Šťastný život Davida Copperfielda se náhle změní, když se jeho matka znovu provdá. Její nový manžel je na Davida krutý a pošle ho do školy. Když Davidova matka zemře, pošlou ho pracovat do Londýna. Práce se mu nelíbí a tak uteče. Nemá však žádné peníze na jídlo ani na cestování. Je to však jen začátek jeho dobrodružného života.
Šťastný život Davida Copperfielda se náhle změní, když se jeho matka znovu provdá. Její nový manžel je na Davida krutý a pošle ho do školy. Když Davidova matka zemře, pošlou ho pracovat do Londýna. Práce se mu nelíbí a tak uteče. Nemá však žádné peníze na jídlo ani na cestování. Je to však jen začátek jeho dobrodružného života.
Román z vrchol. období G.S. jež tehdy zpracovávala náměty venkovské, zajímavý již autorčiným předslovem, připomínajícím, že "je třeba, aby všichni byli šťastni" a že "dneš. boháči usilují o další zbrojení akanony, aby potlačili každou myšlenku na vzpouru lidu". - Mladého vdovce s dětmi by jeho tchán rád znovu oženil s vdovou,jež je z osady kdesi za lesem. Mladý tedy jede na námluvy - na koni má s sebou sousedčinu dceru Mařenku, která má nastoupit službu ucizích, a vlast. synka. Výprava v lese zabloudí i musí přenocovat na místech "Ďáblova močálu". Vdovec pozná ušlechtilou povahu dívčinu a zamiluje se do ní. Vdova se mu nelíbí a když zjistí, že Mařenka prchá, poněvadž její pán jí strojil úklady, vrací se s ní domů. Marie ho zprvu odmítá, myslí si, že je chudá a příliš mladičká, posléze se přece stává jeho ženou. Kniha končí barvivě živým líčením franc. svatebních zvyků krajových.
Jeden z nejslavnějších uměleckých cestopisů ve světové literatuře, v němž Gončarov vylíčil cestu kolem světa, kterou ve funkci admirálova tajemníka podnikl na ruské plachetnici Palladě v letech 1852–1855. Kniha vyvolala ihned po vydání živý zájem, byla opakovaně vydávána a i dnes upoutá barvitostí a věrností líčení dlouhé řady cizích zemí a námořní plavby.
Vynikající sov. geolog, organizátor a cestovatel podává v populárním zpracování výsledky své vědecké a cestovatelské činnosti v sov. Střední Asii a Džungarii, součásti Asie vnitřní. Živým slovem líčí v 1. díle knihy své působení, dojmy a pozorování z Turkmenie a Turkestanu, kde se zúčastnil 1886-1888 jako geolog stavby Zakaspické železnice a které znovu navštívil po čtyřiceti letech. Druhá část popisuje průzkum pohraniční Džungarie 1905, 1906 a 1909, "Zemi neklidu", kraj nástupu nájezdů kočovníků v min. dobách. Významnou kartograf. i geolog. kořist vytěžil zkušený cestovatel, který měl již za sebou obrovskou cestu neznámým Mongolskem a pohořími Nan-šanu a Tan-šanu. O autorovi byla vydána v českém překladu 1951 drobnější popul. monografie V.V. Obručeva s názvem "Ve Vnitřní Asii".
Vrcholné Dantovo dílo, v němž hlavní postava prochází postupně Peklem, Očistcem, provázený Vergilliem, i Rájem, kde je mu průvodkyní jeho zesnulá drahá Beatrice, aby se nakonec navrátil na zemi. Epos se skládá celkem ze stovky zpěvů, první zpěv Pekla je úvodem k celému eposu, dále pak obsahuje každá část třicet tři zpěvů. Celkemmá Komedie 14 233 veršů. Zpěvy jsou napsány tercinami, tj. trojveršovými strofami: tercína je druh strofy (neboli sloky) sestávající ze tří deseti-, v případě tzv. ženského zakončení jedenáctislabičných veršů, pocházející z Itálie (poprvé se objevuje právě v Komedii) s důmyslným rýmovým schématem aba-bcb-cdc-ded. Triadická struktura umožňuje výstavbu děje ve schématu teze - antiteze - synteze. Je možné, že trojveršové schéma vzniklo po vzoru Nejsvětější trojice. Po Dantově vzoru jí začali užívat i Petrarca a Boccaccio. Navazuje na provensálský sirventés.