Autor ve své sbírce zobrazuje nejbližší budoucnost, do které prodloužil některé narůstající trendy a skryté obavy obyvatel civilizované Evropy. Klíčovými událostmi této antiutopie jsou etnické přesuny obyvatel východní Evropy a třetího světa do západní Evropy. V zemích bývalého Sovětského svazu se po jeho rozpadu formují státy,státečky a dílčí území ovládaná místními mafiemi a diktátory, před kterými (a jejich případnými jadernými zbraněmi) se Evropa pokouší chránit výkupným, nazývaným humanitární pomoc. Ostatně sama na tom není o moc lépe. Třetím významným motivem budoucnosti je nárůst moci islámského světa, především v jeho fundamentalistické podobě, pronikající i do Evropy.
Životopisný medailón poutavě, zasvěceně i dokumentárně přibližuje jak vědeckou práci nositele Nobelovy ceny, tak i politickou aktivitu velkého vlastence, komunisty a mírového činitele. V druhé části jsou otištěny jednak jeho projevy, které u nás nejsou známy, jednak články a vzpomínky na F. Joliota-Curie.
Monografie o předním představiteli avantgardní generace výtvarníků přibližuje čtenáři mnohostrannost jeho umění. Zasvěceně probírá jeho názory umělecké, zabírající nejen oblast malířství, nýbrž i oblast architektury, užitého umění, divadla, baletu i filmu. Z malířových vlastních výroků a textů vybrala autorka ty, které sevztahují ke konkrétnímu životnímu datu a dílu a sestavila tak komentář k jeho životopisu. Ukázky z Légerova díla vybrala autorka, úryvky o něm z franc. do češ. přel. Jaroslav Zita a autorka.