome Zlověstné kameny Bony kupuje ženu Autor ve svých příbězích neposkytuje čtenářům jen zajímavou a dramatickou detektivní zápletku, ale osobitým způsobem evokuje australskou přírodu i celkovou atmosféru kontinentu, kde technická civilizace hraničí a prolíná se s divočinou. Upfield ve svých knihách stvořil dalšího z klasických, i když v Evropě méně známých, detektivů – inspektora Napoleona Bonaparta. (Jméno získal od pečovatelek v dětském domově podle objemného životopisu vojevůdce, který chtěl jako batole sníst.) Bony je tmavý míšenec, v kterém se snoubí aboriginské znalosti buše a civilizovaná kultura bílých přistěhovalců, díky čemuž vyřeší každý zapeklitý případ…
Tři detektivní romány úspěšného amerického detektivkáře (nar. 1886), individuálně spojujícího principy tzv. „drsné školy", zavádějí do amerického prostředí dvacátých až padesátých let a vystupuje v nich řada společných postav Wolfovy detektivní agentury v čele s detektivem, milovníkem orchidejí Wolfem a jeho sekretářem a tělesným strážcem Goodwinem. Příběhy se vyznačují originalitou kresby prostředí a překvapivým logickým rozuzlením. Obsahuje: Příliš mnoho kuchařů (5. kniha série Nero Wolfe) -- Liga vyděšených -- Zlatí pavouci
Tři romány klasika detektivní literatury s tzv. Velkým detektivem: Najít oběť (Find a Victim, Fontana Books, Collins, 1973) Pohled zpátky (The Goodbye Look, Bantam Books, New York, 1970) Modré kladivo (The Blue Hammer, Alfred A. Knopf, New York, 1976). Doslov napsal Pavel Medek. Vydání druhé.
The Heckler / Fuzz / Let's Hear It for the Deaf Man
Z více než tří desítek autorových detektivních románů o 87. revíru amerického velkoměsta, v nichž vystupuje tým známých detektivů, byly do svazku vybrány ty, jež spojuje postava domněle nedoslýchavého zločince. Volná trilogie obráží brutální tvář americké velkoměstské zločinnosti. Provokatér (The Heckler, 1960) Poldové (Fuzz, 1968) Není hluchý jako hluchý (Let's Hear It for the Deaf Man, 1973)
Kniha obsahuje tři případy : 1. Vražda po plese — přeložila Hana Knížková. 2. Smrt v Delfínu — přeložila Olga Rychlíková. 3. Nedokončený portrét — přeložila Hana Knížková. Doslov „Třetí dáma zločinu“ napsala Hana Knížková. Vydání první.
Face of Trespass / Demon in My View / A Judgement in Stone
Trojice samostatných psychologických románů (Dvojí tvář, Podoba ďábla, Pochmurný dům) s kriminální zápletkou. V příbězích není podstatné napínavé pátrání po pachateli (ten je většinou známý), ale skutečně dramatickým prvkem je pátrání po příčinách, které přivedou člověka ke zločinu. Pochybnými hrdiny románů jsou ve všech případech lidé psychicky labilní, duševně poznamenaní a neurotičtí, v nichž stres nebo odhalení jejich slabosti vyvolává netušené reflexy.
Obsahuje: [3] Hvězdné propadlo, [9] Vražda v názvu, [10] Nezemřel, jen odpočívá Neúspěšný herec a amatérský detektiv řeší tři zločiny spáchané v divadelním prostředí Londýna sedmdesátých let. Krásný překlad je nutno ocenit zejména proto, že text i konverzace jsou často postaveny na jazykových hříčkách, z nichž ty nepřeložitelné překladatelé ponechali pietně v originálu.
Obsahuje: Mrtvá strana mikrofonu, Situační tragédie, Vražda bez nápovědy Detektivní příběhy z prostředí britského rozhlasu a televize, spojené postavou amatérského detektiva. 1. vydání
První z případů - Případ pobouřených pozůstalých byl poprvé vydán v roce 1958, Případ tichého společníka v roce 1940 a Případ zdráhavé modelky byl poprvé publikován v roce 1961.
No Medals for the Major (1974) / The Hand of Death (1981) / Intimate Kill (1985)
Hlavním motivem příběhů, které nás zavádějí na anglický venkov do prostředí středních vrstev, je podezření z vraždy vznesené proti nevinnému člověku. Hlavním motivem je ve všech podezření z vraždy, které ulpí na nevinných lidech. Poklidné kultivované vyprávění přibližuje velmi dobře atmosféru současného anglického maloměsta i charaktery obyvatel. Jde spíše o jakousi studii zločinců a podezřelých, protože pachatel je od samého začátku vždy znám.
Tři detektivní příběhy: Případ sličné siluety, Případ pozlaceného zlata a Případ kulhavého kanárka. Doslov napsal František Jungwirth: Svět E. S. Gardnera.
Kriminální případy ve středoanglickém městě vyšetřuje sympatický policejní inspektor se svým týmem. V prvním příběhu (Na ostří nože) jde o několik brutálních přepadení, jejichž stopy vedou do místní nemocnice, ve druhém (Drobná úchylka) policie objasňuje složitý případ zabití a únosu dvou děvčátek a třetí příběh (Studené světlo), odehrávající se o Vánocích, obsahuje pátrání po mladé ženě, unesené psychopatickým vrahem. Protagonistou je detektiv-inspektor Charlie Resnick, Angličan polského původu, osamělý muž středních let, milovník jazzu a vlastník čtyř kocourů, metodický vyšetřovatel a chápavý nadřízený svých kolegů. Autor úspěšně navázal na tradici anglické detektivní školy: čtenář je seznámen s psychologií detektivů i podezřelých a postupně uváděn do děje plného napětí a drobných lidských příběhů; odměny se mu dostane v podobě vyřešení všech záhad a ještě si stačí oblíbit i hlavního inspektora. Detektivní román, jak má být. (zdroj: mlp.cz)
The Chinese Gold Murders. The Chinese Maze Murders. The Chinese Nail Murders.
Tři detektivní příběhy (Záhada čínského zlata, Záhada čínského bludiště, Záhada čínského hřebíku) umožňují čtenáři sledovat životopis soudce Ti a jeho logické řešení obtížných a záhadných případů. Záhada čínského zlata: Soudce Ti míří do svého prvního venkovského působiště Peng-laj spolu se seržantem Chungem. Na cestě je přepadnou lapkové Ma Žung a Tiao Taj. Soudce je přemůže a poté je přijme do svých služeb. V Peng-laj soudce vyšetří vraždu bývalého okresního soudce Wanga, která je spojená s pašováním zlata z Korey do Číny. Záhada čínského bludiště: Soudce Ti míří do svého pohraničního venkovského působiště Lang-Fangu spolu se seržantem Chungem, Tiao Tajem, Ma Žungem a Tao Kanem. Ve městě musí nejen svrhnout vládu místního tyrana a odrazit útok Ujgurů, ale i vyřešit tři kriminální případy. Záhada čínského hřebíku: Soudce Ti ve svém venkovském působiště Pej-čou spolu se seržantem Chungem, Tiao Tajem, Ma Žungem a Tao Kanem, vyřeší několik vražd. Při vyšetřování je zabit seržant Chung. Soudce Ti je nakonec pro své úspěchy jmenován do Nejvyššího soudu v hlavním městě.
Kniha obsahuje detektivní příběhy komisaře Maigreta: Zločin na lodi Prozřetelnost (Le Charretier de la Providence, 1931) Hospůdka na břehu Seiny (La guinguette à deux sous, 1932) Komisař Maigret ve Flandrech (Chez les Flamands, 1932)