Ranné teoretické studie a chorobopisy zakladatele psychoanalýzy naznačují konstituování vlivného psychoterapeutického směru. Tématicky různorodé práce (kupř. Charcot, hypnóza, neurózy, obsese, hysterie) v zárodečné formě obsahují řadu atributů vrcholného systému (např. katartická metoda, význam sexuality, sny, symbolika nevědomí). Jednotlivé texty z let 1892 až 1899 přibližují počátek jedné z nejvlivnějších ideových koncepcí dvacátého století.
Psychoanalytický rozbor snů, sloužící k odhalení lidské psychiky. Další svazek Sebraných spisů S. F. představuje jednu ze základních vědeckých prací o výzkumu snů. Freud na základě snů, často na první pohled nesmyslných či zmatených, odhaluje lidskou psychiku, zvláště oblast nevědomí. Teorie je zde prokládána konkrétními příklady a jejich vysvětlením. (8. 2. 1999 Kruš., mlp.cz)
Obsah: 1. Zapomínání vlastních jmen 2. Zapomínání cizích slov 3. Zapomínání jmen a sledů slov 4. Vzpomínky krycí a z dětství 5. Přeřeknutí 6. Chybné čtení a přepsání a) Chybné čtení b) Přepsání 7. Zapomínání dojmů a předsevzetí a) Zapomínání dojmů a znalostí b) Zapomínání předsevzetí 8. Přehmátnutí 9. Příznaková a náhodná jednání 10. Omyly 11. Chybné výkony kombinované 12. Determinismus - víra v náhodu a pověra - hlediska
Studie zakladatele psychoanalýzy interpretují různorodou problematiku z oblasti psychoterapie a sexuality. První dva texty se pokouší o zjednodušující výklad podstaty a principů užití psychoanalytické metody. "Tři pojednání k teorii sexuality" prostřednictvím psychoanalýzy zkoumají biologické otázky sexuálního života (deviace, dětská sexualita, puberta). Čtvrtá studie hledá příčiny psychoneuróz z hlediska významu sexuality. "Zlomek analýzy případu hysterie" využívá výklad snů k odhalení skrytých a vytěsněných oblastí duševního života. Závěrečný spis definuje moderní principy psychické léčby.
Studie zakladatele psychoanalýzy interpretuje podstatu vtipu a jeho vztah k lidskému nevědomí. Mechanismus slasti z humoru se odvíjí z analogické formule stejně jako komická slast a vtip. Slast vtipu, slast komiky, slast humoru z úspory duševní činnosti. Jedná se o metody opětovného získání slasti z duševní činnosti, která se ztratila teprve prostřednictvím vývoje této činnosti. Euforie, které tímto způsobem dosahuje, není ničím jiným než náladou určitého období života, v němž jsme byli zvyklí hradit celou naši psychickou práci obecně malým výdajem energie.
Drobná díla zakladatele psychoanalýzy. Nejedná se o obecný výklad Freudova učení, ale o různorodé kratší studie. Učení psychoanalýzy je zde prezentováno v souvislosti s konkrétními tématy a problémy. A tak v knize mimojiné nalezneme studii o Freudově pojetí kultury, podle kterého se kultura zakládá na potlačování pudů, psychoanalytický rozbor novely W. Jensense, ale třeba také výklad anální erotiky či pojednání o vztahu dětí k sexu. Tématika jednotlivých studií je velmi pestrá.
Přednášky, studie a různé příspěvky o významu psychoanalytické terapie. Další svazek Sebraných spisů Sigmunda Freuda seznamuje čtenáře s významem a praktickým využitím psychoanalýzy, kterou Freud považuje za velice účinnou metodu léčby neuróz a psychických poruch, jejichž příčiny tkví v oblasti nevědomí. Spisy obsahují mimojiné výklad psychologie milostného života, studii o duševním životě Leonarda da Vinci (Vzpomínka z dětství Leonarda da Vinci) i konkrétní příspěvky a zkušenosti z Freudovy psychoanalytické praxe.
Studie, proslovy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1913 až 1917. Drobné příležitostné práce závěrečného období pouze doplňují a interpretují ideové koncepce, obsažené v základních pojednáních. Tento svazek sebraných spisů neobsahuje díla zásadního významu a je tudíž určen čtenářům s hlubším zájmem o myšlenkový odkaz Sigmunda Freuda.
Freudovy přednášky o chybných úkonech, snech a neurózách z hlediska psychoanalýzy. Kniha vznikla na základě přednášek, které Freud absolvoval jako docent neuropatologie na vídeňské univerzitě, a stala se nejoblíbenějším dílem světově proslulého zakladatele psychoanalýzy.
Jenseits des Lustprinzips und andere Arbeiten aus den Jahren 1920-1924
Studie, vzpomínkové stati, dopisy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1920 až 1924. Soubor drobných textů naznačuje řešení různorodé psychoanalytické problematiky (např. sny, Já, neuroza, oidipovský komplex, masochismus) v období, kdy příborský rodák vypracoval dvojí "topiku" a tak částečně revidoval vlastní teoretický systém. Studie doplňují vzpomínkové stati, dopisy a předmluvy.
Studie, proslovy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1925 až 1931. Drobné příležitostné práce závěrečného období pouze doplňují a interpretují ideové koncepce, obsažené v základních pojednáních. Tento svazek sebraných spisů neobsahuje díla zásadního významu a je tudíž určen čtenářům s hlubším zájmem o myšlenkový odkaz Sigmunda Freuda.
Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse
Pokračování řady přednášek o psychoanalýze a nevědomých duševních procesech. Kniha navazuje na Přednášky k úvodu do psychoanalýzy-rekapituluje a doplňuje poznatky z prvních přednášek, ale přináší také nové informace. K nim patří popis základního rozdělení duševního aparátu na oblasti ONO, Já a Nadjá; kapitola o ženskosti, etc.
Studie, dopisy, proslovy a předmluvy zakladatele psychoanalýzy z let 1932 až 1939. Drobné příležitostné práce závěrečného období pouze doplňují a interpretují ideové koncepce, obsažené v základních pojednáních. Tento svazek sebraných spisů neobsahuje díla zásadního významu a je tudíž určen čtenářům s hlubším zájmem o myšlenkový odkaz Sigmunda Freuda.