Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov X - Od revolúcie 1848-1849 k dualistickému Rakúsko-Uhorsku
Desiaty zväzok edície OD REVOLÚCIE 1848-1849 K DUALISTICKÉMU RAKÚSKO-UHORSKU s podtitulom Počiatky politickej emancipácie Slovákov a formovania modernej spoločnosti spracúva obdobie, ktoré charakterizujú dynamické spoločenské zmeny, začínajúce likvidáciou feudálneho systému a otvorením cesty pre formovanie občianskej spoločnosti. Vyústili po porážkach habsburskej ríše v talianskych provinciách roku 1859 a vo vojne s Pruskom roku 1866 do príprav štátoprávneho vyrovnania Rakúska a Uhorska, ktoré sa uskutočnilo roku 1867. Edične pripravil P. Dvořák s kolektívom historikov pod vedením M. Podrimavského. Kniha je doplnená obrazovou prílohou, menným a miestnym registrom ako aj prehľadom najvýznamnejších udalostí.
Druhé vydanie, upravené obsahovo aj formálne (graficky zjednotené s ostatnými doteraz vydanými zväzkami). Slovensko v staroveku, v čase historických Keltov, Rimanov, Germánov a ďalších národov.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov III. - V kráľovstve svätého Štefana
Tretí zväzok profilovej edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov zachytáva dejiny Slovenska od najstarších čias až po smrť „prvého cisára na uhorskom tróne" Žigmunda Luxemburského v roku 1437. Týka sa histórie obdobia, v ktorom sa Slováci sformovali do podoby svojbytného národa. Dokumentuje snahu prvého kráľa Štefana Svätého a jeho otca Gejzu o vytvorenie konsolidovanej vlády, ktorá vyvrcholila Štefanovou korunováciou za kráľa. Publikácia okrem pramenných materiálov obsahuje aj poznámky, prílohy, prehľad najvýznamnejších udalostí v rokoch 1000 – 1301, obrazové prílohy a registre.
Štvrtý zväzok profilovej edície Pramene obsahuje vyše sto listín z mimoriadne dramatického 14. storočia, keď po vymretí Arpádovcov nastúpili na uhorský trón Anjouovci. Udalosti približujú aj ukážky z dvoch kroník - braslavskej a Obrázkovej kroniky. Autormi tohto zväzku sú historici Blanka Brezováková, Ján Lukačka, Július Sopko a VincentSedlák. Kniha má príťažlivú grafickú úpravu a rozsiahlu obrazovú prílohu z dobových ilustrácií.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX - Na prahu modernej doby
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX. s podtitulom Na prahu modernej doby je ďalším z kontinuitne vychádzajúcich výberov z originálnych historických prameňov v slovenských prekladoch od najstarších čias. Výber, preklady a komentáre spolu s autorským kolektívom zostavili doc. PhDr. Dušan Škvarna, PhD. a Mgr. Peter Šoltés, PhD. Vydalo Literárne informačné centrum s podporou Ministerstva kultúry SR. Súmrak stavovskej a úsvit národno-občianskej spoločnosti poskytuje pohľady na politiku a verejnú správu, obrazy Uhorska a Slovákov, obranu jeho multietnicity a podoby maďarizácie, utváranie národnej identity Slovákov a ich politických nárokov, hospodárstvo, sociálnu štruktúru, osvetu, až po školské, vedecké a cirkevné formy života, vrátane ukážok dobových testamentov, sirotského majetku či poučenia babíc. Kniha je doplnená obrazovou prílohou, menným a miestnym registrom ako aj prehľadom najvýznamnejších udalostí v rokoch 1790 – 1847.
Piaty zväzok edície Pramene obsahuje väčšinou preklady z latinských a nemeckých originálov, ale aj dokumenty písané tzv. slovakizovanou češtinou. Prináša dokumentárne verný obraz obdobia Žigmundovej vlády v Uhorsku. Začínajú sa listinou z roku 1387, v ktorej uhorské stavy kladú podmienky, za akých sú ochotné akceptovať Žigmunda Luxemburského ako uhorského kráľa, zahŕňajú obdobie jeho vlády a končia sa rečou zomierajúceho Žigmunda k českým vyslancom z roku 1437. Prvýkrát je tu v slovenskom preklade publikovaný úplný text „ochranného glejtu“ Žigmunda majstrovi Jánovi Husovi na jeho cestu na cirkevný koncil v Kostnici.
Šiesty zväzok edície má podtitul Pod osmanskou hrozbou - Osudy Slovenska od Albrechta Habsburského do tragickej bitky pri Moháči v roku 1526 s prihliadnutím na začiatky renesancie v čase vlády Mateja Korvína. Kniha zachytáva obdobie rokov 1438 -1526, teda záver neskorého stredoveku. Jej začiatok charakterizuje feudálna anarchia, v rokoch 1458 - 1490 vládnutie Mateja Korvína, potom obdobie vlády Jagelovcov, ktoré vyústilo do porážky v bitke pri Moháči, čím sa Turkom otvoril vstup do Uhorska, neskôr aj na územie dnešného Slovenska. Publikácia je zostavená z listín, kráľovských dekrétov a prameňov, ktoré ilustrujú hospodársky vývin (mestské knihy, testamenty mešťanov, daňové súpisy a podobne), a najdôležitejších rozprávačských prameňov, ako sú kroniky a doteraz nepublikované literárne diela. Osobitnú kapitolu budú tvoriť historické pramene, ktoré ilustrujú kultúrny vývin v záverečnej fáze stredoveku, začiatok a rozvoj renesancie v Uhorsku.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VII. - Turci v Uhorsku I.
Edícia Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov, ktorú zostavujú poprední slovenskí historici, je najvýznamnejším projektom vydávania pramenného materiálu zo slovenských dejín. Pre veľký rozsah materiálu je siedmy zväzok rozčlenený do dvoch častí. Prvá časť obsahuje materiály z obdobia po bitke pri Moháči (1526) až po rok 1608 (mier sBočkajom). V tomto dôležitom období našich národných dejín sa územie Slovenska dostáva do bezprostredného susedstva s Osmanskou ríšou, a stáva sa tak politickým a ekonomickým strediskom tzv. kráľovského Uhorska. Nechýbajú ani dokumenty z obdobia tureckej expanzie, prvého stavovského povstania, zmien v šľachtickom hospodárení, ekonomickej migrácie a pod. Publikáciu dopĺňa rozsiahly ilustračný materiál.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VII. - Turci v Uhorsku II.
Edícia Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov, ktorú zostavujú poprední slovenskí historici, je najvýznamnejším projektom vydávania pramenného materiálu zo slovenských dejín. Pre veľký rozsah materiálu je siedmy zväzok rozčlenený do dvoch častí. Prvá časť obsahuje materiály z obdobia po bitke pri Moháči (1526) až po rok 1608 (mier sBočkajom). Tento druhý zväzok obsahuje materiály o živote v Uhorskom kráľovstve počas tureckých vojen a protihabsburských povstaní od snemu v roku 1608 do satmárskeho mieru. Publikácia podáva obraz 17. storočia. Odohrali sa v ňom kľúčové udalosti, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili osudy krajiny v nasledujúcich storočiach a predznamenali jej smerovanie i miesto v Európe. Vo vnútropolitickom vývine bola táto epocha protihabsburským odbojom. V hospodárskom a spoločenskom živote sa ujali nové prvky či funkcie v tradičných stavoch. V duchovnom vývine bola krajina poznačená zavŕšením reformácie a nástupom rekatolizácie; s nástupom rekatolizácie budovala sieť katolíckych škôl, rozvíjalo sa aj evanjelické a reformované školstvo. V umeleckom živote doznievala renesancia a nastupoval barok, stavali sa nové katolícke chrámy, školy a rezidencie aristokracie. So šírením vzdelanosti sa rozvíjala duchovná i svetská renesančná a neskôr baroková. Publikáciu dopĺňa rozsiahly ilustračný materiál.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VIII - Nový pohľad na svet
Ôsmy zväzok s podtitulom NOVÝ POHĽAD NA SVET zachytáva čas osvietenských vládcov od protihabsburských povstaní po začiatky slovenského národného obrodenia.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XI B - Slováci v prvej svetovej vojne
Jedenásty zväzok publikácie má dve časti: Udalosti od rakúsko-uhorského vyrovnania až do vypuknutia prvej svetovej vojny (zv. XI a, vyjde v roku 2012) a Slováci v prvej svetovej vojne 1914 – 1918 (zv. XI b). Predkladaná druhá časť zväzku má podtitul Zmeny na politickej mape Európy a odchod Slovenska z Uhorského kráľovstva do Česko-Slovenskej republiky. Ako v predchádzajúcich zväzkoch nepôjde len o politické dejiny a o veci národné, ale aj o hospodárstvo, vedu a kultúru. Vhodný ako pramenný materiál pre širokú verejnosť i špecializovanú historickú obec. Edične pripravil P. Dvořák s kolektívom historikov pod vedením D. Kováča.
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIV. - Novembrová revolúcia a československý rozchod
Záverečný zväzok edície Pramene približuje udalosti od novembra 1989 do konca roku 1992, ktorý ukončil existenciu jednotného Česko-Slovenska. Krok za krokom dokumentuje historické dni zamatovej revolúcie, zvrhnutie komunistického režimu, narastajúci tlak na nové usporiadanie štátu, snahy o jeho zachovanie i tendencie, ktoré už od prvých revolučných dní smerovali k samostatnému Slovensku. Zostavovateľmi sú historici Viera Hlavová a Jozef Žatkuliak. Obrazovú prílohu tvoria čiernobiele fotografie, dokumentujúce atmosféru tohto dramatického obdobia našich najnovších dejín. Od česko-slovenskej federácie k samostatnej demokratickej slovenskej štátnosti.