Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov

19
Druhé vydanie, upravené obsahovo aj formálne (graficky zjednotené s ostatnými doteraz vydanými zväzkami). Slovensko v staroveku, v čase historických Keltov, Rimanov, Germánov a ďalších národov.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-8119-037-7
Vzácne správy o histórii nášho územia od 6. do 10. storočia, tak ako sa javia v písomnostiach prevažne cudzieho pôvodu.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-85501-16-3
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov III. - V kráľovstve svätého Štefana

Tretí zväzok profilovej edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov zachytáva dejiny Slovenska od najstarších čias až po smrť „prvého cisára na uhorskom tróne" Žigmunda Luxemburského v roku 1437. Týka sa histórie obdobia, v ktorom sa Slováci sformovali do podoby svojbytného národa. Dokumentuje snahu prvého kráľa Štefana Svätého a jeho otca Gejzu o vytvorenie konsolidovanej vlády, ktorá vyvrcholila Štefanovou korunováciou za kráľa. Publikácia okrem pramenných materiálov obsahuje aj poznámky, prílohy, prehľad najvýznamnejších udalostí v rokoch 1000 – 1301, obrazové prílohy a registre.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-88878-82-9
Štvrtý zväzok profilovej edície Pramene obsahuje vyše sto listín z mimoriadne dramatického 14. storočia, keď po vymretí Arpádovcov nastúpili na uhorský trón Anjouovci. Udalosti približujú aj ukážky z dvoch kroník - braslavskej a Obrázkovej kroniky. Autormi tohto zväzku sú historici Blanka Brezováková, Ján Lukačka, Július Sopko a VincentSedlák. Kniha má príťažlivú grafickú úpravu a rozsiahlu obrazovú prílohu z dobových ilustrácií.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-88878-72-1
Piaty zväzok edície Pramene obsahuje väčšinou preklady z latinských a nemeckých originálov, ale aj dokumenty písané tzv. slovakizovanou češtinou. Prináša dokumentárne verný obraz obdobia Žigmundovej vlády v Uhorsku. Začínajú sa listinou z roku 1387, v ktorej uhorské stavy kladú podmienky, za akých sú ochotné akceptovať Žigmunda Luxemburského ako uhorského kráľa, zahŕňajú obdobie jeho vlády a končia sa rečou zomierajúceho Žigmunda k českým vyslancom z roku 1437. Prvýkrát je tu v slovenskom preklade publikovaný úplný text „ochranného glejtu“ Žigmunda majstrovi Jánovi Husovi na jeho cestu na cirkevný koncil v Kostnici.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-88878-57-8
Šiesty zväzok edície má podtitul Pod osmanskou hrozbou - Osudy Slovenska od Albrechta Habsburského do tragickej bitky pri Moháči v roku 1526 s prihliadnutím na začiatky renesancie v čase vlády Mateja Korvína. Kniha zachytáva obdobie rokov 1438 -1526, teda záver neskorého stredoveku. Jej začiatok charakterizuje feudálna anarchia, v rokoch 1458 - 1490 vládnutie Mateja Korvína, potom obdobie vlády Jagelovcov, ktoré vyústilo do porážky v bitke pri Moháči, čím sa Turkom otvoril vstup do Uhorska, neskôr aj na územie dnešného Slovenska. Publikácia je zostavená z listín, kráľovských dekrétov a prameňov, ktoré ilustrujú hospodársky vývin (mestské knihy, testamenty mešťanov, daňové súpisy a podobne), a najdôležitejších rozprávačských prameňov, ako sú kroniky a doteraz nepublikované literárne diela. Osobitnú kapitolu budú tvoriť historické pramene, ktoré ilustrujú kultúrny vývin v záverečnej fáze stredoveku, začiatok a rozvoj renesancie v Uhorsku.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-88878-90-X
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VII. - Turci v Uhorsku I.

Edícia Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov, ktorú zostavujú poprední slovenskí historici, je najvýznamnejším projektom vydávania pramenného materiálu zo slovenských dejín. Pre veľký rozsah materiálu je siedmy zväzok rozčlenený do dvoch častí. Prvá časť obsahuje materiály z obdobia po bitke pri Moháči (1526) až po rok 1608 (mier sBočkajom). V tomto dôležitom období našich národných dejín sa územie Slovenska dostáva do bezprostredného susedstva s Osmanskou ríšou, a stáva sa tak politickým a ekonomickým strediskom tzv. kráľovského Uhorska. Nechýbajú ani dokumenty z obdobia tureckej expanzie, prvého stavovského povstania, zmien v šľachtickom hospodárení, ekonomickej migrácie a pod. Publikáciu dopĺňa rozsiahly ilustračný materiál.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-89222-00-5
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VII. - Turci v Uhorsku II.

Edícia Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov, ktorú zostavujú poprední slovenskí historici, je najvýznamnejším projektom vydávania pramenného materiálu zo slovenských dejín. Pre veľký rozsah materiálu je siedmy zväzok rozčlenený do dvoch častí. Prvá časť obsahuje materiály z obdobia po bitke pri Moháči (1526) až po rok 1608 (mier sBočkajom). Tento druhý zväzok obsahuje materiály o živote v Uhorskom kráľovstve počas tureckých vojen a protihabsburských povstaní od snemu v roku 1608 do satmárskeho mieru. Publikácia podáva obraz 17. storočia. Odohrali sa v ňom kľúčové udalosti, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili osudy krajiny v nasledujúcich storočiach a predznamenali jej smerovanie i miesto v Európe. Vo vnútropolitickom vývine bola táto epocha protihabsburským odbojom. V hospodárskom a spoločenskom živote sa ujali nové prvky či funkcie v tradičných stavoch. V duchovnom vývine bola krajina poznačená zavŕšením reformácie a nástupom rekatolizácie; s nástupom rekatolizácie budovala sieť katolíckych škôl, rozvíjalo sa aj evanjelické a reformované školstvo. V umeleckom živote doznievala renesancia a nastupoval barok, stavali sa nové katolícke chrámy, školy a rezidencie aristokracie. So šírením vzdelanosti sa rozvíjala duchovná i svetská renesančná a neskôr baroková. Publikáciu dopĺňa rozsiahly ilustračný materiál.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-89222-10-2
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VIII - Nový pohľad na svet

Ôsmy zväzok s podtitulom NOVÝ POHĽAD NA SVET zachytáva čas osvietenských vládcov od protihabsburských povstaní po začiatky slovenského národného obrodenia.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-89222-30-8
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX - Na prahu modernej doby

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX. s podtitulom Na prahu modernej doby je ďalším z kontinuitne vychádzajúcich výberov z originálnych historických prameňov v slovenských prekladoch od najstarších čias. Výber, preklady a komentáre spolu s autorským kolektívom zostavili doc. PhDr. Dušan Škvarna, PhD. a Mgr. Peter Šoltés, PhD. Vydalo Literárne informačné centrum s podporou Ministerstva kultúry SR. Súmrak stavovskej a úsvit národno-občianskej spoločnosti poskytuje pohľady na politiku a verejnú správu, obrazy Uhorska a Slovákov, obranu jeho multietnicity a podoby maďarizácie, utváranie národnej identity Slovákov a ich politických nárokov, hospodárstvo, sociálnu štruktúru, osvetu, až po školské, vedecké a cirkevné formy života, vrátane ukážok dobových testamentov, sirotského majetku či poučenia babíc. Kniha je doplnená obrazovou prílohou, menným a miestnym registrom ako aj prehľadom najvýznamnejších udalostí v rokoch 1790 – 1847.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-89222-59-9
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov X - Od revolúcie 1848-1849 k dualistickému Rakúsko-Uhorsku

Desiaty zväzok edície OD REVOLÚCIE 1848-1849 K DUALISTICKÉMU RAKÚSKO-UHORSKU s podtitulom Počiatky politickej emancipácie Slovákov a formovania modernej spoločnosti spracúva obdobie, ktoré charakterizujú dynamické spoločenské zmeny, začínajúce likvidáciou feudálneho systému a otvorením cesty pre formovanie občianskej spoločnosti. Vyústili po porážkach habsburskej ríše v talianskych provinciách roku 1859 a vo vojne s Pruskom roku 1866 do príprav štátoprávneho vyrovnania Rakúska a Uhorska, ktoré sa uskutočnilo roku 1867. Edične pripravil P. Dvořák s kolektívom historikov pod vedením M. Podrimavského. Kniha je doplnená obrazovou prílohou, menným a miestnym registrom ako aj prehľadom najvýznamnejších udalostí.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-89222-65-0
Jedenásty zväzok tohto edičného radu, ktorý edične pripravuje Pavel Dvořák s kolektívom historikov pod autorským vedením Dušana Kováča, má dve časti. Časť, ktorá sa práve dostáva k čitateľom (XIa), zahŕňa udalosti od rakúsko-uhorského vyrovnania až do vypuknutia prvej svetovej vojny. Druhá časť (XIb) vyšla v LIC r. 2010, obsahuje dokumentárne pramene týkajúce sa našich národných dejín z prvej svetovej vojny. LIC dostalo ocenenie ZVKS za edičný rad Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov na Bibliotéke 2011 – Cenu Alexiusa Austa. Edícia je vhodná ako pramenný materiál pre širokú verejnosť i špecializovanú historickú obec.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-8119-061-2
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XI B - Slováci v prvej svetovej vojne

Jedenásty zväzok publikácie má dve časti: Udalosti od rakúsko-uhorského vyrovnania až do vypuknutia prvej svetovej vojny (zv. XI a, vyjde v roku 2012) a Slováci v prvej svetovej vojne 1914 – 1918 (zv. XI b). Predkladaná druhá časť zväzku má podtitul Zmeny na politickej mape Európy a odchod Slovenska z Uhorského kráľovstva do Česko-Slovenskej republiky. Ako v predchádzajúcich zväzkoch nepôjde len o politické dejiny a o veci národné, ale aj o hospodárstvo, vedu a kultúru. Vhodný ako pramenný materiál pre širokú verejnosť i špecializovanú historickú obec. Edične pripravil P. Dvořák s kolektívom historikov pod vedením D. Kováča.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-8119-027-8
Prvá svetová vojna od základu zmenila strednú Európu. Rakúsko-Uhorsko zaniklo, na jeho troskách vznikli nové štáty, zoskupenia a aliancie. Trpká vojnová skúsenosť zasiahla celú generáciu. Viedla k zrodu nových vízií, plánov, projektov a ideálov. Slováci dostali svoju štátnosť. Nebol to jednoznačný a jednoduchý proces. Čítanie autentických prameňov z tohto obdobia je nesmierne napínavé a vzrušujúce.
Publikováno: 2013
ISBN: 9788081190728
Zväzok XII B edície zahŕňa obdobie, ohraničené rokmi 1929 – 1939. Obsahom i štruktúrou organicky nadväzuje na predchádzajúci zväzok XII A. Sústredené pramene prinesú ucelenejší pohľad na slovenskú spoločnosť od hektického konca 20. rokov (začiatok svetovej hospodárskej krízy, predčasné parlamentné voľby) cez dramatické 30. roky ažpo marcovú politickú krízu v roku 1939 (vznik Slovenského štátu a Protektorátu Čechy a Morava). Nebudú tu zastúpené pramene, ktoré sa týkajú len politického života, ale svoje miesto tu nájdu pramene z oblasti kultúrneho, vedeckého, sociálneho a hospodárskeho života vtedajšieho Slovenska. Dianie na Slovensku nebude vnímané izolovane, ale vo vzťahu k dianiu v Európe a svetu (nástup nacizmu v Nemecku, zámery Sovietskeho zväzu, postoje okolitých štátov, vnímanie slovenskej otázky vo svete).
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-8119-080-3
Původní název:

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIV. - Novembrová revolúcia a československý rozchod

Záverečný zväzok edície Pramene približuje udalosti od novembra 1989 do konca roku 1992, ktorý ukončil existenciu jednotného Česko-Slovenska. Krok za krokom dokumentuje historické dni zamatovej revolúcie, zvrhnutie komunistického režimu, narastajúci tlak na nové usporiadanie štátu, snahy o jeho zachovanie i tendencie, ktoré už od prvých revolučných dní smerovali k samostatnému Slovensku. Zostavovateľmi sú historici Viera Hlavová a Jozef Žatkuliak. Obrazovú prílohu tvoria čiernobiele fotografie, dokumentujúce atmosféru tohto dramatického obdobia našich najnovších dejín. Od česko-slovenskej federácie k samostatnej demokratickej slovenskej štátnosti.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-88878-75-6
Pri koncipovaní knihy o období nabitom udalosťami, akým je druhá svetová vojna, najväčšiu výzvu predstavuje výber tém a uhlov pohľadov, cez ktoré sa čitateľovi do rúk dostane koncepčný, názorný a argumentačne odôvodnený celok. Slovensko a Slováci prežívali vojnu rôzne. Ich dejiny a príbehy boli často spleťou udalostí, ku ktorým viedli rozmanité politické, vojenské i ľudské okolnosti. Kniha má desať kapitol. Kombinuje sa v nich chronologický a tematický prístup. Sleduje vývoj Slovenska a Slovákov od udalostí nasledujúcich po podpísaní Mníchovskej dohody 30. septembra 1938 až do kapitulácie vlády Slovenskej republiky 8. mája 1945.
Publikováno: 2015
ISBN: 9788081190933
Ďalší zväzok edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov sleduje kľukatú cestu Slovenska v mimoriadne turbulentnom období rokov 1945 - 1948. Začína sa 9. mája 1945, deň po kapitulácii vlády Slovenskej republiky, ktorý bol zároveň dňom porážky nacistického Nemecka i skončením druhej svetovej vojny v Európe. Tri povojnové roky predstavujú v slovenských dejinách síce krátke, ale dôležité a udalosťami mimoriadne nabité obdobie.
Publikováno: 2016
ISBN: 9788081191015
Ďalší zväzok edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov pripravili autorský kolektív pod vedením Jaroslavy Roguľovej a editor Pavel Dvořák. Autorské komentáre uvádzajú najdôležitejšie dokumenty z budovateľského obdobia komunistického režimu z rokov 1948 – 1960. V tomto období, nazývanom aj zakladateľským, nastupuje prestavba štátu podľa sovietskeho vzoru pod vedením Komunistickej strany Československa. Na konci päťdesiatych rokov komunisti konštatovali, že sa blíži zavŕšenie prvej fázy. Symbolizovalo ju prijatie novej ústavy v júli 1960. Jednou z najväčších dezilúzií slovenskej spoločnosti v čase budovania komunizmu bolo riešenie postavenia Slovenska a Slovákov v štáte. Ako v predchádzajúcich zväzkoch, nejde len o politické dejiny a o veci národné, ale aj o hospodárstvo, vedu, cirkevný život a kultúru. Kniha je vhodná ako pramenný materiál pre širokú verejnosť i špecializovanú historickú obec.
Publikováno: 2017
ISBN: 9788085501698

Pavel Dvořák

česká  1937 -  2018