Tajemné stezky - Edice

Tajemné stezky

25
Pověst o blanických rytířích zná každý. Někdo jako tajemný příběh vážící se k mytickému vrchu, jiný jako žertovnou hru v podání divadla Járy Cimrmana. Podblanicko ale nejsou pouze rytíři. Na Blanících můžete obdivovat vzácná rostlinná i živočišná společenstva, z rozhledny na Velkém Blaníku obhlédnout široké okolí, na Malém pro změnu rozjímat ve stínu zřícené kaple sv. Máří Magdaleny. Městečko Louňovice pod Blaníkem láká dlouhou historií sahající do roku 1149, ale i místním minipivovarem. Blaníky obtéká zlatonosná říčka Blanice, po níž vedl své čtenáře v knize Stříbrnou cestou od Tábora k Mladé Vožici Otomar Dvořák. Na dohled Blaníků ve středočeském Kamberku předal pomyslnou štafetu louňovické spisovatelce Zuzaně Koubkové. Ta zve čtenáře nejen na Blaníky, ale i do starobylého a trochu ospalého Načeradce, Pravonína, Zdislavic a dalších městeček a vesnic rozesetých po kraji kolem bájných vrchů. Nejsou nijak slavné, ale v každé z nich objevíte nějaký skvost – románský kostelík, zapomenutý židovský hřbitov nebo třeba bylinkovou zahrádku. Ve Vlašimi se můžete projít nádherným anglickým parkem a pokochat místním zámkem. Čekají na vás handicapovaná zvířátka i bizarní příběhy a pověsti o vodnících, strašidlech či zakopaných pokladech. Po zlatě se budete moci porozhlédnout na Roudném, v Jankově vás ohluší ryk nejkrvavější bitvy třicetileté války a ve Voticích se na vás těší nejen památky a s nimi spojené pověsti a příběhy, ale i poněkud tragikomické historky z relativně nedávné doby. Možná budete mít štěstí a někde vám přes cestu přeletí ledňáček, nad hlavou se vám zatřepotá moták pochop nebo nonšalantně proplachtí výr velký, z řeky vystrčí hlavu nutrie a třeba i vydra Vydejte se do líbezného kraje plného překvapení, ať už s knihou nebo po vlastní ose, a poznáte, že nebudete litovat. Zjistíte, že jsem neslibovala nic nadarmo, naopak uvidíte a dozvíte se mnohem víc. Přeji vám šťastnou cestu!
ISBN: 978-80-87866-69-6
V samém srdci Čech, západně od Prahy se rozkládá rozsáhlé lesnaté území, jehož přírodní ráz nebyl dosud podstatněji narušen vlivem člověka. Křivoklátsko, nazývané podle významného gotického hradu, bývalo výsadním lovištěm českých knížat a králů a zdejší hluboké hvozdy si dodnes zachovaly ráz dávné divočiny. Tato knihase vám pokusí přiblížit Křivoklátskou vrchovinu v celé mnohotvárnosti a rozmanitosti. Projdeme se skalnatým údolím řeky Berounky kolem místa, kde čert kdysi stavěl most, nebo kde slavný spisovatel Ota Pavel „potkal ryby“, spatříme romantické hrady Křivoklát, Týřov, Jivno, Jenčov a Nižbor, odhalíme tajemství keltských zlatých pokladů, „propadlých zámků“, osamělých poutních kostelíků a zaniklých hradišť, pokusíme se nalézt „kamenné ráčky“ - trilobity, nahlédneme do štol dávných horníků i do divoké Skryjských jezírek, vystoupíme na posvátnou horu staroslovanského boha Velese a podnikneme safari rájem zvěře v Lánské oboře. A k hlubokým lesům samozřejmě také patří napínavé historky o krutých bojích hajných s pytláky, o loveckých tradicích a nebývalých honech, o loupežnících, čarodějích a démonických strašidlech. Otomar Dvořák, známý spisovatel, autor poutavých cestopisů a historických románů je zasvěceným průvodcem, neboť se v tomto kraji narodil, prochodil ho křížem krážem a dodnes tady často pobývá. Vázané, 208 stran s množstvím dobových ilustrací a starých pohlednic
Publikováno: 2014 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-13-9
Novohradsko je trochu zapomenutým koutem jižních Čech. Přitom zcela nezaslouženě. Málokde je příroda zachována v tak málo dotčeném stavu, jako zde na česko-rakouském pomezí. Tato kniha vám chce co nejbarvitěji představit drsný a přitom romantický kraj Novohradských a také Slepičích hor, kraj, kterým bystře protékají řeky Malše a Stropnice. Budeme si vyprávět o jeho historii a pověstech s ním spojených, o lidech, kteří zde žili. Podíváme se na starobylé památky, polozapomenutá poutní místa i zapadlé horské vesnice. Navštívíme Nové Hrady se starým rožmberským hradem i empirovým zámkem hrabat Buquoyů, půvabné Terčino údolí, tvrz Cuknštejn, barokní poutní chrám v Dobré Vodě, Žofínský prales, trasu někdejší koněspřežky, zříceninu hradu Pořešína i opevněnou vesnici Žumberk. Půjdeme krajem zaniklých vsí i starobylých hradišť slovanského kmene Doudlebů, kolem potoků, kde kdysi zněl klapot mlýnů a hamrů. Odskočíme si také na půvabný Rožmberk a stále trochu tajemný Vyšší Brod s hrobkou rodu pánů z Růže. A na závěr nahlédneme k sousedům do rakouské části Vitorazska, které bývalo součástí zemí Koruny české.
Publikováno: 2008 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-86367-73-6
Ať budete přijíždět či přicházet do třeboňské pánve z kterékoliv strany, otevře se před vámi jako nastavená dlaň protkaná nesčetnými stříbrnými oky rybníků. Třeboňsku se říká s trochou nadsázky „kraj dvojí oblohy“. Jedna je ta skutečná, ta druhá je jejím odrazem v rybničních hladinách, jejím zrcadlovým obrazem. Kolemse táhnou louky, pole a borové lesy, červenají se střechy vesnických chalup a věže kostelíčků a prostřed vší té krásy je pak samotná Třeboň, kamenná pohádka posledního Rožmberka - Petra Voka. Nebudeme se však toulat jen po třeboňských lukách a po hrázích zdejších rybníků, ale zamíříme k Lomnici nad Lužnicí, do Veselí nad Lužnicí a Soběslavi, rovněž spjaté s historií pánů z Růže. Navštívíme jeden z nejpůvabnějších českých zámků Červenou Lhotu, Kardašovu Řečici i Jindřichův Hradec, kouzelné město se zámkem nad rybníkem Vajgarem, a ve Stráži nad Nežárkou zavzpomínáme na slavnou pěvkyni Emu Destinnovou. Zveme vás na cestu snad nejpůvabnějším koutem jižních Čech.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-86367-80-4
Vydejte se s námi do Podyjí, do kraje na pomezí Moravy a Dolních Rakous, kde na prosluněných svazích zraje víno a četné hrady a zámky připomínají dávnou historii. Budeme putovat po Vranovské přehradě, nad jejíž hladinou se tyčí hrad Bítov i trosky Cornštejna, jen o kousek dál je na skále barokní zámek Vranov a přes romantické kaňony Národního parku Podyjí se dostaneme do starobylého Znojma pamatujícího dávnou Velkomoravskou říši.Čeká nás pověstmi opředená a básníky opěvovaná Pálava vévodící kraji, kde pobývali lovci mamutů i římští legionáři, Novomlýnské nádrže, Mikulov se zámkem Dietrichštejnů, Lednice a Valtice s jedinečným přírodním areálem zapsaným v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a konečně lužní lesy na soutoku Dyje s Moravou. A nepříliš daleko odtud je na rakouské straně hranic Moravské pole, kde hrdinsky padl pyšný Přemyslovec Otakar toho jména druhý…
Publikováno: 2014 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-09-2
Spisovatel Otomar Dvořák nás tentokrát zve do krajiny bizarních stolových hor, které jako by přímo vystoupily z mýtů a pohádek. Své putování začneme v klášteře Teplá, založeném rytířem Hroznatou, poznáme překvapivou historii léčivých pramenů Mariánských Lázní i zdejší zlověstné démony. Pověst o pekelných havranech a zázračném krystalu nás povede k říčce Střele, kterou budeme sledovat od jejího pramene na Toužimské plošině, přes starobylé Žlutice, romantickou Chyši a nejmenší město v Evropě Rabštejn (Havraní kámen), až k jejímu ústí do Berounky. Poznáme tajemství mocné hory Vladař s rozsáhlým hradištěm na temeni, zapomenuté poutní místo Skoky, obří balvany u Žihle, Odlezelské jezero, které vzniklo jako důsledek přírodní katastrofy, barokní perlu Manětín, klášter Plasy, postavený odvážně na močále, pozoruhodnou Čertovu hráz, a posléze dvojici nedobytných hradů Libštejn a Krašov, střežících přechody přes Berounku. Zajímavé informace prolínají s autorovými zážitky z cesty, a také s napínavými příběhy, které našel ve starých knihách či vyslechl z úst pamětníků.
Publikováno: 2015 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-15-3
Zbytky starého hvozdu lemují dávnou hranici mezi Plzeňskem a Pražskem. Vydejme se spolu se spisovatelem Otomarem Dvořákem do kraje jeho předků, do míst, kde Brdy splývají s Křivoklátskou vrchovinou. I tentokrát to bude dobrodružné putování, které začneme hledáním stop po středověkých Rokycanech, vzpomeneme na americké osvoboditele z května 1945 a dramatické příhody na demarkační čáře, naše cesta povede přes Břaskou planinu poznamenanou hornickou tradicí a podél říčky Klabavy až k řece Berounce, poznáme legendární léčitelku z Radnic a projdeme se po hřebeni pověstmi opředeného pohoří Radče, pokocháme se malebným světem dřevěných chaloupek na Zbirožsku, navštívíme největší háj jedovatých tisů v Čechách, poznáme taje zapomenutého provaznického řemesla a podíváme se do železitých lázní v Cerhovicích. Prozkoumáme také nejzáhadnější český hrad Zbiroh, neméně podivnou hradní dvojici Žebrák a Točník, v lesích ztracený Řebřík a další neznámé zříceniny či hradiště. Budeme hledat „rokycanské koule“ a „žebrácký meteorit“. Nakonec si odpočineme u Kařezských rybníků, kde si budeme připadat jako v Jižních Čechách. Během cesty vyslechneme spousty napínavých historek, poznáme neuvěřitelné osudy zdejších rodáků a narazíme i na několik opravdu nevysvětlitelných záhad.
Publikováno: 2014 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-08-5
Od knih Zlatým pruhem Polabí, Svatojiřským lesem, Starobylým Českobrodskem a Toulky krajem dolní Cidliny z edice Tajemných stezek odbočil tentokrát nymburský spisovatel a publicista Jan Řehounek do podkrkonošského podhůří. Při léčení v Lázních Bělohradu si zamiloval barevnou krajinu Podzvičinska, jejímž středem se klikatí modrá stužka říčky Javorky. Z prvních drobných postřehů, které si při toulkách těmito místy zaznamenával, se postupně začala rodit kniha, v níž zúročil svoji novinářskou zvídavost, zaujetí poutníka, vášeň pro historická bádání i posedlost národopisem a regionální slovesností. Podzvičinsko a vlastně i celé Podkrkonoší je oblast s nádherným přírodním bohatstvím, obohaceným kulturním dědictvím nesmírné hodnoty. Autor spolu s čtenáři putuje od pramene Javorky v kopcích, jimž dominuje hora Zvičina, sestupuje zalesněnými úbočími s kamenitými stržemi a úžlabinami potůčků do přívětivé bělohradské kotliny s lesíky, ovocnými sady a rybníky, prochází sevřeným Mezihořským údolím do mírně zvlněného kraje Podchlumí. Odtud se otevírá rovina s obilnými poli a loukami, mezi nimiž splyne Javorka s Cidlinou. Spisovatel navštěvuje větší města s mnohdy pohnutou historií a starobylými památkami – Starou a Novou Paku, Miletín, Hořice, Lázně Bělohrad, Ostroměř, Smidary… hrady Pecku a Kumburk… v Hřídelci dokonce vejde do útrob sopky. V malebných vesničkách obdivuje lidovou architekturu, někde nachází větrný mlýn, jinde památný dub, pod nímž Karel Jaromír Erben psal svoji Kytici, hledá odkazy na lidové pověsti a báchorky v podkrkonošském dialektu, ochutnává kyselo či miletínské modlitbičky. Kromě toho se setkává s báječnými a pohostinnými lidmi. Pojďte se tedy spolu s Janem Řehounkem vydat tajemnými stezkami barevného Podzvičinska.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-87866-60-3
První díl nevšedního putování po nejbližším okolí našeho hlavního města nás povede po pravém břehu Vltavy. Začneme na pražských vinicích, kde v Gröbeho vile postřelila vnučka císaře Františka Josefa I. známou pražskou herečku Marii Zieglerovou. Na šternberském barokním zámku v Tróji zavzpomínáme na války s Turky, podíváme sedo Klecan, kde psal své romány Václav Beneš Třebízský, v Přezleticích půjdeme po stopách našich dávných předků a v troskách Jenštejna si připomeneme arcibiskupa Jana, který se dostal do konfliktu s králem Václavem IV. Zastavíme se v Karlíně, Libni, na Šibeničním vrchu, na hoře Vítkově, ve Vinoři, Jirnech, Kyjích, Vršovicích, Hostivaři a Hrdlořezích a na mnoha dalších místech. Na posledního rakouského císaře Karla I. vzpomeneme na zámku v Brandýse nad Labem a v sousední Staré Boleslavi na události spjaté s nejproslulejší vraždou českých dějin, při níž přišel o život svatý Václav. V Říčanech si pro změnu připomeneme herce Oldřicha Nového, který sem rád jezdíval na dovolenou, v Jevanech zase spisovatelku Gabrielu Preissovou, která založila slávu tohoto letoviska. Nevynecháme ani zámek Průhonice s jeho ojedinělým parkem vybudovaným hrabětem Arnoštem Emanuelem Silvou - Taroucou. Putování zakončíme na slavném keltském hradišti na Závisti nad Zbraslaví. Samozřejmě v knize nechybí ani pověsti, třeba ta o záběhlickém pokladu, různé záhady a další poutavá historická vyprávění od časů dávných Keltů až po dobu poměrně nedávnou.
Publikováno: 2011 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87531-02-0
Pojďte spolu s autorem, známým publicistou a západočeským rodákem Alešem Česalem pátrat po starých legendách, pověstech, dramatických historických událostech, po osudech lidí, pokladech a tajemstvích nádherné země, která je klíčem k Českému lesu a Šumavě, země, kterou kdysi básník Ladislav Stehlík nazval „Zemí zamyšlenou“. Pojďte a navštivte s námi úchvatný kraj, kde se zázračné studánky snoubí s kamennými stopami sv. Vojtěcha, kraj překrásných hradů, romantických zámků a unikátních archeologických nálezů …
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-86367-63-7
Tajemné pohoří Brdy přetíná jako temná hradba střed české kotliny. V předchozí knize Za poklady brdských Hřebenů jsme prošli jeho východní, nejužší a nejznámější část. Tentokrát se však vydáme přímo do srdce hor, do „zakázané země“, kam nevedou žádné turistické značky, do končin, kde jenom houštím zarůstající základy zbořených vesnic připomínají, že tady kdysi žili lidé. Vstoupíme do končin zakletých a dokonce prokletých; nejen, že můžeme snadno narazit na rezavějící nevybuchlou munici nebo se dokonce dostat do palebného koridoru; číhají tu i zrádná rašeliniště, zvětralé srázy skal, neprůchodná, krátery bomb zjizvená vřesoviště; poznáme zlověstnou Jedovou horu, Chodbu smrti, setkáme se s černou paní, pekelným psem a do cesty se nám vplazí záludný bludný kořen. Budou nám také odhalena místa zázraků a zjevení: neujde nám legendární Svatá Hora ani méně známá Svatá Dobrotivá, poznáme očarovanou studánku Panny Lídy a ve stopách vášnivého kata dojdeme spolu s K. H. Máchou do romantických zřícenin hradu Valečku. Oddychneme si na místech plných malebné krásy, na vyhlídkách Kazatelny, Koníčku či Jindřichovy skály, u hornických kaplí na Březových Horách či v Mrtníku, u roubených chalup v Olešné, u zádumčivých lesních rybníků Láz, Pilský, Octárna či Padrť. Samozřejmě, že si nenecháme ujít výstup na nejvyšší brdskou horu Tok a další „osmistovky“, projdeme přes dopadové plochy vojenských střelnic Jordán a Brdo napijeme se z pramene Litavky a konečně zjistíme, kde skutečně pramení Červený potok. A cestou také zahlédneme zvířata, jaká už jinde neuvidíte - a dokonce i taková, o nichž ani netušíte, že vůbec existují. Viděli jste už někdy útočícího potočního upíra, nebo drželi v dlani mrskajícího se příbuzného trilobitů. Sestoupíme také do podhůří, abychom si prohlédli hornickou Příbram, železářský Komárov a Hořovice, které si svou polohou vysloužily pojmenování „český betlém“. A protože je naším průvodcem romanopisec Otomar Dvořák, je jisté, že to bude cesta dobrodružná a plná všelijakých překvapení.
Publikováno: 2015 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-18-4
Na předměstí Prahy začíná oblast divoce rozervaných skal, hlubokých strží a jeskynních labyrintů. Táhne se směrem k západu a končí až za Berounem. Voda tady vytvarovala poddajné vápencové usazeniny pravěkých moří a vytvořila krajinu, která se podobá některým romantickým scenériím z Balkánu; proto byla tato část středních Čech podle proslulého slovinského pohoří Kras nazvána Českým krasem. Tato kniha nás zavede i na pohádkový hrad Karlštejn, klášter ve stínu gigantického útesu ve Sv. Janu pod Skalou, prastaré hradiště Tetín, nebo rozsáhlé Koněpruské jeskyně s dílnou středověkých padělatelů mincí, ale především nám odhalí zákoutí neprávem opomíjená. Spatříme jeskyně, v nichž poustevníci sv. Prokop a sv. Ivan sváděli vítězný zápas s mocnostmi pekelnými, u trampských ohňů vyslechneme legendy o děsivém fantomu opuštěných lomů Hansi Hagenovi, spustíme se s jeskyňáři na dno propasti a objevíme tam divné, nevysvětlitelné stopy, osvěžíme se vodou ze zázračných krasových pramenů, posedíme s filmovými hvězdami třicátých let na Barrandovských terasách, zahloubáme se nad záhadnými okolnostmi zavraždění sv. Ludmily a nad hrobem "Růže tetínské" vzpomeneme na nenaplněnou lásku jednoho mladého básníka. Zasvěceným průvodcem nám opět bude spisovatel Otomar Dvořák, s nímž jsme v předcházející knize putovali po tajemných stezkách křivoklátskými lesy
Publikováno: 2010 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-86367-82-8
Nymburský spisovatel, publicista a znalec regionu středního Polabí Jan Řehounek tentokrát odbočil od Labe po jeho přítoku Výrovce, aby čtenářům přiblížil turisticky dosud téměř neobjevený kus země, obecně známý jako Českobrodsko. Protože jde ale o území sevřené toky Výrovky a Šembery, říká se mu Pošembeří. Začíná kousek za velkou Prahou na hranicích Úval, ve Vyšehořovicích, Tuklatech a Škvorci. Na severu ho ohraničuje dálnice D11, na jihu silnice z Mukařova do Zásmuk. Na východě sahá téměř ke Kolínu. Nejsou tu velké městské aglomerace, největšími městy jsou Český Brod, Kostelec nad Černými lesy, Kouřim a Pečky. Zato ale Pošembeří oplývá krásnou přírodou a historickými památkami. Známá jsou např. městská památková centra výše jmenovaných měst, skanzen v Kouřimi, kostely v Plaňanech či lipanské bojiště… Jen málokdo ale zná soubor gotických památek ve Vyšehořovicích, zámek ve Škvorci, románskou baziliku v Tismicích, rodiště svatého Prokopa v Chotouni a odtud se táhnoucí Čertovu brázdu, tvrze v Tuchorazi či Hradeníně, markomanská archeologická naleziště u Dobřichova, barokní sladovnu v Kounicích, židovský hřbitov v Přistoupimi… Z přírodních krás stojí za návštěvu kopec Klepec u Přišimas, romantické Údolí Šembery, přírodní rezervace u Chroustova, svědecké kopce u Bříství a Přerova… Na kole si lze projet Středočeskou ovocnou cyklostezku, jež vede napříč Pošembeřím. Ani Tajemným stezkám v nadtitulu knihy nezůstaneme nic dlužni. Spousta míst je opředena pověstmi a lidovými povídačkami. Od těch nejstarších legend o svatém Prokopovi až po říkačky související s lidovými zvyky a svátky. Doufáme, že se spolu s autorem, zaníceně zaujatým historií a krásami tohoto koutu středních Čech, s chutí vydáte po tajemných stezkách Pošembeří.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-87866-41-2
Již potřetí (a naposledy) se vydáváme se spisovatelem Otomarem Dvořákem na tajemné stezky do největšího středočeského pohoří Brd. Tentokrát důkladně prozkoumáme jejich nejzápadnější výběžky, obejdeme je obloukem od jihu k severu. I tady nás čekají divoká přírodní zákoutí se skalními vyhlídkami a kamennými moři, poutní místa a sídla poustevníků, malebné průhledy do jihočeské rybničnaté krajiny, na drsné Plzeňsko a do lesnatého Křivoklátska. Naší pozornosti neunikne linie dávno zaniklých a v širší veřejnosti téměř neznámých hradů a hrádků. Odhalíme jejich skrytá tajemství a poznáme, že se vesměs jednalo o hnízda loupeživých rytířů, která byla svědky mnoha dramatických osudů. Poezií Vánoc na nás dýchne zasněžený Rožmitál s krásnou mší nešťastného sebevraha Jakuba Jana Ryby, vystoupíme na Třemšín opředený pověstmi a proslulý vlasteneckými poutěmi, budeme se bát na Strašné skále, navštívíme téměř zapomenuté bojiště Na Vraždě, zjistíme, proč je Poříčí „Spálené“ a proč v Hrádku není žádný hrádek, spatříme místo, kde stávala zlikvidovaná ves Kolvín, nahlédneme do přísně utajeného areálu, kde ruská armáda uchovávala atomové raketové hlavice, projdeme se po místech, kde měl stát americký radar a přespíme ve stylových kasárnách ve Strašicích. Také se podíváme, jak pracuje poslední hamr v Dobřívě a rozhlédneme se z velkolepých skal hory Žďáru... Ani nelze vše vyjmenovat. Lépe bude, když rovnou otevřete knihu. Možná vás inspiruje k vašim vlastním výpravám po tajemných brdských stezkách.
Publikováno: 2013 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-02-3
Spisovatel Otomar Dvořák pokračuje ve svém objevném putování okolím města Tábora. Tentokrát se vydal po stopách prospektorů, hledajících kdysi dávno poklady z nitra země. Málokdo už dnes ví, že krajina severovýchodně od Tábora patřila k nejvýnosnějším nalezištím stříbra v Čechách. Je to oblast turisticky méně známá, téměřzapomenutá, ale přitom nabízející neuvěřitelnou škálu přírodních krás a skrytých stavebních památek. Prozkoumáme Dubské vrchy a přírodní park Polánka, kde se pokusíme najít pramen říčky Vlašimská Blanice. Náhrdelník blatnických rybníků utopených v černých lesích nám připomene finská jezera. Projdeme se po náhorních plošinách s překvapivými výhledy do modravých dálek a poznáme typická prospektorská městečka, která podřimují v blednoucích vzpomínkách na hektický ruch svých divokých počátků. Nahlédneme do opuštěných štol a zaniklých havíren. Poznáme starobylé kostelíky, ztracené tvrze místní drobné šlechty i zříceniny velkolepých strážních hradů, jako byly Šelmberk nebo Mladá Vožice. Překvapí nás kdysi proslulé lázně Elbančice nebo poutní místo se zázračným pramenem v Chotovinách. Objevíme skálu, z níž se podle pověsti vrhl smyslný rytíř Smil, a o které dnes skoro nikdo neví. Seznámíme se s podivuhodnými osudy významných rodáků, nezapomeneme také na místní strašidelné pověsti a takřka detektivním pátráním se pokusíme přijít na kloub některým záhadám.
ISBN: 978-80-87866-64-1
Nymburský spisovatel, publicista a znalec historie širokého regionu na pomezí Nymburska a Mladoboleslavska, k němuž ho přitahují rodinné vazby a vzpomínky z dětství, přichází po knize Zlatým pruhem Polabí s publikací představující Svatojiřský les. Tento mohutný lesní komplex mezi Milovicemi a Dymokury je zajímavý nejen krásnou přírodou, historií, architektonickými památkami, mimořádnými a nezřídka i slavnými osobnostmi, atraktivními turistickými cíli, ale rovněž přebohatou zásobou lidových vyprávění, pověstí a legend. V regionu Svatojiřského lesa sice nenajdeme žádné velké město, to ovšem neznamená, že není o čem psát. Milovice, respektive zaniklá obec Mladá, jsou svědkem víc jak staleté historie vojenského výcvikového prostoru. V Jabkenicích se můžeme v bývalé myslivně potkat s Bedřichem Smetanou, ale také se projít romantickou oborou. Loučeň se pochlubí barokním zámkem a v jeho parku největším souborem labyrintů a bludišť. V místním lese Bludníku prý bloudil i sám Ježíš v doprovodu svatého Petra. Další zámek hledejme ve Mcelích, nedaleko od něj pak přírodní rezervaci Čtvrtě s koberci bledulí a dalších chráněných rostlin. Do Ledců odskočíme vzdát hold hrdinům, kteří položili život v květnovém povstání v roce 1945, mají tu ovšem i Karlíčka se zajímavou historkou. V Seleticích a Košíku se seznámíme se zpytákem tatarským. Vesnické památkové rezervace se zachovanou lidovou architekturou jsou v Bošíně a v Pojedech. Křinec se v posledních letech blýsknul rekonstrukcí zámku s mimořádně cennými interiéry, láká ale rovněž svědeckým kopcem Chotuc, opředeným řadou legend. V nedalekých Rožďalovicích se nachází zámek, barokní kostel, ale také muzeum klasického knihařství. Pocházel odtud slavný rodák Jiří Melantrich, a začíná tu rozsáhlá oblast „ptačích rybníků“. Rybníky jsou rovněž významným prvkem Dymokurska a Kopidlenska. Se Svatojiřským lesem se rozloučíme v Městci Králové, kde Kanovnickým lesem končí obrovský lesní komplex táhnoucí se od Milovic. Přijměte tedy pozvánku na severní okraj středních Čech – uvidíte, že se vám tu bude líbit.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-87866-31-3
Na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí se tyčí legendární pevnost husitů s biblickým jménem Tábor. Každý si tohle město pamatuje z hodin školního dějepisu, také pro turisty je atraktivním cílem – a přesto možná ani někteří z jeho obyvatel netuší, jaká podivuhodná tajemství jsou spjatá s jeho původem a dávnou, ještě předhusitskou historií. Spisovatel Otomar Dvořák má k městu osobní vztah, neboť v něm prožil část dětství, znal některé ze zdejších rodáků a vyslechl jejich téměř neuvěřitelné příběhy, z nichž mnohé jsou vůbec poprvé zveřejněny tiskem. Provede nás skrytými zákoutími spletitých uliček, a připomene nám Tábor jako město hornické a lázeňské. Spustíme se spolu s ním do labyrintu podzemních chodeb i na dno přehradní nádrže Jordán, pokusíme se odhalit tajemství táborské „lochnesky“, krvavého mordýře Pinty, pravěkých mohyl, zaniklého středověkého města Sezimova Ústí či zázraků Panny Marie Klokotské. Vydáme se i do nejbližšího městského okolí a romantickým údolím řeky Lužnice dojdeme až k legendárnímu hradu Příběnice. V chystaném druhém dílu knihy poznáme důkladněji táborské zázemí; cesta bude pokračovat širokým okruhem přes Bechyni, Soběslav, Choustník, Chýnov, Borotín až po Jistebnici.
Publikováno: 2017 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-32-0
Tentokrát nás spisovatel Otomar Dvořák seznámí se starobylým „krajem bechyňským“, jenž kdysi sahal od rakouských a moravských hranic až k pohoří Brdy a k Vltavě nad Prahou. Spíše než turistické značky a mapy nás povedou bizarní příběhy místních obyvatel, záznamy starých kronik, tajemné pověsti a nevyřešené záhady. Budeme společně sledovat tok řeky Lužnice od Příběnic až do Týna nad Vltavou, dopřejeme si nostalgickou retro jízdu Křižíkovým elektrickým vláčkem, prozkoumáme pravěké mohylníky a obětiště v kraji mrtvých kolem říčky Smutné, pokusíme se odhalit tajemství rituálních předmětů z magického vrchu Burkováku, uvidíme „jihočeskou Svatou Horu“, pramen znásilněné panny Rosalie a poustevnu Na Poušti, obklopenou zkamenělým stádem, na bechyňském zámku si zajdeme na svatební hostinu Petra Voka z Rožmberka, budeme se brodit potokem pod skalními převisy v divoké Židově strouze, prohlédneme si orientální cestopisné fresky v zámku Kolodějích, připomeneme si tragédii na císařském dělostřeleckém cvičišti Velkém Depotu, spustíme se do podzemního labyrintu pod Týnem nad Vltavou, a samozřejmě se pokusíme najít podivné bechyňské koule či vzácné vltavíny.
Publikováno: 2018 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-40-5
Po putování po Tajemných stezkách Zlatého pruhu Polabí, Svatojiřského lesa a Českobrodska se tentokrát nymburský spisovatel a publicista Jan Řehounek vydal tajemnými stezkami dolního Pocidliní. Jeho literární pouť vede od soutoku s Labem proti proudu Cidliny po soutok s Javorkou. Je to oblast, která leží tak trochu stranou turistického zájmu veřejnosti, ač nabízí opravdu velké množství mimořádně zajímavých míst s bohatou historií a se spoustou architektonických památek. Všeobecně známá jsou dvě města regionu – Chlumec nad Cidlinou a Nový Bydžov, z obcí pak např. Žehuň se souborem barokních památek a obrovským rybníkem či slavníkovská Libice nad Cidlinou. Kdo však zná například oboru Kinských u Kněžiček, keltské Dobšice, Zbraň se zajímavým technickým zařízením na přítoku Žehuňského rybníka, historické Žiželice, dřevěné zvonice ve Skřivanech, Končicích, Vysočanech či Měníku, místo posledního odpočinku Kinských v Mlékosrbech, kostely v Opočnici, Nepolisech, Smidarech, Lučici, Starém Bydžově, dientzenhoferovský zámek ve Sloupnu, lidovou architekturu v Libni či Olešnici? Pocidliní je rovněž velmi bohaté lidovou slovesností. Vždyť jen bájný vrch Oškobrh je opředen řadou příběhů o vojsku svatého Vojtěcha, svatovojtěšské legendy se tradují v Libici nad Cidlinou, čerti a hastrmani se hemží kolem Žehuňského rybníka, ohnivý kočár se prohání Hradišťkem, zakleté duby najdete v lese u Mlékosrb, v Zábědově se vypráví o Kudibalovi s koňskou hlavou… Samotná řeka Cidlina s řadou přítoků, mlýnských struh a s okolními rybníky dotváří malebnou krajinu Pocidliní, v níž určitě najdete místa svému srdci blízká.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-87866-48-1
Již třinácté pokračování cyklu Tajemné stezky nakladatelství Regia nás zavádí na Českomoravskou vrchovinu, do různých míst dnešního kraje Vysočina. Zavítáme s autorem do větších i menších měst i na moravské hrady. Vyprávění nás seznámí s historií určitého města, jeho památkami, známými regionálními osobnostmi nebo osobnostmi z uměleckého světa (spisovateli, výtvarníky). V mnoha případech jsou též připomenuty místní pověsti nebo bájné postavy. Mnoho míst je spojeno s osobnostmi českých dějin nebo přímo s českými panovníky, nechybí i příslušná kapitola historická. Kniha je vybavena černobílými fotografiemi, kresbami, reprodukcemi. Na závěr výběr literatury.
Publikováno: 2009 Knižní série: Tajemné stezky 13
ISBN: 978-80-86367-74-3
Spisovatel Otomar Dvořák se „ponořil“ do vodního světa na Soběslavsku, do typické jihočeské krajiny, třpytící se hladinami četných rybníků. Navštívíme s ním Kafkův zámek Strkov v Plané nad Lužnicí, poznáme starobylé slovanské hradiště Chýnov a po Čertových schodech vstoupíme do barvami hýřící Chýnovské jeskyně. Také vyšplháme na věže romantického hradu Choustníku, spatříme poslední husitské bojiště u Křeče a zapomenuté lázně Svaté Anny. Sestoupíme z okraje Vysočiny zpátky do rybničních nížin s centrem v městě čápů – Tučapech. Přejdeme na druhý břeh Lužnice, posedíme na malebném tvrzišti Skalná, prohlédneme si mohylový kraj duchů, Zkamenělou svatbu u Hlavatců a strašidelná místa na okrajích Černické obory. Hlavně nás ale čeká fascinující a zcela svérázná krajina Soběslavských blat, rašelinné močály obklopené věncem blatských obcí, jejichž krása se stala symbolem jižních Čech. Prozkoumáme je všechny, opojeni malebností statků, jejichž oblé tvary a dekorativní zdobení připomíná sváteční lidové perníčky. Poznáme zblízka selské baroko a jeho tvůrce. Čeká nás také cesta po stopách hrdinů Jiráskova románu Proti všem, z Horního a Dolního Bukovska do Hvozdna a záhadných Radonic, jejichž tvrz se prý propadla do pekel. A potom už nás Tajemné stezky zavedou přímo do Soběslavi. I ta je plná starobylých památek a záhad!
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-87866-54-2
V předcházející knize Před branami Prahy jsme se seznámili s východní částí okolí naší stověžaté matičky. Tentokrát budeme obcházet českou metropoli ze západní strany. Začneme na Zbraslavi, kde král Václav II. založil proslulý cisterciácký klášter Aula Regia. Dokonce zde mělo být pohřebiště přemyslovských panovníků, ale sesmrští husitské revoluce vzal tento bohulibý záměr za své. Poté se vydáme za tajemstvím bájného Kazína a pokusíme se odpovědět na otázku, zda vůbec existoval. Ostatně v těch hodně dávných dějinách zůstaneme povětšinu našeho putování, které bychom bez valného přehánění mohli nazvat cestování časem. Není divu. Vždyť oblast na západ od Vltavy směrem k dnešnímu průmyslovému Kladnu bývala hodně dávno jádrem území kmene Čechů, jak to potvrzují archeologické vykopávky na hradištích v Budči nebo v Šárce. A ještě o mnoho let dříve vešla do dějin pravěké Evropy tajemná svatyně u Makotřas, záhadná mohyla v Rudné – Dušníkách, menhir ve Zbuzanech či nálezy z doby bronzové u Únětic. Navštívíme také místa spjatá s tragickými okamžiky našich dějin, ať už jde o Bílou horu nebo ves Lidice. Cestou potkáme četné proslulé osobnosti, například spisovatele Vladislava Vančuru, básníka Jaroslava Vrchlického, francouzského geologa Joachima Barrande, loupežníka Václava Babinského, malíře Mikoláše Alše, slavného „lovce orchidejí“ Benedikta Roezla, druhého komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, průkopníka moderní archeologie MUDr. Čeňka Rýznera či malířku Zdenku Braunerovou … Samozřejmě se dostane i na pověsti spojované třeba s jeskyní v Dalejském údolí, odkud vyhnal svatý Prokop čerty, se zříceninou hradu Okoře či se soutěskou v Divoké Šárce, kde prý bojechtivá děvčata nastražila past na dobrosrdečného siláka Ctirada. Zkrátka, máme se na co těšit.
Publikováno: 2013 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87866-00-9
Temná hradba lesnatých kopců přetíná střed české kotliny; je to naše nejvyšší a nejrozsáhlejší vnitrozemské pohoří, prastaré horské pásmo, které vzniklo dříve než Alpy. Typické jsou pro něj táhlé navazující hřebeny a náhorní plošiny, řadící se za sebou jako vlny na vodě. Pro podobné utváření terénu používali staříSlované výraz Brdy. V této knize prozkoumáme východní, nejužší část pohoří, nazývanou příznačně Hřebeny. Vstoupíme do nich hned na hranicích hlavního města Prahy, nad památnou Zbraslaví, a tajemné stezky vyšlapávané po celá staletí lovci, zlatokopy, mnichy, loupežníky, poutníky, vojáky a trampy nás zavedou nejen do míst známých, ale i do těch v širší veřejnosti neznámých. Nahlédneme do zlověstné zlatokopecké Čertovy díry a vyšplháme na černé Čertovy skály, spatříme valy dávných hradišť, v nichž prý sídlili obři, necháme se opájet úžasnými vyhlídkami, posílíme se pivní polévkou od slavné kuchařky Dobromily Retigové a vyslechneme legendy od trampských ohňů, spatříme pozoruhodnou poustevnu v Mníšku pod Brdy a vyluštíme tam „šifru mistra Brandla“, spatříme apokalyptickou mrtvou zónu opuštěné raketové základny, prozkoumáme mohylové vrchy v okolí hrobu mluvícího koně Šemíka, projdeme se unikátním zámeckým parkem v Dobříši, ochutnáme léčivou vodu ze zapomenutých lázní Koncipudy, potkáme draka z hory démonů Plešivce a samozřejmě se seznámíme s mocným horským duchem Fabiánem… Spisovatel Otomar Dvořák nám opět bude zasvěceným průvodcem, jenž spoustu zajímavých informací dovede okořenit svým smyslem pro tajemno a dobrodružství.
Publikováno: 2011 Knižní série: Tajemné stezky
ISBN: 978-80-87531-05-1
Vydejme se spolu s Alešem Česalem do nejzápadnějšího koutu naší vlasti, na Chebsko a Ašsko. Krajinou, kterou formovala řeka Ohře. Do země s pečetí podzemního ohně a léčivých pramenů. Do krajiny plné středověkých památek i přírodních krás. Poodhalíme záhady Chebského hradu i symboliku jeho tajemné kaple. Navštívíme nejzápadnější bod České republiky, vypravíme se i do nitra jedné z nejmladších sopek na našem území a necháme se uchvátit krásou nejzápadnějšího českého hradu. Budeme sledovat stopy básníka a učence Johanna Wolfganga von Goetha, posledního chebského kata a sběratele starožitností Karla Hussa a nezapomeneme ani na vévodu Valdštejna, který byl v Chebu i se svými věrnými zavražděn. Odhalíme mysterium Bismarckových věží, lidské oběti na hradě Skalná i chebského upíra. Navštívíme památky a zajímavosti známé, ale i zapomenuté. Projdeme se místy svatými i klatými. Autor se věnuje i době poměrně nedávné, kdy v pohraničí vládli nacisté a poté jej uzamkla železná opona. Dozvíme se, kdy a proč v Chebu přistála vzducholoď, jak je to se zdejším zemětřesením, jak vznikla legenda o populárním novodobém „bůžkovi“ plodnosti Františkovi, řekneme si, jak to bylo s nacistickou podzemní továrnou a krátce zavítáme i k sousedům na bavorskou stranu hranice.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-87866-47-4
Nymburský spisovatel, publicista a znalec historie regionu středního Polabí Jan Řehounek se vydal podél toku Labe z Kolína do Mělníka, aby vám čtenářům zprostředkoval a přiblížil krásy tohoto zlatého pruhu české země. Spolu s ním navštívíme ještě další starobylá města, jako jsou např. Poděbrady, Nymburk, Lysá nad Labem, StaráBoleslav či Brandýs nad Labem, s mimořádně hodnotnými památkami, ale i se zajímavými osudy neméně zajímavých lidí. Projdeme se lužními lesy u Libice nad Cidlinou, kolem někdejšího hradu Mydlovar a podél slepých labských ramen se vzácnou flórou. Potkat tu můžeme také vodníky, bludičky a divoženky. Nejstarší historii našeho státu si připomeneme na někdejší akropoli libického slavníkovského hradiště, u zaniklého hradu Oldříš, na dřevčické tvrzi a především ve Staré Boleslavi, spjaté se zavražděním svatého Václava. V Kolíně, Kovanicích a Brandýse položíme kamínky na zašlé náhrobky židovských hřbitovů, v Čelákovicích a Lysé před námi ze starých pohřebišť vystoupí upíři. V posbíraných lidových povídačkách se to hemží loupeživými rytíři, loupežníky, do borovic zakletými dívkami, ukrytými a nalezenými poklady, legendy a pověsti vyprávějí o kněžně Libuši, svatém Vojtěchu, husitském hejtmanu Janu Žižkovi, ale i o kalhotách hraběte Šporka. Od toku Labe se ale také někdy trochu vzdálíme, abychom si zabloudili v bludištích a labyrintech, rozhlédli se z rozhledny v rovině a ochutnali chleby ve stejnojmenné vesnici.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-87866-29-0